Holdet 2022 FRB1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Ulla Birgitte Rasmussen
Hold 2022 FRB1 (1g FRB1, 2g FRB1, 3g FRB1)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til fransk sprog
Titel 2 Paris_la grande ville (EKS)
Titel 3 Les jeunes, la famille et l'amitié (EKS)
Titel 4 La France actuelle 1 (EKS)
Titel 5 Introduktion til skriftlig delprøve 1 og 2
Titel 6 Voyage, migration, fuite
Titel 7 La France actuelle 2 (EKS)
Titel 8 La France pendant la 2ème guerre mondiale (EKS)
Titel 9 Le francais dans le monde (EKS)
Titel 10 Repetition
Titel 11 Digitale hjælpemidler ved skriftlig eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til fransk sprog


Præsentation/Formål:
Indføring i det franske sprog (udtale, ordforråd og grammatik) samt aspekter af fransk kultur og samfund. Præsentationen ligger i direkte forlængelse af grundforløbet i fransk.

Kernestof:
Udvalgte kapitler fra Jutta Fitzner og Trine Rhein-Knudsen: "Carte Blanche" - grundbog + øvebog.
Udvalgte kapitler fra Vibeke Gade:
Kortfilm:
"Belle-gueule"



Grammatik:
Verbalsystemet - 1., 2. og 3. regelmæssige bøjning i præsens
De uregelmæssige verber 'être', 'avoir', 'faire' og 'aller' i præsens
Futur proche
Impératif

Pronominer: personlige, possessive, refleksive

Præpositioner: à, de, en, dans

Genitiv

Udtale: élision + liaison, nasalvokaler, stemt 'g' og stemt 'j'

Adjektivernes bøjning i køn og tal


Omfang: 50 normalsider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgaver, der skal løses i modulet 1.12. 02-12-2022
FRANSK fra lyd til skrift_Nolwenn 19-01-2023
Interview 01-02-2023
Lille prøve 09-02-2023
Opgaver på minlæring 17-04-2023
Moi et ma famille (mundtlig aflevering) 30-04-2023
Qui va où? 11-05-2023
Diverse 19-05-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 43 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Paris_la grande ville (EKS)

FORMÅL
Vi arbejder med storbyen som sted, og specifikt med Paris. Vi beskriver Paris' byplan, de forskellige kvarterer/arrondissementer og forskellen på centrum og "banlieues".
Gennem kortfilm fra ensemblefilmen "Paris je t'aime" undersøger vi forskellige aspekter af Paris: Paris som kærlighedens by, kontrasternes Paris og livet i storbyen generelt.


Karambolage, Arte (2016): Les arrondissements de Paris
https://www.youtube.com/watch?v=DZEv01cJuLI


Court-métrage:
Del af kollektivfilmen "Paris, je t'aime":
Bruno Podalydès (2006): Montmartre
Walter Salles & Daniela Thomas (2006): Loin du 16e.
(For nogle elevers vekommende i forbindelse med FF-forløb:)
Gurinder Chadha (2006): Quais de Seine


Vox-pop publiceret på www.oulala-paris.fr:
MICRO-TROTTOIR - Vivre à Paris : avantages VS inconvénients
https://www.youtube.com/watch?v=N0tsdiKTO8I&feature=youtu.be

Maria Hassing (2020): Paris - la grande ville. Systime.
Kapitel 3: J'adore Paris. Introduction
https://paris.systime.dk/?id=132

Kapitel 4: L'aliénation et la solitude. Introduction
https://paris.systime.dk/?id=133


Supplerende materiale:
Ulla Gjedde Palmgren (2012): Pariserne. Jorden rundt i byernes by. IN vide verden Paris. Aarhus Universitetsforlag, s. 5-11.

Omfang: ca. 20 normalsider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Carte postale 14-08-2023
Lav opgaverne i Minlæring 04-09-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Les jeunes, la famille et l'amitié (EKS)

FORMÅL:
Repetition og træning af stof fra introforløbet med særlig fokus på lytteforståelse og talefærdighed.

Mots clés:
école, lycée, lycéen, cour, matière, devoirs, ami, amie, petit(e) ami(e), relation, couple, divorcé, amitié

I forløbet arbejder vi systematisk med at stille og besvare spørgmål på fransk. Grammatisk fokus er verbalbøjningen, særligt passé composé og futur proche samt de bundne personlige pronominer.


KERNESTOF:
Mette Bering og Mimi Sørensen: "Quatre amis". Gyldendal, 2010 med tilhørende DVD, afsnittene 1,2 4, 7, 8 og 10.

Film:
Olivier Nakache, Éric Tolédano (2011): "Les Intouchables" (set i 1g)


Omfang: ca. 30 normalsider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 La France actuelle 1 (EKS)

FORMÅL
I forløbet arbejder vi med væsentlige træk ved det franske samfund.

Mots clés:
banlieue, cité, manifestation, émeute, le pouvoir  - pouvoir formel vs. pouvoir réel, pauvreté, injustice, le rôle de la police

grammatik: nægtelser,

KERNESTOF
Court-métrage:
Del af kollektivfilmen "Paris, je t'aime": Walter Salles & Daniela Thomas (2006): Loin du 16e.

DRTV (2023): Deadline, 9.1. 2023. Præsentation af og interview med forfatteren Édouard Louis.

Dokumentarfilm på CPH:DOX 2024:
Francois Caillat (2023): Édouard Louis ou la Transformation. The many Lives of Édouard Louis.

Clip vidéo:
Macron recadre sèchement un jeune qui l'avait appellé Manu

Images:
1. Tableau: Eugène Delacroix: La Liberté guidant le peuple
2. Photo: Manifestation des gilets jaunes
3. Photo: Emmanuel Macron en visite officielle au Danemark


Camilla Østergaard Nielsen, Ronja Lasvill-Andersen, Kirstine Hell Hansen (2022):
La clé – Analyse og metode til fransk. Systime: Om at analysere film og tv-serier.

https://lacle.systime.dk/?id=139

Omfang: ca. 15 normalsider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Introduktion til skriftlig delprøve 1 og 2

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Voyage, migration, fuite

Vi arbejder med det aktuelle tema flygtningekrisen. Fokus på at definere, hvad en flygtning er, hvordan en flygtning flygter, og hvordan det er at leve som flygtning.

Materiale:
Diverse billeder (Kilde: CestFranc)
Film om Calais (1jour1actu)
C'est quoi un réfugié ? (https://vimeo.com/98653537)
Une sélection de photos (CestFranc: http://apfvalblog.blogspot.com)


Supplerende stof:
Uddrag fra grafisk roman: Là où vont nos pères af Shaun Tan i 2006.

Omfang: ca. 6 normalsider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 La France actuelle 2 (EKS)

FORMÅL
Forløbet bygger videre på forløbet i 2g.  Omdrejningspunktet her er en grundig analyse af plot, problemstillinger og dilemmaer i filmen "Les Misérables".

Mots clés:
banlieue, cité, manifestation, émeute, le pouvoir  - pouvoir formel vs. pouvoir réel, pauvreté, injustice, le rôle de la police


KERNESTOF
Film:
Ladj Ly (2019): "Les Misérables".

Samuel Benchetrit (2005): "Hall" fra "Chroniques de l'asphalte". Her fra Birgit Mogensen og Bente Virring (2007): "Banlieues". Gyldendal, s. 8-10.

SUPPLERENDE MATERIALE
Om optøjerne i forbindelse med drabet på Nahel Merzouk, 2023:
Connie Pedersen (2023): "Écouter la colère - de la Révolution à nos jours". Acces, s. 113-115, 118-19, 122-123.

Omfang: ca. 24 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 La France pendant la 2ème guerre mondiale (EKS)


Mads Ilsøe og Line Faden-Babin (2023): Témoignages - Les rafles et l'histoire d'Arlette. Systime:
Affiches de propagande: https://temoignages.systime.dk/?id=140
Kapitel 4: "Arlette, Clermont-Ferrand": https://temoignages.systime.dk/?id=175
Kapitel 5 "Arlette, Auschwitz": https://temoignages.systime.dk/?id=134

Appel de Charles de Gaulle, juni 1940: https://www.youtube.com/watch?v=tjPeo1IY05o

Rose Bosch (2010): "La Rafle" (film)

Jean-Claude Mourlevat (2010): Uddrag af (ungdoms)romanen "La Balafre", s. 81-86.

Supplerende litteratur:
Mads Ilsøe og Line Faden-Babin (2023): Témoignages - Les rafles et l'histoire d'Arlette. Systime:
Kapitel 1: "Le contexte historique".
https://temoignages.systime.dk/?id=143

Kapitel 2 - la Rafle du Vel d'Hiver
https://temoignages.systime.dk/?id=147

Om Vel d'Hiver:
https://da.wikipedia.org/wiki/Vel_d%27Hiv-opsamlingen

Omfang: ca. 40 normalsider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Le francais dans le monde (EKS)

FORMÅL
Forløbet bygger videre på et kortere introducerende forløb fra 2g om 'Voyage', 'migration' og 'fuite', hvor vi kort berørte Frankigs koloniale fortid og frankofoni.
Vi koncentrerer os nu primært om Maghreb og det særlige forhold mellem Frankrig og de arabiske lande i Nordafrika. Det gælder både det franske sprog og den franske indflydelse i Maghreb-landene og (især) de maghrebinske indvandrere i Frankrig.

KERNESTOF
SVT2, vært Jonas Modin (2014): Le francais en Tunisie. Dokumentarserien Alors demande.

Fra Mette Bering og Mimi Sørensen (2009): Entrées. Fransk basisbog:
a. Om le Maghreb + l'influence arabe sur la langue francaise (s. 122)
b. Valentine Goby (2007): Extrait du roman Le Cahier de Leïla (s. 130-132).
c. Artiklen "Quels Musulmans sont les Marocains?"

Walid Mattar (2011): Baba Noël. Kortfilm.

Omfang: ca. 18 normalsider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Digitale hjælpemidler ved skriftlig eksamen

Følgende digitale hjælpemidler er tilladte under delprøve 2 i skriftlig eksamen i fransk:

Ordbøger:
https://www.ordbogen.com/da/mobile/
https://abc.ordbogen.com/dictionary


OneNote
- Her må I tilgå skrivebordsversionen
- I må tilgå aktive links i OneNote-mappen

Lectio
- I må tilgå materiale og links i Lectio, som er anvendt i franskundervisningen

Minlæring:
- I må tilgå følgende bøger inklusive opgaver på minlæring:

Fransk gram
https://app.minlaering.dk/bog/7

Franskgram basis
https://app.minlaering.dk/bog/9

ibøger på www.systime.dk:
Voilà - den nødvendige grammatik: https://voila.systime.dk/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer