Holdet 2022 id/j - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Mads Bregnhøj, Tom Mortensen
Hold 2022 id/j (1j id, 2j id, 3j id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 akrobatik
Titel 2 rytmiske opvarmningsprogrammer
Titel 3 basketball
Titel 4 Ultimate
Titel 5 Parkour
Titel 6 Vild med dans
Titel 7 Pickleball
Titel 8 Træningsprojekt og floorball
Titel 9 Akroyoga
Titel 10 Hip Hop
Titel 11 Volleyball (kort)
Titel 12 Lanciers (kort)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 akrobatik

Dette forløb har som hovedfokus at arbejde med elevernes akrobatiske evner og kropsbevidsthed. Forløbet har været struktureret omkring statiske opstillinger og dynamiske spring og har fokuseret på både  individuelle og gruppebaserede færdigheder.

Eleverne bliver vurderet på:
den tekniske kunnen i de enkelte opstillinger og spring
: Hovedstand, håndstand, vejrmølle, araberspring, flyvruller, baglæns rulle samt overslag/hovedspring.
sammensætning og flow imellem Hånd- eller hovedstand efterfulgt af rulle
evnen til korrekt modtagning i de enkelte øvelser
samarbejdsevner.

herudover er der arbejdet med andre små forøvelser og akrobatiske spring på airtracken

forløbet er endt ud med en gruppebaseret performance til et stykke "cirkusmusik", hvor eleverne har fremvist deres akrobatiske evner.


teoretisk indhold:
Elmelund Van Ee et. al "Grundbog i idræt c" (2018) I-bogs-version.
kapitel/afsnit:
4.1.2 (teknik) (2 sider)
4.1.3 (gymnastiske elementer) (4 sider)
4.1.4 (gymnastiske spring) minus kraftspring (her er arbejdet med overslag istedet) (1 side)

skadhede,T et.al. yubio idræt c+b 2.udgave (2019) side 910-912 (3 sider) afsnit 27.6 om god koordinationsevne og sanserne

små teknik videoer i de enkelte øvelser:
https://www.youtube.com/watch?v=bvMdqxwGZ6Y (forlæns rulle + modtagning)
https://www.youtube.com/watch?v=IdjAovtOgUA (flyverulle)
https://www.youtube.com/watch?v=JbhKf_HqM5A (baglæns rulle)
https://www.youtube.com/watch?v=KZiYe-btH-I (hovedstand)
https://www.youtube.com/watch?v=msvHOr9s6B0 (håndstand rulle)
https://www.youtube.com/watch?v=9DRwRa2mww8 (vejrmølle)
https://www.youtube.com/watch?v=__n8QE3csq8 (araberspring)
https://www.youtube.com/watch?v=LIOs36b1G74&t=16s (hovedspring/overslag)
https://www.youtube.com/watch?v=8UFKRrpp4Ko (modtagning i overslag)


samlet sideantal 11

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 rytmiske opvarmningsprogrammer

formål:
I dette forløb har eleverne udarbejdet deres egne opvarmningsprogrammer i takt til musik. Eleverne er blevet introduceret til forskellige elementer i et generelt opvarmningsprogram, herunder gang, sving, løb, hop, styrke og udstræk. Forløbet er endt ud med fremlæggelser af de udarbejdede opvarmningsprogrammer.

vurderingskriterier:
- evnen til at bevæge sig i takt til musik
-udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogrammer og kunne redegøre for relevant teori i relation til opvarmning og effekt heraf
- beherske centrale færdigheder i relation til opvarmningsøvelser (bevægelseskvalitet)
-indgå i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.

indhold:
idrætsportalen.systime.dk
kapitlet: "Opvarmning til musik" - introduktion og øvelsesbank (svarende til 4-5 sider)

artikler

"opbygning af opvarmning kan sænke præstationsevne i intense udholdenhedsdiscipliner" (lavet for Team Danmark 10/6-2020) (2 sider)

"sprintere bør forkorte deres opvarmning" Videnskab.dk (31/5-2011) (1 side)

samlet 8 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 basketball

formål:
I dette forløb har eleverne arbejdet med kaosspillet basketball og udviklet grundlæggende færdigheder indenfor boldbeherskelse, spilforståelse og  samarbejde.
forløbet har været delvist lærerstyret, men eleverne har også selv indgået som coaches i makkerpar og har udviklet egne tekniske øvelser

tekniske elementer:
højre- og venstrehånds lay-up (fokus på modsat afsatsben og præcision og touch i afviklingen)

hopskud: fokus på skudafvikling og jump-stop uden at lave skridt.
ballhandling: (at kunne beherske driblinger med begge hænder, beskytte bolden og udføre finter (eks. crossover, spin-move og mellem benene- dribling)

taktiske elementer: Kunne foretage en screening på bolden og screeninger væk fra bolden.

forsvarsspil (mand til mand opdækning - at kunne slide og have lavt tyngdepunkt og blocke ud ifm. skud)

pensum:
Bergholdt & Bøxher (2023) -  idrætsportalen.dk
afsnittene:
introduktion (https://idraetsportalen.systime.dk/?id=494) (ikke afsnittet 3 mod 3) (4 sider)
moduloversigt (1 side)

artikel: Wojcik, Jeppe "Basketballspillere er for længe om at skyde" Videnskab.dk 30/5-2012 (2 sider)

samlet 7 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Ultimate

Forløbet basere sig på fundementale tekniske, taktiske og fysiske forhold i relation til spillet Ultimate. Forløbet har også til formål at introducere eleverne for noget basal viden og træningsfysiologi i relation til den konkrete disciplin.

Teknik: Baghåndskast, forhåndskast, upsidekast, en-hånds gribeteknik, tohånds-gribeteknik, pivotering og cuts

Taktik: Spilleregler, spilforståelse, opdækningstaktik, angrebstaktik, spilbarhed

Fysiske krav: Grundlæggende viden om puls, kondiditon og korte eksplosive bevægelser og løb. Aerobe og anaerobe processer

Litteratur - kilder:
- Grundbog i idræt C, Systime 2023, kap. 3.1
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=171
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Parkour

Forløbet har til formål at introducere eleverne til parkour som idræts disciplin, herunder hvilke tekniske, fysiske og mentale egenskaber (selvdisciplin, kreativ tænkning, viljestyrke, rumlig bevidsthed og udvikling af mentale grænser) som gør sig gældende i parkour.

Undervejs trænes eleverne i at se parkour i et samfundsmæssigt perspektiv, herunder hvordan udviklingen af parkour kan anskues som et udtryk individualisering og aftraditionalisering i det senmoderne samfund.
Eleverne opnår desuden viden om børns fysiske aktivitetsmønstre i hhv. organiseret og uorganiseret idræt, og der reflekteres over hvilken rolle parkour kan spille i den sammenhæng.

Parkourteknisk introduceres eleverne til precisionjumps, running precisions, strides, roll, stepvault, turnvault, lazyvault, speedvault, catleap, catbalance, underbar, 360 underbar, swing, palm-spin, tic-tac og dobbeltlazy.

Faglige mål:
- Beherske precisionjumps, running precisions, strides og tic-tac
- Beherske roll, stepvault, lazyvault, catleap og catbalance
- Kendskab til turnvault, speedvault, underbar, 360 underbar
- Kendskab til palmspin, dobbeltlazy og swing
- Beherske flere af ovenstående elementer i et sammenhængende flow
- Selvstændigt udvikle kombinationer og flows af ovenstående elementer
- Opnå viden om parkour som et muligt udtryk for den samfundsmæssige udvikling
- Kunne sammenholde viden om parkour med parkours potentiale som en uorganiseret idrætsform for børn og unge.

Pensum:

- ’Hvad er parkour’ (dokument med uddrag fra Kallesøe, M. & Christensen, S. S. (2019). General forsamlingskursus PARKOUR)
- Artikel fra videnskab.dk vedr. organiseret/uorganiseret idræt
https://videnskab.dk/krop-sundhed/fri-leg-er-vigtigere-end-organiseret-idraet
- Grundbog i Idræt C, praksis og teori, kap. 8 'Idræt og samfund' s. 114-115, 117-118, 122-123

Videolinks:

Catleap:
https://www.youtube.com/watch?v=XOL3aCrB3Og

Fire vaults:
https://www.youtube.com/watch?v=6zfRFfwNWtk

Dobbelt lazy:
https://www.youtube.com/watch?v=THGvneZD0q0&t=58s

Tic-tac:
https://www.youtube.com/watch?v=8VnGI31lp0w&t=117s

Precisionjump:
https://www.youtube.com/watch?v=9sb4TYNHGio

Underbar:
https://www.youtube.com/watch?v=9NSzaZ2iCS8
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Vild med dans

Beskrivelse af formål:

Forløbet har fokus på pardansene cha cha cha og jive.

Læringsmål:
- evnen til at bevæge sig i takt til musik
- udarbejde, gennemføre og evaluere koreografier indenfor stilarterne cha-cha-cha og jive
- kendskab til og beherskelse af centrale færdigheder i relation til de to stilarter cha-cha-cha og jive.
- indgå i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- at kunne benytte relevante begreber (BESS) i beskrivelsen af stilarterne, og herunder forklare forskelle/ligheder i stilarternes bevægelseskvaliteter

Faglige mål:
- beherske centrale færdigheder indenfor musik og bevægelse
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- kunne anvende faglig viden


Teori og materialer:
- BESS-princippet. Kapitel om Musik og bevægelse, Afsnit om Performancedans - Materiale fra 2.modul om Labans bevægelsesteori
Øvelsesbank | Idrætsportalen (systime.dk)
- Introduktion til standard- og latindans. Kapitel om Musik og bevægelse, afsnit om Standard- og latindans - Introduktion | Idrætsportalen (systime.dk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Pickleball

Pickleball er et spil eleverne ikke har stiftet bekendskab med før, og der arbejdes derfor i forløbet med at introducere teori, teknisk, taktik og færdigheder løbende, og kontinuerligt bygge ovenpå.
Forløbet har et stærkt udgangspunkt i de teoretiske fokuspunkter for færdighederne, og at arbejde ud fra disse i træning af færdighederne.
I forløbet arbejdes der desuden med et stort fokus på at reflektere over egne færdigheder og være i stand til at evaluere egne udvikling og fejl ud fra de teoretiske fokuspunkter.

Læringsmål:
• Overordnede faglige mål for forløbet: Introduktion til pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil.
• Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob. Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
• Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.
• Teori-praksiskobling: være i stand til at koble forløbet til de gennemgåede idrætsteoretiske aspekter af spillets historie om formål.


Litteratur og kilder:
- Idrætsportalen - Systime: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=645

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Træningsprojekt og floorball

Faglige mål

Træningsprojektet:
1. At opnå forbedret fysisk kapacitet gennem egen planlagt konditionstræning samt floorballtræning i idrætsmodulerne på skolen.
2.At planlægge gennemføre og evaluere eget træningsprogram med inddragelse af relevant træningsteori, samt kunne reflektere over denne teori ift. floorball.

Floorball:
1. Tekniske elementer: generel boldkontrol, driblinger ligeud og zig-zag, aflevering/ modtagning (incl. tæmning), skudformerne håndledsskud og trækskud. Evne afslutning mod mål uden og med moderat pres fra modstander.
2. Taktisk elementer: have blik for placeringsevne og løbebaner ift. effektivt sammenspil. Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser.

Forløbets opbygning
Forløbets første og sidste modul bruges til test af kondition ved gennemførelse af en bib-test. Herefter udarbejdes individuelt en plan for egen træning med 2 ugentlige træninger med fokus på kondition. De to ugentlige træninger dokumenteres i en logbog.
Idrætsmodulerne på skolen (8-10 moduler) anvendes til teknisk og taktisk floorballtræning med fokus på kondition.

Krav til produkt og fremlæggelse
Umiddelbart efter forløbets afslutning afleveres en fremlæggelse/rapportering udformet som en video - screencast. Den skal indeholde slides, der i stikordsform indeholder:

-Hvad er kondition (fysiologisk forstået) og hvad er ’god’ kondition?
-Hvordan træner man sin kondition?
-Hvilke krav til kondition stiller boldspillet floorball?
-Hvordan kan man træne kondition ift. floorball?
-Hvordan trænede du selv? Hvilke overvejelser gjorde du dig i planlægningen af din træning?
-Hvad fik du ud af din træning?
-Etc?

Evalueringskriterier
• Opnået aerob kapacitet (målt ved bib-test start/slut)
• Udarbejdelse og gennemførelse af hjemmetræningsprogram
• Tekniske og taktiske færdigheder i floorball (se ovenfor)
• Fremlæggelse af trænings-/testresultater samt evnen til at diskutere relevant træningsteori
med kobling til floorball.

Det teoretiske grundlag:
Den primære træningsfysiologi er afsnittene i kap. 6, 11 og 12 fra ibogen ’Idræt C, Systime 2024,
ISBN: 9788761687838. Copyright forfatterne og Systime 2024’:
Specifikt
- kap.6, Fysiologi. Kroppen under arbejde
- kap.11.3, Træningslære og kap. 11.4, Træning
- kap.12, Træningsprojektet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Akroyoga

Formål:
At tilegne sig de basale færdigheder indenfor disciplinen akroyoga, hvor kropslig balance, smidighed og styrke er væsentlige faktorer. Herunder at arbejde med en mental ro, og en tillidsfuld ageren, således at øvelserne kan udføres i et tillidsfuldt samarbejde mellem eleverne og lærer-elev. Det kan i overskrifter tematisere således:

- Kommunikation og tillid
- Sikkerhed og spotting
- Muskulær afspænding og smidighed

Eleverne skal kunne:
- Opbygge tillid hos andre og skabe et trygt rum
- Vise forskellige positioner og overgange som enten flyver eller base
- Spotte sikkert og kunne demonstrere de fem gyldne regler for spotting
- Bidrage til at skabe et velfungerende samarbejde
- Kommunikere både verbalt og nonverbalt på en positiv og effektiv måde

Følgende teknikker og stillinger har været en del af undervisningen:
- Bird
- Chair
- High Flying Whale
- Folded Leaf
- Candle Stick
Samt forskellige kombinationer af disse

Der har også været arbejdet med konkrete yogaøvelser og muskulære udspændingsøvelser

Litteratur-kilder:
- Larsen, Simon Christian, Akroyoga i gymnasiet, 4.udgave, 2021, s.1-9. s.14, s.16-20
- Idrætsportalen, Systime. Kapitel om Bevægelighedstræning https://idraetsportalen.systime.dk/?id=265
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Hip Hop

Formål:
At introducere og udvikle på basale færdigheder indenfor dansestilen Hip Hop.
Herunder kendskab til dansens udtryk samt grundlæggende trin/moves.
Ud fra de enkelte isolerede trin/moves, har vi arbejdet med at kunne sammensætte disse i sammenhængende koreografier, skabe flow, samt at kunne udvikle og tilføje nye ideer til disse koreografier.
Der har desuden været et fokus på pulsfornemmelse, grounding og attitude i bevægelserne

Teori:
Eleverne forventes at kunne forholde sig til bevægelserne kvalitet og udførelse i relation til dansegenrens historik og æstetik

Følgende basismoves har været præsenteret for eleverne:
- Bounce
- Step Touch
- Slide
- Kick Ball
- Criss Cross
- Rock
- Bart Simpson
- Smurf
- Gucci
- Wu Tang
- Party Machine
- The Snake

I forbindelse med forløbet, har holdet være undervist af eksterne underviser på House Of Danse, for yderligere inspiration og tillæring af ny koreografi.

Litteratur - Kilder:
- Instruktionsmateriale fra Mihran TV: https://www.youtube.com/watch?v=NM-2XSQc2q0&t=4s&ab_channel=MihranTV (Digitalt undervisningsmiddel)
- Lærerredigeret materiale fra forskellige kilder vedrørende hiphoppens oprindelse og historie.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Volleyball (kort)

Kort spot-forløb, hvor formålet har været at præsentere boldspillet volleyball i grundlæggende form. Forløbet har primært haft til formål at tilfredsstille et elevønske om at blive introduceret til spillet, samt at kunne spille spillet. Fokus har derfor været basale færdigheder via basisslag, fingerslag og baggerslag, samt kamp.
Forløbet indgår ikke som en del af eksamenspensum
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Lanciers (kort)

Formålet med dette forløbet har været at indlære Lanciers til Gallafesten.
Det har været et kort forløb, som ikke indgår i eksamenspensum
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer