Holdet 2022 id/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Henrik Lund Carré, Mads Bregnhøj
Hold 2022 id/d (1d id, 2d id, 3d id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 rytmisk opvarmning
Titel 2 akrobatik
Titel 3 Softball
Titel 4 Parkour
Titel 5 Street dance
Titel 6 Volley og team
Titel 7 Akroyoga

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 rytmisk opvarmning

formål:
I dette forløb har eleverne udarbejdet deres egne opvarmningsprogrammer i takt til musik. Eleverne er blevet introduceret til forskellige elementer i et generelt opvarmningsprogram, herunder gang, sving, løb, hop, styrke og udstræk. Forløbet er endt ud med fremlæggelser af de udarbejdede opvarmningsprogrammer samt et eksperiment hvor eleverne har testet opvarmningens effekt på egen præstationsevne. De har her sammenlignet smidighed, sprintevne og eksplosiv styrke i både arme og ben både med og uden opvarmning.
eleverne er vurderet ud fra:

vurderingskriterier:
- evnen til at bevæge sig i takt til musik
-udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogrammer og kunne redegøre for relevant teori i relation til opvarmning og effekt heraf
- beherske centrale færdigheder i relation til opvarmningsøvelser (bevægelseskvalitet)
-indgå i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.

indhold:
grundbog i idræt C - praksis og teori (Elmelund et al 2019) I-bogs udgave. afsnittet 1.1 - Opvarmningens fysiologiske effekt
afsnit 1.2 opvarmningens indhold
1.3 opvarmning til musik. (fokus på takt-tælling)

artikler

"opbygning af opvarmning kan sænke præstationsevne i intense udholdenhedsdiscipliner" (lavet for Team Danmark 10/6-2020) (2 sider)

"sprintere bør forkorte deres opvarmning" Videnskab.dk (31/5-2011) (1 side


samlet 8 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 akrobatik

Dette forløb har som hovedfokus at arbejde med elevernes akrobatiske evner og kropsbevidsthed. Forløbet har været struktureret omkring statiske opstillinger og dynamiske spring og har fokuseret på både  individuelle og gruppebaserede færdigheder.

Eleverne bliver vurderet på:
den tekniske kunnen i de enkelte opstillinger og spring
: Hovedstand, håndstand, vejrmølle, araberspring, flyvruller, baglæns rulle samt overslag/hovedspring.
sammensætning og flow imellem Hånd- eller hovedstand efterfulgt af rulle
evnen til korrekt modtagning i de enkelte øvelser
samarbejdsevner.

herudover er der arbejdet med andre små forøvelser og akrobatiske spring på airtracken

forløbet er endt ud med en gruppebaseret performance til et stykke "cirkusmusik", hvor eleverne har fremvist deres akrobatiske evner.


teoretisk indhold:
Elmelund Van Ee et. al "Grundbog i idræt c" (2018) I-bogs-version.
kapitel/afsnit:
4.1.2 (teknik) (2 sider)
4.1.3 (gymnastiske elementer) (4 sider)
4.1.4 (gymnastiske spring) minus kraftspring (her er arbejdet med overslag istedet) (1 side)
4.1.5 fysiologi (0,5 side)
skadhede,T et.al. yubio idræt c+b 2.udgave (2019) side 910-912 (3 sider) afsnit 27.6 om god koordinationsevne og sanserne

små teknik videoer i de enkelte øvelser:
https://www.youtube.com/watch?v=bvMdqxwGZ6Y (forlæns rulle + modtagning)
https://www.youtube.com/watch?v=IdjAovtOgUA (flyverulle)
https://www.youtube.com/watch?v=JbhKf_HqM5A (baglæns rulle)
https://www.youtube.com/watch?v=KZiYe-btH-I (hovedstand)
https://www.youtube.com/watch?v=msvHOr9s6B0 (håndstand rulle)
https://www.youtube.com/watch?v=9DRwRa2mww8 (vejrmølle)
https://www.youtube.com/watch?v=__n8QE3csq8 (araberspring)
https://www.youtube.com/watch?v=LIOs36b1G74&t=16s (hovedspring/overslag)
https://www.youtube.com/watch?v=8UFKRrpp4Ko (modtagning i overslag)


samlet sideantal 11
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Softball

Forløbet i softball vil have fokus på at få det færdige spil til at fungere, så eleverne får en oplevelse af at have spillet softball.
Vi arbejder med følgende variation:
- En batter har altid fem forsøg til at ramme bolden. Ved femte pitch skal batteren løbe uanset om bolden rammes eller ej.
- Vi skifter mellem inde- og udehold, når alle har være igennem batting.
- Vi spiller med at løberne kan tagges
- Basen er kun låst, så længe bolden er på basen
- Pitcher kan kaste en spiller, der forlader sin base, ud.
- Når bolden er hos pitcher må man ikke igangsætte løb, dog må man gerne stjæle skridt fra sin base

Teknik:
- Slowpitch
- Batting, herunder bunting
- Gribe og kaste

Taktik:
- Få bolden så hurtigt som muligt til den rigtige base - fielding
- Løbe til baserne
- Stjæle skridt på en base
- Tvunget løb - betydning for hvilken base der lukkes
- Generel spilforståelse

Opgaver:
- Eleverne skal lave en instruktionsvideo til enten, pitch, batting eller løbe til base. I videoen skal der desuden være en instruktion i reglerne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Almene (tværfaglige)
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 4 Parkour

I dette forløb er det primære indhold parkour som udtryk for kropsbevidsthed. Dette kombineres med andre øvelser hvor eleverne kan demonstrere deres kropsbevidsthed.
Parkour:
- Precision
- Stepvault
- Two-handed vault
- Speedvault
- Under bar
- Balance
- Rotation mellem to bomme
- Let overgang over bom
- Tic tac
- Flow i bevægelserne
- Progression i bevægelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Street dance

Teori:
At eleverne opnår basalt kendskab til de to dansegenres historiske oprindelse.
At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved de to forskellige danse; herunder forskelle og ligheder mellem de to.

Charleston:
At eleverne kan udføre basis charleston-trin (20’er charleston) med forskellige variationer (ben/arme samt hæltwist - ikke et krav)
At eleverne kan udføre udvalgte autentiske jazztrin. Herunder; ‘mess around’, ‘skating’, 'tackie annie, step touch, 'opposites'.
At eleverne evner at ‘føre og at blive ført’ i parvis charleston og får en forståelse af vigtigheden af føring/følge i en improviseret dans.
At eleverne kan demonstrere bounce mens de udfører grundtrinene og viser en forståelse for at følge takten i musikken.
Kan udføre koreografi til "Istanbul"



Hiphop
At eleverne kan udføre den grundlæggende bounce og groove bevægelser; afslappede knæled, overkroppen frem og tilbage, til siden.
At eleverne kender til og kan udføre forskelligt footwork; step-touch, slides, kick ball change, 2-step,.
At eleverne kan udføre enkle powermoves herunder freezes, samt selvvalgte til battle.
At eleverne kan udføre en simpel koreografi til selvvalgt musik


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Volley og team

Volleyball

Formål
Igennem dette forløb skal eleverne arbejde med Volleyball samt de forskellige roller i et team.

Faglige mål
Eleven tilegner sig følgende kompetencer igennem forløbet:
• Fokusområde fysisk aktivitet
  o gennem alsidig undervisning og træning opnå god fysisk kapacitet
  o beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder i volleyball
  o beherske udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet ”Boldspil”
  o indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer

Teknik:
Fingerslag
Baggerslag
Underhåndsserv
Timing

Taktik:
Egen placering i spil
Boldens placering i spil
Kommunikation - "Jeg har", "Ny" - hvis hæver ikke har den
Placering ved serv og ved modtagning af serv

Regler:
Pointtælling
Rotation ved serv, når bolden vindes
Faste pladser vs rotation

Teori:
Gruppe
Team
Målsætning
Synergieffekt





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Akroyoga

Eleverne introduceres til akroyoga og enkelte yogaøvelser, der primært anvendes for at komme i den rette stemning inden akroyoga-øvelserne introduceres.
Forløbet afsluttes med at eleverne laver instruktionsøvelser til udvalgte positioner.
Indhold:
- Tillidsøvelser og forøvelser til akroyogastillingerne.
- Bird
- Chair
- High flying whale
- Overgange mellem de forskellige øvelser
- Selvvalgte øvelser fra en øvelsesbank

Fokus:
- Kunne indtage positioner som base, flyver og støtte
- Gå ind i stillingerne og blive i positionerne i et stykke tid
- Lave kontrollerede overgange mellem de forskellige positioner
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer