Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Aalborg Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Michael Rugbjerg Behrndt
|
Hold
|
2022 id/k (1k id, 2k id, 3k id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Opvarmning og musik-bevægelse
Formål
Igennem dette forløb skal eleverne opnå en forståelse for, hvordan et opvarmningsprogram struktureres og derigennem kunne koble teori og praktik. Eleverne skal til dette forløb udarbejde et opvarmningsprogram i grupper, hvori fokusset for programmet er koblingen imellem musikken og den dertilhørende bevægelse. I programmet indgår; Ledopvarmning, sving, gang, løb, styrke og høj puls (Hop) til musik.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende faglige mål igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet ”Musik og bevægelse”
• opnå kropsbevidsthed
• udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
• kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• grundlæggende principper for træning
• basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Igennem dette forløb vurderes følgende på punkter:
• Evnen til at tælle taktslag og følge en rytme
• Evnen til at kopiere bevægelser og lære en mindre koreografi
• Evnen til at koble musik til bevægelse
• Evnen til at strukturer et realistisk opvarmningssprogram
• Evnen til at koble teori og praksis i forbindelse med både udarbejdelsen samt fremførelsen af opvarmningsprogrammet
• Valg af musik ift. bevægelsestype
Øvelser/Forsøg
I forbindelse med dette forløb udarbejder eleverne følgende opgaver:
• Udarbejdelse af opvarmningsprogram i grupper
Tidsestimat:
Dette forløb strækker sig over 7 moduler
Teoretisk kobling:
• Opvarmningens effekt rent fysiologisk
• Hvordan tælles taktslag
• Hvordan passer musik og bevægelse sammen
• Opvarmningsprogrammets indhold og progression
|
Indhold
|
Kernestof:
-
I dag skal vi arbejde med ledopvarmning og sving
-
Tælle takter i musik
-
Tælle taktslag i musik
-
Find taktarten | Musikipedia
-
I dag skal vi arbejde med gang- og løbeserier.
-
I dag skal vi arbejde med styrke- og høj puls (hop)
-
Dagens opgave: I skal ud og løbe en lille fotosafari. I skal have billede af følgende ting: 1. Noget vand, 2. Et træ, 3. En hobby, 4. Ynglings sted derhjemme og 5. Din bedste ven. I skal uploade til Lectio under opgaver.
-
Introduktion til opvarmningsprogrammet - Hvorfor varmer vi op.pptx
-
Opvarmning Musik/bevægelse, a playlist by m_behrndt on Spotify
-
Ledopvarmning, a playlist by m_behrndt on Spotify
-
Swing musik til idræt, a playlist by m_behrndt on Spotify
-
Gang, a playlist by m_behrndt on Spotify
-
Løb - Opvarmning, a playlist by m_behrndt on Spotify
-
Styrke - Opvarmning, a playlist by m_behrndt on Spotify
-
Høj Puls - Opvarmning, a playlist by m_behrndt on Spotify
-
Opvarmning til musik
-
Skabelon til opvarmning.docx
-
I skal have udvalgt musikken til jeres program og målt BMP
-
I skal arbejde videre med opbygningen af opvarmningsprogrammet til i dag.
-
I skal være klar til at kunne fremlægge jeres opvarmningsprogrammer i dag.
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Fotosafari
|
02-12-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
2
|
Taekwondo og kampkoreografi
Formål
I dette forløb introduceres eleverne til kampsport (Taekwondo) med fokus på kampkoreografi. Igennem elevernes arbejde med kampsporten vil de opnå en forståelse for, hvorledes simpel kampkoreografi kan sammensættes og forvises med sikkerhed.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende kompetencer igennem forløbet:
• opnå færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet ”Klassiske og nye idrætter”, herunder kampsport
• udvikle kropsbevidsthed
• indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller og etiske forhold
• kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse
• idrætter, der fokuserer på samarbejde og etik og fremmer selvværd
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
I forbindelse med forløbet evalueres eleverne formativt ud fra følgende kriterier:
• Beherskelse af følgende teknikker:
o Lavblokering (Araemakki), mellemblokering (Momtongmakki), højblokering (Eolgul makki), slag/stød (Jireugi), frontspark (Ap chagi), sidesprak (Yeop chagi), cirkels-park (Baldeung dollyo chagi) og hestestand (Joochoom-seogi)
• Beherskeles af et-skridts kamp (Hanbon kyorugi)
Til sidst i forløbet udarbejder eleverne i små grupper (2-4 person) deres egne små kampkoreografier (3-4 forskellige koreografier) i form af Hanbon Kyorugi, hvortil eleverne skal inddrage de tekniker, som vi har arbejdet med i modulerne. Denne koreografi filmes og bedømmes summativt og indgår derefter i den samlet bedømmelse af eleven ved afslutningen af forløbet.
Øvelser
• Udarbejdelse af Hanbon Kyorugi i grupper.
Tidsestimat:
• 6 moduler á 95min. inkl. 5min. pause.
Materialer:
• Introduktion til Hanbon Kyorugi
o https://www.youtube.com/watch?v=G4zDWgGepts (TKD summercamp 2012 - DTDT Hanbon Kireugi)
o https://www.youtube.com/watch?v=TSAeChWLp7w (Hanbon kyorugi, Taekwondo, Prüfung 7. DAN)
o https://www.youtube.com/watch?v=Z2HQssw03XM (Hambon Kieureugui Taekwondo)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Diskutere
- Almene (tværfaglige)
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvtillid
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
3
|
Softball
Formål
Igennem dette forløb under genren boldspil, stifter eleverne bekendtskab med spillet Softball. Softball er et spil i familie med baseball, rundbold og M-bold. I forløbet vil der fokus på både at udvikle elevernes taktiske forståelse og tekniske evner. Dette gøres med udgangspunkt i SkoleSoftball.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende faglige mål igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområdet boldspil
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
I dette forløb vurderes eleverne ud fra følgende kriterier:
• Evnen til at kaste/gribe
• Udførelsen af et sving samt evnen til at slå/ramme et pitch samt bunting
• Beherskelse af spillet regler (SkoleSoftball)
• Forståelsen af det taktiske element i spillet både som ude- og indehold.
Øvelser/Forsøg
I dette forløb udføres der ingen øvelser/forsøg
Tidsestimat:
Dette forløb udgøres af 8 moduler á 95min inkl. 5min pause
Teoretisk kobling:
• Softball historiske udvikling
• Fejlretning af teknik
• Taktik
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Diskutere
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
4
|
Parkour
Delvist afviklet under Corona nedlukning.
Formål
Igennem dette forløb arbejder eleverne med disciplinen Parkour under genren ”Nye og Klassiske idrætter. I forløbet er der stort fokus på sikkerhed og eleverne arbejder hele tiden med at flytte deres egne grænser gradvist ift. Parkour. I forbindelse med forløbet er teori om flow (Csikszentmihalyi) gennemgået og koblet til parkour.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende kompetencer igennem forløbet:
· gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
· beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet ”Klassiske og nye idrætter”
· opnå kropsbevidsthed
· indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
· demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
· aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
· aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
· aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
· basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
· de for undervisningen relevante digitale redskaber
· de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Igennem dette forløb vurderes eleverne på beherskelsen af følgende teknikker og begreber:
· Catbalance, Cat leap, Roll, Precision, Palm spin, Safety vault, Lazy vault, Speed vault og Tic Tac er gennemgået som skal øvelser.
· Gate Vault og Underbar er præsenteret som tilvalgs øvelser.
· Flow igennem/over forhindringer.
· Udarbejdelse af egen Parkour video.
Øvelser/Forsøg
Igennem dette forløber arbejder eleverne med følgende opgaver:
· Udarbejdelse af kort Parkour sekvens over to-tre forhindringer
· Udarbejdelse af egen Parkour video.
Tidsestimat:
Forløber strækker sig over 8 moduler
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
5
|
HipHop-step
Formål
Igennem dette forløb arbejder eleverne med emnet ”Hip Hop Step” under genren ”Musik og Bevægelse”. Forløbet starter med en kort introduktion til rytme og stemninger i forskellige stykker musik, med fokus på hvilke muligheder og begrænsninger musikken rummer ift. bevægelse. Herefter introduceres eleverne til basal musikanalyse i forbindelse med deres udarbejdelse af en stepkoreografi.
Faglige mål
Eleven skaber kendskab til følgende kompetencer igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet ”musik og bevægelse”
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Eleverne bedømmes på følgende punkter:
• Evnen til at holde en rytme
• Evnen til at kunne kopier bevægelser (Stepkoreografi Whip/Nae Nae)
• Evnen til at kunne sammensætte bevægelse til musik (Fokus på musikkens mulighed for bevægelse)
• Musikforståelse i forbindelse med udarbejdelse af mini stepkoreografi
• Produkt: Stepkoreografi bestående af minimum to blokke af hver 32 taktslag.
Øvelser/Forsøg
• Udarbejdelse af stepkoreografi inkl. basal musikanalyse.
Tidsestimat:
• 6 moduler af 95min inkl. 5min pause
Teorikobling
• Hvordan tælles taktslag
• Basal musikanalyse (Vers, omkvæd, B-stykke osv.)
• Labans bevægelseslære (BESS) og kobling til Step
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
6
|
Repetition og opkvalificering af Taekwondo
Formål
I dette forløb introduceres eleverne til kampsport (Taekwondo) med fokus på kampkoreografi. Igennem elevernes arbejde med kampsporten vil de opnå en forståelse for, hvorledes simpel kampkoreografi kan sammensættes og forvises med sikkerhed.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende kompetencer igennem forløbet:
• opnå færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet ”Klassiske og nye idrætter”, herunder kampsport
• udvikle kropsbevidsthed
• indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller og etiske forhold
• kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse
• idrætter, der fokuserer på samarbejde og etik og fremmer selvværd
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
I forbindelse med forløbet evalueres eleverne formativt ud fra følgende kriterier:
• Beherskelse af følgende teknikker:
o Lavblokering (Araemakki), mellemblokering (Momtongmakki), højblokering (Eolgul makki), slag/stød (Jireugi), frontspark (Ap chagi), sidesprak (Yeop chagi), cirkels-park (Baldeung dollyo chagi) og hestestand (Joochoom-seogi)
• Beherskeles af et-skridts kamp (Hanbon kyorugi)
Til sidst i forløbet udarbejder eleverne i små grupper (2-4 person) deres egne små kampkoreografier (3-4 forskellige koreografier) i form af Hanbon Kyorugi, hvortil eleverne skal inddrage de tekniker, som vi har arbejdet med i modulerne. Denne koreografi filmes og bedømmes summativt og indgår derefter i den samlet bedømmelse af eleven ved afslutningen af forløbet.
Øvelser
• Udarbejdelse af Hanbon Kyorugi i grupper.
Materialer:
• Introduktion til Hanbon Kyorugi
o https://www.youtube.com/watch?v=G4zDWgGepts (TKD summercamp 2012 - DTDT Hanbon Kireugi)
o https://www.youtube.com/watch?v=TSAeChWLp7w (Hanbon kyorugi, Taekwondo, Prüfung 7. DAN)
o https://www.youtube.com/watch?v=Z2HQssw03XM (Hambon Kieureugui Taekwondo)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Ultimate og træningsprojekt
Formål
Igennem dette forløber skal eleverne arbejder med boldspillet Ultimate i kombination med gennemførelsen af træningsprojektet. Træningsprojektet vil have et fokus på at forbedre den aerobe præstationsevne gennem forskellige typer af træning planlagt både af underviser og eleverne. Vi udfører bibtest før og efter træningsprojektets træningsperiode og en afsluttende 5km løbetest.
Faglige mål
Elven skaber kenderskab til følgende kompetencer igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samar-bejdsrelationer
• udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samar-bejdsrelationer
• kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet med dette forløb fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• grundlæggende principper for træning
• basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Der fortages en løbende evaluering i forbindelse med undervisningen, hvor eleverne vurderes på følgende kriterier:
• Beherskelse af følgende teknikker:
o Greb (Forhånd, baghånd)
o Gribeteknik (Pandekage, Høj og lav)
o Forhåndsaflevering
o Baghåndsaflevering
o Upsidedovn
o Bevægelse og herunder cuts
• Forståelse af spillets regler og ånd
• Spilforståelse og placeringsevne
Afslutningsvis i forløbet afleverer eleverne en rapport i forbindelse med træningsprojektet som vurderes med udgangspunkt i en karakter for rapporten, de praktiske træningsforløb og resultatet af testene.
Forsøg/øvelser
• Eleverne er løbende på med små træningssekvenser af ca. 10min. varighed.
Materialer:
• Kompendiet ”Ultimate – En introduktion til undervisning” af Dansk Frisbee Sport Union
Teoretisk kobling:
- Fair play og Spirit of the game
- Fejlretning af teknik
- taktik (Forsvar/angreb)
- træningsplanlægning med fokus på forbedring af aerob effekt og kapacitet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
8
|
Repetition
Vi repetere følgende forløb:
- Rytmisk opvarmning
- parkour
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Pickleball
Formål
Igennem dette forløb arbejder eleverne med disciplinen Pickleball under genren ”Nye og Klassiske idrætter. I forløbet er der stort fokus de tekniske og taktiske elementer i spillet og undervejs i forløbet vil eleverne også stifte bekendtskab med videoanalyse som metode til fejlretning. Der spilles primært double igennem dette forløb. Teoretisk kobling tager udgangspunkt i spillets historiske udvikling både internationalt og nationalt.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende kompetencer igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet ”Klassiske og nye idrætter”
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Igennem dette forløb vurderes eleverne på beherskelsen af følgende teknikker og begreber:
• Dink
• Flugtning
• Serv
• Servreturnering (Forhånd + baghånd)
• Dropshot
• Lob
• Smash (Introduktion)
• Placeringsevne på bane
• Regler og pointtælling
• Beherskelse af simple slagserier:
o Serve – returnering – dropshot
o Dink – dink – dink – lob – dropshot
o Serv – returnering – dropshot – dink – dink – dink – lob – dropshot – dink – dink – dink – lob – dropshot (Kombination af de to ovenstående)
Øvelser/Forsøg
Igennem dette forløber arbejder eleverne med følgende opgaver:
• Videoanalyse af serv og servereturnering med særlig fokus på korrekt teknik (Herunder vægtoverførelse) og derefter placering på banen
Teorikobling i forbindelse med forløbet:
- Spillets historiske udvikling
- Fejlretning af teknik
- Taktik
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Les Lanciers
Formål
Igennem dette forløb arbejder eleverne med den klassiske dans ”Les Lanciers”. Der perspektiveres til ChaChaCha, hvor eleverne lærer grundtrinene, chase, underarm og New Yorker åbning. Dette forløb hører under genren Musik og Bevægelse.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende kompetencer igennem forløbet:
• gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
• udvikle kropsbevidsthed
• indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller og etiske forhold
• kende til mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi
• kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• idrætter, der fokuserer på samarbejde og etik og fremmer selvværd
Evaluering/Vurdering
Dette forløb evalueres løbende formativt, hvor fokusset ligger på følgende punkter:
• Evnen til at kopier bevægelser
• Evnen til at koble bevægelser til musik
Tidsestimat:
• 6 moduler á 95min inkl. 5min. Pause.
Materialer:
• Videoer af tur 1-5
• Christensen, Jørgen. Vi danser lanciers. Danmarks Radio.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d49174074842",
"T": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d49174074842",
"H": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d49174074842"
}