Titel
3
|
Stepaerobic
Step Aerobic:
Progressionsmæssigt vil aerobiclektionerne være bygget op fra bunden med følgende sværhedsgrader:
1. Simple trin på både højre og venstre ben.
2. Simple arme
3. Udvikling af basistrin og arme
4. Evt. Retninger, drejninger og variationer (alt efter niveau)
5. Sætte blokke sammen
6. Afslutningsvis sættes der nye, valgfrie variationer ind, hvis serien kører godt.
De 4 fokuspunkter, som eleverne vil blive vurderet efter er:
1. Kropsbeherskelse (teknik), kreativitet, flow og rytme:
2. Fokus på hvordan trin kan bygges op.
3. Fokus på at følge musikkens beat.
4. Fokus på korrekt kropsholdning og teknik (hele foden op på steppen, bruge armene, rank kropsholdning, benene strækkes hver gang man træder op på steppen)
1. Modul:
Eleverne laver i grupper en terningøvelse, hvor de selv finder på øvelser og tegner disse, samt beskriver dem med takter (3x8 takter). Herefter er der en terning, der skal vise dem hvilke af de små koreografier, grupperne skal udføre. I andern del af modulet skal eleverne følge en basis-aerobicserie, som læreren har lavet. Herefter tager vi stepbænken frem og laver samme øvelser - nu på stepbænk.
2. Modul:
Eleverne laver et vendespil, hvor de i makkerøvelse skal finde på deres egen danseøvelse. ´Herefter går to elever udenfor døren og når de kommer ind, skal de finde ud af hvilken makker, der hører til hvilken makker.
Trin to består af en step-koreografi, hvor eleverne skal følge lærerens øvelser, trin og rytme.
3. Modul:
Koreografi færdiggøres. Eleverne får til opgave at gøre denne personlig med detaljering og finpudsning af det tekniske og taktmæssige område.
4. Modul:
Øvelser med flere stepbænke - brug af hinandens stepbænke - brug af hinandens kroppe/hænder m.m.
5. Modul:
Udarbejdelse af egen step-koreografi
6. Modul:
Fremvisning og drejebog.
Indhold
I timerne vil vi fokusere på:
- at fastholde et flow (dvs. vi forsøger at undgå at skulle stoppe op og forklare bevægelserne. I stedet forsøger vi at opbygge trinene langsomt, så man gradvist bygger mere og mere på)
- at opnå træningseffekt og snakke kontinuerligt vs. Intervalarbejde. Evt. under inddragelse af pulsmåling og Borg skala
- at nedbryde, opbygge og sammensætte trin/koreografier. Her vil der være krav om symmetri (at serien udføres med både højre og venstre ben først).
- at træne den rytmiske forståelse og koordinationen
- at lade eleverne være kreative og lave egne produktioner og dermed arbejde med det kropslige udtryk
Formål
Fokus vil være på at træne elevens:
-Koordination
- rytmiske forståelse
- kropslige udtryk
- kondition og udholdenhed.
Forløbet vil indeholde workshops, hvor kreativiteten får lov at blomstre, så formålet er også, at eleverne bliver i stand til selv at sammensætte små koreografier i både aerobic og stepaerobic.
Faglige mål
Teknisk:
- Udføre basale grundtrin og variationer i aerobic og stepaerobic
- Udføre aerobic og stepaerobic koreografier
- Udføre bevægelserne i takt til musikken
Taktisk:
- Lave og udføre blokke fra simple grundtrin til mere udfordrende koreografier
Lærerens koreografi:
Blok 1: 4 x 8: Single, single, triple knee 3 knæ bliver til knæ, ned (slå på step), knæ
Blok 2: 4 x 8: L-trin begge sider (x2). Store arme der kører rundt og ned over knæet, når det løftes.
Blok 3: 4 x 8: Over steppen med h ben, 3 mambo med fortryde trin på sidste. Det samme tilbage med V. ben. 3 mambo ændres til: mambo på H, pivot, mambo med fortryde trin til sidst
Blok 4: 4 x 8: boks og spark x 2, Flyv x 2 (alt x 2)
Blok 5: 4 X 8: Op, op, lunge bagud H. og V., ned, ned. V- og A-trin (senere med drejning på vej ned mellem V og A trinnet)
Blok 6: 4 x 8: Jorden rundt med 2 basis (senere 1 V-step med drej oppe på steppen og 1 basis)
Blok 7: 4 x 8: trampe, trampe, gå, gå, mambo, chassé, mambo på gulv, chassé, basis V. Og så modsat med V først.
Teoretisk:
Der læses i kompendiet/bogen "Steptræning" af Marina Aagard, s. 9-13, 14-21, 22-26
Heri tilegner eleverne bl.a. viden om kontinuerligt og intervalarbejde i aerobic og stepaerobic
|