Holdet 3j DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Rikke Nielsen
Hold 2023 DA/j (1j DA, 2j DA, 3j DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Mundtlighed
Titel 2 Analyserende artikel
Titel 3 Kampagner
Titel 4 Det moderne gennembrud (DHO)
Titel 5 Oplysningstid
Titel 6 Romantikken
Titel 7 Dokumentargenren
Titel 8 FF2
Titel 9 Kampagner
Titel 10 Taler og debatterende artikel
Titel 11 Fuck Normen
Titel 12 Folkeviser
Titel 13 Ekspressionisme, realisme og modernisme
Titel 14 Digitale hjælpemidler til eksamen
Titel 15 Eksamensrep
Titel 16 Eksamenslinks til skriftlig eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Analyserende artikel

Formål:
Introduktion til tekstanalyse med udgangspunkt i novellegenren.
Klassen arbejder med både ældre og nyere tekster, hvor fokus er på de genrekarakteristiske træk og på at få opbygget et solidt begrebsapparat.
Klassen starter ud med at diskutere, hvorfor vi overhovedet læser litteratur med udgangspunkt i Svend Brinkmanns 7 bud på, hvorfor vi læser skønlitteratur.

Fokus:
Efter forløbet skal eleven kunne
- genrebestemme
- udarbejde en kompositionsanalyse
- bestemme fortælleren
- udarbejde en personkarakteristik
- udarbejde miljøkarakteristik med udgangspunkt i fx semantiske skemaer,
- bestemme fremstillingsformer
- beskrive og analysere billedsprog
- bestemme novellens motiv, tema og samlede udsagn
- sætte novellen i litteraturhistorisk perspektiv.

Arbejdsformer: Klasseundervisning, gruppeoplæg, par- og gruppearbejde, matrixgrupper.

Skriftligt arbejde:  I forløbet bliver den analyserende artikel også introduceret. Her er der indarbejdet skriveøvelser fra Minlæring.dk

Kernestof:

2020: Bål af Tessa

2009: Police Bells and Church Sirens af Nephew

1965: Drivhuset af Anders Bodelsen

1890: Irene Holm af Herman Bang

1993: Den blomstrende have af Naja Marie Aidt

1996: Fasaner af Helle Helle

1999: Villy af Charlotte Weitze

2000: Reprise på Krogs Fisserestaurant af Jan Sonnergaard

1845: 9 forskellige udgaver af Den lille pige med svovlestikkerne:

Nr. 1: Ballet på Det kongelige teater, 2022:
https://m.youtube.com/watch?v=KOIiWVxJ7FU

Nr. 2: Sang af Shu-bi-dua, 2009
https://m.youtube.com/watch?v=gCoCNcbrJSQ

Nr. 3: Kampagne af SOS Børnebyerne, 2023
https://m.youtube.com/watch?v=_4YuPFgcsEk

Nr. 4: "Den lille pige med vådservietterne" af Red Barnet, 2015
https://m.youtube.com/watch?v=_pNlTQndeHg

Nr. 5: Artikel af Kristeligt-dagblad, 2015
https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/den-lille-pige-med-svovlstikkerne-handler-om-dem-vi-overser

Nr. 6: Animation af Den lille pige med svovlstikkerne, 2016
https://www.dfi.dk/viden-om-film/filmdatabasen/film/den-lille-pige-med-svovlstikkerne

Nr. 7: Sort/hvid film 1953 af Den lille pige med Svovlstikkerne
https://www.dfi.dk/viden-om-film/filmdatabasen/film/den-lille-pige-med-svovlstikkerne-0

Nr. 8: Dukketeater af Den lille pige med svovlstikkerne, 2016
H.C. Andersen Eventyr : Den Lille Pige Med Svovlstikkerne (dansk)

Nr. 9: Disney plus-film med Den lille pige med svovlstikkerne
Se Den lille pige med svovlstikkerne | Disney+ (disneyplus.com)

1943: Den lille Prins af Antoine de Saint-Exupéry (VÆRKLÆSNING)

1973: Jonathan Livingston Havmåge af Richard Bach (VÆRKLÆSNING)

Teksterne er læst med følgende blik:
"Fasaner" af Helle Helle (fokus på fortælleren og omskrivning af stykke til anden fortællertype/synsvinkel) Minimalisme og Realisme introduceres.
"Drivhuset" af Anders Bodelsen (fokus på fortælleelementer og fortællelag, den fortællende tid kontra den fortalte tid)
"Reprise på Krogs fisserestaurant" af Jan Sonnergaard (fokus på den utroværdige fortæller og forholdet mellem det sagte og usagte)
"Irene Holm" af Herman Bang (fokus på samlet tekstanalyse -nykritikken- samt sprog og stil). (Den impressionistiske skrivestil introduceres)
"Den Blomstrende have" af Naja Marie Aidt (fokus på fortolkningens kontraster og muligheder)
"Villy" af Charlotte Weitze (en overgangsnovelle til genreforløb - en novelle med genreblanding)

Ved juletid udleveres: Digte af Claus Nivaa: "Så kan vi lidt igen – X Mas Special” (Claus Nivaa & Lasse N. Nielsen) samt Peters Jul. Eleverne laver desuden deres egne juledigte med højtlæsning heraf. Her vil der være fokus på digtanalyse samt udarbejdelse af analyseredskaber til digte.



Supplerende materiale:
Analyse og fortolkningskompendium udarbejdet af læreren.
Svend Brinkmanns 7 bud på, hvorfor vi læser litterattur hentet fra artiklen: https://www.gyldendal.dk/artikler/svend-brinkmann-bogforum-2017
Minlæring.dk

Skriftlighed:
Den analyserende artikel introduceres med fokus på:
- den gode indledning
- resumé
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Det moderne gennembrud (DHO)

Emne:

Det moderne gennembrud med fokus på kvindernes og arbejdernes vilkår.

Formål:

Dansk-historieforløbet er et fagligt samspil mellem de to fag, der har fokus på fordybelse i et historisk emne samt elevernes udtryksfærdigheder og relevante metoder i fagene.

Faglige mål:

Der indgår i forløbet et grundlæggende overblik over centrale historiske og litteraturhistoriske udviklingslinjer i Danmark i den valgte periode:1870-1915.

Danskfaget har særligt fokus på:
̶ tekstlæsning i en historisk sammenhæng.
̶ faglig formidling.
̶ danskfagets identitet og metode.

Mens historiefaget har særligt fokus på:
̶ elevernes evne til kritisk og reflekteret at finde, udvælge, anvende og vurdere forskelligartet materiale.
̶ faglig skrivning herunder anvendelse af citater, henvisninger, figurer, illustrationer m.v.
̶ historiefagets identitet og metode.

Fælles for fagene:

- lære at arbejde skriftligt og i dybden med historiske og danskfaglige problemstillinger.
- at få kendskab til formalia, der knytter sig til en større skriftlig opgave, herunder kendskab til opgaveformuleringens form og krav.
- lære at få mest muligt ud af vejledning, herunder at modtage og bearbejde feedback, skrive noter, forberede vejledning m.v.
- få kendskab til begreberne viden og videnskab.
- få kendskab til den videnskabelige basismodel og begreberne synkron, diakron og empiri.

Produktkrav:

- Aflevering af en skriftlig opgave:
Gruppe på 3 elever: 9-11 normalsider af 2400 enheder (anslag inklusiv mellemrum)
- Individuelt mundtlig forsvar af opgaven (varighed: 30 minutter)
- Selvevaluering

Materialer:

Dansk:
- Nedslag i "Litteraturens Veje" omhandlende det moderne gennembrud .
- Georg Brandes' indledningsforelæsning til "Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur.", 1871
- Henrik Pontoppidan, "Et mulskud", 1888.
- Olivia Levison, "Støv", 1885.
- Herman Bang, "Frøkenen", 1883 og "Den sidste Balkjole", 1887.
- Amalia Skram, En Rose, 1899.
- J.P. Jacobsen, "Af Fru Marie Grubbe", 1876.
- Henrik Ibsen, "Et Dukkehjem", 1879.
- FIlm: Bille August, "Lykke-Per", 2018.
- Diverse malerier fra Det moderne Gennembrud
- Dansk-læsemetoder fra "Litteraturens Veje- At analysere Litteratur".
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 Romantikken

Romantikken

Indenfor den romantiske periode arbejdes der med begreberne: Universalromantik, Organismetanken, Dualisme, Panteisme, Idealisme, Biedermeier, Nationalromantik og Romantisme.
Eleverne er blevet præsenteret kort til den forrige litteraturhistoriske periode; oplysningstiden med Erasmus Montanus som tekst samt en dertilhørende epistel.

Tekster:


1847: Skyggen af H.C. Andersen

1862: Tepotten af H.C. Andersen, udleveret under læsemetoder i Litteraturens Veje

1803: Guldhornene af Adam Oehlenschläger

1819: Der er et yndigt land af Adam Oehlenschläger

1804: Indvielsen af Schack Staffelt

1828: Sildig Opvaagnen af Steen Steensen Blicher

1804: Kunstnerlængsel af Schack von Staffelt

1800 Tallet på Vrangen

Paa Sneen af Emil Aarestrup

Under din sne af Minds of '99

"Ny bølge af nationalsange, der præger dansk musik", Politikken.

"Er de ren ny yndig sang, der kan samle nationen", Jyllandsposten.

"Sådan ligger landet", Oh Land

Forstadsdrømme, Nik & Jay.

"Lær mig O skov at visne glad", Adam Oehlenschläger, 1813

Ode til døden, Benny Andersen, 2001


Teori: Krydsfelt s. 35-38
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Dokumentargenren

Dokumentarforløb

Efter at have haft om kommunikationsforhold i trykte tekster og taler, springer vi videre til levende billeder i et forløb om dokumentarfilm.

Forløbet indledes med en intro til dokumentargenrer og filmiske virkemidler. Eleverne lærer at skelne mellem fakta- og fiktionskoder.
Forløbet sætter afslutningsvis fokus på dokumentargenren, hvor eleverne lærer at anvende begreber om basale filmiske virkemidler samt at kunne skelne mellem forskellige typer af dokumentarfilm.
Slutteligt introduceres eleverne til begrebet remediering, som de selv skal arbejde produktivt med i forbindelse med den digitale fortæller. Vi ser her på fortællerinstansen i levende medier kontra de fortællerinstanser, vi hidtil har arbejdet med i skønlitteratur og artikler.

Kernestof:
Fakta- og fiktionskoder
Dokumentargenren
Basale filmiske virkemidler
Sociale medier og remediering
VÆRK: Dokumentarfilm

Faglige mål:
Få indblik i sammenhæng mellem litteratur, sprog og medier
Danne sig et overordnet overblik over mediehistorie
Kunne anvende kommunikationsanalyse i forholdet mellem afsender og modtager
Kunne analysere fortællerinstansen og dennes funktion i forskellige typer af medier
Kunne analysere medier ud fra fakta- og fiktionskoder
Kunne analysere dokumentarfilm ud fra faglige begreber
Få kendskab til medietyperne: litteratur, medieret litteratur, TV, kortfilm, dokumentarfilm,  sociale medier.
Produktion af eget medieprodukt gennem remediering

Indhold:
Mirror
Flugt
En ung mand falder (kortfilm med fokus på symbolik)
Forskellige dokumentarer til visning af forskellige dokumentartyper.

Materiale:
Poulsen, Henrik: Fra Guttenberg til Google, Dansklærerforeningens forlag, 2017, kapitel 1
Uddrag fra bogen DOX
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 FF2

Undervisningsbeskrivelse
Eleverne skal i FF2-forløbet arbejder med innovation i tæt samarbejde med Aalborg Kommune. Som en del af kommunens klimaplan har kommunen præsenteret fire konkrete cases, som eleverne på Katedralskolen skal arbejde med: Red Limfjorden, lavbundsjorde, bæredygtig transport og fokus på Tekstilaffald. Dette sikrer, at FF2-forløbet er autentisk, relevant og lokalt forankret.

Formålet har været at give eleverne et indtryk af, hvordan et studieretningsprojekt med innovation i 3.g kan forløbe. FF2 har været et samarbejde mellem dansk og et naturvidenskabeligt fag. Og alle elever har arbejdet ud fra en fælles problemformulering, der kan anvendes på alle fire cases:
Hvordan kan gymnasieelever på en kreativ og opsigtsvækkende måde hjælpe Aalborg Kommune og relevante samarbejdspartnere med at skabe opmærksomhed om vigtige miljø- og klimaindsatser og engagere borgere og andre relevante målgrupper i at deltage aktivt i disse initiativer?

Her har eleverne haft valget mellem følgende produkttyper:
1) Skriv en klimatale
2) Skriv en populærvidenskabelig artikel og præsentér den i et fiktivt debatprogram
3) Lav en klima-kampagnefilm

Dansk: efter forløbet skal eleverne kunne:
4) Definere forskellige talegenrer, udvalgte kampagnetyper og den populærvidenskabelige artikel som genre.
5) Vurdere eget innovative produkt vha. danskfaglig viden og metode
a. Valg af komposition, fortæller, sprogbrug, personer og karaktertræk
b. Valg af storytellingsprincipper (Raskin), filmiske virkemidler og fortællekneb
c. Valg af retoriske virkemidler, Toulmins argumentationsmodel, appelformer, talegenre
d. Valg af komposition, billedsprog og lydlige figurer, rimmønster, motiver og tematik
e. Valg af layout, ordvalg, nyheds- og relevanskriterier
6) Skabe et innovativt produkt og præsentere dette inden for en tidsramme

NV: efter forløbet skal eleverne kunne:
7) Redegøre for en miljøudfordring

Forløbet er blevet afsluttet med ”Kattens Hule”, hvor repræsentanter fra hver klasse har skullet præsentere deres innovative produkt for eksterne dommere. Alle elever har desuden skrevet en opgave og fået skriftlig feedback på opgaven.

SRP-faglige mål
Dette forløb har særligt fokus på følgende SRP-faglige mål:

– demonstrere evne til faglig fordybelse og til at sætte sig ind i nye faglige områder
– demonstrere evne til at udvælge, anvende og kombinere forskellige faglige tilgange og metoder og dermed forstærke den faglige fordybelse
– udvælge, bearbejde og strukturere relevant materiale
– demonstrere evne til faglig formidling
– besvare en stillet opgave fyldestgørende, herunder at der er overensstemmelse mellem opgaveformuleringen og opgavebesvarelsen
– beherske fremstillingsformen i en faglig opgavebesvarelse (f.eks. citatteknik, noter, kilde- og litteraturfortegnelse)


Studieforberedende kompetencer
Eleverne skal kunne:
- give, modtage og bearbejde feedback
- opnå bevidsthed om det at arbejde innovativt

Faglige mål i de enkelte fag

Dansk:
”Kombinationen af et litterært, sprogligt og mediemæssigt perspektiv bidrager til at udvide elevernes dannelseshorisont, udvikle deres kreative og innovative evner og styrke deres evne til at håndtere og forholde sig kritisk til informationer. Centralt står arbejdet med elevernes udtryksfærdighed med fokus på et sikkert sprogligt udtryk og formidlingsbevidsthed”

Faglige mål:
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag.

Naturvidenskab:
Innovation indgår i dag i alle tre naturvidenskabelige lærerplaner:
NG: ”gennem fagets problemorienterede og eksperimentelle tilgang får eleverne interesse og forståelse for ny viden og teknologiske innovationers betydning for udnyttelsen af naturens ressourcer.”
Faglige mål for NG:
- formidle geofaglig viden og forholde sig til den aktuelle samfundsdebat om geofaglige emner med mulig inddragelse af teknologiske og innovative løsningsmuligheder
- demonstrere viden om naturgeografis identitet og metoder
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
BI: ” Desuden opnår eleverne faglig baggrund for at forholde sig til lokale og globale problemstillinger inden for sundhed, bioteknologi, bæredygtighed og miljø, og for selv at bidrage innovativt og ansvarligt til samfundets udvikling.”

Faglige mål for bi:
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- anvende fagets viden og metoder til stillingtagen og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold, og til at udvikle og vurdere løsninger

Faglige mål for ke:
- demonstrere viden om kemis identitet og metoder
- anvende fagets viden og metoder til at undersøge og beskrive enkle problemstillinger med kemisk indhold fra hverdagen eller den aktuelle debat og eventuelt til at udvikle og vurdere løsninger.
- Arbejdet med faget skal give eleverne indsigt i, at kemisk viden, kreativitet og innovative tiltag kan være vigtige bidrag til et moderne samfund.”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Kampagner

Faglige mål:

· Kunne gøre rede for de forskellige kampagnetyper
· Skelne mellem de 5 grundlæggende kampagnefilmstyper
· Lave en medieanalyse af en kampagne/reklamefilm
· Få kendskab til de væsentlige teknikker og begreber knyttet til filmiske virkemidler
· Få indblik i sammenhæng mellem litteratur, sprog og medier
· Kunne anvende kommunikationsanalyse i forholdet mellem afsender og modtager
· Kunne analysere fortællerinstansen og dennes funktion i forskellige typer af medier
· Kunne analysere medier ud fra fakta- og fiktionskoder
· Produktion af eget medieprodukt gennem remediering

Kampagneforløbet tager udgangspunkt i den fortællende instans, og danner derved sammenhænge til det litterære og sproglige område.
Eleverne lærer desuden at analysere kampagnefilm ud fra fakta- og fiktionskoder.
Forløbet introducerer dernæst eleverne til begrebet remediering, som de selv skal arbejde produktivt.
Eleverne skal bruge deres kompetencer til analyse og fortolkning af diverse kampagnefilm og slutteligt lave deres egne kampagnefilm.

Forløbets kernebegreber:
Minervamodellen
Lasswells kommunikationsmodel
Kampagnetyper:
- Reklamekampagne
- Politisk kampagne
- Hvervekampagne
- Imagekampagne
- Oplysningskampagne

Forløbets materiale:
Der er anvendt hjemmesiden "De korte medieformater" til dette forløb. https://dekortemedieformater.systime.dk/?id=153
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Taler og debatterende artikel

Faglige mål

Eleverne forventes at kunne følgende efter forløbet om taler:

• At have lært om grundlæggende retorisk analyse og praksis
Herunder at kunne forstå og anvende begreberne nonverbal kommunikation (gestik, mimik og positur) samt anvende Toulmins argumentationsteori, sproghandlinger og appelformer
• At have lært at skrive en god tale ud fra den klassiske tredeling/disposition
• At kunne anvende de sproglige virkemidler, vi har mødt i forløbet
• At have forstået de tre klassiske talegenrer og Ciceros retoriske pentagram (repetition fra AP)

Kernebegreber:

Talegenrer
Non-verbal kommunikation
Appelformer
Argumentationsteori
Sproglige virkemidler
Stilkvaliteter
3 inddeling af en tale
Kropsprog

Eleverne har arbejdet ud fra følgende redskabskasse:

• Præsentation (taler, årstal, titel, omstændighed, tematik)
• Kommunikationssituation
• Komposition (3 delt med en fjerde eksponent)
• Sproglige virkemidler (pronominer, appelformer, sproghandlinger, argumentationsteori, stilleje/stilkvaliteter, selvfremstillende jeg, figurer og troper, diskurs, nodalpunkter og ækvivalenskæder samt semantik.
• Kropslige virkemidler
• Budskab
• Vellykkethed/vurdering (både i forhold til sproget, men også i forhold til kommunikationssituationen og omstændighederne.

Materiale:

Vi har set og arbejdet med forskellige taler deriblandt:
Jens Stoltenbergs mindetale på Rådhuspladsen.
The Freedomspeech i Braveheart
Talen fra "Festen" af Thomas Vinterberg
Nature is speaking af Julia Roberts

Eleverne producerer deres egne taler, hvor de arbejder ud fra en stemme, der ikke er deres egne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Fuck Normen

Et nutidigt senmoderne forløb, hvor elever skal analysere forskellige genrer af tekster og medier, som indeholder følgende nedslag, tematikker og begreber.

Norm:
Normalitet, norm-kritik, ny kropslighed, konkurrence-staten, crip-teori, det arbejdende menneske som norm

Køn:
Dobbeltblik, det seksualiserede blik som norm, kønsdikotomi, kvindens handicap, kønsopfattelser i sproglige udtryk, denotation/konnotation

Queer:
Queer-teori defineret ved Judith Butler/LGBT+. Køn som social konstruktion, queer (som litterær tematik) queering (som litterær metode).

Overordnet materiale:

(Teori)uddrag fra "Fuck Normen" af Helle Juhl Lassen (Dansklærerforeningens forlag, 2016)
Lyrikteori fra "Når sproget spiller" af Rikke Taber og Mette Ewald (Systime, 2016)

Tekster til analyse og fortolkning:

Normer:
Eric, Caspar: Nye balancer (2023)  - digtsamling

Kønskritik:
Korneliussen, Niviaq: HOMO Sapienne uddrag (kapitlet 'stay'), (2014) - romanuddrag
Moestrup, Mette: "Drama Queen 1" I kingsize (2006)  -digt
Ravn, Olga: "Reklamepigebarnet" i jeg æder mig selv som lyng (2015) digt
Rosendal, Jens: "Du kom med alt det, der var dig (forelskelsessang), højskolesangbogen (1981)
Vizki, Morti: "Det almene" fra digtsamlingen Mange boliger (2000) digt


Tv-serie:
En af drengene: afsnit 1-4 (Teys Schucany, 2023) (VÆRK ) tv-serie

Reklamer
Valgplakat Enhedslisten 2015 "alle skal kunne arbejde" Sarah Glerup. (valgplakat)
"Like a girl" ALWAYS reklame (2020) (reklamefilm)
CULT-reklame for Vital Water, 2014 (billede/reklame)

Artikler:
Harmat, Jonathan: "Kvinden, der ikke ville underkaste sig Adam":  https://www.religion.dk/bibelen-ifoelge-religionerne/lillith-en-feministisk-heltinde-eller-historiens-foerste-skilsmisse
Det værste og det bedste | Weekendavisen Interview med Caspar Eric på baggrund af hans podcast på 10 episoder, som hedder "mødrene", 13. august, 2025

Podcast:
'De moralsk defekte kvinder' (DR Lyd Genstart, 21/3 2023)

Dokumentar: Naturens uorden af Christian Sønderby 2015 - kan sidestilles med Caspar Eric. Se DOX forløb i medier s. 103 (arbejdsspørgsmål).

Supplerende materiale:
Caspar Eric: Er samfundet bygget til os alle:  https://vimeo.com/695654665
Kønnede ord: med  https://konmuseum.dk/wp-content/uploads/Er-du-kon_elevmateriale-2021.pdf
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Folkeviser

Faglige mål:

- Redegørelse for middelalderen og den kontekst folkevisen opstod i - rent kulturelt og historisk
- Skitsering af handlingen: HVAD SKER DER STROFE FOR STROFE oversat til almen dansk forståelse
- Karakteristika af visetyper
- Opdeling af visen i 3 faser (konfliktfaser)
- Se på visens karakteristika. Er der rim/hvilke, hvordan er opsætningen?, er der formelsprog/faste vendinger, typiske kendetegn?
- Beskrivelse af hvilke symboler der er til stede i teksten
- Afkodning af budskabet bag visen

Forløbets formål:

Indføring i middelalderen som litteraturhistorisk periode
Fortolkning og analyse af folkeviser.
Indføringer i bagvedliggende ismer og ideologier for folkeviser.

Forløbets materiale:

Elverskud
Elverhøj
Ebbe Skammelsøn

Grundbog: Genrer i dansk - folkevisen af Bilbo Egelund, Gyldendal.
3.2 Middelalderens litteratur (1100-1400) | Grundbog til dansk (systime.dk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Ekspressionisme, realisme og modernisme

Vi arbejder bredspektret med ekspressionisme, eksistentialisme, modernisme og realisme.
Hovedsageligt vil forløbet være med blik for ismer samt analyse- og fortolkningsarbejde på tværs af forskellige genrer.

Materiale:
"Nat i Berlin" af Tom Kristensen
"Angst" af Tom Kristensen overfor Pär Lagerkvists:" Ångest"   
"Morgen" af Tom Kristensen
"Tidlig morgen" af Jens August Schade
"Oktobernat" af Johannes V. Jensen
"Lønningsdag - en idyl" af Martin Andersen Nexø
"Roden" og "Agerhønen" af Martin A. Hansen
"Patienten" af Peter Seeberg
"Er vi Cyborgs?", dokumentar, DR1
"De blaa Undulater" af H.C. Branner
"Livet i et badeværelse" og "Værtshus" af Klaus Rifbjerg
Et kys af Klaus RIfbjerg

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Digitale hjælpemidler til eksamen

I må benytte følgende hjemmesider, som er brugt i Rikkes undervisning:

Ordbøger:
Ordbogen.com
synonymordbogen - Google-søgning



Andre større hjemmesider vi har brugt:
Minlæring - Læringsunivers til sprogfagene

Forside - Indidansk

Kampagnespottet | De korte medieformater

4.3.5 Dokumentarfilm: Genrer | Grundbog til dansk - på de gymnasiale uddannelser



Litteraturhistorisk oversigtsbog

Forside | Litteraturens veje
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 16 Eksamenslinks til skriftlig eksamen

Følgende er links, som I må logge ind på til eksamen:


Synonymordbogen: https://synonymet.dk/,
https://ordnet.dk/ddo/ordbog?query=Synonym,
ordbogen.com: Ordbogen.com
minlæring.dk:  https://www.minlaering.dk/
indidansk.dk: Forside - Indidansk
Litteraturensveje.dk: Forside | Litteraturens veje
De korte medieformater: https://dekortemedieformater.systime.dk/?id=153
Nonverbal kommunikation: https://indisprogethhx.systime.dk/?id=286
Talegenrer: https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=204#c613
Avisreportage: https://litteraturportalen.systime.dk/?id=187
Kampagneteori: https://kommitc.systime.dk/?id=420&L=0
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer