Holdet 2023 DA/r - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Rikke Nielsen
Hold 2023 DA/r (1r DA, 2r DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Analyserende artikel
Titel 2 Skriftelighed
Titel 3 Rap og lyrik
Titel 4 Folkeviser
Titel 5 Oplysningstid
Titel 6 Romantikken
Titel 7 Dokumentarfilm
Titel 8 Kampagner
Titel 9 Aviser og debatterende artikel
Titel 10 Mini SSO
Titel 11 Debatterende artikel
Titel 12 Taler
Titel 13 Det moderne gennembrud
Titel 14 Ekspressionisme, realisme og modernisme

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Analyserende artikel

Formål:
Introduktion til tekstanalyse med udgangspunkt i novellegenren.
Klassen arbejder med både ældre og nyere tekster, hvor fokus er på de genrekarakteristiske træk og på at få opbygget et solidt begrebsapparat.
Klassen starter ud med at diskutere, hvorfor vi overhovedet læser litteratur med udgangspunkt i Svend Brinkmanns 7 bud på, hvorfor vi læser skønlitteratur.

Efter forløbet skal eleven kunne:
- genrebestemme
- udarbejde en kompositionsanalyse
- bestemme fortælleren
- udarbejde en personkarakteristik
- udarbejde miljøkarakteristik med udgangspunkt i fx semantiske skemaer,
- bestemme fremstillingsformer
- beskrive og analysere billedsprog
- bestemme novellens motiv, tema og samlede udsagn
- sætte novellen i litteraturhistorisk perspektiv.

Arbejdsformer: Klasseundervisning, gruppeoplæg, par- og gruppearbejde, matrixgrupper.

Skriftligt arbejde:  I forløbet bliver den analyserende artikel også introduceret. Her er der indarbejdet skriveøvelser fra Minlæring.dk

Kernestof:

Uddrag af Den lille Prins (højtlæsning)
"Fasaner" af Helle Helle (fokus på fortælleren og omskrivning af stykke til anden fortællertype/synsvinkel) Minimalisme og Realisme introduceres.
"Drivhuset" af Anders Bodelsen (fokus på fortælleelementer og fortællelag, den fortællende tid kontra den fortalte tid)
"Reprise på Krogs fisserestaurant" af Jan Sonnergaard (fokus på den utroværdige fortæller og forholdet mellem det sagte og usagte)
"Irene Holm" af Herman Bang (fokus på samlet tekstanalyse -nykritikken- samt sprog og stil). (Den impressionistiske skrivestil introduceres)
"Den Blomstrende have" af Naja Marie Aidt (fokus på fortolkningens kontraster og muligheder)
"Villy" af Charlotte Weitze (en overgangsnovelle til genreforløb - en novelle med genreblanding)

Ved juletid udleveres: Digte af Claus Nivaa: "Så kan vi lidt igen – X Mas Special” (Claus Nivaa & Lasse N. Nielsen) samt Peters Jul. Eleverne laver desuden deres egne juledigte med højtlæsning heraf. Her vil der være fokus på digtanalyse samt udarbejdelse af analyseredskaber til digte.

Supplerende materiale:
Analyse og fortolkningskompendium udarbejdet af læreren.
Svend Brinkmanns 7 bud på, hvorfor vi læser litterattur hentet fra artiklen: https://www.gyldendal.dk/artikler/svend-brinkmann-bogforum-2017
Minlæring.dk

Skriftlighed:
Den analyserende artikel introduceres med fokus på:
- den gode indledning
- resumé

Værk: "Den lille prins" af Antoine de Saint-Exupéry samt  "Jonathan Livingston Havmåge" af Richard Bach
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Skriftelighed

VI arbejder med den analyserende artikel og afholder en skriftelighedsdag sammen med den anden HF-klasse. Eleverne arbejder med struktur, sprog og stilistik.

Materiale:
Latter, Naja Marie Aidt.

Samtidig læses "Den lille Prins"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Rap og lyrik

Klassen arbejder med rap og lyrik med følgende formål og krav for øje:
Faglige mål:

Sprog:

- At udtrykke sig kreativt og nuanceret
- At beherske skriftsproget indenfor den lyriske genre - med rap som emne
- At skrive med nærvær og med en personlig stemme

Genre/formidling:

- At udtrykke sig med brug af sprog og begreber, der afspejler genrebevidsthed
- At udtrykke sig formidlingsbevidst og med respekt for modtageren  
- At kunne tilpasse sproget (stemmen) efter genren
- At kunne tilpasse sproget (stemmen) efter emnet

Materiale/Værk:
Vi arbejder med alle tekster i værket Rødder, 2014, Claus Nivaa m.fl.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Folkeviser

Faglige mål:

- Redegørelse for middelalderen og den kontekst folkevisen opstod i - rent kulturelt og historisk
- Skitsering af handlingen: HVAD SKER DER STROFE FOR STROFE oversat til almen dansk forståelse
- Karakteristika af visetyper
- Opdeling af visen i 3 faser (konfliktfaser)
- Se på visens karakteristika. Er der rim/hvilke, hvordan er opsætningen?, er der formelsprog/faste vendinger, typiske kendetegn?
- Beskrivelse af hvilke symboler der er til stede i teksten
- Afkodning af budskabet bag visen

Forløbets formål:

Indføring i middelalderen som litteraturhistorisk periode
Fortolkning og analyse af folkeviser.
Indføringer i bagvedliggende ismer og ideologier for folkeviser.

Forløbets materiale:

Elverskud
Elverhøj
Ebbe Skammelsøn

Grundbog: Genrer i dansk - folkevisen af Bilbo Egelund, Gyldendal.
3.2 Middelalderens litteratur (1100-1400) | Grundbog til dansk (systime.dk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Romantikken

Romantikken

Indenfor den romantiske periode arbejdes der med begreberne: Universalromantik, Organismetanken, Dualisme, Panteisme, Idealisme, Biedermeier, Nationalromantik og Romantisme.
Eleverne er blevet præsenteret kort til den forrige litteraturhistoriske periode; oplysningstiden med Erasmus Montanus som tekst samt en dertilhørende epistel.

Tekster:


1847: Skyggen af H.C. Andersen

1862: Tepotten af H.C. Andersen, udleveret under læsemetoder i Litteraturens Veje

1803: Guldhornene af Adam Oehlenschläger

1819: Der er et yndigt land af Adam Oehlenschläger

1804: Indvielsen af Schack Staffelt
1820: Langt højere bjerge af N.F.S. Grundtvig

1828: Sildig Opvaagnen af Steen Steensen Blicher

1804: Kunstnerlængsel af Schack von Staffelt

1800 Tallet på Vrangen

Paa Sneen af Emil Aarestrup

Under din sne af Minds of '99

"Ny bølge af nationalsange, der præger dansk musik", Politikken.

"Er de ren ny yndig sang, der kan samle nationen", Jyllandsposten.

"Sådan ligger landet", Oh Land

Forstadsdrømme, Nik & Jay.

"Lær mig O skov at visne glad", Adam Oehlenschläger, 1813

Ode til døden, Benny Andersen, 2001


Teori: Krydsfelt s. 35-38

Værk: Jonathan Livingston Havmåge
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Dokumentarfilm

Dokumentarforløb


Forløbet indledes med en intro til dokumentargenrer og filmiske virkemidler. Eleverne lærer at skelne mellem fakta- og fiktionskoder.
Forløbet sætter afslutningsvis fokus på dokumentargenren, hvor eleverne lærer at anvende begreber om basale filmiske virkemidler samt at kunne skelne mellem forskellige typer af dokumentarfilm.
Slutteligt introduceres eleverne til begrebet remediering, som de selv skal arbejde produktivt med i forbindelse med den digitale fortæller. Vi ser her på fortællerinstansen i levende medier kontra de fortællerinstanser, vi hidtil har arbejdet med i skønlitteratur og artikler.

Kernestof:
Fakta- og fiktionskoder
Dokumentargenren
Basale filmiske virkemidler
Sociale medier og remediering
VÆRK: Dokumentarfilm

Faglige mål:
Få indblik i sammenhæng mellem litteratur, sprog og medier
Danne sig et overordnet overblik over mediehistorie
Kunne anvende kommunikationsanalyse i forholdet mellem afsender og modtager
Kunne analysere fortællerinstansen og dennes funktion i forskellige typer af medier
Kunne analysere medier ud fra fakta- og fiktionskoder
Kunne analysere dokumentarfilm ud fra faglige begreber
Få kendskab til medietyperne: litteratur, medieret litteratur, TV, kortfilm, dokumentarfilm,  sociale medier.
Produktion af eget medieprodukt gennem remediering

Indhold:
Mirror
Flugt
Værk: En ung mand falder (kortfilm med fokus på symbolik)
Forskellige dokumentar-uddrag anvendes til visning af forskellige dokumentartyper.

Værk: Flugt

Materiale:
Poulsen, Henrik: Fra Guttenberg til Google, Dansklærerforeningens forlag, 2017, kapitel 1
Uddrag fra bogen "DOX" af Dorthe Granild og Mette Wolfhagen, 2016.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Kampagner

Faglige mål:

· Kunne gøre rede for de forskellige kampagnetyper
· Skelne mellem de nedenstående 5 grundlæggende kampagnefilmstyper
· Lave en medieanalyse af en kampagne/reklamefilm
· Få kendskab til de væsentlige teknikker og begreber knyttet til filmiske virkemidler
· Få indblik i sammenhæng mellem litteratur, sprog og medier
· Kunne anvende kommunikationsanalyse i forholdet mellem afsender og modtager
· Kunne analysere fortællerinstansen og dennes funktion i forskellige typer af medier.
· Kunne analysere medier ud fra fakta- og fiktionskoder
· Produktion af eget medieprodukt gennem remediering

Kampagneforløbet tager udgangspunkt i den fortællende instans, og danner derved sammenhænge til det litterære og sproglige område.
Eleverne lærer desuden at analysere kampagnefilm ud fra fakta- og fiktionskoder.
Forløbet introducerer dernæst eleverne til begrebet remediering, som de selv skal arbejde produktivt.
Eleverne skal bruge deres kompetencer til analyse og fortolkning af diverse kampagnefilm og slutteligt lave deres egne kampagnefilm.

Forløbets kernebegreber:
Minervamodellen
Lasswells kommunikationsmodel
Kampagnetyper:
- Reklamekampagne
- Politisk kampagne
- Hvervekampagne
- Imagekampagne
- Oplysningskampagne

Forløbets materiale:
Der er anvendt hjemmesiden "De korte medieformater" til dette forløb. https://dekortemedieformater.systime.dk/?id=153
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Aviser og debatterende artikel

Nyhedsformidling og massekommunikation i trykte tekster

Eleverne får herefter udleveret et kompendium, kaldet "Nyhedsformidling og Massekommunikation" med fokus på nyhedsformidling. Heri vil der være fokus på følgende:

1. Nyhedsgenrer
2. Nyhedskrav
3. Nyhedstrekanten
4. Ciceros pentagram
5. Appelformerne: logos, ethos, pathos
6. Almen retorik, sproglige virkemidler og stilistik
7. Argumentation.
8. Avisens opbygning.

Bagefter skal fokus vendes fra afsenderen hen mod modtageren.
Der introduceres til segmenter og sproghandlinger. Gallupkompas og Minervas segmentanalyse introduceres.
Eleverne vil arbejde med sproghandlinger og modtagerforhold- med baggrund i Henrik Dahls segmentanalyse ("Min nabo er en bil) samt en PowerPoint om sproghandlinger. Eleverne skal desuden lave individuelle oplæg om segmentanalyse.

Som afsluttende seance skal eleverne først bearbejde og analysere deres egen selvvalgte artikel parvist. Dernæst skal eleverne fremlægge en egen artikel.

Tekster:
Om kronik: Af "litterær artikel, kronik og essay", s. 38-62
Henning Olsson og Henrik Poulsen (2004): "Ryd forsiden", s. 101-111 (Nyhedsartiklens farvelade: "Sproglige virkemidler")
Henning Olsson og Henrik Poulsen (2004): "Ryd forsiden", s. 111-115 (Nyhedsartiklens byggesten: "Syntaktiske kendetegn").
Anna Maria Lassen (2012): "Sprog i brug"-sproghandlinger og kommunikation, s. 38-58
Berit Riis Langdahl, m.fl. (2010): "Krydsfelt-grundbog i dansk", s. 348-355, s. 269-282, s. 324-326, s. 246-253.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Mini SSO

Eleverne arbejder med mini-SSO, hvor de kan vælge en af de to analyserende artikler at arbejde med:

"Ringen" af Karen Blixen
"Operation X- Narret til Porno", Morten Spiegelhauer

Formålet
Mini-SSO bygger videre på kompetencer eleverne har fra Historieopgaven i 1hf. Opgaven
skal træne eleverne i skrivning af større skriftlige opgaver frem mod SSO.
I forløbet er der fokus på:
• Skriveprocessens faser, herunder arbejdet med disposition
• Afsnitsinddeling, sammenhæng i og vinkling af opgaven
• Opgaveformalia og plagiat
• Faglig fordybelse
Der er til gengæld ikke fokus på:
• Udvælgelse og indsamling af materiale
• Selvstændig udarbejdelse af problem- og opgaveformulering.
Emnet
• Danskfagligt emne og materiale, som eleverne kender på forhånd. Dansklæreren kan
frit vælge det emne og det materiale, der alligevel gennemgås i den øvrige
undervisning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Debatterende artikel

Vi arbejder med den debatterende artikel som genre. Slutteligt forsøger vi at besvare et tidligere eksamenssæt, der lyder som følgende:

Skriv en debatterende artikel, hvor du undersøger, om der bør være grænser for, hvordan man omtaler offentlige personer på sociale medier.
I din artikel skal du inddrage Til forsvar for Onkel Reje (tekst 4a), Leo Lummerkrog aka onkel reje (tekst 4b) og En vigtig besked fra Onkel Reje (tekst 4c).

Ved siden af læser vi: Haidar Ansaris værk "Institutionaliseret". Han kommer på besøg og vi laver forskellige opgaver tilknyttet hans digte.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Taler

Faglige mål

Eleverne forventes at kunne følgende efter forløbet om taler:

• At have lært om grundlæggende retorisk analyse og praksis
Herunder at kunne forstå og anvende begreberne nonverbal kommunikation (gestik, mimik og positur) samt anvende Toulmins argumentationsteori, sproghandlinger og appelformer
• At have lært at skrive en god tale ud fra den klassiske tredeling/disposition
• At kunne anvende de sproglige virkemidler, vi har mødt i forløbet
• At have forstået de tre klassiske talegenrer og Ciceros retoriske pentagram (repetition fra AP)

Kernebegreber:

Talegenrer
Non-verbal kommunikation
Appelformer
Argumentationsteori
Sproglige virkemidler
Stilkvaliteter
3 inddeling af en tale
Kropsprog

Eleverne har arbejdet ud fra følgende redskabskasse:

• Præsentation (taler, årstal, titel, omstændighed, tematik)
• Kommunikationssituation
• Komposition (3 delt med en fjerde eksponent)
• Sproglige virkemidler (pronominer, appelformer, sproghandlinger, argumentationsteori, stilleje/stilkvaliteter, selvfremstillende jeg, figurer og troper, diskurs, nodalpunkter og ækvivalenskæder samt semantik.
• Kropslige virkemidler
• Budskab
• Vellykkethed/vurdering (både i forhold til sproget, men også i forhold til kommunikationssituationen og omstændighederne.

Materiale:

Vi har set og arbejdet med forskellige taler deriblandt:
Jens Stoltenbergs mindetale på Rådhuspladsen.
The Freedomspeech i Braveheart
Jeg har en drøm af Martin L. King
Talen fra "Festen" af Thomas Vinterberg
Nature is speaking af Julia Roberts

Eleverne producerer deres egne taler, hvor de arbejder ud fra en stemme, der ikke er deres egen. Desuden producerer eleverne også lejlighedstaler.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Det moderne gennembrud

Det moderne gennembrud vil gennemgås med fokus på kvindernes og arbejdernes vilkår. De 3 K'er (køn, klasse, kirke) vil være i højsædet. Vi vil her arbejde med bl.a. følgende nedslag:

Naturalisme
Sædelighedsfejden
Positivisme
Darwinisme
Liberalisme
Impressionisme
Socialisme
Kapitalisme
Materialisme
Individualisme
Nietzsche/ateisme
Realisme
Eksistentialisme
Egoisme
Polarisering
Sarkasme/kritik

Materialer:

- Nedslag i "Litteraturens Veje" omhandlende det moderne gennembrud .
- Georg Brandes' indledningsforelæsning til "Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur.", 1871
- Henrik Pontoppidan, "Et mulskud", 1888.
- Olivia Levison, "Støv", 1885.
- Herman Bang, "Frøkenen", 1883 og "Den sidste Balkjole", 1887.
- Amalia Skram, En Rose, 1899.
- J.P. Jacobsen, "Af Fru Marie Grubbe", 1876.
- Henrik Ibsen, "Et Dukkehjem", 1879.
- FIlm: Bille August, "Lykke-Per", 2018.
- Diverse malerier fra Det moderne Gennembrud
- Dansk-læsemetoder fra "Litteraturens Veje- At analysere Litteratur".

Værk: Selvstændigt værk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Ekspressionisme, realisme og modernisme

Vi arbejder bredspektret med ekspressionisme, eksistentialisme, modernisme og realisme.
Hovedsageligt vil forløbet være med blik for ismer samt analyse- og fortolkningsarbejde på tværs af forskellige genrer.

Materiale:
"Nat i Berlin" af Tom Kristensen
"Angst" af Tom Kristensen overfor Pär Lagerkvists:" Ångest"   
"Morgen" af Tom Kristensen
"Tidlig morgen" af Jens August Schade
"Oktobernat" af Johannes V. Jensen
"Lønningsdag - en idyl" af Martin Andersen Nexø
"Roden" og "Agerhønen" af Martin A. Hansen
"Patienten" af Peter Seeberg
"Er vi Cyborgs?", dokumentar, DR1
"De blaa Undulater" af H.C. Branner
"Livet i et badeværelse" og "Værtshus" af Klaus Rifbjerg
Et kys af Klaus RIfbjerg

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer