Holdet 2023 FrF - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Ulla Birgitte Rasmussen
Hold 2023 FrF (1g FrF, 2g FrF)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 La rentrée scolaire
Titel 2 Les Grand(e)s Français(es)
Titel 3 Les contes de fée (EKS)
Titel 4 La France actuelle (EKS)
Titel 5 DELF
Titel 6 Les réfugiés
Titel 7 La France et le Maghreb (EKS)
Titel 8 L'amour (EKS)
Titel 9 La rencontre culturelle (EKS)
Titel 10 Repetition
Titel 11 Digitale hjælpemidler ved mundtlig eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 La rentrée scolaire

Med udgangspunkt i fransk.gyldendal.dk's tekst om La rentrée scolaire lærer eleverne om en vigtig begivenhed i franske skoler; skolestarten efter sommerferien. La rentrée i Frankrig adskiller sig på flere punkter skolestarten i Danmark. F.eks. får eleverne i Frankrig i løbet af sommerferien tilsendt en liste med alle de ting, de skal købe til skoleåret (fournitures scolaires). Der skal købes et bestemt antal blyanter, tusser (ofte af særlig tykkelse og/eller mærke), kladdehæfter (her er også specificeret hvilken slags) osv.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Les Grand(e)s Français(es)

Vi læser kortere tekster om store franske personligheder og træner mundtlighed, samtidig med vi samler op på grammatik :
Emmanuel Macron (passé composé)
Les Bleus (adjektiver)
Charles de Gaulle (artikler)
Coco Chanel (poser des questions)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Les contes de fée (EKS)

FORMÅL:
Omdrejningspunktet i forløbet er eventyrtræk og eventyrgenren og det relevante ordforråd hertil. Vi har fokus på at kunne resumere en tekst ved hjælp af mots clés, bindeord og billeder samt på at kunne  forklare væsentlige analytiske pointer.
Grammatisk er der gennem hele forløbet fokus på aspekt.


KERNESTOF
Nina Mohr Christoffersen et Birte Dahlgreen: Il était une fois. Franske eventyr og fantastiske fortællinger. Systime 1983, s. 10-11. Herfra bringes i gengivelse tekst af Perrault og Brd. Grimm
Mette Bering et Mimi Sørensen: Entrées. Fransk basisbog. Gyldendal 2009, р. 6
Charles Perrault: Le Petit Chaperon rouge.
Les Frères Grimm: Rødhætte
Jean de La Fontaine: Le Corbeau et le Renard (1668)

Philippe Dumas: La belle histoire de Blanche-Neige IN: Contes à l'envers. L'école de loisirs 2009
(1977)

SUPPLERENDE MATERIALE:
Camilla Østergaard Nielsen, Ronja Lasvill-Andersen, Kirstine Hell Hansen (2022):
La clé – Analyse og metode til fransk. Systime: Om at analysere eventyr.

https://lacle.systime.dk/?id=134
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 La France actuelle (EKS)

FORMÅL
I forløbet arbejder vi med væsentlige træk i det aktuelle franske samfund. Omdrejningspunktet her er en grundig analyse af filmen "Les Misérables"

Mots clés:
banlieue, cité, manifestation, émeute, le pouvoir  - pouvoir formel vs. pouvoir réel, pauvreté, injustice, le rôle de la police

grammatik: nægtelser,

KERNESTOF
Film:
Ladj Ly (2019): "Les Misérables".

Court-métrage:
Del af kollektivfilmen "Paris, je t'aime": Walter Salles & Daniela Thomas (2006): Loin du 16e.

DRTV (2023): Deadline, 9.1. 2023. Præsentation af og interview med forfatteren Édouard Louis.

Roman, Fiction:
Édouard Louis (2014): En finir avec Eddy Belleguele. Petit extrait (s. 39-40)

Dokumentarfilm på CPH:DOX 2024:
Francois Caillat (2023): Édouard Louis ou la Transformation. The many Lives of Édouard Louis.

Clip vidéo:
Macron recadre sèchement un jeune qui l'avait appellé Manu

Images:
1. Tableau: Eugène Delacroix: La Liberté guidant le peuple
2. Photo: Manifestation des gilets jaunes
3. Photo: Emmanuel Macron en visite officielle au Danemark


SUPPLERENDE MATERIALE
Om optøjerne i forbindelse med drabet på Nahel Merzouk, 2023:
Connie Pedersen (2023): "Écouter la colère - de la Révolution à nos jours". Acces, s. 113-115, 118-19, 122-123.

Camilla Østergaard Nielsen, Ronja Lasvill-Andersen, Kirstine Hell Hansen (2022):
La clé – Analyse og metode til fransk. Systime: Om at analysere film og tv-serier.

https://lacle.systime.dk/?id=139
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Le passé en francais 12-02-2024
Øvelser i min læring 22-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Les réfugiés

FORMÅL:
Vi arbejder med det aktuelle tema flygtningekrisen. Fokus på at definere, hvad en flygtning er, hvordan en flygtning flygter, og hvordan det er at leve som flygtning.

KERNESTOF
https://historieportalen.systime.dk/?id=1212
1jour1actu nr. 103, 12.-18. Februar 2016 : Tema om Calais
C'est quoi un réfugié ? (https://vimeo.com/98653537)
World Press Photo 2016: "Espoir d'une nouvelle vie"

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Description d'une image 07-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 La France et le Maghreb (EKS)

FORMÅL:
Efter en kort introduktion til frankofoni indsnævrer vi fokus til forholdet mellem Frankrig og Maghreb-landene. Vi laver en grundig analyse af filmen 'Les Indigènes' og laver udblik til den maghrebinske indvanding til Frankrig i 1960'erne samt til Emmanuel Macrons tale til (efterkommerne af) de nordafrikanske soldater, som kæmpede for moderlandet Frankrig under 2. verdenskrig.
Forløbet er optakt til FF1, hvor eleverne gruppevis fordyber sig i og behandler et særligt underemne i en opgave skrevet på dansk, men baseret på fransk kildemateriale.


KERNESTOF:
Fra Mette Bering og Mimi Sørensen (2009): Entrées. Fransk basisbog:

a. Om le Maghreb + l'influence arabe sur la langue francaise (s. 122)
b. Valentine Goby (2007): Extrait du roman Le Cahier de Leïla (s. 130-132).

Rachid Bouchareb (2006): Les Indigènes, film.

Filmens paratekster:
L'affiche du film
La bande-annonce du film
Le synopsis:
La fiche technique:

Emmanuel Macron : "Discours du Président de la République le 15 août 2024".
Præsident Emmanuel Macrons tale i anledning af 80-året for landgangen i Provence.


SUPPLERENDE STOF:
TV5 Monde: La francophonie dans le monde
https://apprendre.tv5monde.com/fr/exercices/a2-elementaire/la-francophonie-dans-le-monde

Introduktion til de franske koloniriger (indledning på dansk) fra Torsten Granov: Les petites Frances. L’Afrique noire francophone. Systime 1985, s. 15-25.

Valérie Marcon: Dossier d'accompagnement pédagogique du film Les Indigènes:

https://julianwhiting.wordpress.com/wp-content/uploads/2014/02/french-guide-indigenes-dossierpeda.pdf
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 L'amour (EKS)

FORMÅL:
Forløbet har primært fokus på analyse af poetiske tekster og det dertil knyttede ordforråd  
(vers, strophe, rimes, métaphore, répetitions, contrastes) samt på analyse af kortfilm.
Derudover arbejder vi med en artikel om 'la théorie triangulaire de l'amour' og øver os i at gengive de væsentligste punkter i den.

Tematisk er fokus på kærlighed i forskellige aspekter som de kommer til udtryk gennem teksterne.
Nøglebegreber:
amour, désir, souvenir, âme, coeur, être/tomber amoureux, aimer, se souvenir, regretter,


KERNESTOF
Jacques Prévert : Pour toi, mon amour
2 court-métrages, qui font partie du film collectif Paris, je t’aime
Bruno Podalydès : Montmartre
Isabel Coixet : Bastille
Jacques Brel : Quand on n’a que l’amour
McSolaar : Caroline
Edmond Rostand : Extraits de Cyrano de Bergerac
Charles Baudelaire : Invitation au voyage
Victor Hugo : Demain, dès l’aube
Louise Labé : Je vis, je meurs
Marianne Maury Kaufmann : A la noce IN Jens Peder Weibrecht: (Dé)connexion
Article sur www.psychologue.net sur la théorie de Robert Sternberg :
Les 7 types d’amour ou de relations (théorie triangulaire de l’amour) :

SUPPLERENDE STOF
Maria Hassing : Introduction : J’adore Paris IN Paris – la grande ville. Systime https://paris.systime.dk/?id=132

Article publié sur www.unjourdeplusaparis.com sur Le mur des je t’aime:
https://www.unjourdeplusaparis.com/en/paris-insolite/mur-des-je-taime


Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fransk 1 13-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 La rencontre culturelle (EKS)

FORMÅL
Forløbet blev indledt med mundtlig samtaletræning ud fra en grafisk roman, der kredser om det at være og føle sig fremmed og fremmedgjort. Vi læste derefter et uddrag af 'La boîte aux lettres' med særligt henblik på at analysere forholdet mellem den franske og den marokkanske familie.
Med udgangspunkt i vores udveksling med et fransk gymnasium arbejder vi med kulturelle vaner, ligheder og forskelle. Eleverne arbejder med observation af fransk hverdagspraksis og formidler deres indtryk af den franske skole gennem videooplæg om forskelle og ligheder. 12 af 14 elever på holdet deltog i udvekslingen, og de elever, der blev i Danmark, formidlede analyser af kortfilm, der omhandler mødet mellem den muslimske kultur og det vestlige, sekulære Frankrig (Baba Noël) og livet som flygtning i Belgien (Einstein était un réfugié).


KERNESTOF
Uddrag af bog: La boîte aux Lettres (kap.1-5) af Régine Detambel
Artikel: Le Maghreb vu par des jeunes issus de l’immigration IN Mette Bering og Mimi Sørensen (2009): Entrées. Fransk basisbog. Gyldendal.

Voyage/échange
- rundvisning på franske skole
- foredrag om la laïcité
- sammenligne dansk og fransk skolesystemt
- observationer af fransk hverdagspraksis i undervisningen, i skolen generelt samt i familien
- interview og uddybende forklaringer/beskrivelser

Baba Noël + Einstein était un réfugié

SUPPLERENDE MATERIALE
Grafisk roman: Là où vont nos pères af Shaun Tan i 2006.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Digitale hjælpemidler ved mundtlig eksamen

Følgende digitale hjælpemidler er tilladte under forberedelsen til den mundtlige eksamen i fransk:

Ordbøger:
https://www.ordbogen.com/da/mobile/
https://abc.ordbogen.com/dictionary:


OneNote
- Her må I tilgå skrivebordsversionen
- I må tilgå aktive links i OneNote-mappen

Lectio
- I må tilgå materiale og links i Lectio, som er anvendt i franskundervisningen:

https://lacle.systime.dk/?id=134 (om at analysere eventyr)
https://lacle.systime.dk/?id=139 (om at analysere film og tv-serier)
Frankrig | Historieportalen (om Frankrigs kolonier)
La Francophonie dans le monde | Apprendre le français avec TV5MONDE (om fransktalende uden for Frankrig)
https://julianwhiting.wordpress.com/wp-content/uploads/2014/02/french-guide-indigenes-dossierpeda.pdf (historisk kildesamling til arbejdet med filmen ”Les Indigènes”)
https://paris.systime.dk/?id=132 (om Paris som kærlighedens by)
I love you : the Wall | Un jour de plus à Paris (om « Jeg elsker dig – muren «  i Paris)


ibøger på www.systime.dk:
Voilà - den nødvendige grammatik: https://voila.systime.dk/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer