Holdet 3k id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Michael Rugbjerg Behrndt
Hold 2023 id/k (1k id, 2k id, 3k id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmning og musik-bevægelse
Titel 2 Softball
Titel 3 Parkour
Titel 4 Step (musik/bevægelse)
Titel 5 Pickleball
Titel 6 Floorball og træningsprojekt
Titel 7 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmning og musik-bevægelse

Formål
Igennem dette forløb skal eleverne opnå en forståelse for, hvordan et opvarmningsprogram struktureres og derigennem kunne koble teori og praktik. Eleverne skal til dette forløb udarbejde et opvarmningsprogram i grupper, hvori fokusset for programmet er koblingen imellem musikken og den dertilhørende bevægelse. I programmet indgår; Ledopvarmning, sving, gang, løb, styrke og høj puls (Hop) til musik.

Faglige mål
Eleven arbejder med følgende faglige mål igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet ”Musik og bevægelse”
• opnå kropsbevidsthed
• udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
• kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.

Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• grundlæggende principper for træning
• basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.

Evaluering/Vurdering
Igennem dette forløb vurderes følgende på punkter:
• Evnen til at tælle taktslag og følge en rytme
• Evnen til at kopiere bevægelser og lære en mindre koreografi
• Evnen til at koble musik til bevægelse
• Evnen til at strukturer et realistisk opvarmningssprogram
• Evnen til at koble teori og praksis i forbindelse med både udarbejdelsen samt fremførelsen af opvarmningsprogrammet
• Valg af musik ift. bevægelsestype

Øvelser/Forsøg
I forbindelse med dette forløb udarbejder eleverne følgende opgaver:
• Udarbejdelse af opvarmningsprogram i grupper

Tidsestimat:
Dette forløb strækker sig over 7 moduler

Materialer:
I forbindelse med dette forløb benyttes følgende materiale til kompendiet udover det allerede angivne:
• Kompendium ”Opvarmningsprogrammet”
  o Estrup, C. et al (2008). Idræt C – teori i praksis. 2. udgave. Århus C: Systime. (s. 90-93)
  o Wolf, T., Hammer, M. & Trangbæk Hammer, M. (2006). C – det er idræt. Køben-havn: Gyldendal. (s.24-29)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Softball

Formål
Igennem dette forløb under genren boldspil, stifter eleverne bekendtskab med spillet Softball. Softball er et spil i familie med baseball, rundbold og M-bold. I forløbet vil der fokus på både at udvikle elevernes taktiske forståelse og tekniske evner. Dette gøres med udgangspunkt i SkoleSoftball.

Faglige mål
Eleven arbejder med følgende faglige mål igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområdet boldspil
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.

Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.

Evaluering/Vurdering
I dette forløb vurderes eleverne ud fra følgende kriterier:
• Evnen til at kaste/gribe
• Udførelsen af et sving samt evnen til at slå/ramme et pitch samt bunting
• Beherskelse af spillet regler (SkoleSoftball)
• Forståelsen af det taktiske element i spillet både som ude- og indehold.


Øvelser/Forsøg
I dette forløb udføres der ingen øvelser/forsøg

Tidsestimat:
Dette forløb udgøres af 8 moduler á 95min inkl. 5min pause

teoretisk pensum tilknyttet forløbet:

Henriksen. K. et.al (2020) "gyldendals idrætspsykologi" 1. I-bogs udgave.

afsnittene:
del 2, kap 8 - teampsykologi - "samarbejde og synergieffekt" samt "når samarbejdet svigter" samlet 3 sider

små videoer ift. tekniske elementer i spillet.

greb og kast: https://www.youtube.com/watch?v=dpPh2D1T9iY
https://www.youtube.com/watch?v=uOwC9wmhd0Y

bunting: https://www.youtube.com/watch?v=pM93A7x3u4w

hitting: https://www.youtube.com/watch?v=HFXlONfyjek

pitching: https://www.youtube.com/watch?v=7kxI_hAVk-g https://www.youtube.com/watch?v=mIx9CvpGXsU

fielding: https://www.youtube.com/watch?v=ccta-HWnXis
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 Parkour

Delvist afviklet under Corona nedlukning.

Formål
Igennem dette forløb arbejder eleverne med disciplinen Parkour under genren ”Nye og Klassiske idrætter. I forløbet er der stort fokus på sikkerhed og eleverne arbejder hele tiden med at flytte deres egne grænser gradvist ift. Parkour. I forbindelse med forløbet er teori om flow (Csikszentmihalyi) gennemgået og koblet til parkour.

Faglige mål
Eleven arbejder med følgende kompetencer igennem forløbet:
· gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
· beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet ”Klassiske og nye idrætter”
· opnå kropsbevidsthed
· indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
· demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.

Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
· aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
· aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
· aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
· basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
· de for undervisningen relevante digitale redskaber
· de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.

Evaluering/Vurdering
Igennem dette forløb vurderes eleverne på beherskelsen af følgende teknikker og begreber:
· Catbalance, Cat leap, Roll, Precision, Palm spin, Safety vault, Lazy vault, Speed vault og Tic Tac er gennemgået som skal øvelser.
· Gate Vault og Underbar er præsenteret som tilvalgs øvelser.
· Flow igennem/over forhindringer.
· Udarbejdelse af egen Parkour video.

Øvelser/Forsøg
Igennem dette forløber arbejder eleverne med følgende opgaver:
· Udarbejdelse af kort Parkour sekvens over to-tre forhindringer
· Udarbejdelse af egen Parkour video.

Tidsestimat:
Forløber strækker sig over 8 moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Step (musik/bevægelse)

Formål
Igennem dette forløb arbejder eleverne med emnet ”Step - aerobic” under genren ”Musik og Bevægelse”. Forløbet starter med en kort introduktion til rytme og stemninger i forskellige stykker musik, med fokus på hvilke muligheder og begrænsninger musikken rummer ift. Bevægelse. Heref-ter introduceres eleverne til basal musikanalyse i forbindelse med deres udarbejdelse af en step-koreografi.

Faglige mål
Eleven skaber kendskab til følgende kompetencer igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet ”musik og bevægelse”
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.

Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.

Evaluering/Vurdering
Eleverne bedømmes på følgende punkter:
• Evnen til at holde en rytme
• Evnen til at kunne kopier bevægelser (Stepkoreografi Whip/Nae Nae)
• Evnen til at kunne sammensætte bevægelse til musik (Fokus på musikkens mulighed for bevægelse)
• Musikforståelse i forbindelse med udarbejdelse af mini stepkoreografi
• Produkt: Stepkoreografi bestående af 4 blokke af hver 32 taktslag.

Øvelser/Forsøg
• Udarbejdelse af stepkoreografi inkl. basal musikanalyse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Pickleball

Formål
Igennem dette forløb arbejder eleverne med disciplinen Pickleball under genren ”Nye og Klassiske idrætter. I forløbet er der stort fokus de tekniske og taktiske elementer i spillet og undervejs i forløbet vil eleverne også stifte bekendtskab med videoanalyse som metode til fejlretning. Der spilles primært double igennem dette forløb. Teoretisk kobling tager udgangspunkt i spillets historiske udvikling både internationalt og nationalt.

Faglige mål
Eleven arbejder med følgende kompetencer igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet ”Klassiske og nye idrætter”
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.

Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.

Evaluering/Vurdering
Igennem dette forløb vurderes eleverne på beherskelsen af følgende teknikker og begreber:
• Dink
• Flugtning
• Serv
• Servreturnering (Forhånd + baghånd)
• Dropshot
• Lob
• Placeringsevne på bane
• Regler og pointtælling
• Beherskelse af simple slagserier:
o Serve – returnering – dropshot
o Dink – dink – dink – lob – dropshot
o Serv – returnering – dropshot – dink – dink – dink – lob – dropshot – dink – dink – dink – lob – dropshot (Kombination af de to ovenstående)

Øvelser/Forsøg
Igennem dette forløber arbejder eleverne med følgende opgaver:
• Videoanalyse af serv og servereturnering med særlig fokus på korrekt teknik (Herunder vægtoverførelse) og derefter placering på banen

Teorikobling i forbindelse med forløbet:
- Spillets historiske udvikling
- Fejlretning af teknik
- Taktik

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Floorball og træningsprojekt

Formål
Igennem dette forløber skal eleverne arbejder med boldspillet Ultimate i kombination med gennemførelsen af træningsprojektet. Træningsprojektet vil have et fokus på at forbedre den aerobe præstationsevne gennem forskellige typer af træning planlagt både af underviser og eleverne. Vi udfører bibtest før og efter træningsprojektets træningsperiode og en afsluttende 5km løbetest.

Faglige mål
Elven skaber kenderskab til følgende kompetencer igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samar-bejdsrelationer
• udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samar-bejdsrelationer
• kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.

Kernestof
I forbindelse med forløbet med dette forløb fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• grundlæggende principper for træning
• basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.

Evaluering/Vurdering
Der fortages en løbende evaluering i forbindelse med undervisningen, hvor eleverne vurderes på følgende kriterier:
• Beherskelse af følgende teknikker:
o Greb (Forhånd, baghånd)
o Gribeteknik (Pandekage, Høj og lav)
o Forhåndsaflevering
o Baghåndsaflevering
o Upsidedovn
o Bevægelse og herunder cuts
• Forståelse af spillets regler og ånd
• Spilforståelse og placeringsevne

Afslutningsvis i forløbet afleverer eleverne en rapport i forbindelse med træningsprojektet som vurderes med udgangspunkt i en karakter for rapporten, de praktiske træningsforløb og resultatet af testene.

Forsøg/øvelser
• Eleverne er løbende på med små træningssekvenser af ca. 10min. varighed.

Materialer:
• Kompendiet ”Ultimate – En introduktion til undervisning” af Dansk Frisbee Sport Union

Teoretisk kobling:
- Fair play og Spirit of the game
- Fejlretning af teknik
- taktik (Forsvar/angreb)
- træningsplanlægning med fokus på forbedring af aerob effekt og kapacitet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde