Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Aalborg Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Caroline Ryge Carlsen, Henrik Lund Carré
|
|
Hold
|
2023 id/z (1z id, 2z id, 3z id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Rytmisk Opvarmning
I dette forløb har eleverne udarbejdet deres egne opvarmningsprogrammer i takt til musik. Eleverne er blevet introduceret til forskellige elementer i et generelt opvarmnings program, herunder gang, sving, løb, hop, styrke og udstræk. Forløbet er endt ud med fremlæggelser af de udarbejdede opvarmningsprogrammer.
Læringsmål:
○ evnen til at bevæge sig i takt til musik
○ udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogrammer og kunne redegøre for relevant teori i relation til opvarmning og effekt heraf
○ beherske centrale færdigheder i relation til opvarmningsøvelser (bevægelseskvalitet)
○ indgå i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
○ at kunne benytte relevante begreber (BESS) i beskrivelsen af opvarmningsprogrammet
Faglige mål:
○ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: musik og bevægelse
○ opnå kropsbevidsthed
○ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
○ udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogram og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
Kernestof:
○ aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
○ aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
○ grundlæggende principper for træning (opvarmning)
Litteratur - kilder:
Idrætsportalen: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=554#c3670 (1 side)
- Afsnit: Opvarmning og musik
Idrætsportalen: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=185#c5885 (4 sider)
= 5 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Spring og Akrobatik
Dette forløb har som hoved fokus at arbejde med elevernes kropsbevidsthed. I forløbet skal eleverne have et indblik I de basale teknikker ved både springgymnastik og akrobatik. Igennem forløbet skal eleverne tilegne sig færdigheder indenfor en række spring: forlæns/baglæns rulle, håndstand, hoved stand, vejrmølle. Igennem forløbet skal eleverne have kendskab til begreber kropsspænding, samt tilegne sig færdigheder i akrobatiske balanceøvelser både med og uden partner. Igennem forløbet skal eleverne desuden have viden om sikkerhed og modtagerteknik indenfor springgymnastik, og blive I stand til korrekt at tage imod klasse kammerater.
Læringsmål:
HVAD SKAL JEG KUNNE? (Læringsmål)
- Kropsspænding
- Forlæns og baglæns rulle
- Hoved stand & håndstand (med modtagning)
- Vejrmølle
- Opspring i minitrampolin/springbræt
- Akrobatiske balanceøvelser med partner/partnere
- Kunne modtage teknisk korrekt i forlæns- og baglæns rulle, håndstand, hovedstand og vejrmølle
- Viden om træning af bevægelighed og koordination, tekniske fokuspunkter og begrebet kropsspænding.
HVAD KAN JEG ELLERS ARBEJDE MED? (for den ekstra dygtige elev)
- Håndstand rulle
- Araberspring
Faglige mål:
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet: Nye og klassiske idrætter
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
Litteratur - kilder:
Kapitel 4.1 I Grundbog I idræt:
- 4.1.1 (historie) (1 side)
- 4.1.2 (teknik) (2 sider)
- 4.1.3 (gymnastiske elementer) (4 sider)
- 4.1.4 (gymnastiske spring) minus kraftspring (her er arbejdet med overslag istedet) (1 side)
Kapitel 4 I din idræt C:
- 4.8 (grundtræning) KUN afsnittet "Træning af koordination" og "Træning af bevægelighed/smidighed" (2 sider)
= 10 sider
Små teknik videoer i de enkelte øvelser:
https://www.youtube.com/watch?v=bvMdqxwGZ6Y (forlæns rulle + modtagning)
https://www.youtube.com/watch?v=IdjAovtOgUA (flyverulle)
https://www.youtube.com/watch?v=JbhKf_HqM5A (baglæns rulle)
https://www.youtube.com/watch?v=KZiYe-btH-I (hovedstand)
https://www.youtube.com/watch?v=msvHOr9s6B0 (håndstand rulle)
https://www.youtube.com/watch?v=9DRwRa2mww8 (vejrmølle)
https://www.youtube.com/watch?v=__n8QE3csq8 (araberspring)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Fodbold
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Fodbold - fortsat fra 1g
Dette forløb tager udgangspunkt i at indføre eleverne i de centrale bestanddele af fodboldspillet, herunder både de tekniske, taktiske og teoretiske aspekter af spillet. Igennem forløbet skal eleverne tilegne sig færdigheder indenfor boldbeherskelse (driblinger og tæmninger), afleveringer (indersidespark), afslutninger (halvliggende vristspark) og spillets taktiske færdigheder, herunder positionering, spillets faser og kommunikation. Teoretisk at forløbet et fokus på spillets opbygning (kaosspil) samt fodboldens historie og de fysiske forudsætninger for spillet.
Læringsmål:
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden inkl retningsbestemte tæmninger efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Faglige mål:
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet: Boldspil
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
Kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
• basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
Litteratur - kilder:
Kapitel 3.3 I Grundbog I idræt:
Link: https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=173
- 3.3.3 De vigtigste spark = 1 side
- 3.3.4 Taktik = 2 sider
- 3.3.5 Fysiologi = 0.5 sider
Idrætsportalen, afsnittet om fodbold: = 1.5 side
Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=514#c2367
- Introduktion, afsnittet "hvad er fodbold?" (ned til "forskellige spillestile i fodbold")
Teknik videoer i de enkelte elementer:
- Tæmning: 11 Basic 1 Tæmninger
- Indersideaflevering: 11 Basic 2 Indersideaflevering
- Halvliggende vristspark: 11 Basic 3 Halvliggende vristspark
- Retningsbestemt tæmning: 11.B7
= 5 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Ultimate (fortsætter)
Forløbet basere sig på fundamentale tekniske, taktiske og fysiske forhold i relation til spillet Ultimate. Forløbet tager afsæt i elevernes forudgående kendskab til Ultimate fra grundforløbet, og tager udgangspunkt i at eleverne ved forløbets start har et kendskab til særligt disciplinens tekniske aspekt. Forløbet har derfor særligt fokus på de taktiske og fysiske aspekter. Forløbet har også til formål at introducere eleverne for noget basal viden og træningsfysiologi i relation til den konkrete disciplin.
Teknik:
Baghåndskast, forhåndskast, upsidekast, en-hånds gribeteknik, tohånds-gribeteknik, pivotering og cuts
Taktik:
Spilleregler, spilforståelse, opdækningstaktik, angrebstaktik, spilbarhed
Fysiske krav:
Grundlæggende viden om puls, kondiditon og korte eksplosive bevægelser og løb. Aerobe og anaerobe processer
Kernestof:
○ Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
○ Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
Faglige mål:
○ Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil
○ Opnå kropsbevidsthed
○ Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Litteratur - kilder:
Grundbog i idræt C, Systime 2023, kap. 3.1
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=171
3.1.1 Historie
3.1.2 Teknik
3.1.3 De vigtigste kast
3.1.4 Taktik
3.1.5 Fysiologi
Teoretiske fokuspunkter:
Historisk oprindelse
Spirit of the game - fairplay
Tekniske og taktiske aspekter
Fysiologi - pulskurve ift. Boldspil - hvad er de fysiologiske krav?
- Bevægelsesmønster: Retningsskift, sprint, osv.
- Energisystemer: Aerob/Anaerob
Særlige fokuspunkter:
At skabe et godt og engageret læringsmiljø vha. læreren i en motiverende rolle.
Fokus på nærvær og tilstedeværelse i undervisningen og aktiv interaktion med eleverne.
Evaluering:
Afsluttende teknisk evaluering i modul 6, samt opsamling i form af drejebog i modul 7
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Parkour
Forløbet fortsættes senere
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Vild med dans
Dette forløb har som til formål at give eleverne indblik i to forskellige latin-danse. Undervisningen tilrettelægges i indlæringsprocessen som pardans, men indeholder skiftende sekvenser hvor eleverne danser både med og uden partner. Særligt i den grundlæggende fase af indlæringen både med grundtrin og de enkelte variationer arbejdes der først uden partner og uden musik, hvorefter færdighederne udvides til at være til musik og med partner.
Eleverne forventes praktisk at kunne udføre de grundlæggende trin samt fire variationer indenfor hver af de latin amerikanske danse Cha Cha Cha og Jive, mens eleverne teoretisk forventes at kunne redegøre kendetegnene ved de to stilarter samt karakteristika og forskelle mellem de latin amerikanske danse og standard-dansene som kategori.
I dette forløb er der fokus på holdning, musikforståelse, udstråling og teknik i de forskellige danse.
Læringsmål: Hvad skal jeg kunne?
○ evnen til at bevæge sig i takt til musik
○ udarbejde, gennemføre og evaluere koreografier indenfor stilarterne cha-cha-cha og jive
○ kendskab til og beherskelse af centrale færdigheder i relation til de to stilarter cha-cha-cha og jive
○ indgå i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
○ at kunne beskrivelsen af stilarterne, og herunder mere generelt at kunne forklare kendetegn og forskelle imellem standarddanse og latinamerikanske danse
Faglige mål:
○ beherske centrale færdigheder indenfor musik og bevægelse
○ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
○ kunne anvende faglig viden
Kernestof:
○ Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
Særlige fokuspunkter:
At arbejde med klassens sociale kompetencer og evner til at arbejde med forskellige partnere. Der ud over arbejdes der også med elevernes kropsbevidsthed og blufærdighed i forløbets tilrettelæggelse som pardans hvor man naturligt kommer tæt på og afhænger af hinandens kroppe.
Evaluering:
Eleverne evalueres løbende igennem løbende formativ feedback, hvor der i timerne gives feedback og vejledning ift. musikforståelse, trin og samarbejde. Eleverne evalueres afslutningsvis formativt igennem aflevering af en video hvor de foreviser en selvlavet koreografi fra både Cha Cha Cha og Jive.
Materialer:
Introduktion til standard- og latindans. Kapitel om Musik og bevægelse, afsnit om Standard- og latindans -
Introduktion | Idrætsportalen (systime.dk)
Grundbog i idræt C, Systime 2023, kap. 2.2
Link: https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=148
○ 2.2.1 Dansens historie og udvikling
○ 2.2.2 Pardansens grundelementer
○ 2.2.6 Fysiologi
Tekniske videoer - Cha Cha Cha:
○ Grundtrin: How to Dance the Cha-Cha Basic | Cha-Cha Dance
○ Grundtrin med partner: How to Dance the Cha-Cha with a Partner | Cha-Cha Dance
○ Under arm turn (=Drejebevægelse under arm): How to Do a Cha-Cha Underarm Turn (Ladies) | Cha-Cha Dance
○ Crossover break (=New York'er): How to Dance Cha-Cha Crossover Breaks | Cha-Cha Dance
○ Chase step: How to Dance a Cha-Cha Chase Step | Cha-Cha Dance
○ Chase - med lock step: How to Dance a Triple Cha-Cha Lock Step | Cha-Cha Dance
Tekniske videoer - Jive:
○ Grundtrin: How to Do Basic Jive Steps | Ballroom Dance
○ Kick og tap tap kick: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=564#c4591
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Parkour
Parkour
Forløbet har til formål at introducere eleverne til parkour som idræts disciplin, herunder hvilke tekniske, fysiske og mentale egenskaber (selvdisciplin, kreativ tænkning, viljestyrke, rumlig bevidsthed og udvikling af mentale grænser) som gør sig gældende i parkour. Igennem forløbet lærer eleverne en lang række parkour teknikker til passage af forskellige elementer herunder en række vaults, jumps og spins. Med udgangspunkt i teknikkerne arbejder vi med at passere forskellige objekter vha. disse teknikker, med et fokus på at opnå flow, træffe det "rigtige" valg og sammensætte teknikkerne.
Undervejs trænes eleverne i at se parkour i et samfundsmæssigt perspektiv, herunder hvordan udviklingen af parkour kan anskues som et udtryk individualisering og aftraditionalisering i det senmoderne samfund.
I forløbet stifter eleverne også bekendskab med at bruge parkour kreativt i bybilledet, da de som produkt skal udforme og aflevere en parkour video. Forud for videoen har vi besøgt House of Concrete hvor elevernes evner til at se muligheder, tænke kreativt og sammensætte parkourøvelser i et flow er blevet udfordret og trænet.
Læringsmål:
Hvad skal jeg kunne?
○ Beherske precisionjumps og tic-tac
○ Beherske rolls, stepvault, money up, lazyvault, catleap og catbalance
○ Kendskab til turnvault, money vault og underbar
○ Kendskab til palmspin
○ Beherske flere af ovenstående elementer i et sammenhængende flow
○ Selvstændigt udvikle kombinationer og flows af ovenstående elementer
Faglige mål:
○ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
○ opnå kropsbevidsthed
Teoretisk fokus:
○ Opnå viden om parkour som et muligt udtryk for den samfundsmæssige udvikling
○ Opnå viden om danskernes idrætsvaner og organisering af idræt i danmark.
Litteratur - kilder:
Introduktion til Parkour: https://www.emu.dk/sites/default/files/2021-04/Htx_idr%C3%A6t_Parkour%20-%20H%C3%B8jbjerre%20-%20Introduktion%20til%20parkour%20og%20freerunning.pdf
Grundbog i Idræt C, praksis og teori, kap. 8 'Idræt og samfund', afsnit: Idrættens mangfoldighed, link: https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=233
Videoer:
○ Intro-video: https://www.youtube.com/watch?v=NX7QNWEGcNI
○ Cat-balance: https://www.youtube.com/watch?v=F2-fnr5rZao
○ Tic-tac: https://www.youtube.com/watch?v=XnQyD0UjvCE
○ Precision-jump: https://www.youtube.com/watch?v=9sb4TYNHGio&t=13s
○ Lazy-vault: https://www.youtube.com/watch?v=3bLX2VJZMgk
○ Cat-leap: https://www.youtube.com/watch?v=4AEr7PB_vPs
○ Underbar: https://www.youtube.com/watch?v=x5boFkqrCJ0
○ Palm-Spin: https://www.youtube.com/watch?v=h0_oyA7FC_o
○ Rolls: https://www.youtube.com/watch?v=RgPd29MlHpg
Særlige fokuspunkter:
At skabe et trygt læringsrum hvor eleverne tør prøve kræfter med øvelserne men også dem selv (deres begrænsning, frygt mm.) og hvor eleverne hjælper hinanden igennem - det handler om udfordringen ikke begrænsningerne.
At skabe gradueringer i øvelserne både ift. Niveau, men også i graden af lærerstyring og elevstyring. Her er fokus at forløbet starter i en høj grad af lærerstyring når der trænes basale færdigheder, og løbende går mere og mere over i elevstyring når der trænes og sammensættes basale færdigheder og trænes flow og forhindringer.
At skabe et legende læringsrum.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Atletik
Atletik
Atletik er en alsidig og idrætshistorisk vigtig disciplin. Formålet med forløbet er at give eleverne en grundlæggende indsigt i teknikken i nogle af de mest kendte discipliner indenfor atletikken. Forløbet indeholder 2 discipliner, som der hver arbejdes med i ca. 3 lektioner. Igennem hele forløbet arbejdes der med at træne eleverne i de generelle og gennemgående aspekter af atletik som samlet disciplin. Her fokuseres der igennem opvarmningen på koordinations- og svingøvelser hvis formål er at øge atletens bevægelighed samt evne til at koordinere svære og sammensatte bevægelser.
Til en eksamen forventes det at eleverne foreviser deløvelser samt færdig fra de to discipliner.
Læringsmål:
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Have en forståelse for grundtrækkene i teknikken til de to discipliner, længdespring og spydkast.
- Være i stand til at lave de tekniske forøvelser i de to discipliner
- Kunne udføre et spring og et kast, der bygger på den rigtige teknik og forløbets krav
○ Et spydkast med krydsskridt og schache (justeret version) med særlig fokus på at få den rigtige bane på spyddet fra strakt kastearm til aflevering og landing, samt et flydende tilløb hvor farten accelereres og efterfølgende glidende overføres til spyddet
○ Et længdespring med fokus på at løbe med maksimal fart i tilløbet, time afsættet til zonen, bruge svingbenet aktivt og efterfølgende have en god position med begge ben løftet i svævefase som bibeholdes til en landing.
- Kunne udføre og planlægge en disciplin specifik opvarmningssekvens rettet imod atletik generelt indeholdende koordinationsøvelser (koordination og løbebevægelse), sving øvelser (bevægelighedstræning) og stigningsløb (fart træning).
Forløbet har desuden særligt haft fokus på
- opøve elevernes evne til at koble teorien til praktikken
- brug video materiale i arbejdet med teknisk feedback og udvikling
Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner indenfor atletik dvs aktiviteter inden for færdighedsområdet klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed igennem koordinations- og bevægelighedsøvelser
- Udarbejde og gennemføre disciplinspecifikke opvarmningsprogrammer
Kernestof:
- aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der træner kropsbeherskelse
- de for undervisningen relevante digitale redskaber
de for undervisningen relevante videnskabelige metoder
Materialer:
To kompendier udviklet af underviseren med udgangspunkt i bogen "atletik - aldersrelateret træningskoncept".
I hver af de to kompendier gennemgås de overordnede tekniske egenskaber ved hver af de tre discipliner: spydkast og længdespring.
- Spydkast kompendie
- Længdesprings kompendie
Videoer med fokuspunkter: Atletik - koordinationsøvelser
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Basketball
Forløbet er gennemført med ekstra fokus på boldbasis. Derfor har øvelser og tilgang været fokuseret på de samme grundlæggende kaosspilselementer.
Tekniske elementer: Layup, hop-skud, driblinger med højre og venstre hånd, drejninger og screeningselementer.
Taktiske elementer: spil 3-3: fokus på screening, roll, og give and go/bevægelse uden bold.
Derfor har eleverne kunne fortsætte deres spilforståelse i forhold til spilrum, bevægelse med og uden bold, temposkift., mm.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Akroyoga og træningsprojekt
Forløbet er en del af træningsprojektet i 3g, hvor eleverne skal planlægge et realistisk træningsforløb over en periode på 8 uger. Forløbet har fokus på streching og muskelarbejde.
Streching forstået på den måde hvordan man opnår en længerevarende effekt at udstrækning.
Ved muskelarbejdet har eleverne taget en test i Wall-sit og planke og vi har været igennem forskellige styrkekvaliteter og hvilke der passer til akroyoga.
Eleverne har selv valgt hvilket område de vil arbejde med i træningsprojektet.
Eleverne introduceres til akroyoga og enkelte yogaøvelser, der primært anvendes for at komme i den rette stemning inden akroyoga-øvelserne introduceres.
Forløbet afsluttes med at eleverne laver instruktionsøvelser til udvalgte positioner.
Indhold:
- Tillidsøvelser og forøvelser til akroyogastillingerne.
- Bird
- Chair
- High flying whale
- Overgange mellem de forskellige øvelser
- Selvvalgte øvelser fra en øvelsesbank
Fokus:
- Kunne indtage positioner som base, flyver og støtte
- Gå ind i stillingerne og blive i positionerne i et stykke tid
- Lave kontrollerede overgange mellem de forskellige positioner
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Rytmisk Gymnastik
Rytmisk Gymnastik:
Dette forløb bygger ovenpå forløbet "rytmisk opvarmning" og har som hoved fokus at arbejde med elevernes kropsbevidsthed, koordinationsevne og musikforståelse igennem arbejdet med rytmisk gymnastik, og herunder opbygge et teoretisk begrebsapparat med udgangspunkt i bevægelseskvalitet og BESS.
Formålet er at eleverne skal have en grundlæggende forståelse for rytmisk gymnastik og de tilhørende bevægelser. Eleverne skal blive I stand til at kombinere bevægelsesform I en rytmisk serie med forståelse for bevægelseskvalitet, bevægelsesudtryk og musik.
De forskellige øvelser og rytmiske serier træner elevernes koordination og evne til at følge hinanden og musikken. Samtidig bliver eleverne bevidste om totalbevægelser og bevægelseskvalitet. Vi arbejder også med sværhedsmomenter (fx nedgange og drejninger) samt opstillinger. Igennem forløbet opbygges og arbejdes der med en fælles koreografi som eleverne forventes at kunne demonstrere. I slutningen af forløbet skal eleverne I grupper koreografere og fremvise en serie af rytmisk gymnastiske bevægelser.
Eleverne forventes forud fra forløbet at have en forståelse for valg af musik til bevægelse samt kendskab til en række bevægelser til musik (hop, sving, gang) fra forløbet Rytmisk Opvarmning.
Igennem forløbet bliver denne forståelse udbygget med en viden om brugen af rummet, opstilling til serier og forskellige kvaliteter indenfor hhv. sving, gang og hop. Igennem forløbet forventes eleverne også at få en forståelse for hvordan rytmisk gymnastik (formål: æstetik og udtryk) adskiller sig fra rytmisk opvarmning.
Læringsmål:
Hvad skal jeg kunne?
○ Bevæge dig I takt til musik og med hinanden og med kvalitet I bevægelserne
○ Kunne udføre den fælles koreografi i takt til hinanden og med et ensartet bevægelsesudtryk
○ Have en praktisk og teoretisk forståelse for bevægelseskvalitet, bevægelsesudtryk og kvalitet I bevægelser
○ Kunne koreografere og fremvise en Rytmisk Gymnastisk serie
○ Have en forståelse for Rytmisk Gymnastik som idræts-disciplin, samt redegøre for hvordan rytmisk gymnastik adskiller sig fra rytmisk opvarmning (fra idræt C).
Faglige mål:
○ beherske centrale færdigheder i Rytmisk Gymnastik som en disciplin indenfor færdighedsområdet musik og bevægelse,
○ opnå kropsbevidsthed
○ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer: udarbejdelse af koreografier og udførelse af bevægelser I takt med hinanden
○ opnå viden og kundskaber om bevægelsesteori og kunne anvende denne viden til at analysere og vurdere bevægelse til musik
Kernestof:
○ aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
○ aktiviteter, der træner kropsbeherskelse
Særlige fokuspunkter:
○ At opbygge et fælles sprog for bevægelseskvalitet og bevægelsesudtryk og arbejde med det I praksis.
○ At inddrage eksamensrelevant teoretisk materiale løbende I den praktiske undervisning
○ At trække paralleller til forløbet "rytmisk opvarmning" og forstå forskellen på rytmisk opvarmning og rytmisk gymnastik og bygge videre på den viden samt de færdigheder eleverne har med derfra.
Litteratur - kilder:
Introduktion til rytmisk gymnastik fra idrætsportalen hvor format, formål, historie og organisation introduceres. Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=554#c3672
Afsnit
- "hvad er rytmisk gymnastik"
- "rytmisk gymnastik i idræt"
- "kreativitet, træning og fremvisning"
- "bevægelser og bevægelseskvalitet"
- "Opstilling i rytmiske serier"
- "hvor stammer rytmisk gymnastik fra"
- "rytmisk gymnastik i dag"
- "hvem organisere rytmisk gymnastik"
Laban: Idrætsportalen, Performancedans, Øvelsesbank, "Labans bevægelsesteori"
Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=552
Udvalgte afsnit som ses i kompendiet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Repetition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58260036818",
"T": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58260036818",
"H": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58260036818"
}