Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Aalborg Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
Lærer(e)
|
Rikke Taber
|
Hold
|
2023 Ty1 (1g Ty1, 2g Ty1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Deutschland und die Deutschen (Eksamensemne)
Formål:
I dette forløb "Deutschland und die Deutschen" skal eleverne have viden om Tyskland som nation, så eleverne får et indblik i landets geograf, politiske struktur, befolkning og kultur. De vil opdage Tysklands historie som en delt nation og dets betydning som en økonomisk kraft i Europa. Samtidig vil eleverne blive bekendt med kulturelle træk, som juletræstraditionen, og lære om Tysklands fremtrædende rolle i fodboldverdenen. Derudover vil eleverne gennem både fiktive og ikke-fiktive tekster se eksempler på Tyskland som 'multikulti', med de berigelser og udfordringer, der følger.
Efter forløbet skal eleven kunne:
- På tysk nævne facts om Tyskland, fx geografi, politik, kultur og befolkning
- På tysk føre en samtale om traditioner i Tyskland, som er blevet gennemgået på klassen
- På tysk fortælle om de forskellige partier i Tyskland, samt hvilke værdier og mærkesager partierne har.
- På tysk redegøre for identitets- og integrationsteori og anvende det på et konkret eksempel (fiktion eller fakta).
-På tysk forklare ord som ein multikulturelles Deutschland, Gastarbeiter, Flüchtling, Vorurteile, gelungene und gescheiterte Integration.
Grammatisk fokus:
- Sætningsskema
- Sætningsanalyse
- Køn og kasus
- Modalverber
Primærlitteratur:
Parteien in Deutschland, https://www.kindersache.de/bereiche/wissen/politik/parteien-deutschland
Bräuche in Deutschland, https://praxistipps.focus.de/braeuche-in-deutschland-10-interessante-traditionen_125794
Al Gear: Integration (2012)
Multikulturelles Deutschland, https://tyskbogen.systime.dk/?id=129#c248
Petra Albers, dpa: Deutsch, türkisch, deukisch. Drei Generationen in der Autofabrik (2011), https://tyskbogen.systime.dk/?id=149#c302
Omran Fadel, Ich starre zurück, www.imwandel.systime.dk p. 184
Sekundært litteratur:
Fakten über Deutschland, https://dd.systime.dk/?id=130, https://www.studying-in-germany.org/de/44-interessante-fakten-ueber-deutschland/
Integrationstheorie und Identitätstheorie, https://dd.systime.dk/?id=134
Die Parteien in Deutschland einfach und kurz erklärt: https://www.youtube.com/watch?v=H6QqZcYNx_0 (05.06.2024).
Yasemin Şamdereli: Willkommen in Almanya (2012).
Wie prägten die türkischen Gastarbeiter Deutschland? 60 Jahre Anwerbeabkommen | Terra X: https://www.youtube.com/watch?v=-6j68W-d23M (22.1.2024).
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Hent modul 2 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 3 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 4 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 5 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 6 og lav lektien,som er beskrevet heri
-
Hent modul 7 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 8 og læs beskrivelsen for timen
-
Hent modul 9 og lav lektien, som er beskrevet deri. Husk varmt tøj, I skal på julemarked. Husk også lidt penge til køb af mad eller drikke:-)
-
Hent modul 11 og lav lektien, som er beskevet heri. Vi mødes i 280
-
Hent modul 12 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 13 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 14 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 11 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 16 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
I skal se film i dag, så I kan tage slik, popcorn og drikkevarer med, som I har lyst til:-) Lektien er opgave 1. til genitiv i Alles in allem s. 24 + træne bestemt og ubestemt artikel
-
Hent modul 19 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Husk undervisningsevaluering
|
Omfang
|
Estimeret:
19,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Der Krimi (Eksamensemne)
Undervisningsbeskrivelse til krimi:
Formålet med forløbet "Der Krimi" har været at præsentere eleverne for en række krimier og gennem en krimianalyse at styrke elevernes talefærdighed både på et redegørende og analyserende niveau. Der har derfor været særligt fokus på:
- evnen til skriftligt og mundtligt at give et resumé af en tekst med inddragelse af relevante idiomatiske udtryk
- evnen til at tale om en tekst på flere taksonomiske niveauer vha. parametre som resumé, personkarakteristik, genretræk, spændingsopbygning, motiv og morale.
- oparbejdelse af et krimiordforråd.
Forløbet blev afsluttet med elevoplæg, hvor eleverne præsenterede udvalgte grupper og læreren for en krimianalyse med henblik på at kunne holde et oplæg på 10. min med efterfølgende spørgsmål til gennemgangen. Desuden skulle eleverne parvis selv skrive en klassisk krimi, nemlig detektivhistorie.
Kernestof:
Milena Moser: Mein fünfter Mord *
Ingrid Noll: Nasentropfen*
ukendt forfatter: Mord im Hotel *
SDP: Ne' Leiche (2010)
Ferdinand von Schirach: Anatomie (2010)
Supplerende stof:
Erik Christophersen: Der Krimi - Einige Informationen*
*Tekster fra: Rikke Taber og Martin Graverholt, Dein Deutschland (Systime, 2013)
Hannu Salonen, Episode der ZDF-Reihe „Schuld“ nach Ferdinand von Schirach„Anatomie" (2017)
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Der Krimi (Webvisning) Hent denne sektion ned. Vi går i gang med et nyt forløb 'Der Krimi'. Hvis du har 15 minutter til at høre tysk musik og lave quizlet i dag, er det lektien til i morgen. Se modul 1.
-
Hent modul 2 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 3 og lav lektien, som er beskrevet heri. Planen for modulet er revideret d. 1/3 kl. 8.00
-
Hent modul 4 og lav lektien, som er beskrevet heri. Aflevering retur. Andrea laver aflevering.
-
Hent modul 5 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 6 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 7 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 8 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 9 og lav lektien, som er beskrevet heri. Mie + Marie tager prøven (60 min.)
-
Hent modul 10 og lav lektien, som er beskrevet heri
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Deutschland nach dem 2. Weltkrieg (Eksamensemne)
I forløbet har vi arbejdet med situationen i Vesttyskland efter anden verdenskrig fra "Stunde Null" i det krigshærgede land, livet i ruinerne og frem til "Wirtschaftswunder". Forløbet har været en del af skolens flerfaglige forløb, hvor eleverne har udarbejdet skriftlig opgave og mundtligt oplæg på baggrund af en af følgende opgaveformuleringer:
Trümmerliteratur
• Redegør kort for situationen i Tyskland 1945-1955 med fokus på begreberne: Stunde Null og Trümmerliteratur. Du kan også inddrage din viden om Wolfgang Borchert.
• Analysér digtet "Zwei Männer” og novellen "Die Küchenuhr" med særligt fokus på Trümmerlitteraturens genretræk og krigens konsekvenser.
• Diskutér og vurdér, med udgangspunkt i din redegørelse og analyse, hvilken funktion Borcherts erindringslitteratur fra efterkrigstiden har. Inddrag det tyske og danske bilagsmaterialet til erindringskultur i din diskussion og vurdering.
Trümmerliteratur: https://abi.unicum.de/epochen/truemmerliteratur
Einstieg: Vergangenheitsbewältigung: https://niemalsvergessen.systime.dk/?id=121
Erinnerungskultur: https://niemalsvergessen.systime.dk/?id=122
Krigens konsekvenser
• Redegør kort for situationen i Tyskland 1945-1955 med fokus på begreberne: Stunde Null, Spätheimkehrer og Wirtschaftswunder.
• Analyser udvalgte scener fra Das Wunder von Bern og "Willys Heimkehr" med særligt fokus på de udfordringer, som hjemvendte soldater stod overfor i efterkrigstidens Tyskland.
• Diskutér, med udgangspunkt i din redegørelse og analyse, de fordele og ulemper, der er ved at fiktionalisere historiske begivenheder. Inddrag både det tyske og danske bilagsmateriale i din diskussion.
Wirtschaftswunder
• Redegør kort for situationen i Tyskland 1945-1955 med særligt fokus på ‘das Wirtschaftswunder’.
• Analysér sangen ”Das Lied vom Wirtschaftswunder” og filmen Das Wunder von Bern.
• Diskutér, med udgangspunkt i din redegørelse og analyse, forskellige fremstillinger af Wirtschaftswunder samt fordele og ulemper ved at fiktionalisere historiske begivenheder. Inddrag både det tyske og danske bilagsmateriale i din diskussion.
Det skal eleven kunne efter forløbet ( i forbindelse med tyskeksamen)
• Redegøre for efterkrigstiden i Tyskland.
• Redegøre for genren 'Trümmerliteratur' og dens kendetegn
• Analysere og fortolke tekster, som hører under genren 'Trümmerliteratur'
• Redegøre for begrebet 'Spätheimkehrer' og eksemplificere udfordringerne ved at være en 'Spätheimkehrer'
• Redegøre for begrebet 'Wirtschaftswunder'
• Analysere og fortolke tekster, som tematiserer livet i efterkrigstidens Tyskland.
Kernestof (læst og bearbejdet af alle)
Leben in den Trümmern Leben in den Trümmern
https://www.youtube.com/watch?v=uUnvfCjgMmw
Die Trümmerliteratur
Wolfgang Borchert: Zwei Männer (Gedicht)
Wolfgang Borchert, Die Küchenuhr (Kurzgeschichte)
Zum Begriff „Spätheimkehrer“
Planet Wissen/Hildegard Kriwet (2019): "Wirtschaftswunder". https://www.planet-wissen.de/geschichte/deutsche_geschichte/wirtschaftswunder/index.html
Spätheimkehrer im Durchgangslager Friedland 1956
https://www.youtube.com/watch?v=LP-IG5TXA30&ab_channel=fritz51263
Jürgen Kleindienst (2003): Willis Heimkehr - ln: Schlüssel-Kinder; Kindheit in Deutschland, Jürgen Kleindienst, Zeitgut Verlag, 2003
1955: Das Wirtschafswunder
(https://www.youtube.com/watch?v=JTNfAzCmhgg)
Neumann, Lied vom Wirtschaftswunder, 1958
Sönke Wortmann (2003): Das Wunder von Bern (Film)
Supplerende materiale, som eleverne har kunnet inddrage i deres opgaver:
Kristligt Dagblad (10.01.19): "Historiske film skævvrider vores syn på den virkelige historie" https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/historiske-film-overtager-den-virkelige-historie
Britta Wehen (11.09.2021): Historische Spielfilme – ein Instrument zur Geschichtsvermittlung? - https://www.bpb.de/lernen/kulturelle-bildung/143799/historische-spielfilme-ein-instrument-zur-geschichtsvermittlung/
Videnskab.dk (2021): "Netflix og fiktion vinder over historiebøgerne: Vi husker det, vi ser, bedre end det, vi læser": https://videnskab.dk/kultur-samfund/netflix-og-fiktion-vinder-over-historieboegerne-vi-husker-det-vi-ser-bedre-end-det-vi-laeser/
Videnskab.dk (2009): "Hollywood vinder over historiebøgerne": https://videnskab.dk/kultur-samfund/hollywood-vinder-over-historieboegerne/
Fra <https://www.lectio.dk/lectio/289/studieplan/forloeb_vis.aspx?phaseid=61115993805&prevurl=studieplan.aspx%3fdisplaytype%3dugeteksttabel%26holdelementid%3d49175281523>
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Hallo liebe Schülerinnen. Ich freue mich auf euch. Heute werden wir tanzen, Smalltalk üben und über die Sommerferien sprechen. Dazu ein bisschen Grammatik und eine Einführung in das neue Thema. Also keine Hausaufgaben, einfach gute Laune mitbringen:-
-
Stundenplan:
-
Deutschland nach dem 2. Weltkrieg (FF1) (Webvisning). Hent sektionen og lav lektien til modul 1.
-
Hent modul 2 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 3 og lav lektien, som er beskrevet heri.
-
Hent modul 4 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 5 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 6 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 7 og lav lektien, som er beskrevet heri. NB: ændret en smule d. 22/8. Se også ændringen her:
-
Hent modul 8 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 9 og lav lektien, som er beskrevet heri. Vi mødes i 151.
-
Ingen lektier, vi skal se film:)
-
Hent modul 10 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 12 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Vi fortsætter opgaveskrivningen og jeg tjekker jeres grammatiklektie fra sidste tysktime.
-
1)Rendsburg-eleverne fordeles ved bordgrupper (FF1-grupper) og fortæller lidt om sig selv og udvekslingen. Ty1-elever stiller spg.mål på vedhæftet dok. (må også gerne selv formulere andre spg.mål) - 15 min.
-
Som lovet: kilde på begrebet 'Spätheimkehrer'.
-
Opgaveskrivning og elevevaluering
-
Modul 13: FF1 "Vodcast" (Webvisning) - Hent modul 13 og lav lektien, som er beskrevet heri. NB: også præsentation af Duolingo-opg.
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Verrücktes Leben (Eksamensemne)
Faglige mål:
I forløbet ”Das verrückte Leben” tematiseres eksistentielle udfordringer hos mennesker i både fiktion og fakta. Fælles for personerne er, at de alle oplever deres liv som ’forrykt’ i negativ eller positiv forstand. De har alle måttet kæmpe mod sig selv og mod samfundets normer og/eller fordomme. De fleste finder dog deres egen vej til ro og accept af, hvem de er. Forløbet har til hensigt gennem arbejdet med korte, moderne og ’forrykte’ noveller/sange og tekster at træne resumé og personkarakteristik, skriftligt såvel som mundtligt. Eleverne skal i den forbindelse gøres fortrolige med faste vendinger til resumé og personkarakteristik samt en række centrale gloser (særligt adjektiver) til personkarakteristik.
Grammatisk integreres løbende et fokus på udtale, kongruens, ordstilling i sætninger med modalverber, simpel og udvidet tid samt kompensationsstrategier i forbindelse med rollespil og improteater, hvor der tales på tid uden adgang til ordbøger eller andre hjælpemidler. Derudover er der et særligt skriftligt fokus på præpositionsforbindelser.
Efter forløbet skal du:
● kunne lave et skriftligt og mundtligt resumé vha. 7 faste vendinger
● kunne lave en skriftlig og mundtlig personkarakteristik vha. faste vendinger
● have oparbejdet et stort ordforråd inden for adjektiver, som kan bruges til personkarakteristik
Kernestof
● Sibylle Berg: "Nora hat Hunger", "Tom geht weg", "Nora ist weggefahren" i: Ein paar Leute suchen das Glück und lachen sich tot (1997)
● AnnenMayKantereit: „Drei Tage am Meer“ (2023)
● Julia Engelmann: ”Modelmädchen” (2017)
● Maria Schrader, Ich bin dein Mensch (2021)
● Emma Braslavsky, Ich bin dein Mensch (2019), s. 1-26.
● Noelle Konate: „So ist es, wir zu sein: Multiple Persönlichkeit“ (19.07. 2021) in Fluter
Supplerende stof
● Rikke Taber Graverholt: Erzähl mal! (samtalespil)
● Quizlet
● Cro: “Traum”: https://www.youtube.com/watch?v=8WQMBv2deYQ
● Bengio: “Glück”: https://www.youtube.com/watch?v=6dG5U2e5C1U
● Julia Engelmann: https://www.youtube.com/watch?v=DoxqZWvt7g8&t=147s
Grammatik: Præpositionsforbindelser
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Verrücktes Leben (Webvisning) - Hent denne sektion ned og lav lektien, som er beskrevet i modul 1.
-
Hent modul 2 og lav lektien, som er beskrevet heri. desuden beskrives planen for modulet, som er virtuelt.
-
Hent modul 3 og se, hvad der skal ske i modulet
-
Hent modul 4 og tjek, hvad der skal ske i timen. Ingen lektier:-)
-
Hent modul 5 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Vi mødes i 151. Hent modul 6 og lav lektien,som er beskrevet heri
-
Vi tager igen modul 6. Det vil være en god idé at genbesøge lektien/modulet, så I ved, hvad der skal ske, og kigge lektien igennem igen.
-
Hent modul 7 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 8 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Det forventes til dette modul, at du har lavet del 1-4, som vi gennemgår i plenum. Alle elever får ansvaret for at gennemgå 2-3 punkter i opgavesættet. Dernæst skal du løse en ny opgave til teksten ud fra 2 spørgsmål. Opgaven her laves i dit grønne h
-
Vil du bruge dit tyske i virkeligheden?
-
Hent modul 9.NB: bare lav øvelsen i OneNote. Jeg har jo hæfterne:-)
-
Hent modul 10 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 11 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 12 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 13 og lav lektien,som er beskrevet heri
-
Vi mødes og ser film. Jeg medbringer popcorn, medbring også gerne selv drikkevarer og snacks.
-
Hent modul 15 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 16 og lav lektien, som er beskrevet heri.
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Die DDR (Eksamensemne)
Forløbet har til formål at give eleverne indsigt i Tysklands historie med særligt fokus på DDR-tiden og Berliner-muren. Forløbet vil falde i fem overskrifter: 1) Wissen über die Gründung der DDR 2) Das privilegiertes Leben und das begrenztes Leben 3) Die Stasi 4) Flucht aus der DDR 5) der Mauerfall und Mauer im Kopf
Med de nævnte overskrifter vil eleverne blive introduceret til væsentlige historiske begivenheder i Tysklands historie samt få et nuanceret blik på DDR-tiden med udblik til i dag for at forstå, hvordan "Mauer im Kopf" skal forstås. I forløbet skal eleverne oparbejde et relevant ordforråd til emnet og de fem overskrifter, ligesom de skal analysere og diskutere emnerne i lyset af fiktions- og faktatekster.
Efter forløbet skal eleverne kunne sige noget om:
○ Tysklands historie 1945-1989 (et overblik)
○ Livet i DDR på godt og ondt (det privilegerede liv og det begrænsede liv)
○ Flugten ud af DDR
○ Die Stasi (Overvågnings- og forhørsmetoder)
○ Murens fald
○ Begreberne: die Wende, Mauer im Kopf og Ostalgie
Grammatisk fokus
Tidsudtryk
Udvidet infinitiv (sætningsskema med ekstraplads)
Skriftligt arbejde
1)Prøve i DDR og tidsudtryk
2) I skal i grupper lave en præsentation af Tysklands historie fra1945-1990. I må bruge genbruge min PowerPoint, eller dele af den. Som noget nyt skal I have 2-3 slides med facts om livet i DDR på baggrund af de læste tekster fra forløbet.
I bliver vurderet på:
1) om I taler naturligt på baggrund af stikord.
2) om I bruger tidsangivelser korrekt (og derfor har øvet dem inden optagelsen)
3) om indholdet i jeres præsentation er korrekt og hensigtsmæssigt udvalgt i forhold til målgruppen, som er 2.g elever på B-niveau med tysk som fremmedsprog.
Materiale:
1. Lone Holm & Jenny Gibson, „Die DDR" i: Wir sind Wir (2010)
2. Pixi-Wissen, „Der Fall der Mauer“, Carlsen (2009)
3. Lone Holm, „Brief von Ricarda Gnauck" (2008) i: Wir sind Wir (2010)
4. Lone Häckert & Lise Hansen, „Das Ministerium für Staatssicherheit (Die Stasi)“, „Die Bespitzelungsmethoden der Stasi“ i: Litteratur um die Jahrtausendwende, Kaleidoscope 1999
5. Tonband mit Mario Röllig, https://www.youtube.com/watch?v=gWgIrGxq70E (20.06.2022)
6. Fabian Schweyher & Mario Röllig, „Mario Röllig“ i Niemals vergessen, Systime (2022): https://niemalsvergessen.systime.dk/?id=p170 (20.06.2022)
7. Klaus Kordon, „Test the West” (uddrag) i: Tyskbogen, Systime (2022): https://tyskbogen.systime.dk/?id=c682 (20.06.2022)
8. Florian Henckel von Donnersmarck, Das Leben der Anderen (2006). (FILM)
Supplerene stof:
- Eingemauert: die Innerdeutsche Grenze: https://www.youtube.com/watch?v=jlbAUFvh04k (02.5.2025)
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Hent modul 17 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent sektionen her: Die DDR (Webvisning) Lav nu lektien, som er beskrevet i modul 1.
-
Hent modul 3 og lav lektien, som er beskrevet heri. Vi skal også evaluere undervisning i dag.
-
Hent modul 4 og lav lektien, som er beskrevet heri.
-
Hent modul 5 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Die Bundestagswahl und AfD (Webvisning) Hent denne sektion ned og lav lektien i modul 1.
-
Hent modul 2 og lav lektien, deri
-
Hent modul 3 og lav lektien,som er beskrevet heri
-
Hent modul 4 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 6 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 6 og lav lektien, som er beskrevet heri: 6. modul: die Mauer - ein begrenzte Leben (Webvisning)
-
Hent modul 7 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
NB: Samtale med Nana, Selma, Olympia
-
Hent modul 9 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
Hent modul 10 og lav lektien, som er beskrevet heri. 2.a-elever arbejder med mig om SRO.
-
Filmen er også booket til jer i tre dage, så I kan se den derhjemme, hvis I ikke kommer til undervisningen. Find den på CFU
-
Vi beskæftiger os i 2.a med følgende:
-
Hent modul 11, ellers ingen lektier
-
Hent modul 12 og lav lektien, som er beskrevet heri
-
2gTy: Hent modul 13 og lav lektien, som er beskrevet heri.
-
2a Ty: Hent modul 12 og lav lektien, som er beskevet heri.
-
Hent modul 14 og lav lektien,som er beskrevet heri
-
Hent modul 15 og lav lektien,som er beskrevet heri.
-
Hejsa
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
die Bundestagswahl 2025 (Eksamensemne)
Undervisningsbeskrivelse
I dette forløb skal eleverne arbejde med det tyske Bundestagswahl 2025. I forbindelse med valget skal eleverne repetere viden om de politiske partier i Tyskland og i form af gruppe- og projektarbejde sætte sig ind i, hvordan partierne promoverer deres spidskandidater og tydeliggør deres kerneværdier i valgplakater og -kampagnespots. Forløbet integrerer desuden øvelser knyttet til projektet ”Autentisk, mundtlig kommunikation”, der særligt ses i informations gap, rollespil og forhandlingsøvelser.
Efter forløbet skal eleverne:
- Have kendskab til de forskellige tyske partier og deres politiske værdier.
- Have kendskab til spidskandidaterne for valget 2025.
- Analysere kampagneplakater og kampagnespots.
- Samtale mundtligt om partiernes værdier.
Quellen:
Mitmenschen.de „Dein Portal zum Deutschen Bundestag“ https://www.mitmischen.de/wissen/von-aeltestenrat-bis-zwischenfrage/wofur-steht-welche-partei
Bündnis Sahra Wagenknecht: Was das BSW für Frauen, Familien und Kinder plant https://www.sonntagsblatt.de/artikel/familie/buendnis-sahra-wagenknecht-was-das-bsw-fuer-frauen-familien-und-kinder-plant
Das sind die Schwerpunkte der Wahlprogramme https://www.tagesschau.de/inland/bundestagswahl/wahlprogramme-bundestagswahl-2025-100.html
Die Parteien kurz erklärt https://www.zdf.de/kinder/logo
Was man zur Bundestagswahl 2025 wissen muss https://www.zdf.de/nachrichten/politik/deutschland/bundestagswahl-termin-kandidaten-umfrage-100.html
Die neue Partei BSW verändert die deutsche Parteienlandschaft Hjalmar Jess: “Brennpunkt Deutsch”, nr.2/2024 ISSN 0906-9712
AfD in Ostdeutschland - warum tickt der Osten anders? https://www.dw.com/de/afd-in-ostdeutschland-warum-tickt-der-osten-anders/video-69920222
Das 25-Punkte-Programm der NSDAP http://www.documentarchiv.de/wr/1920/nsdap-programm.html
Fra <https://itsak-my.sharepoint.com/personal/akrt_katedralskolen_dk/Documents/Aalborg%20Katedralskole/Tysk/C-niveau/Deutschland%20und%20die%20Deutschen/Politik%20und%20Wahl/Parteien%20und%20Bundestagswahl%202025.docx>
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58475128261",
"T": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58475128261",
"H": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58475128261"
}