Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Aalborg Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Kasper Haahr Leth, Michael Rugbjerg Behrndt
|
Hold
|
2024 Id/3g1 (3g Id1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
2
|
Human anatomi og fysiologi
Formål
Igennem dette forløb skal eleverne tilegne sig en basal viden om kroppen anatomi og fysiologi, hvori hovedvægten vil ligge på kroppen organisering i systemer og opbygning. Dette forløb er perspektiveres til det praktiske forløb i Gaelic Football.
Dette forløb ligger op til det efterfølgende forløb omhandlende arbejdsfysiologi, hvor hovedvægten ligger på, hvad der sker med kroppen under arbejde.
Faglige mål
Igennem dette forløb arbejdes der med følgende faglige mål:
• udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i den forbindelse kunne anvende relevant fysiologisk teori samt kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden (Træningsprojektet laves med C-niveauholdet)
• kunne indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
• opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• grundlæggende principper for træning
• centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
• natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Dette forløb evalueres løbende formativt gennem arbejdet med hhv. arbejdsspørgsmålene, fremlæggelser i matrixgrupper og Journalskrivning.
Øvelser/Forsøg
• Måling af Peak flow (Journal)
• Måling af blodtryk (Journal)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
3
|
Taekwondo og kampkoreografi
Formål
Igennem dette forløb skal eleverne introduceres for den Koreanske kampsport Taekwondo. Gen-nem arbejdet med Taekwondo i dette forløb bliver eleverne udfordret på deres motoriske evner, og dermed vil de opnå forbedret motorik samt kropsbevidsthed. Fokusset i dette forløb vil ligge på Hanbon kyorugi (Et-skridts kamp) og basal grundteknik.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende faglige mål igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teori-områder
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• kunne indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• grundlæggende principper for træning
• aktiviteter, der giver mulighed for fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Dette forløb evalueres løbende formativt gennem arbejdet med kampsporten, produktion af videoer og kommentering af videouploades. Ud over de faglige mål vurderes eleverne specifikt på kropsbeherskelse, evnen til indlæringen af nye bevægemøntstre samt kobling til teoretiske begreber fra hhv. anatomien og arbejdsfysiologien.
• Beherskelse af følgende teknikker:
o Blokeringer og stød
Lavblokering (Arae makki), mellemblokering (Momtong makki), højblokering (Eolgul makki), slag/stød (Jireugi)
o Spark
Frontspark (Ap chagi), sidesprak (Yeop chagi), cirkelspark (Baldeung dollyo chagi), øksespark (Naeryo chagi), , Cirkelspark med rotation (Momdollyo Dol-lyochagi), bagudrettet sparkd (Dwit chagi), to flyvende cirkelspark efterføl-gende hinanden (Doo baldangsang dollyo chagi), bagudrettet cirkelspark (Momdollyo huryo chagi) og bagudrettet krogspark (Mom Dollyo Nakeocha-gi)
o Stande
Hestestand (Joochoom-seogi), kort frontstand (Ap seogi), lang frontstand (Ap kubi seogi ) og kampstand (kyorugi seogi)
o Hanbon kyorugi – Et-skridts kamp
Evne til at sammensætte egne koreografier
• Forståelse af begreberne: Chagi, Kireugi, Seogi, Doo Baldangsang Chagi og Mom Dollyo Chagi.
Øvelser/opgaver:
• Videoopgave: Fokuspunkter og udførelse af Apchagi, Naeryochagi, Baldeung Dollyochagi, Doo Baldangsang Dollyochagi, Mom Dollyo Baldeung Dollyochagi, Mom Dollyo Nakeochagi, Mom Dollyo Hooryochagi
• Videoopgave: Hanbon kyorugi – Egen udarbejdede koreografi
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Formidling
- Personlige
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
4
|
Idrætshistorie
Forløbet har taget udgangspunkt i materialet fra i-bogen, Idrætsportalen.
Alle afsnit fra kapitlet "Fra traditionel idræt til moderne sport og gymnastik" er gennemgået.
Fra kapitlet om "Den moderne idræt og idrættens organisering", har vi gennemgået:
- Idrættens organisationer - Foreninger og institutioner
- Idrættens forskellige veje
- Team Danmark
- Fitness i Danmark
Litteratur og kilder:
-https://idraetsportalen.systime.dk/?id=148
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Træningslære og idrætsskader
Igennem dette forløb skal eleven arbejde med begreberne træningslære og arbejdsfysiologi, for derigennem at opnå en forståelse for, hvorledes en arbejdskravsanalyse og kapacitetsanalyse udføres. På baggrund af disse analyser skal eleven kunne planlægge og gennemfører en træningssekvens målrettet et specifikt formål ift. opfyldelsen af de givne arbejdskrav til disciplinen Gaelic Football. Forløbet afsluttes med en introduktion til forebyggelse og behandling af idrætsskader, herunder både fysiske og mentale idrætsskader. Forløbet kobles afslutningsvist til problematikken ved motionsdoping som en smutvej til at kunne opnå resultater.
Faglige mål
Igennem dette forløb arbejdes der med følgende faglige mål:
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
• opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
• kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og i andre lande
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med dette forløb er der fokus på følgende kernestof:
• grundlæggende principper for træning
• centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
• natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om dansk og international idræts- og bevægelseskultur
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering
Der fortages en løbende formativ evaluering i forbindelse med undervisning og summativ til sidst i forløb i forbindelse med fremlæggelsen i både teori og praktik, hvor eleverne vurderes på baggrund af opfyldelsen af de faglige mål samt formålet med forløbet.
Forsøg/Opgaver
• Gruppeprojekt med udgangspunkt i forskellige træningsmetoder: Styrketræning (Stabiliserende og eksplosiv), anaerob træning (Hurtighedstræning, produktionstræning og tolerancetræning), aerob træning (Interval og kontinuerlig) og bevægelighedstræning. Projektforløbet afsluttes med en fremlæggelse (Teoretisk).
Alle nedenstående materialer med links kan karakteriseres som digitale undervisningsmidler og eleven kan tilgå alle de anvendte digitale undervisningsmidler i dette forløb i forbindelse med forberedelse til og under eksamen.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
5.11 Arbejdskravsanalyse | Idræt B
-
Idrættens træningslære - Præstationsbestemmende faktorer (s22-26).pdf
-
M1 - Træningslære og Idrætsskader.pptx
-
Idrættens Træningslære s111-113.pdf
-
Science and Hurling: A Review
-
M2 - Træningslære og idrætsskader.pptx
-
Elias skal have kage med
-
Begrebsafklaring.pdf
-
M3 - Træningslære og idrætsskader.pptx
-
Læs: Idrættens træningslære s. 41-45 til afsnittet "Ilttransportsystemet"
-
Bekræftelse på deltagelse i skitur for Idræt B.docx
-
Det nedenstående er materiale som skal benyttes i forbindelse med gruppearbejdet.
-
Aerob præstationsevne - Restitutions, udholdenheds- og konditionstræning (DIF, 2007)
-
Anaerob præstationsevne - Tolerance-, produktion- og hurtighedstræning (DIF, 2007)
-
Bevægelighedstræning (DIF, 2006)
-
Styrketræning (DIF, 2006)
-
5.7 Styrketræning | Idræt B
-
5.8 Anaerob træning | Idræt B
-
5.9 Aerob træning | Idræt B
-
5.10 Bevægelighedstræning | Idræt B
-
11.6 Bevægelse og bevægelsestræning | Idræt C
-
Gruppeprojekt Idræt B (NY 2024).docx
-
Husk samtaler
-
Idrættens træningslære - Træningsplanlægning (s.96-98).pdf
-
I giver selv hinanden lektier for
-
1. koreografi: Xtreme Hip Hop with Phil - Whip Nae Nae.docx
-
Vi mødes omklædte i spejlrummet. Det er vigtigt, at I har sko på, og gerne et par, som er lave og stabile - det kunne være noget ala indendørs fodboldsko. Den klassiske løbesko er ikke optimal, men bedre end strømpesokker! :-)
-
Gordon skal have kage med
-
Vi har øvet til og med blok G, se evt. oversigten over koreografien, som findes på mandagens modul. Hvis du var fraværende sidst, så skal du se videoen af koreografien:
-
Phil (Mr. Big Guns) danser koreografien:
-
Hvis I sætter sangen på i starten af modulet, lover jeg at danse koreografien fra Love Actually -- The Prime Minister's Dance🎅
-
M8 Arbejdsseddel - Akutte skader og overbelastningsskader.docx
-
M8 Idrætsskader.pptx
-
PRICE needs updating - Should we call the Police (Bleakley, Glasgow & MacAuley, 2011)
-
LÆS: "C - det er idræt - s142-146.pdf"
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Step (musik/bevægelse)
Formål
Igennem dette forløb arbejder eleverne med emnet step under genren ”Musik og Bevægelse”. Forløbet starter med en kort introduktion til rytme og stemninger i forskellige stykker musik, med fokus på hvilke muligheder og begrænsninger musikken rummer ift. Bevægelse. Herefter introduceres eleverne simpel musikanalyse i forbindelse med deres udarbejdelse af en stepkoreografi.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende faglige mål igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• kunne indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• grundlæggende principper for træning
• aktiviteter, der giver mulighed for fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Eleverne bedømmes på følgende punkter:
• Evnen til at holde en rytme
• Evnen til at kunne kopier bevægelser (Stepkoreografi Whip/Nae Nae)
• Evnen til at kunne sammensætte bevægelse til musik (Fokus på musikkens mulighed for bevægelse - egen stepkoreografi).
• Musikforståelse ift. med udarbejdelsen afi stepkoreografi (ca. 3 min)
• Produkt: Stepkoreografi bestående af min. 6 blokke af hver 32 taktslag
Øvelser/Forsøg
• Udarbejdelse af stepkoreografi inkl. Basal musikanalyse.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
1. koreografi: Xtreme Hip Hop with Phil - Whip Nae Nae.docx
-
Vi mødes omklædte i spejlrummet. Det er vigtigt, at I har sko på, og gerne et par, som er lave og stabile - det kunne være noget ala indendørs fodboldsko. Den klassiske løbesko er ikke optimal, men bedre end strømpesokker! :-)
-
Gordon skal have kage med
-
Vi har øvet til og med blok G, se evt. oversigten over koreografien, som findes på mandagens modul. Hvis du var fraværende sidst, så skal du se videoen af koreografien:
-
Phil (Mr. Big Guns) danser koreografien:
-
Hvis I sætter sangen på i starten af modulet, lover jeg at danse koreografien fra Love Actually -- The Prime Minister's Dance🎅
-
M8 Arbejdsseddel - Akutte skader og overbelastningsskader.docx
-
M8 Idrætsskader.pptx
-
PRICE needs updating - Should we call the Police (Bleakley, Glasgow & MacAuley, 2011)
-
LÆS: "C - det er idræt - s142-146.pdf"
-
Afhængig af træning (DR, 2014)
-
Arbejdsspørgsmål til dokumentaren.docx
-
M9 Træningslære og Idrætsskader.pptx
-
Mia Beck Lichtenstein - Besat af Træning (s17-25).pdf
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Idrætssociologi og doping
Formål
Forventningerne til hvad vi skal kunne med vores kroppe samt hvordan disse skal se ud er blevet mere og mere ekstreme i det sen moderne samfund. Overalt bliver man bombarderet med forskellige mål for, hvordan idealkroppen skal se, men er disse opfattelser af hvordan ideal-kroppen skal fremstå overhovedet opnålige og sunde? Igennem dette forløb beskæftiger vi os med emnerne identitetsdannelse igennem idrætsdeltagelse, kropsidealer, sundhed og doping.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende faglige mål igennem forløbet:
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
• opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
• kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og i andre lande
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om dansk og international idræts- og bevægelseskultur
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Eleverne evalueres løbende formativt i forbindelse med deres arbejde med; arbejdsspørgsmål, gruppeopgaver og klassediskussioner.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Parkour (Hævet fra C-niveau)
Formål
I dette forløb arbejder eleverne med emnet Parkour under genren ”Klassiske og nye idrætter”. Parkour er en idrætsgren som har været igennem en kraftig vækst den senere årrække. Idrætten ligger et stort fokus på at udfordre sig selv og det at overkomme ens egne begrænsning både ift. det mentale og bevægelse.
Forløbet i Parkour kobles med det teoretiske forløb ”Idrætssociologi og doping”, hvor idrætten analyseres ud fra et sociologisk synspunkt.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende kompetencer igennem forløbet under fokusområde fysisk aktivitet:
• gennem alsidig undervisning og træning opnå god fysisk kapacitet
• beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder samt enkelte idrætter på et højere niveau
• beherske udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet ”Klassiske og nye idrætter”
• udvikle kropsbevidsthed
• indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse
• idrætsdiscipliner og -aktiviteter samt træning, der tilgodeser fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
• idrætter, der fokuserer på samarbejde og etik og fremmer selvværd
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Eleverne evalueres løbende i forbindelse med undervisningen med fokus på følgende punkter:
• Bevægelseskvalitet i følgende teknikker: Catbalance, Catleap, Roll, Jump to Precision, Tic-tac, Palmspin, Vaults og Underbar
• Evnen til arbejde med og presse egne grænser ift. bevægelse og flow imellem forskellige forhindringer.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Volleyball
Formål
Igennem dette forløb som hører under genren Boldspil skal eleverne arbejde med Volleyball samt de forskellige roller på holdet. Eleverne arbejder med teknikkerne, fingerslag, baggerslag, serv, smash og basal taktik i spillet.
Faglige mål
Eleven arbejder med de følgende faglige mål i forbindelse med forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teori-områder
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• kunne indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• grundlæggende principper for træning
• aktiviteter, der giver mulighed for fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Eleverne bliver evalueret løbende formativt ift. tilegnelse af følgende teknikker:
• Fingerslag, baggerslag, serv (Under- og overhånd) og smash
Derudover bedømmes eleverne også på forståelse af følgende taktiske begreber:
• Opstilling ved serv (Modtagning og serv) og hævning (indløb)
Tidsestimat:
• 7 moduler á 90min.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Løft C-B - Rytmisk opvarmning
Igennem dette forløb løftes Rytmisk Opvarmning fra C til B-niveau.
Formål
Igennem dette forløb skal eleverne opnå en forståelse for, hvordan et opvarmningsprogram struktureres og derigennem kunne koble teori og praktik. Eleverne skal til dette forløb udarbejde et opvarmningsprogram i grupper, hvori fokusset for programmet er koblingen imellem musikken og den dertilhørende bevægelse. I programmet indgår; Ledopvarmning, sving, gang, løb, styrke og høj puls (Hop) til musik.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende faglige mål igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet musik og bevægelse
• opnå kropsbevidsthed
• udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i den forbindelse kunne anvende relevant fysiologisk teori samt kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
• opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
• aktiviteter, der giver mulighed for fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
• natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Igennem dette forløb vurderes elven følgende på punkter:
• Evnen til at tælle taktslag og følge en rytme
• Evnen til at kopiere bevægelser og lære en mindre koreografi
• Evnen til at koble musik til bevægelse
• Evnen til at strukturer et realistisk opvarmningssprogram
• Evnen til at koble teori og praksis i forbindelse med både udarbejdelsen samt fremførelsen af opvarmningsprogrammet
• Valg af musik ift. bevægelsestype
Øvelser/Forsøg
I forbindelse med dette forløb udarbejder eleverne følgende opgaver:
• Udarbejdelse af opvarmningsprogram i grupper
Tidsestimat:
Dette forløb strækker sig over 7 moduler
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64612855721",
"T": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64612855721",
"H": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64612855721"
}