Holdet 2024 Id/3g2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Hanne Kristoffersen
Hold 2024 Id/3g2 (3g Id2)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Anatomi og volleyball
Titel 2 Træningsfysiologi og håndbold
Titel 3 Idræt, samfund, sundhed og pickleball
Titel 4 Afrikansk dans og idrætshistorie
Titel 5 Rytmisk opvarmningsprogram ( C til B niveau)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Anatomi og volleyball

TEORI

OL
Kort forløb (2 moduler) om de antikke og de moderne olympiske lege. Legenes oprindelse og udvikling er gennemgået, samt vi har diskuteret de udfordringer og krydspres, legene står i.
fra "B - for Bedre Idræt" (I-bog):
- Jørn Hansen: De antikke olympiske lege (https://supplerendematerialer.systime.dk/fileadmin/indhold/B_for_bedre_idr%C3%A6t/Kap_13_De_antikke_Olympiske_Lege.pdf)
- Kap. 13.2: De olympiske lege

- Podcast fra Gyldendal Uddannelse: "Når sport og politik ikke kan adskilles" med Jørn Hansen (https://soundcloud.com/gyldendal-uddannelse/podcast-ol-naar-politik-og-sport-ikke-kan-adskilles?)
- IOC og deres principprogram: https://olympics.com/ioc/principles

fra "Idræt B - idrætsteori" fra Kap. 4.6 om sport og politik:
Begreberne hard power, soft power og soft disempowerment (https://idraet-b.systime.dk/?id=270#c2356)

ANATOMI OG BEVÆGELSESLÆRE
fra "B - for Bedre Idræt" (I-bog):

Kap. 3.1 (indtil hvirvelsøjlen) 3.4
Kap.6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.5

Animationer af udvalgte centrale led og deres bevægelser:
Skulderleddet: https://www.sundhed.dk/borger/patienthaandbogen/knogler-muskler-og-led/illustrationer/animationer/skulderens-anatomi/
Knæleddet: https://vimeo.com/195021997
Hofteleddet: https://www.youtube.com/watch?v=gQnMPHoDGEc

Animation af muskelsammentrækning:
https://www.youtube.com/watch?v=VsLH00nYxXU

Eleverne har arbejdet med bevægelsesanalyser af forskellige bevægelsesfaser.

xxxxxxxxxxxx

I det praktiske forløb har vi arbejdet med volleyball

Formål

Igennem dette forløb som hører under genren boldspil skal eleverne arbejde med volleyball med fokus på samarbejde, teknik og taktik.

Faglige mål

Eleven tilegner sig følgende kompetencer igennem forløbet:
- gennem alsidig undervisning og træning opnå god fysisk kapacitet
- beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder i volleyball
- beherske udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet ”Boldspil”
- indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer

Konkrete fokuspunkter:

Fingerslag: Afslappede fingre, bolden træffes ud fra panden, fingrene anbringes i trekantsform og eleverne skal forestille sig, at fingrene er en fuglerede (fingrene let bagudbøjede), fødder i skulderbredde, der arbejdes i knæ fra bøjet til strakt position, fingrene udadroteres slutteligt i slaget, fjedrebevægelse ikke "slagbevægelse", se på bolden, positionering i den ønskede spilretning,

Baggerslag: Bolden rammes på det kødfulde område på underarmene, strakte arme, fødderne i skulderbredde, der arbejdes med at knæ arbejder fra bøjet til strakt position og eleverne lærer at slagets kraft kommer fra benene ikke armene, bevægelse frem mod bolden, skuldrene skal sænkes

Smash: Der arbejdes med tilløb - venstre - højre - venstre (2. skridt langt impulsskridt og 3. skridt kort stemskridt), armoptræk med begge arme i opsving, bolden rammes på spillerens højeste punkt med udstrakt arm og hård hånd, timing er essentiel, eleverne skal arbejde på ikke at komme for langt ind under bolden - men skal fokusere på timing). De små spillere lærer at spinde bolden for at få den over nettet.

Serv: Vi holder os til underhåndsserv. Strakt pendularm, fingrene knyttes, der rammes på håndroden, fremadgående benbevægelse med venstre fod forrest (vægt fra højre til venstre fod), bolden holdes strakt i fingerleddene og droppes til serv.

Kernestof

I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
- alsidige volleyballspil, der tilgodeser kropsbeherskelse og teknisk boldbeherskelse
- fokus på samarbejde

Evaluering/Vurdering

Eleverne bliver evalueret løbende formativt ift. tilegnelse af følgende teknikker:
- Fingerslag, baggerslag, underhåndsserv, smash
- I forbindelse med elevernes tilegnelse af disse teknikker skal de også arbejde med video-fejlretning
Derudover bedømmes eleverne også på forståelse af følgende taktiske begreber:
- Opstilling ved serv (modtagning og afgivelse), blokadeskygge og hævning (stenalder og indløb)

Øvelser/Forsøg

• Videoopgave i Volleyball

Materiale:
Eleverne har fået deres egen kompendium (ca. 12 normalsider).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Træningsfysiologi og håndbold

I det teoretiske forløb arbejdes der med emnet  træningsfysiologi. Eleever starter ud med energiomsætning og ATP-processer samt lungernes funktion og ilttransportkæden. Dette skaber fundamentet for det efterfølgende fokus på hhv. aerobe og anaerobe træningsformer og de deraf medfølgende fysiologiske adaptioner. Vi berører her hjertekredsløb, maksimal iltoptagelse og kondital.

Fokuspunkter:
- Energiomsætning og ATP
- Ilttransportkæde
- Aerobe processer og træningsformer
- Anaerobe processer og træningsformer

Materiale:
B - for bedre idræt, Wolf & Hansen, 2020, Systime (i-bog)
- Kap. 4: Aerobt arbejde
- Kap. 5: Anaerobt arbejde

PRAKSIS: Håndbold.

Forløbets praktiske del har fokus på håndbold (7:7).
Undervisningens praktiske moduler haft fokus på følgende håndboldtekniske og -taktiske elementer, der udgør forløbets faglige mål:

- grundspillets bevægelsesmønter med stempelbevægelse og presspil
- hopskud fra center/back positioner med fokus på eksplosivt afsæt og 'høj arm'
- centerkryds med fokus på løbebaner
- tre-skridts-finten
- rullefinten
- indspil til stregen
- forsvarsarbejde (sidebevægelse, parader og tacklinger)

Generelt er der arbejdet med almen boldkontrol, flow og rytme i angrebsspillet og de forskellige tekniske elementer.

Supplerende materiale:
Idrætsportalen: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=518
Afsnittene:
- Hvorfor håndbold i idrætsundervisningen?
- Håndbold i Danmark
- Særlig ved håndbold.

Videomateriale:
Afleveringer med flow og stempelbevægelse: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=520#c2473

Centerkryds: https://www.youtube.com/watch?v=F5Zbjm2p1IU

Presspil i overtal: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=520#c2498

Tre-fodsfinten: https://www.youtube.com/watch?v=qd98yUB6_AU

Rullefinten: https://www.youtube.com/watch?v=jEWCEp0QWrE

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Idræt, samfund, sundhed og pickleball

IDRÆT, SAMFUND & SUNDHED.

Materiale:
B - for bedre idræt, Wolf & Hansen (Systime, 2020, i-bog) - kap. 1.2 https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=144:

• Bekymringen for ungdommens sundhed og fysiske tilstand
• Sundhed og livsstilsproblemer
• Idrætsanlæg og folkesundhed
• Idræt og KRAM-faktorerne

Udvalgte klip fra Forebyggelseskommissionen_resume.pdf

B-for bedre Idræt:
kap. 2, afsnit 2.1-2.5: Sundhed i et biologisk perspektiv

Kap. 14.2 Dopingbekæmpelsen (https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=185)

Bengt Saltin: Hæmatokrit - hvad er det? (2000)

Idræt B - idrætsteori af Bo Isaksen, Jakob Gøricke Jensen, Jesper Franch, Niels Nygaard Rossing, Niels Vogensen, Per Jørgensen (Systime 2014, Ibog):
Kap. 4.4.1: Doping i elitesport - https://idraet-b.systime.dk/?id=277

Doping i elitesport (Sportens moral) TED-talk af Ask Vest Christiansen: https://www.youtube.com/watch?v=3aC4BxVUn2M

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

I det praktiske forløb har fokus været på pickleball.

Formål: Da Pickleball er et spil, som ingen af eleverne har prøvet før, holdes fokuspunkterne til 3 ad gangen. Vi arbejder indlæring af basale grundslag: Forhånd, baghånd, volley, dink, smash og underhåndsserv. Smash introduceres, men er ikke et krav, at eleven skal kunne håndtere til fulde.

Faglige mål og fokuspunkter:

Fokuspunkter i forhånd og baghånd:
Battet føres nedefra og op (grib: Kontinentalgreb og pistolgreb)
Se på bolden.
Frem i bolden - gennemsving.
Siden til nettet i BH, I FH er såvel siden til som åben benstilling tilladt.

Fokuspunkter i volleys/flugtninger:
Ikke et slag, men et stød
Battet er hele tiden oppe foran hovedet, ikke nede ved jorden (ikke føre battet længere tilbage end ud for skulderen)
Frem i bolden og se på bolden
Siden til nettet i slaget

Fokuspunkter for underhåndsserv:
Se på bolden
Drop bolden/eller slå til bolden direkte (elevens eget valg)
Frem i bolden

Generelt vurderes der på sikkerhed/kontrol, samarbejde, taktik og teknik.
Som de tre fokuspunkter opnås, vil der lægges flere fokuspunkter ned over slagene. Dette være sig: Siden til nettet, splitstep mellem hvert slag, hofterotation, pege på bolden og aktivt benarbejde (ingen stive strakte ben).

Der arbejdes meget med selvbevidsthed/korrektion i forhold til egne fejl: "Hvis jeg slår bolden ud, hvad er det så for en fejl?" (jeg læner mig tilbage og har ikke siden til nettet). Slår jeg i nettet, er det fordi jeg fører battet oppefra og ned i stedet for nedefra og op.

Taktisk skal eleverne øve sig på at komme mest muligt op mod "kitchen" og her bestræbe sig på flest mulige dueller med dink og volleys/flugtninger. Eleverne arbejder mest med double - og derfor skal de ligeledes taktisk kunne bevæge sig som en enhed på banen, eksempelvis være enige om netangreb og forsvarspositionering på banen. Eleverne skal ligeledes kunne reglerne samt pointtælle.  

Materiale: Eleverne får et kompendium af læreren med slaginstruktion og øvelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Afrikansk dans og idrætshistorie

I forløbet arbejder vi med afrikansk dans og den kropslige / kulturelle kommunikation, der ligger i dansens bevægelser. Vi starter ud med fokus på rytme, tælling og det at være en dansende enhed (en stamme). Derfra udvikler vi vores egen fælles koreografi med det narrative element (fortællingen) i fokus (uden at det skal blive teatralsk). Vi satte ord på bevægelserne, og trænede bevægelseskvalitet i form at tydelige og taktfaste bevægelser, Herudfra dannede eleverne mindre grupper og videreudviklede deres egen koreografi indenfor forløbets rammer.
Der har således været fokus på dansens narrative element, variation af bevægelser (herunder tid og tyngde) variation af opstillinger, og brug af gulv/rum.

'''''''''''''''''''''''''''''''''''

I teori vil fokus være på emnet idrætshistorie

Formål:
Der er valgt specifikke emner og nedslag til gennemgang. De faglige mål er således, at eleverne lærer om følgende gymnastikkens udvikling, sportens udvikling samt idrættens organisatoriske udvikling med fokus på DGI og DIF.

Eleverne læser først artiklen "Gymnastik og opdragelse" af Else Trangbæk, https://tidsskrift.dk/idhist/article/view/114390/162952 (sidst besøgt 31/5-2024).
Dernæst læser de i idræt b - for bedre idræt: Kapitel 1.1 "Idrættens oprindelse" og hele Kapitel 11. "Idræt som kultur" med fokus på gymnastikken overfor sportens tilblivelse.
De læser yderligere artiklen: "Når medlemstal gør blind — Idkon.dk – Idrættens Konsulenthus" af Henrik Brandt, 2020 -omhandlende forholdet mellem DGI og DIF gennem tiden.

Yderligere skal eleverne gennemgå et forløb om det dansk-tyske idrætssamarbejde med fokus på OL i Berlin 1936, hvor de arbejder med podcasts taget fra idrætshistorien.dk.

I et projekt, hvor eleverne selv skal lave fremlæggelse i et af de nedenstående emner, læser de nedslag i "Kvindernes idræt  - fra rødder til top" af Else Trangbæk, 2005 samt i "Krop og samfund", af Henrik Jagd m.fl., 1995, s. 7-26 . Yderligere anvendes nedslag i bogen "For sportens skyld" af Henning Nielsen, 1972 samt dansk idrætsliv 1 og 2 af Else Trangbæk m.fl. Dette forløb vil afsluttes med et produkt, hvor eleverne gruppevist skal fremlægge hver deres PowerPoint indenfor emnerne:

1) Kvindekampen med fokus på gymnastikkens udvikling i DK
2) Forskellen på idræt og sport gennem tiden
3) Forbundenes kamp, værdigrundlag og historie med udgangspunkt i DGI og DIF
4) DBU´'s udvikling


Til hver af fremlæggelserne skal de teoretiske fremlæggelser fremstå i sammenhæng med et praktisk element. Det vil sige, at eleverne skal fremføre en opvisning eller lignende, der kan tilføje noget visuelt til det teoretiske oplæg.

Bedømmelseskriterier:
1) Evne til selvstændig udviklen af en gruppefremlæggelse, hvor valg af emnet må foretages fra et af de 5 emner. (Enkelte elever får lov til også at arbejde med DBU).
2) Evne til at analysere og reflektere over idrætshistorien i et bredt perspektiv.
3) Evne til digitalt at søge på relevant materiale til det valgte emne.
4) Evne til digitalt og selvstændigt at fremføre en PowerPoint el. lign. som fremvisningsprodukt overfor klassen


Materiale:
B-for bedre idræt (https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=129<)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Rytmisk opvarmningsprogram ( C til B niveau)

Forløbet i rytmisk opvarmningsprogram til musik er det ene af de to C-niveau forløb, som eleverne har løftet til B-niveau. De har således alle gennemført rytmisk opvarmning på C-niveau.
I opvarmningsprogrammets forskellige dele har vi dels haft fokus på den opvarmende effekt og  dels på bevægelseskvalitet og i den forbindelse på musikkens afgørende rolle, således at opvarmningsprogrammet bliver rytmisk.
Baggrundsteori:
Estrup, Holm m.fl: Idræt C - teori i praksis s. 90-93
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer