Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Aalborg Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Caroline Ryge Carlsen
|
Hold
|
2024 Id/2h (2h Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Teori: De Olympiske Lege
De olympiske lege
Dette forløb tager afsæt i de igangværende olympiske lege i Paris og fokusere på at give eleverne et indblik i historien bag de olympiske lege. Igennem det korte forløb bliver eleverne præsenteret for de to perioder i den olympiske historie (de antikke - og de moderne olympiske lege), herunder de to perioders særlige kendetegn og hvordan de antikke olympiske lege har haft indflydelse på de moderne olympiske lege. Der ud over er eleverne blevet præsenteret for de særlige samfundsstrømninger der bl.a. var medvirkende til de moderne olympiske leges vækst og succes.
Igennem forløbet har eleverne arbejdet selvstændigt i grupper med at tilegne sig viden om en af de to historiske perioder, samt præsentere dette i et kreativt produkt indeholdende en tidslinje over perioden. Afslutningsvis har eleverne med udgangspunkt i deres kreative produkt og tidslinje holdt fremlæggelser i matrixgrupper. Med udgangspunkt i en række læse spørgsmål havde projekterne særligt fokus på og periodiske nedslag på:
- Forskellen og udviklingen i mænd og kvinders deltagelse i legene
- Samfundets betydning for legenes form og udvikling
- Amatørbegrebet og tilblivelse af IOC
Materialer:
Afsnit 2.4, De Olympiske lege, i Idræt B - idrætsteori
Link: https://idraet-b.systime.dk/?id=156
Selvstændigt udformet kreativt produkt og tidslinje
Faglige mål:
○ Opnå viden og kundskaber indenfor humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori
Kernestof:
○ Humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om dansk og international idræts- og bevægelseskultur
Særlige fokuspunkter/arbejdsformer:
Forløbet er i høj grad struktureret omkring selvstændigt gruppe arbejde som et særligt fokuspunkt med et formål om at tvinge eleverne (som kommer fra forskellige klasser) til fra start at tage ansvar for læringsfællesskabet og teoriundervisningen samt få indsigt i eleverne arbejdsmoral, interne gruppedynamikker og faglige niveau (elever på HF er typisk meget forskellige i deres teoretisk faglige niveau og arbejdsindstilling).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Praktisk: Atletik
Praktisk: Atletik
Atletik er en alsidig og idrætshistorisk vigtig disciplin. Formålet med forløbet er at give eleverne en grundlæggende indsigt i teknikken i nogle af de mest kendte discipliner indenfor atletikken. Forløbet indeholder 3 discipliner, som der hver arbejdes med i ca. 3 lektioner. Igennem hele forløbet arbejdes der med at træne eleverne i de generelle og gennemgående aspekter af atletik som samlet disciplin. Her fokuseres der igennem opvarmningen på koordinations- og svingøvelser hvis formål er at øge atletens bevægelighed samt evne til at koordinere svære og sammensatte bevægelser.
Til en eksamen forventes det at eleverne foreviser deløvelser samt færdig udførelse af to ud af de tre discipliner.
Læringsmål:
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Have en forståelse for grundtrækkene i teknikken til de tre discipliner 100m løb, længdespring og spydkast.
- Være i stand til at lave de tekniske forøvelser i de tre discipliner
- Kunne udføre et spring, et kast og et løb, der bygger på den rigtige teknik og forløbets krav:
○ Et spydkast med krydsskridt og schache (justeret version) med særlig fokus på at få den rigtige bane på spyddet fra strakt kastearm til aflevering og landing, samt et flydende tilløb hvor farten accelereres og efterfølgende glidende overføres til spyddet
○ Et længdespring med fokus på at løbe med maksimal fart i tilløbet, time afsættet til zonen, bruge svingbenet aktivt og efterfølgende have en god position med begge ben løftet i svævefase som bibeholdes til en landing.
○ Et 100m løb fra startblok hvor der er fokus på positionen i og afsættet ud af startblokken, den gradvise oprettelse af overkroppen i accelerationen og udviklingen i benarbejdet fra at være "symaskine agtigt" og hurtigt i accelerationen til at være højt med høje knæ, cirkulær bevægelse og landing på fodballerne i resten af løbet
- Kunne udføre og planlægge en disciplin specifik opvarmningssekvens rettet imod atletik generelt indeholdende koordinationsøvelser (koordination og løbebevægelse), sving øvelser (bevægelighedstræning) og stigningsløb (fart træning).
Forløbet har desuden særligt haft fokus på
- opøve elevernes evne til at koble teorien til praktikken
- brug video materiale i arbejdet med teknisk feedback og udvikling
Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner indenfor atletik dvs aktiviteter inden for færdighedsområdet klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed igennem koordinations- og bevægelighedsøvelser
- Udarbejde og gennemføre disciplinspecifikke opvarmningsprogrammer
Kernestof:
- aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der træner kropsbeherskelse
- de for undervisningen relevante digitale redskaber
- de for undervisningen relevante videnskabelige metoder
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Teori: Anatomi og idrætsskader
Anatomi og idrætsskader
Viden om anatomi og bevægelsesapparatet giver os et fælles sprog til at tale og analysere om kroppen og dens bevægelser både teoretisk og praktisk. Et sådant fælles sprog gør os i stand til at løse en lang række idrætsfaglige problemstillinger. I en disciplin specifik praksis giver det os redskabet til at forstå de tekniske aspekter af en bevægelse og gør os dermed i stand til at tilrettelægge træning og udvikle os teknisk.
Formålet med dette forløb har derfor været at give eleverne en bred viden om kroppens anatomi, herunder skelettets opbygning, leddene og musklerne (placering, navn og funktion) samt ledtyper, ledbevægelser og muskelkontraktionstyper. Introducere dem for bevægelsesanalysen som redskab til at analysere og forstå bevægelser. I forbindelse med dette har eleverne udformet en bevægelsesanalyse af overkroppens arbejde i spydkastet samt underkroppens arbejde i længdespringet (alle 5 faser), med formålet om at få erfaring med at bruge bevægelsesanalysen og samtidig koble det teoretiske arbejde til deres igangværende praksis. Afslutningsvis er eleverne blevet præsenteret for de to typer af idrætsskader, akut- og overbelastningsskader, samt de typiske skadesforløb og symptomer for disse, samt fået erfaring med at bruge deres anatomiske viden til at identificere skadesområder herunder implicerede led og muskler.
I forlængelse af arbejder med idrætsskader og som overgang til det efterfølgende forløb i rytmisk gymnastik som fungere som en overbygning på elevernes arbejde med rytmisk opvarmning fra HF C niveau, har vi teoretisk behandlet den fysiologiske baggrund for opvarmning.
Eleverne har afslutningsvis arbejdet med alle tre områder (anatomi, idrætsskader og opvarmning) i en eksamenscase relateret til det sideløbende praktiske område atletik, med et formål om at introducere eleverne til et teoretiske eksamensformat og opøve elevernes evne til at koble teorien til praktikken.
Forløbet har derud over særligt haft fokus på
- opøve elevernes evne til at koble teorien til praktikken
- indøve fagets metoder (bevægelsesanalyse)
- styrke elevernes evne til at formidle deres idrætsfaglige viden og kundskaber præcist.
- demonstrere korrekt brug af faglige termer.
Materialer:
Følgende afsnit i bogen idræt B - idrætsteori:
- Afsnit 5.3, bevægelseslære, link, 5.3, : https://idraet-b.systime.dk/?id=247
- Afsnit 5.14, skelettet - oversigt, link: https://idraet-b.systime.dk/?id=258
- Afsnit 5.15, kroppens muskler - oversigt, link: https://idraet-b.systime.dk/?id=263
- Afsnit 5.16, kroppens vigtigste led - oversigt, Link: https://idraet-b.systime.dk/?id=259
Følgende afsnit fra idrætsportalens naturvidenskabelige afsnit:
- Idrætsskader, https://idraetsportalen.systime.dk/?id=231
S.136-141 i Michalski og Bangsbo om den fysiologiske baggrund for opvarmning
Videoer om kroppens anatomi:
- Kroppens som system
- Musklernes opbygning og funktion
- Leddenes opbygning og typer
- Skelettets anatomi
- Overkroppens muskler del 1
- Overkroppens muskler del 2
- Benets anatomi
Case:
○ Atletik, idrætsskader og opvarmning
Faglige mål:
○ Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
○ Opnå viden og kundskaber om funktionelt anatomisk stof
○ Opnå viden inden for den naturvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
Kernestof:
○ funktionelt anatomisk stof
○ de for undervisningen relevante videnskabelige metoder (bevægelsesanalyse)
Særlige fokuspunkter/arbejdsformer:
Forløbet er struktureret omkring dynamiske og kreative parøvelser hvor eleverne løbende får erfaringer med at arbejde med det faglige stof de har tilegnet sig. Anatomi er et tung teoretisk emne med en stor dimension af udenads lære, hvorfor der i forløbet har været fokus på at præsentere eleverne for det faglige stof i et kreativ, visuelt, individuelt og mindre læsetung format. Undervisningen har derfor været struktureret omkring studietid hvor eleverne individuelt har erfaret sig viden igennem videoer, efterfulgt af klasseundervisnings hvor eleverne i par og igennem en række sekvenser har behandlet materialet, særligt i relation til det sideløbende praktiske emne atletik.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Teori: Idrætshistorie
Idrætshistorie
En grundlæggende viden om idrættens historie og udvikling giver os en fælles baggrund for at tale om og diskutere den måde man i dag dyrker idræt og de strømninger der ligger bag nutidens idrætsgrene. En sådan forståelse giver os bedre mulighed for at forstå og diskutere nutidige problemstillinger i lyset af deres ophav.
Formålet med dette forløb har således været at give eleverne en bred forståelse for og overblik over idrætshistorien fra 1500-tallet og frem til i dag.
Forløbet har derud over særligt haft fokus på at arbejde med elevernes forståelse af den historiske udvikling i idrætshistorien frem til i dag. I arbejdet med idrættens oprindelse har vi særligt haft fokus på de to strømningen op igennem tiden der leder til dannelsesforståelsen og konkurrence idrætten. I arbejdet med den nyere idrætshistorie har vi særligt haft fokus på at forstå idrættens organisering og markedets betydning for idrættens udvikling. Der ud over har vi særligt haft fokus på at forstå strømningerne i folkesundhedsbølgen og dermed den historiske baggrund for det idrætsbillede der primært præger nutidens idrætsdyrkelse.
Forløbet har derud over særligt haft fokus på
- at arbejde med elevernes evne til selvstændigt at sætte sig ind i et materiale og efterfølgende formidle det for deres klassekammerater.
- styrke elevernes evne til at formidle deres idrætsfaglige viden og kundskaber præcist.
- demonstrere korrekt brug af faglige termer og danne sig en forståelse af det større perspektiv.
Materialer:
Idrættens oprindelse:
Idrættens oprindelse: Krig, jagt, ritualer og oldtidens lege
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=303
Fra folkefodbold til moderne fodbold
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=304
Fra statisk hofkultur til væddeløb og sport
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=305
Borger i det nye samfund: Den moderne gymnastik
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=306
Den moderne idræt og folkesundheden
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=307
Den moderne idræt og dens organisering:
Idrættens organisationer: Foreninger og institutioner
Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=311
Idrættens forskellige veje
Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=312
Team Danmark
Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=313
Markedet, professionel fodbold og fitness i Danmark
Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=314
Fitness i Danmark
Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=315
Fra ungdomsbevægelse til idræt for alle
Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=316
Idræt og folkesundhed:
Fra fritidsidræt til sundhedsidræt: En national politik for breddeidrætten
Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=320
Livsstil, selvstyring og overdreven sundhedstrang blandt unge mennesker
Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=321
Brætspil om idrætshistorie
Faglige mål:
○ opnå viden og kundskaber fra udvalgte områder indenfor humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori
○ kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og i andre lande
○ demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof:
○ humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om dansk og international idræts- og bevægelseskultur
○ humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
Særlige fokuspunkter/arbejdsformer:
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Praktisk: Rytmisk Gymnastik
Rytmisk Gymnastik:
Dette forløb har som hoved fokus at arbejde med elevernes kropsbevidsthed, koordinationsevne og musikforståelse igennem arbejdet med rytmisk gymnastik, og herunder opbygge et teoretisk begrebsapparat med udgangspunkt I BESS og Laban.
Formålet er at eleverne skal have en grundlæggende forståelse for rytmisk gymnastik og de tilhørende bevægelser. Eleverne skal blive I stand til at kombinere bevægelsesform I en rytmisk serie med forståelse for bevægelseskvalitet, bevægelsesudtryk og musik.
De forskellige øvelser og rytmiske serier træner elevernes koordination og evne til at følge hinanden og musikken. Samtidig bliver eleverne bevidste om totalbevægelser og bevægelseskvalitet. Vi arbejder også med sværhedsmomenter (fx nedgange og drejninger) samt opstillinger. Igennem forløbet opbygges og arbejdes der med en fælles koreografi som eleverne forventes at kunne demonstrere. I slutningen af forløbet skal eleverne I grupper koreografere og fremvise en serie af rytmisk gymnastiske bevægelser.
Eleverne forventes forud fra forløbet at have en forståelse for valg af musik til bevægelse samt kendskab til en række bevægelser til musik (hop, sving, gang) fra forløbet Rytmisk Opvarmning på HF C.
Igennem forløbet bliver denne forståelse udbygget med en viden om brugen af rummet, opstilling til serier og forskellige kvaliteter indenfor hhv. sving, gang og hop.
Læringsmål:
Hvad skal jeg kunne?
○ Bevæge dig I takt til musik og med hinanden og med kvalitet I bevægelserne
○ Kunne udføre den fælles koreografi i takt til hinanden og med et ensartet bevægelsesudtryk
○ Have en praktisk og teoretisk forståelse for bevægelseskvalitet, bevægelsesudtryk og kvalitet I bevægelser
○ Kunne koreografere og fremvise en Rytmisk Gymnastisk serie
○ Have en forståelse for Rytmisk Gymnastik som idræts-disciplin, samt redegøre for hvordan rytmisk gymnastik adskiller sig fra rytmisk opvarmning (fra idræt C) med udgangspunkt i musikkens rolle.
Faglige mål:
○ beherske centrale færdigheder i Rytmisk Gymnastik som en disciplin indenfor færdighedsområdet musik og bevægelse,
○ opnå kropsbevidsthed
○ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer: udarbejdelse af koreografier og udførelse af bevægelser I takt med hinanden
○ opnå viden og kundskaber om bevægelsesteori og kunne anvende denne viden til at analysere og vurdere bevægelse til musik
Kernestof:
○ aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
○ aktiviteter, der træner kropsbeherskelse
Særlige fokuspunkter:
○ At opbygge et fælles sprog for bevægelseskvalitet og bevægelsesudtryk og arbejde med det I praksis.
○ At inddrage eksamensrelevant teoretisk materiale løbende I den praktiske undervisning
○ At trække paralleller til elevernes undervisning i rytmisk opvarmning på idræt C, forsøge at forstå forskellen på rytmisk opvarmning og rytmisk gymnastik og bygge videre på den viden samt de færdigheder eleverne har med derfra.
Litteratur - kilder:
Introduktion til rytmisk gymnastik fra idrætsportalen hvor format, formål, historie og organisation introduceres. Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=554#c3672
Afsnit
- "hvad er rytmisk gymnastik"
- "rytmisk gymnastik i idræt"
- "kreativitet, træning og fremvisning"
- "bevægelser og bevægelseskvalitet"
- "Opstilling i rytmiske serier"
- "hvor stammer rytmisk gymnastik fra"
- "rytmisk gymnastik i dag"
- "hvem organisere rytmisk gymnastik"
Laban: Idrætsportalen, Performancedans, Øvelsesbank, "Labans bevægelsesteori"
Link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=552
Udvalgte afsnit som ses i kompendiet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Teori: Idræt og samfund
Idrætshistorie
Forløbet lægger i forlængelse af og tager således sit afsæt i forløbet "idrættens historie" for at kunne trække tråde og paralleller fra den historiske idræt og op til idrætsdyrkelsen i det nuværende samfund, og på den måde måske kunne udvide vores forståelse for baggrunden for at dyrke idræt.
Forløbet har derud over særligt haft fokus på
At forstå forskellen mellem definitioner på motion/idræt og den betydning det har for de undersøgelser der udføres.
Her har vi særligt forsøgt at skelne sundhedsstyrelsens definition af idræt i kampagnen om 30 minutters aktivitet om dagen (fra idrætshistorie) og kulturministeriets definition af idræt som værende en fritidsaktivitet med et vist afsæt i en identitetsforståelse.
Materialer:
Kapitlet "Danskernes motions- og sportsvaner" på idrætsportalen (alle 5 underafsnit), men med særligt fokus på figurerne i kapitlet link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=624
Faglige mål:
○ opnå viden og kundskaber om humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
○ kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og i andre lande
○ behandle problemstillinger i samspil med andre fag
○ demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof:
○ humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
Særlige fokuspunkter/arbejdsformer:
Særlig fokus på at læse og fortolke grafer og heraf udlede forståelse om en bredere tendens.
At have forståelse for de metodiske overvejelser der ligger i undersøgelser om idræt- og sportsvaner.
Undervisningen har derfor særligt være struktureret omkring stationstræning hvor eleverne med udgangspunkt i deres viden skal læse og fortolke grafer/tabeller, udtrække generelle tendenser og forsøge at forklare disse.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Teori: Fysiologi
Menneskets fysiologi
Med forløbet om menneskets fysiologi bygger vi videre og oven på den viden vi i forvejen har etableret os igennem arbejdet med kroppens anatomi.
Formålet med dette forløb er at give eleverne et bredt kendskab til kroppens fysiologi og træningens effekt på kredsløberne. I forløbet har vi særligt arbejdet med kroppens aerobe og anaerob energiprocesser, kredsløbets opbygning (hjerte, lunge, muskel), musklernes opbygning særligt i relations til muskelkontraktionens mekanisme, muskelfibertyperne og deres karakteristika samt træningsplanlægning og herunder hvordan forskellige træningsformer har effekt på kredsløbet og muskulaturen i forhold til idrætspræsationer. I forbindelse med dette har eleverne udformet arbejdskravs- og kapacitetsanalyser, samt arbejdet med planlægning af træning båder sekvensvis og forløbsvis, hvor vi i særlig grad har trykket tråde til elevernes praktiske forløb og færdigheder. Eleverne har i forbindelse med træningsplanlægning arbejdet casebaseret ved at skulle planlægge træning ud fra med-studerendes mål og ønsker til en sportspræstation.
Forløbet har derud over særligt haft fokus på at arbejde med elevernes samlede forståelse og kobling på tværs af emner og forløb. Vi har i forbindelse med forløbets dele trykket tråde til de øvrige dele, og særligt haft træningens effekt på de enkelte dele for øje.
Afslutningsivs har forløbet særligt haft fokus på at kunne bruge den fysiologiske viden i arbejdet mere generelt med at kunne analysere kravene til forskellige idrætsgrene og sætte dette i perspektiv til træningsplanlægning og den enkelte atlets kapacitet.
Materialer:
Idrætsportalen:
○ Energigivende stofskifteprocesser, link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=234
○ Kombination af aerobt og anaerobt arbejde, link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=235
○ "Hjerte og kredsløb": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=238
○ "Lunger": Lunger | Idrætsportalen
○ "Blod": Blod | Idrætsportalen
○ "muskelfibres iltoptagelse": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=239
○ "Superkompensationsprincippet": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=244
○ Arbejdskravsanalyse: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=279
○ Kapacitetsanalyse: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=280
○ Aerob træning - ud fra et sammendrag af afsnittene: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=245, https://idraetsportalen.systime.dk/?id=246, https://idraetsportalen.systime.dk/?id=250, https://idraetsportalen.systime.dk/?id=252,
○ Anaerob træning: Anaerob effekt | Idrætsportalen, https://idraetsportalen.systime.dk/?id=257#c665
Videoer udformet med udgangspunkt i idrætsportalen:
○ Energiprocesserne: Kroppens Energiprocesser - Menneskets fysiologi
○ Kredsløbet: Kredsløbet
Aerob og anaerob træning, af Michalsik og Jens Bangsbo, s.256-258 (træningsplanlægning) og s.154, 160-200 (særligt figurer og sammendrag af udvalgte afsnit)
Faglige mål:
○ udarbejde, gennemføre og evaluere træningsprogrammer og i den forbindelse kunne anvende relevant fysiologisk teori samt kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
○ kunne indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
○ kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
○ opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
Kernestof:
○ grundlæggende principper for træning
○ centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
Særlige fokuspunkter/arbejdsformer:
Arbejdskravs- og kapacitetsanalyser
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Praktisk: Basket ball 3x3
Basket (3x3)
Dette forløb har som hoved fokus at arbejde med elevernes boldbeherskelse, taktiske forståese, og evne til at bevæge sig korrekt på banen i boldspil både ift. Spillet og medspillerne igennem arbejdet med 3x3 basketball.
Formålet er at elever praktisk skal have forståelse for og evner indenfor de teknsike elementer i spillet, og kunne benytte dem i spilsituationer kombineret med deres taktiske forståelse. Igennem forløbet har vi, ud over træning af basale færdigheder, særligt haft fokus på at arbejde med positioneringen og forståelse af forholdet mellem forsvar og angreb, og igennem øvelser træne evnent til at poisitionere sig korrekt ift. At forsvare og angribe kurven.
Eleverne forventes ud over at have en teknisk og taktisk forståelse for spillet i praksis, også at kunne perspektivere øvelser og bevægelser til den generelle teoretiske fysiologiske og anatomiske viden fra teoriundervisningen.
Læringsmål:
Hvad skal jeg kunne?
○ Spillets opbygning og regler
○ Afleveringer: afleveringsformerne 2-hånds-brystaflevering, studsaflevering, samt 1-hånds-pushaflevering med elevens bedste hånd.
○ Driblinger: Speed dribling og kontroldribling. Retningsskift-dribling: cross-over. Standsninger: Jump stop og 1-2-standsning. Både efter dribling og modtaget aflevering.
○ Skud og lay-up: Teknisk korrekt udført en-hånds-skud og et lay-up med elevens bedste hånd fra Stående.
○ Teoretisk forståelse: Basal viden om arbejdskravene i basketball og om hensigtsmæssig fysisk træning herunder anaerob og aerob træning i basketball. De mest almindelige regler i 3x3 basketball med henblik på at kunne lede en kamp.
○ Taktiske kompetencer: Boldspils-teoretiske principper såsom anvendelse af dybde og bredde. Placeringsevne både offensivt og defensivt. Det forventes, at eleven har kendskab til principperne om opfyldning og spacing i angrebet og om forsvar på boldholder og om hensigtsmæssig placering i afleveringsbaner i forsvaret.
Faglige mål:
○ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
○ gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
○ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområdet: boldspil
Kernestof:
○ aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
○ aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og boldbeherskelse
○ aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
○ Inddragelse af teoretisk stof: grundlæggende principper for træning, centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
Særlige fokuspunkter:
○ At kommunikere og samarbejde som et hold
○ At positionere sig korrekt på banen ift. Taktik og holdets bevægelser.
Litteratur - materialer:
Reglerne: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=494
Tekniske videoer:
○ Drible teknik: LAKERS Coach Reveals PRO Ball Handling Secrets 🤫 [At Home Workout!]
○ Shooting basics: Episode 1 - Shooting Basics (how to shoot a basketball)
○ Lay-up: The Lay Up | Basketball
○ Reverse drible: How to Do a Reverse Dribble | Basketball Moves
○ How Pick And Roll In Basketball By Tracey Murray
Der ud over beskrivelser af øvelserne og bevægemønstre fra"basketballkompendium-GF-kursus-2018"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Teori: Styrketræning
Styrketræning
Med styrketræningsforløbet bygger vi videre og oven på den viden vi i forvejen har etableret om kroppen og træningsplanlægning igennem arbejdet med kroppens anatomi og menneskets fysiologi.
Formålet med dette forløb er at give eleverne en praktisk og teoretisk indsigt i planlægning og udførelse af styrketræning, samt fysiologien bag. I forløbet har vi beskræftiget os med de fysiologiske forandringer ved styrketræning (muskulært og neuralt), de fire styrketræningskvaliteter herunder særligt maksimal muskelstyrke og eksplosiv muskelstyrke, træning af de enkelte styrketræningskvaliteter og planlægning af styrketræning, og slutteligt koblingen mellem der neurale system og musklernes sammentrækning (fysiologisk). I forløbet har vi over to modulet besøgt Aalborg Sportshøjskole hvor vi i det ene modul har beskæftiget os med personlig træning og teknikken indenfor de olympiske styrkeøvelser (dødløft, bænkpres, squat, råtræk), mens vi i det andet modul har arbejdet med crossfit. Undervejs i modulerne har vi snakket om opbygningen af en styrketræningssession, opvarmning og strukturering af øvelsernes ift. Belastning og antal repetitioner.
Forløbet har derud over særligt haft fokus på
At koble teori og praksis, samt udsyn iforbindelse med besøg af Aalborg idræthøjskole.
At koble vores viden fra menneskets fysiologi om musklernes opbygning til vores nye viden om nervesystemet og styrketræning for at få en bedre og mere hel forståelse af systemernes samarbejde, samt de forskelle og ligheder der er i de fysiologiske adaptationer der sker som følge af styrketræning og kredsløbstræning (anaerob og aerob). Ultimativt med et formål at på en mere hel måde at kunne analysere idrætsgrene og med udgangspunkt deri planlægge, strukturere og målrette træning optimalt.
Materialer:
Afsnit i idrætsportalen:
○ "Styrketræningskvaliteterne": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=260
○ "Maksimal muskelstyrke": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=261
○ "Eksplosiv styrke": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=262
○ "Spændstighedstræning": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=263
○ "Muskeludholdenhed": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=264
○ "Nervecellen": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=268
○ "Nervesystemet": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=269
○ "Det autonome nervesystem": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=270
○ "Reflekser": https://idraetsportalen.systime.dk/?id=271
DIF Styrketræningskompendie: s.5-6, 9, 17-21
Faglige mål:
○ gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning og teoriområder
○ udarbejde og evaluere træningsprogrammer og i den forbindelse kunne anvende relevant fysiologisk teori samt kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
○ kunne indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
○ opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
Kernestof:
○ grundlæggende principper for træning
○ centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
○ natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
Særlige fokuspunkter/arbejdsformer:
At skabe koblinger imellem styrketræning og den øvrige træningslære, samt imellem nervesystemet, musklerne og kroppens funktion/systemer.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Praktisk: Volleyball
Volleyball og team teori
Dette forløb har som hoved fokus repetere og videre udvikle elevernes basale færdigheder og kundskab indenfor klassisk volleyball. Igennem forløbet har vi således primært haft fokus på at træne og arbejde med de tekniske fokuspunkter indenfor de enkelte slag og på den måde udbygge vores tekniske kundksaber og ever til at modtage og spille bolden teknisk korrekt, samt at placere bolden hensigtmæssigt ift. Vores holdkammerater og spillet. Ud over basale færdigheder har vi også arbejdet med stenaldersystemet (modtagning, hævning og aflevering) med et formål om i højere grad at kunne få et spil til at køre og dermed vinde point i en kamp.
Forløbet har særligt haft fokus på at arbejde og udvikle sig som et team, hvor eleverne således har spillet i faste teams, og i fællesskab arbejdet på at justere og udvikle deres spil iforhold til hinanden og samspillet i kamp.
Læringsmål:
Hvad skal jeg kunne?
○ De basale slag: Fingerslag, baggerslag, Smash og Serv
○ Stenalder systemet
○ Forståelse for samspillets elementer og din positionering på banen
○ Koble begreberne om teamteori til volleyball og perspektivere til andre idrætsgrene.
Faglige mål:
○ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet: boldspil
○ opnå kropsbevidsthed
○ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kernestof:
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
○ alsidige volleyballspil, der tilgodeser kropsbeherskelse og teknisk boldbeherskelse
○ fokus på samarbejde
Litteratur - kilder:
Følgende afsnit fra idrætsportalen er behandlet teoretisk med et praktisk fokus:
○ Forskellen på en gruppe og et hold, link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=423
○ Social facilitering, link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=426
○ Kohæsion og sammenhold, link: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=427
Studieplan fra idræt C (1hf)
Konkrete fokuspunkter:
• Fingerslag: afslappede fingre, bolden træffes ud fra panden, fingrene anbringes i trekantsform og eleverne skal forestille sig, at fingrene er en fuglerede (fingrene let bagudbøjede), fødder i skulderbredde, der arbejdes i knæ fra bøjet til strakt position, fingrene udadroteres slutteligt i slaget, fjedrebevægelse ikke "slagbevægelse", se på bolden, positionering i den ønskede spilretning,
• Baggersslag: bolden rammes på det kødfulde område på underarmene, strakte arme, fødderne i skulderbredde, der arbejdes med i knæ fra bøjet til strakt position og eleverne lærer at slagets kraft kommer fra benene ikke armene, bevægelse frem mod bolden, skuldrene skal sænkes
• Smash: Der arbejdes med tilløb - venstre - højre - venstre (2. skridt langt impulsskridt og 3. skridt kort stemskridt), armoptræk med begge arme i opsving, bolden rammes på spillerens højeste punkt med udstrakt arm og hård hånd, timing er essentiel, eleverne skal arbejde på ikke at komme for langt ind under bolden - men skal fokusere på timing). De små spillere lærere at spinde bolden for at få den over nettet.
• Serv: Vi holder os til underhåndsserv. Strakt pendularm, fingrene knyttes, der rammes på håndroden, fremadgående benbevægelse med venstre fod forrest (vægt fra højre til venstre fod), bolden holdes strakt i fingerleddene og droppes til serv.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• alsidige volleyballspil, der tilgodeser kropsbeherskelse og teknisk boldbeherskelse
• fokus på samarbejde
Evaluering/Vurdering
Eleverne bliver evalueret løbende formativt ift. tilegnelse af følgende teknikker:
• Fingerslag, baggerslag, underhåndsserv, smash
• I forbindelse med elevernes tilegnelse af disse teknikker skal de også arbejde med video-fejlretning
Derudover bedømmes eleverne også på forståelse af følgende taktiske begreber:
• Opstilling ved serv (Modtagning og afgivelse), blokadeskygge og hævning (Stenalder og indløb)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Praktisk: Pickleball
Pickleball
Dette forløb har som hoved fokus repetere og videre udvikle elevernes basale færdigheder og kundskab indenfor pickleball. Igennem forløbet har vi således primært haft fokus på at træne og arbejde med de tekniske fokuspunkter indenfor slagene og på den måde udbygge vores tekniske kundskaber og præcision. Ud over basale færdigheder har vi også arbejde en række slagserier. I forløbet har vi repeteret spillets regler og rammer, og fokuseret på at få spillet til at køre teknisk og taktisk i en kampsituation.
Læringsmål:
Hvad skal jeg kunne?
○ Basale grundslag: Forhånd, baghånd, volley/flugtninger, dink og underhåndsserv.
○ Avancerede slag: Lob, dropshot og smash (disse slag introducere men er ikke et krav, at eleven skal kunne håndtere til fulde)
○ Slagserie 1: Serv - returnering (forhånd og baghånd)
○ Slagserie 2: Dink-dink-dink-lob
○ Slagserie 3: Serv - returnering - dropshot (introduceres men det forventes ikke at eleverne kan det til fulde)
Faglige mål:
○ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: klassiske og nye idrætter
○ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kernestof:
○ aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og boldbeherskelse
○ aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
Litteratur - kilder:
○ Pickleball kompendiet fra HF C
○ Fokuspunkter og regler fra idrætsportalens kapitel om Pickleball
Studieplan fra idræt C (1hf)
Pickleball
Formål: Da Pickleball er et spil, som ingen af eleverne har prøvet før, holdes fokuspunkterne til 3 ad gangen. Vi arbejder med indlæring af basale grundslag: Forhånd, baghånd, volley, dink, smash og underhåndsserv. Smash introduceres, men er ikke et krav, at eleven skal kunne håndtere til fulde.
Faglige mål og fokuspunkter:
Fokuspunkter i forhånd og baghånd:
Battet føres nedefra og op (grib: Kontinentalgreb og pistolgreb)
Se på bolden.
Frem i bolden - gennemsving.
Siden til nettet i BH, I FH er såvel siden til som åben benstilling tilladt.
Fokuspunkter i volleys/flugtninger:
Ikke et slag, men et stød
Battet er hele tiden oppe foran hovedet, ikke nede ved jorden (ikke føre battet længere tilbage end ud for skulderen)
Frem i bolden og se på bolden
Siden til nettet i slaget
Fokuspunkter for underhåndsserv:
Se på bolden
Drop bolden/eller slå til bolden direkte (elevens eget valg)
Frem i bolden
Generelt vurderes der på sikkerhed/kontrol, samarbejde, taktik og teknik.
Som de tre fokuspunkter opnås, vil der lægges flere fokuspunkter ned over slagene. Dette være sig: Siden til nettet, splitstep mellem hvert slag, hofterotation, pege på bolden og aktivt benarbejde (ingen stive strakte ben).
Der arbejdes meget med selvbevidsthed/korrektion i forhold til egne fejl: "Hvis jeg slår bolden ud, hvad er det så for en fejl?" (jeg læner mig tilbage og har ikke siden til nettet). Slår jeg i nettet, er det fordi jeg fører battet oppefra og ned i stedet for nedefra og op.
Taktisk skal eleverne øve sig på at komme mest muligt op mod "kitchen" og her bestræbe sig på flest mulige dueller med dink og volleys/flugtninger. Eleverne arbejder mest med double - og derfor skal de ligeledes taktisk kunne bevæge sig som en enhed på banen, eksempelvis være enige om netangreb og forsvarspositionering på banen. Eleverne skal ligeledes kunne reglerne samt pointtælle.
Materiale: Eleverne får et kompendium af læreren med slaginstruktion og øvelser.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Teori: Oplevelsesøkonomi
Oplevelsesøkonomi
Oplevelsesøkonomi handler om at skabe værdi gennem mindeværdige og engagerende oplevelser, hvor forbrugeren er aktivt involveret. Interessen og udbuddet af idræt som genstand for salg af oplevelser er indenfor de sidste år vokset kraftigt, og er et relevant og aktuelt område indenfor den samfundsfaglige idrætsteori.
Forløbet I oplevelsesøkonomi tager afsæt I en workshop med UCN omhandlende netop oplevelsesøkonomi som eleverne har deltaget I, og vi starter således forløbet med teoretisk at behandle figuren over de fire oplevelsesdomæner. Derefter har vi I forløbet arbejdet med at belyse en lang række af idrættens aspekter ud fra et oplevelsesøkonomisk perspektiv, for at forstå hvorfor netop idrætten er interessant ud fra dette perspektiv.
Eleverne har med udgangspunkt I deres arbejde med UCN og den teoretiske behanding og diskussion arbejdet selvstændigt med at at udvikle en idrætsoplevelse, der kan tiltrække deltagere og skabe en kommerciel værdi. Eleverne har efterfølgende pitchet deres udviklede oplevelse for hinanden, og derefter givet hinanden feedback mundtlig på projektet.
Med formålet om at give eleverne et praktisk perspektiv på den samfundsfaglige idrætsteori og særligt oplevelsesøkonomien afsluttede vi forløbet med en heldags ekskursion til feriecenter slettestrand hvor vi konkret har stiftet bekendskab med oplevelsesøkonomi I idræt. Her har vi selv været genstand for en oplevelse og undervejs diskuteret oplevelsen ud fra de fire domæner ud fra et forbruger og et sælger perspektiv.
Materialer:
2 dages workshop med UCN om oplevelsesøkonomi
Følgende tekster fra systime:
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=312
https://oplev.systime.dk/?id=221&L=10
Faglige mål:
○ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
○ kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
○ opnå viden og kundskaber om udvalgte områder inden for den samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
Kernestof:
○ natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om dansk og international idræts- og bevægelseskultur
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Praktisk: Vild med dans
Vild med dans
Dette forløb har som til formål at give eleverne indblik i to forskellige latin-danse. Undervisningen tilrettelægges i indlæringsprocessen som pardans, men indeholder skiftende sekvenser hvor eleverne danser både med og uden partner. Særligt i den grundlæggende fase af indlæringen både med grundtrin og de enkelte variationer arbejdes der først uden partner og uden musik, hvorefter færdighederne udvides til at være til musik og med partner, samt efter hinanden.
Eleverne forventes praktisk at kunne udføre de grundlæggende trin samt 4-5 variationer indenfor hver af de latin amerikanske danse Cha Cha Cha og Jive, mens eleverne teoretisk forventes at kunne redegøre kendetegnene ved de to stilarter samt karakteristika og forskelle mellem de latin amerikanske danse og standard-dansene som kategori. Ud over grundtrin og variationer har vi arbejdet med en fælles koreografi, som eleverne forventes at kunne forevise. Eleverne har afslutningsvis indenfor hver stilart arbejdet kreativt med at sammensætte deres egen koreografi ud over de fælles variationer samt minimum en selvlært variation. I dette forløb er der fokus på holdning, musikforståelse, udstråling og teknik i de forskellige danse.
Læringsmål:
Hvad skal jeg kunne?
○ bevæge mig i takt til musik
○ udarbejde, gennemføre og evaluere koreografier indenfor stilarterne cha-cha-cha og jive
○ kendskab til og beherskelse af centrale færdigheder i relation til de to stilarter cha-cha-cha og jive
○ Selvstændigt kunne finde og indlære variationer
○ indgå i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
○ at kunne beskrivelsen af stilarterne, og herunder mere generelt at kunne forklare kendetegn og forskelle imellem standarddanse og latinamerikanske danse
Faglige mål:
○ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet: boldspil
○ opnå kropsbevidsthed
○ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kernestof:
○ aktiviteter, der træner kropsbeherskelse
○ aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
Litteratur - kilder:
Teoretisk materiale:
Introduktion til standard- og latindans. Kapitel om Musik og bevægelse, afsnit om Standard- og latindans, Link: Introduktion | Idrætsportalen (systime.dk)
Afsnit 2.2.1 om dansens historie og udvikling i "grundbog i idræt C", Link: 2.2.1 Dansens historie og udvikling | Grundbog i idræt C
Afsnit 2.2.2 om pardansens grundelementer i "grundbog i idræt C", Link: 2.2.2 Pardansens grundelementer | Grundbog i idræt C
Tekniske videoer:
Grundtrin: How to Dance the Cha-Cha Basic | Cha-Cha Dance
Grundtrin med partner: How to Dance the Cha-Cha with a Partner | Cha-Cha Dance
Under arm turn (=Drejebevægelse under arm): How to Do a Cha-Cha Underarm Turn (Ladies) | Cha-Cha Dance
Crossover break (=New York'er): How to Dance Cha-Cha Crossover Breaks | Cha-Cha Dance
Chase step: How to Dance a Cha-Cha Chase Step | Cha-Cha Dance
Chase - med lock step: How to Dance a Triple Cha-Cha Lock Step | Cha-Cha Dance
Grundtrin: How to Do Basic Jive Steps | Ballroom Dance
Kick og tap tap kick: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=564#c4591
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64612895110",
"T": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64612895110",
"H": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64612895110"
}