Holdet 2024 fi/2a3g2h - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Filosofi C
Lærer(e) Mikkel Hyldgaard Gade
Hold 2024 fi/2a3g2h (2a3g2h fi)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til filosofi
Titel 2 Erkendelse og viden
Titel 3 Etik
Titel 4 Eksistens
Titel 5 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til filosofi

Formål:
Forløbet er en kort introduktion til faget og indeholder en filosofi-definition, en oversigt over fagets discipliner, en gennemgang af læreplanen og en filosofihistorisk oversigt.

Faglige mål:
– demonstrere et elementært kendskab til filosofiske problemers, begrebers og teoriers idéhistoriske og systematiske sammenhæng og udvikling
– udvise evne til at håndtere begrebslige definitioner og distinktioner
– indgå i en fagligt funderet diskussion om en behandlet filosofisk problemstilling af klassisk eller hverdagsagtig karakter

Kernestof:
– en elementær filosofi- og idéhistorisk oversigt over de væsentligste perioder: antikken, renæssancen, oplysningstiden og moderne tid.

Væsentligste arbejdsformer:
Første del af forløbet var struktureret som klasseundervisning med højlærerstyret og mestendels deduktive arbejdsformer. Der var også sekvenser, hvor eleverne fik lejlighed til at diskutere og debatteret om filosofiske emner.

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Erkendelse og viden

Formål:
Forløbet er videnskabs- og erkendelsesteoretisk, hvor eleverne dels opnår viden om sandhedsbegrebet, vidensformer og videnskabelig argumentation og dels arbejder med forskellige positioner inden for erkendelsesteorien, der har haft stor indflydelse på, hvordan videnskaberne har udviklet sig.

Faglige mål:
– genkende og redegøre for filosofiske problemstillinger
– demonstrere viden om filosofiske problemstillinger og teorier vedrørende fundamentale opfattelser af menneske, samfund og natur inden for såvel praktisk som teoretisk filosofi
– demonstrere et elementært kendskab til filosofiske problemers, begrebers og teoriers idéhistoriske og systematiske sammenhæng og udvikling
– redegøre for vigtige traditionelle løsningsforslag til givne filosofiske problemer
– udvise evne til at håndtere begrebslige definitioner og distinktioner
– udvise elementært kendskab til argumentationsteori
– indgå i en fagligt funderet diskussion om en behandlet filosofisk problemstilling af klassisk eller hverdagsagtig karakter
– skelne mellem forskellige vidensformer, sådan som de gør sig gældende på tværs af og inden for de forskellige fag og videnskabsområder.

Kernestof:
– væsentlige problemstillinger inden for teoretisk filosofi
– elementær argumentationsteori

Væsentligste arbejdsformer:
Første del af forløbet, hvor der blev arbejdet med videns- og sandhedsbegreber var lærerstyret og bestod af oplæg og arbejdsspørgsmål. Gennemgangen af de tre erkendelsesteoretiske positioner var struktureret således, at eleverne arbejdede meget induktivt med sekundærteksterne og lavede multimodale præsentationer heraf, og at primærteksterne blev gennemgået på klassen med fællesnoter.

Materiale:
Alain de Botton (2004) Sokrates om selvtillid (film)
Anne Ringgaard: "Korrelation eller kausalitet" på https://videnskab.dk/kultur-samfund/korrelation-eller-kausalitet-hvornaar-er-der-en-aarsagssammenhaeng/
CHRISTIAN AZIZ: "Platon havde været stolt af Lukas Graham" på https://heartbeats.dk/platon-havde-vaeret-stolt-af-lukas-graham/?fbclid=IwAR19cfWI6cZ3avhEbFo0NNGZY0tnhiqhXPdvPMdWMHtVL9UyymQajsQ_2gM
David Hume, uddrag af En undersøgelse af den menneskelige erkendelse
Filosofi, fra antikken til vor tid, De første naturfilosoffer, side 11-18
Filosofi, fra antikken til vor tid, Om Descartes, side 89-94
Filosofi, fra antikken til vor tid, Sofisterne, side 19-23
Filosofi, fra antikken til vor tid, Sokrates og Platon, side 26-33.
Filosofi, fra antikken til vor tid, Sokrates, side 24-26
https://www.spreaker.com/user/frank_flemmings_facebook_feed/hulelignelsenogjehovasvidner
https://www.youtube.com/watch?v=VQPQ-OaJyhU&t=24s (digitalt undervisningsmateriale)
Jakob Rachmanski: "Er den frie vilje en illusion?" på https://ing.dk/artikel/er-den-frie-vilje-en-illusion-0
Menneske, natur, samfund om Descartes, side 288-291
Menneske, natur, samfund om Descartes, side 43-47
Menneske, natur, samfund om Hume, side 305-309
Menneske, natur, samfund om Hume, side 74-78
Peter Øhrstrøm: Logisk set. Systime 1998. Kapitel 1
Peter Øhrstrøm: Logisk set. Systime 1998. Kapitel 2
Platon: Hulelignelsen (fra Staten)
René Descartes, uddrag af Afhandling om metoden
Steffen M. Iversen, Systime 2010: LOGIK & ARGUMENTATIONSTEORI, kapitel 1 og 3
Torsten Thurén: Videnskabsteori for begyndere, kap. 1 og 2, side 7-12
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Etik

Formål:
Formålet var at give eleverne indsigt i de mest grundlæggende positioner inden for etikken: pligtetik og nytteetik samt i nyere teknologietik.

Faglige mål:
– genkende og redegøre for filosofiske problemstillinger
– demonstrere viden om filosofiske problemstillinger og teorier vedrørende fundamentale opfattelser af menneske, samfund og natur inden for såvel praktisk som teoretisk filosofi
– demonstrere et elementært kendskab til filosofiske problemers, begrebers og teoriers idéhistoriske og systematiske sammenhæng og udvikling
– redegøre for vigtige traditionelle løsningsforslag til givne filosofiske problemer
– udvise evne til at håndtere begrebslige definitioner og distinktioner
– indgå i en fagligt funderet diskussion om en behandlet filosofisk problemstilling af klassisk eller hverdagsagtig karakter
– genkende og redegøre for samt vurdere etiske problemstillinger

Kernestof:
– væsentlige problemstillinger inden for praktisk filosofi

Væsentligste arbejdsformer:
Primærtekster og sekundærtekster blev gennemgået i grupper og derefter på klassen med fællesnoter. Eleverne arbejdede gennem hele forløbet med praktiske etiske dilemmaer og diskussioner. Arbejdet med pligtetikken og nytteetikken blev afsluttet med, at vi så det tyske drama "Terror", hvor terrorister har kapret et fly og styrer det mod et stadion. En jagerpilot har i sidste øjeblik skudt flyet ned og tusinder af mennesker har reddet livet, og retssagen begynder, hvor der skal tages stilling til, om piloten er skyldig. Vi stemte på klassen og så herefter de to forskellige afslutninger, der er på filmen.

Materiale:
”Teknologi og filosofi” https://teknologiogfilosofi.systime.dk/?id=130
”Teknologi og filosofi” https://teknologiogfilosofi.systime.dk/?id=191
”Teknologi og filosofi” https://teknologiogfilosofi.systime.dk/?id=205
Camilla Lenti: "Kant er stadig relevant" på https://www.religion.dk/etik/kant-er-stadig-relevant
Erik Jensen: I går frikendte Tyskland denne fiktive pilot for massemord. Politiken 18/10-16
Filosofi, fra antikken til vor tid, Om Bentham, side 108-111
Filosofi, fra antikken til vor tid, Om Kant, side 128-132
Hans Jonas: Hen mod en teknologietik fx fra ”Teknologi og filosofi” bog 2: https://teknologiogfilosofi.systime.dk/?id=207
https://www.etik.dk/etikkens-historie#3-retninger (digitalt undervisningsmateriale)
Immanuel Kant: Af Grundlæggelse af moralens metafysik
Jeremy Bentham: Af En indføring i principperne for moral og lovgivning
Terror, Tysk drama fra 2016.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Eksistens

Formål:
Forløbet er en indføring i eksistensfilosofien, som den kommer til udtryk hos forskellige eksistensfilosoffer.

Faglige mål:
– genkende og redegøre for filosofiske problemstillinger
– demonstrere viden om filosofiske problemstillinger og teorier vedrørende fundamentale opfattelser af menneske, samfund og natur inden for såvel praktisk som teoretisk filosofi
– demonstrere et elementært kendskab til filosofiske problemers, begrebers og teoriers idéhistoriske og systematiske sammenhæng og udvikling
– redegøre for vigtige traditionelle løsningsforslag til givne filosofiske problemer
– udvise evne til at håndtere begrebslige definitioner og distinktioner
– indgå i en fagligt funderet diskussion om en behandlet filosofisk problemstilling af klassisk eller hverdagsagtig karakter

Kernestof:
– væsentlige problemstillinger inden for teoretisk filosofi
– væsentlige problemstillinger inden for praktisk filosofi

Væsentligste arbejdsformer:
Forløbet blev indledt med et lærerforedrag om emnet. Sekundærteksterne arbejdede eleverne selvstændigt med tæt knyttet til forskellige øvelser. Primærteksterne blev gennemgået på klassen med fællesnoter.

Materiale:
Christian Brixtofte Petersen:
Erik Jerlung: "Nietzsches sprog" på https://dansksiderne.dk/index.php?id=3454
Filosofi, fra antikken til vor tid, side 152-153
Friedrich Nietzsche: af Afgudernes Ragnarok
Jean Paul Sartre: uddrag af Eksistentialisme er humanisme
Kasper Larsen og Christoffer Boserup Skov : Grundbog til filosofi - Mennesket i verden, Systime, 2013, om Nietzsche, side 86-93
Kasper Larsen og Christoffer Boserup Skov : Grundbog til filosofi - Mennesket i verden, Systime, 2013, om Sartre, side 94-103
Kierkegaard, Søren (1843) Hvor er livet tomt og betydningsløst
Kierkegaard, Søren (1843) Vælg
Steen Nielsen: "Introduktion til Søren Kierkegaard" (2011)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Repetition

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer