Holdet 3g Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Hanne Kristoffersen, Rikke Nielsen
Hold 2025 Id/3g (3g Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 3x3 basket og anatomi
Titel 2 Træningsfysiologi og pickleball
Titel 3 Afrikansk dans og idrætshistorie
Titel 4 Volleyball og idræt, samfund og sundhed
Titel 5 Doping
Titel 6 Rytmisk opvarmning (C til B-niveau)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 3x3 basket og anatomi

PRAKTIK: 3 mod 3 basketball.

Faglige mål i forløbet:

- Afleveringer: 2-hånds-brystaflevering, studsaflevering og en-hånds push-aflevering
- Driblinger: kontroldribling og zig-zag dribling med slide.
- Standsninger: Jump stop og 1-2-standsning. Både efter dribling og modtaget aflevering.
- Pivotering, give-and-go/cut, pump fake-finten (kængurufinten)
- Skud og lay-up: Teknisk korrekt udført en-hånds-skud og et lay-up med elevens bedste hånd.

- Teoretisk forståelse: De mest almindelige regler i 3x3 basket. Vi har ikke håndhævet 12-sekundersreglen.

Links:
Fra DBBF: Hvad er 3x3 basketball? https://basket.dk/3x3/

Fra Idrætsportalen:
Video af stående enhåndsskud: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=496#c1932
Video af lay up: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=496#c1936
Video af forsvarsteknik: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=496#c1938

Fra YouTube:
Forklaring af screeninger: https://www.youtube.com/watch?v=R7_wuqnJBy8
Finte: Pump Fake: https://www.youtube.com/watch?v=1tM0h8LW4ss



- Taktiske kompetencer: Boldspils-teoretiske principper såsom anvendelse af dybde og bredde, herunder give-and-go/cut.
Placeringsevne både offensivt og defensivt. Det forventes, at eleven har kendskab til principperne om spacing i angrebet,  og om hensigtsmæssig placering i afleveringsbaner i forsvaret.

Fokuspunkter:
Forløbet fokuserer således på følgende seks tekniske og taktiske elementer, der også er grundlag for bedømmelse til eksamen

• Boldtilvænning og driblinger: generel boldkontrol og sikkerhed. Kontroldribling og zig-zag dribling med slide.
• Standsninger: Jump stop og 1-2-standsning. Både efter dribling og modtaget aflevering.
• Afleveringer:  2-hånds-brystaflevering, studsaflevering, samt 1-hånds-push-aflevering med elevens bedste hånd.
• Afslutninger: Teknisk korrekt udført en-hånds-skud og et lay-up med elevens bedste hånd.
• Forsvarsteknik og taktik: hensigtsmæssig opdækning af boldholder, herunder benarbejde/slide, arme/hændernes placering samt spillerens placering i forsvaret.
• Angrebsteknik og taktik: brug af spacing, give and go/cut i angrebet. Udførelse af pump-fake-finten (kængurufinten).
Vi har desuden arbejdet en lille smule med screening af forsvarer.

Forløbets teoretiske del har fokus på anatomi

Formål
Igennem dette forløb har eleverne skulle tilegne sig en basal viden om kroppens anatomi, hvilket afslutningsvist endte ud i, at eleverne skulle udarbejde en bevægelsesanalyse i forhold til det praktiske forløb håndbold.

Dette forløb skulle lægge op til det efterfølgende forløb omhandlende arbejdsfysiologi, hvor hovedvægten har været på, hvad der sker med kroppens muskler under arbejde.

Faglige mål
Igennem dette forløb arbejdede eleverne med følgende faglige mål, hvor de skulle:

- kunne redegøre for kroppens centrale skeletdele og muskulatur (udspring og vedhæftning samt funktion af udvalgte muskler).
- redegøre for muskelarbejde og muskelopbygning.
- redegøre for kraft-hastighedskurven og længdespændingskurven.
- redegøre for kroppens fibersammensætning.
- redegøre for muskelfibrenes tværbrocyklus

Materiale:
fra "B - for Bedre Idræt" (I-bog):

Kap. 3.1 (indtil hvirvelsøjlen) 3.4
Kap.6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.5

Eleverne har arbejdet med bevægelsesanalyser af forskellige bevægelsesfaser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Træningsfysiologi og pickleball

I det teoretiske forløb er omdrejningspunktet træningsfysiologi; startende med energiomsætning og ATP-gendannelsesprocesser samt ilttransportkæden. Dette skaber fundamentet for det efterfølgende fokus på hhv. aerobe og anaerobe træningsformer og de deraf medfølgende fysiologiske adaptioner. Teorien eksemplificeres løbende gennem eksempler fra praktiske idrætter.

Fokuspunkter:
- Energiomsætning og ATP
- Ilttransportkæde
- Aerobe processer og træningsformer
- Anaerobe processer og træningsformer

Materiale:
B - for bedre idræt, Wolf & Hansen, 2020, Systime (i-bog)
- Kap. 4: Aerobt arbejde
- Kap. 5: Anaerobt arbejde


I det praktiske forløb har fokus været på pickleball.

Formål: Da Pickleball er et spil, som ingen af eleverne har prøvet før, holdes fokuspunkterne til 3 ad gangen. Vi arbejder indlæring af basale grundslag: Forhånd, baghånd, volley, dink, smash og underhåndsserv. Smash introduceres, men er ikke et krav, at eleven skal kunne håndtere til fulde.

Faglige mål og fokuspunkter:

Fokuspunkter i forhånd og baghånd:
Battet føres nedefra og op (grib: Kontinentalgreb og pistolgreb)
Se på bolden.
Frem i bolden - gennemsving.
Siden til nettet i BH, I FH er såvel siden til som åben benstilling tilladt.

Fokuspunkter i volleys/flugtninger:
Ikke et slag, men et stød
Battet er hele tiden oppe foran hovedet, ikke nede ved jorden (ikke føre battet længere tilbage end ud for skulderen)
Frem i bolden og se på bolden
Siden til nettet i slaget

Fokuspunkter for underhåndsserv:
Se på bolden
Drop bolden/eller slå til bolden direkte (elevens eget valg)
Frem i bolden

Generelt vurderes der på sikkerhed/kontrol, samarbejde, taktik og teknik.
Som de tre fokuspunkter opnås, vil der lægges flere fokuspunkter ned over slagene. Dette være sig: Siden til nettet, splitstep mellem hvert slag, hofterotation, pege på bolden og aktivt benarbejde (ingen stive strakte ben).

Der arbejdes meget med selvbevidsthed/korrektion i forhold til egne fejl: "Hvis jeg slår bolden ud, hvad er det så for en fejl?" (jeg læner mig tilbage og har ikke siden til nettet). Slår jeg i nettet, er det fordi jeg fører battet oppefra og ned i stedet for nedefra og op.

Taktisk skal eleverne øve sig på at komme mest muligt op mod "kitchen" og her bestræbe sig på flest mulige dueller med dink og volleys/flugtninger. Eleverne arbejder mest med double - og derfor skal de ligeledes taktisk kunne bevæge sig som en enhed på banen, eksempelvis være enige om netangreb og forsvarspositionering på banen. Eleverne skal ligeledes kunne reglerne samt pointtælle.  

Materiale: Eleverne får et kompendium af læreren med slaginstruktion og øvelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Afrikansk dans og idrætshistorie

I forløbet arbejder vi med afrikansk dans og den kropslige / kulturelle kommunikation, der ligger i dansens bevægelser. Vi starter ud med fokus på rytme, tælling og det at være en dansende enhed (en stamme). Derfra udvikler vi vores egen fælles koreografi med det narrative element (fortællingen) i fokus (uden at det skal blive teatralsk). Vi satte ord på bevægelserne, og trænede bevægelseskvalitet i form at tydelige og taktfaste bevægelser, Herudfra dannede eleverne mindre grupper og videreudviklede deres egen koreografi indenfor forløbets rammer.
Der har således været fokus på dansens narrative element, variation af bevægelser (herunder tid og tyngde i bevægelsen) variation af opstillinger samt forflytninger.

I teori vil fokus være på emnet idrætshistorie

Formål:
Der er valgt specifikke emner og nedslag til gennemgang. De faglige mål er således, at eleverne lærer om følgende gymnastikkens udvikling, sportens udvikling samt idrættens organisatoriske udvikling med fokus på DGI og DIF.

Eleverne læser først artiklen "Gymnastik og opdragelse" af Else Trangbæk, https://tidsskrift.dk/idhist/article/view/114390/162952 (sidst besøgt 31/5-2024).
Dernæst læser de i idræt b - for bedre idræt: Kapitel 1.1 "Idrættens oprindelse" og hele Kapitel 11. "Idræt som kultur" med fokus på gymnastikken overfor sportens tilblivelse.
De læser yderligere artiklen: "Når medlemstal gør blind — Idkon.dk – Idrættens Konsulenthus" af Henrik Brandt, 2020 -omhandlende forholdet mellem DGI og DIF gennem tiden.

Yderligere skal eleverne gennemgå et forløb om det dansk-tyske idrætssamarbejde med fokus på OL i Berlin 1936, hvor de arbejder med podcasts taget fra idrætshistorien.dk.

I et projekt, hvor eleverne selv skal lave fremlæggelse i et af de nedenstående emner, læser de nedslag i "Kvindernes idræt  - fra rødder til top" af Else Trangbæk, 2005 samt i "Krop og samfund", af Henrik Jagd m.fl., 1995, s. 7-26 . Yderligere anvendes nedslag i bogen "For sportens skyld" af Henning Nielsen, 1972 samt dansk idrætsliv 1 og 2 af Else Trangbæk m.fl. Dette forløb vil afsluttes med et produkt, hvor eleverne gruppevist skal fremlægge hver deres PowerPoint indenfor emnerne:

1) Kvindekampen med fokus på gymnastikkens udvikling i DK
2) Forskellen på idræt og sport gennem tiden
3) Forbundenes kamp, værdigrundlag og historie med udgangspunkt i DGI og DIF
4) DBU´'s udvikling


Bedømmelseskriterier:
1) Evne til selvstændig udviklen af en gruppefremlæggelse, hvor valg af emnet må foretages fra et af de 5 emner. (Enkelte elever får lov til også at arbejde med DBU).
2) Evne til at analysere og reflektere over idrætshistorien i et bredt perspektiv.
3) Evne til digitalt at søge på relevant materiale til det valgte emne.
4) Evne til digitalt og selvstændigt at fremføre en PowerPoint el. lign. som fremvisningsprodukt overfor klassen


Materiale:
B-for bedre idræt (https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=129<)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Volleyball og idræt, samfund og sundhed

I det praktiske forløb har vi arbejdet med volleyball

Formål

Igennem dette forløb som hører under genren boldspil skal eleverne arbejde med volleyball med fokus på samarbejde, teknik og taktik.

Faglige mål

Eleven tilegner sig følgende kompetencer igennem forløbet:
- gennem alsidig undervisning og træning opnå god fysisk kapacitet
- beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder i volleyball
- beherske udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet ”Boldspil”
- indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer

Konkrete fokuspunkter:

Fingerslag: Afslappede fingre, bolden træffes ud fra panden, fingrene anbringes i trekantsform og eleverne skal forestille sig, at fingrene er en fuglerede (fingrene let bagudbøjede), fødder i skulderbredde, der arbejdes i knæ fra bøjet til strakt position, fingrene udadroteres slutteligt i slaget, fjedrebevægelse ikke "slagbevægelse", se på bolden, positionering i den ønskede spilretning,

Baggerslag: Bolden rammes på det kødfulde område på underarmene, strakte arme, fødderne i skulderbredde, der arbejdes med at knæ arbejder fra bøjet til strakt position og eleverne lærer at slagets kraft kommer fra benene ikke armene, bevægelse frem mod bolden, skuldrene skal sænkes

Smash: Der arbejdes med tilløb - venstre - højre - venstre (2. skridt langt impulsskridt og 3. skridt kort stemskridt), armoptræk med begge arme i opsving, bolden rammes på spillerens højeste punkt med udstrakt arm og hård hånd, timing er essentiel, eleverne skal arbejde på ikke at komme for langt ind under bolden - men skal fokusere på timing). De små spillere lærer at spinde bolden for at få den over nettet.

Serv: Vi holder os til underhåndsserv. Strakt pendularm, fingrene knyttes, der rammes på håndroden, fremadgående benbevægelse med venstre fod forrest (vægt fra højre til venstre fod), bolden holdes strakt i fingerleddene og droppes til serv.

Kernestof

I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
- alsidige volleyballspil, der tilgodeser kropsbeherskelse og teknisk boldbeherskelse
- fokus på samarbejde

Evaluering/Vurdering

Eleverne bliver evalueret løbende formativt ift. tilegnelse af følgende teknikker:
- Fingerslag, baggerslag, underhåndsserv, smash
Derudover bedømmes eleverne også på forståelse af følgende taktiske begreber:
- Opstilling ved serv (modtagning og afgivelse), blokadeskygge og hævning (stenalder og indløb)


TEORI:
B- for bedre idræt:

kap. 1.2 https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=144:
(4 afsnit)

• Bekymringen for ungdommens sundhed og fysiske tilstand
• Sundhed og livsstilsproblemer
• Idrætsanlæg og folkesundhed
• Idræt og KRAM-faktorerne


B-for bedre Idræt kap. 2, afsnit 2.1-2.5:
Sundhed i et biologisk perspektiv.  Gruppefremlæggelser med fokus på de forskellige sider at det metaboliske syndrom.

kap. 1.3: Middel levetiden og KRAM
kap. 1.4: Livsstil selvstyring og overdreven sundhedstrang blandt unge mennesker
Herudover har vi læst udvalgte afsnit fra forebyggelseskommissionens rapport over danskernes sundhed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Doping

VI arbejder med doping set ud fra en naturvidenskabelig og en humanistisk/samfundvidenskabelig vinkel. Vi tager afsæt i ADD, og samspillet med WADA og IOC og det kodeks, der er ligger til grund for dopingbekæmpelsen. Vi undersøger hvad bloddoping og doping med EPO er, og vi diskuterer idrættens ånd og væsen og de dilemmaer der er i den forbindelse.


TEORI:

Materiale:
B for bedre Idræt kap. 14.2:  (ned til Ruslandsproblemet, stop her):
   https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=185  

s. 6 (àde-nationale-antidopingregler-revideret-september-2025.pdf) i ADD’s nationale antidoping regler.

Fra bogen "Doping - præstationstrang eller forfængelighed":
Bengt Saltin: "Hæmatokrit - hvad er det?"
Verner Møller: Idrættens ånd og væsen
Morten Mølholm Hansen: "Doping Slører spændingsmomentet"

Ask Vest Christiansen – lektor ved Institut for Folkesundhed, P.hd i sundhedsvidenskab, Århus Universitet: Podcast: sportens ånd og væsen - Google-søgning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer