Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Aalborg Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Kasper Haahr Leth, Michael Rugbjerg Behrndt
|
|
Hold
|
2025 Id/3g2h (3g2h Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
2
|
Human anatomi og fysiologi
Formål
Igennem dette forløb skal eleverne tilegne sig en basal viden om kroppen anatomi og fysiologi, hvori hovedvægten vil ligge på kroppen organisering i systemer og opbygning. Dette forløb er perspektiveres til det praktiske forløb i Gaelic Football.
Dette forløb ligger op til det efterfølgende forløb omhandlende arbejdsfysiologi, hvor hovedvægten ligger på, hvad der sker med kroppen under arbejde.
Faglige mål
Igennem dette forløb arbejdes der med følgende faglige mål:
• udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i den forbindelse kunne anvende relevant fysiologisk teori samt kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden (Træningsprojektet laves med C-niveauholdet)
• kunne indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
• opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• grundlæggende principper for træning
• centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
• natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Dette forløb evalueres løbende formativt gennem arbejdet med hhv. arbejdsspørgsmålene, fremlæggelser i matrixgrupper og Journalskrivning.
Øvelser/Forsøg
• Måling af Peak flow (Journal)
• Måling af blodtryk (Journal)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
3
|
Step (musik/bevægelse)
Formål
Igennem dette forløb arbejder eleverne med emnet step under genren ”Musik og Bevægelse”. Forløbet starter med en kort introduktion til rytme og stemninger i forskellige stykker musik, med fokus på hvilke muligheder og begrænsninger musikken rummer ift. Bevægelse. Herefter introduceres eleverne simpel musikanalyse i forbindelse med deres udarbejdelse af en stepkoreografi.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende faglige mål igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• kunne indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• grundlæggende principper for træning
• aktiviteter, der giver mulighed for fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Eleverne bedømmes på følgende punkter:
• Evnen til at holde en rytme
• Evnen til at kunne kopier bevægelser (Stepkoreografi Whip/Nae Nae)
• Evnen til at kunne sammensætte bevægelse til musik (Fokus på musikkens mulighed for bevægelse - egen stepkoreografi).
• Musikforståelse ift. med udarbejdelsen afi stepkoreografi (ca. 3 min)
• Produkt: Stepkoreografi bestående af min. 6 blokke af hver 32 taktslag
Øvelser/Forsøg
• Udarbejdelse af stepkoreografi inkl. Basal musikanalyse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Idrætssociologi og doping
Formål
Forventningerne til hvad vi skal kunne med vores kroppe samt hvordan disse skal se ud er blevet mere og mere ekstreme i det sen moderne samfund. Overalt bliver man bombarderet med forskellige mål for, hvordan idealkroppen skal se, men er disse opfattelser af hvordan ideal-kroppen skal fremstå overhovedet opnålige og sunde? Igennem dette forløb beskæftiger vi os med emnerne identitetsdannelse igennem idrætsdeltagelse, kropsidealer, sundhed og doping.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende faglige mål igennem forløbet:
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
• opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
• kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og i andre lande
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om dansk og international idræts- og bevægelseskultur
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Eleverne evalueres løbende formativt i forbindelse med deres arbejde med; arbejdsspørgsmål, gruppeopgaver og klassediskussioner.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Løft C-B - Rytmisk opvarmning
Igennem dette forløb løftes Rytmisk Opvarmning fra C til B-niveau.
Formål
Igennem dette forløb skal eleverne opnå en forståelse for, hvordan et opvarmningsprogram struktureres og derigennem kunne koble teori og praktik. Eleverne skal til dette forløb udarbejde et opvarmningsprogram i grupper, hvori fokusset for programmet er koblingen imellem musikken og den dertilhørende bevægelse. I programmet indgår; Ledopvarmning, sving, gang, løb, styrke og høj puls (Hop) til musik.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende faglige mål igennem forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet musik og bevægelse
• opnå kropsbevidsthed
• udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i den forbindelse kunne anvende relevant fysiologisk teori samt kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
• opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
• aktiviteter, der giver mulighed for fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
• natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Igennem dette forløb vurderes elven følgende på punkter:
• Evnen til at tælle taktslag og følge en rytme
• Evnen til at kopiere bevægelser og lære en mindre koreografi
• Evnen til at koble musik til bevægelse
• Evnen til at strukturer et realistisk opvarmningssprogram
• Evnen til at koble teori og praksis i forbindelse med både udarbejdelsen samt fremførelsen af opvarmningsprogrammet
• Valg af musik ift. bevægelsestype
Øvelser/Forsøg
I forbindelse med dette forløb udarbejder eleverne følgende opgaver:
• Udarbejdelse af opvarmningsprogram i grupper
Tidsestimat:
Dette forløb strækker sig over 7 moduler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Træningslære og idrætsskader
Igennem dette forløb skal eleven arbejde med begreberne træningslære og arbejdsfysiologi, for derigennem at opnå en forståelse for, hvorledes en arbejdskravsanalyse og kapacitetsanalyse udføres. På baggrund af disse analyser skal eleven kunne planlægge og gennemfører en træningssekvens målrettet et specifikt formål ift. opfyldelsen af de givne arbejdskrav til disciplinen Gaelic Football. Forløbet afsluttes med en introduktion til forebyggelse og behandling af idrætsskader, herunder både fysiske og mentale idrætsskader. Forløbet kobles afslutningsvist til problematikken ved motionsdoping som en smutvej til at kunne opnå resultater.
Faglige mål
Igennem dette forløb arbejdes der med følgende faglige mål:
• kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
• opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
• kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og i andre lande
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med dette forløb er der fokus på følgende kernestof:
• grundlæggende principper for træning
• centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
• natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
• humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om dansk og international idræts- og bevægelseskultur
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering
Der fortages en løbende formativ evaluering i forbindelse med undervisning og summativ til sidst i forløb i forbindelse med fremlæggelsen i både teori og praktik, hvor eleverne vurderes på baggrund af opfyldelsen af de faglige mål samt formålet med forløbet.
Forsøg/Opgaver
• Gruppeprojekt med udgangspunkt i forskellige træningsmetoder: Styrketræning (Stabiliserende og eksplosiv), anaerob træning (Hurtighedstræning, produktionstræning og tolerancetræning), aerob træning (Interval og kontinuerlig) og bevægelighedstræning. Projektforløbet afsluttes med en fremlæggelse (Teoretisk).
Alle nedenstående materialer med links kan karakteriseres som digitale undervisningsmidler og eleven kan tilgå alle de anvendte digitale undervisningsmidler i dette forløb i forbindelse med forberedelse til og under eksamen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Pickleball
Formål:
Vi arbejder med indlæring af basale grundslag: Forhånd, baghånd, volley, dink, smash og underhåndsserv. Smash introduceres, men er ikke et krav, at eleven skal kunne håndtere til fulde.
Faglige mål og fokuspunkter:
Fokuspunkter i forhånd og baghånd:
Battet føres nedefra og op (grib: Kontinentalgreb og pistolgreb)
Se på bolden.
Frem i bolden - gennemsving.
Siden til nettet i BH, i FH er såvel siden til som åben benstilling tilladt.
Fokuspunkter i volleys/flugtninger:
Ikke et slag, men et stød
Battet er hele tiden oppe foran hovedet, ikke nede ved jorden (ikke føre battet længere tilbage end ud for skulderen)
Frem i bolden og se på bolden
Siden til nettet i slaget
Fokuspunkter for underhåndsserv:
Se på bolden
Drop bolden/eller slå til bolden direkte (elevens eget valg)
Frem i bolden
Generelt vurderes der på sikkerhed/kontrol, samarbejde, taktik og teknik.
Som de tre fokuspunkter opnås, vil der lægges flere fokuspunkter ned over slagene. Dette være sig: Siden til nettet, splitstep mellem hvert slag, hofterotation, pege på bolden og aktivt benarbejde (ingen stive strakte ben).
Der arbejdes meget med selvbevidsthed/korrektion i forhold til egne fejl: "Hvis jeg slår bolden ud, hvad er det så for en fejl?" (jeg læner mig tilbage og har ikke siden til nettet). Slår jeg i nettet, er det fordi jeg fører battet oppefra og ned i stedet for nedefra og op.
Taktisk skal eleverne øve sig på at komme mest muligt op mod "kitchen" og her bestræbe sig på flest mulige dueller med dink og volleys/flugtninger. Eleverne arbejder mest med double - og derfor skal de ligeledes taktisk kunne bevæge sig som en enhed på banen, eksempelvis være enige om netangreb og forsvarspositionering på banen. Eleverne skal ligeledes kunne reglerne samt pointtælle.
Materialer: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=646
(Forløbet blev afsluttet med et enkelt modul i padel)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Se videoen hjemme om regelerne til vores nye praktiske forløb -"How to Play Pickleball: The Ultimate Guide on Pickleball Rules":
-
Kære alle. 🤍⛷️🎿🚠Jeg glæder mig meget til at møde de mennesker, jeg er SÅ usigelig heldig at få lov til at lege i sneen med. I kan se frem til en masse tid på brædderne, hygge i hytterne (som ligger ved pisten), brætspil og underholdning, lækker sp
-
Ski-teori.pdf
-
Tjek dit pas: Hvordan står dit fulde navn skrevet i dit pas? Det er vigtigt, at der står præcis samme navn på indtjekningslisten til færgen, som der står i dit pas. Din fødselsdato skal også stå korrekt i forhold til dig pas.
-
Husk indendørssko - det er så vigtigt, når vi spiller pickleball.
-
Husk skoene, tak.
-
Idrættens Træningslære s111-113.pdf
-
Science and Hurling: A Review
-
M2 - Træningslære og idrætsskader.pptx
-
5.11 Arbejdskravsanalyse | Idræt B
-
Begrebsafklaring.pdf
-
Vi mødes ved Padel Lounge Aalborg kl. 8:20 - vi har banerne fra kl. 8:30, men det er rart at have god tid til at finde udstyr og fordele jer på banerne. Det kan også sagtens være at vi kan starte med at spille før tid, hvis I er klar - så kom i god t
-
Her er forløbet, som undervisningen har taget udgangspunkt i:
-
Skabelon til drejebog.docx
-
M3 - Træningslære og idrætsskader (NY).pptx
-
Det nedenstående er materiale som skal benyttes i forbindelse med gruppearbejdet.
-
Aerob præstationsevne - Restitutions, udholdenheds- og konditionstræning (DIF, 2007)
-
Anaerob præstationsevne - Tolerance-, produktion- og hurtighedstræning (DIF, 2007)
-
Bevægelighedstræning (DIF, 2006)
-
Styrketræning (DIF, 2006)
-
5.7 Styrketræning | Idræt B
-
5.8 Anaerob træning | Idræt B
-
5.9 Aerob træning | Idræt B
-
5.10 Bevægelighedstræning | Idræt B
-
11.6 Bevægelse og bevægelsestræning | Idræt C
-
Gruppeprojekt Idræt B (NY).docx
-
M4 - Træningslære og idrætsskader.pptx
-
Idrættens træningslære - Træningsplanlægning (s.96-98).pdf
-
Hej alle sammen. I skal huske at have shorts og løst tøj på. Der er mulighed for at klæde om derude. I skal også have læst den nedenstående case som forberedelse til dagen.
-
ACL-ruptur - case 12.02.26.docx
-
Vi mødes ved hovedindgangen kl. 08:50. I finder adressen i det nedenstående link.
-
UCN Aalborg, Campus Selma Lagerløfs Vej 2, 9220 Aalborg Øst
-
Nanna skal have kage med
-
I skal selv give hinanden lektier for til dette modul.
-
I giver selv lektier for til hinanden til dette modul
-
Carlos skal have kage med
-
I skal være klar til at kunne fremlægge til dette modul
-
Vores forløb har taget udgangspunkt i forløbet på Systime:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Parkour (Hævet fra C-niveau)
Formål
I dette forløb arbejder eleverne med emnet Parkour under genren ”Klassiske og nye idrætter”. Parkour er en idrætsgren som har været igennem en kraftig vækst den senere årrække. Idrætten ligger et stort fokus på at udfordre sig selv og det at overkomme ens egne begrænsning både ift. det mentale og bevægelse.
Forløbet i Parkour kobles med det teoretiske forløb ”Idrætssociologi og doping”, hvor idrætten analyseres ud fra et sociologisk synspunkt.
Faglige mål
Eleven arbejder med følgende kompetencer igennem forløbet under fokusområde fysisk aktivitet:
• gennem alsidig undervisning og træning opnå god fysisk kapacitet
• beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder samt enkelte idrætter på et højere niveau
• beherske udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet ”Klassiske og nye idrætter”
• udvikle kropsbevidsthed
• indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse
• idrætsdiscipliner og -aktiviteter samt træning, der tilgodeser fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
• idrætter, der fokuserer på samarbejde og etik og fremmer selvværd
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Eleverne evalueres løbende i forbindelse med undervisningen med fokus på følgende punkter:
• Bevægelseskvalitet i følgende teknikker: Catbalance, Catleap, Roll, Jump to Precision, Tic-tac, Palmspin, Vaults og Underbar
• Evnen til arbejde med og presse egne grænser ift. bevægelse og flow imellem forskellige forhindringer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Volleyball
Formål
Igennem dette forløb som hører under genren Boldspil skal eleverne arbejde med Volleyball samt de forskellige roller på holdet. Eleverne arbejder med teknikkerne, fingerslag, baggerslag, serv, smash, blokade og basal taktik i spillet.
Faglige mål
Eleven arbejder med de følgende faglige mål i forbindelse med forløbet:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teori-områder
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
• opnå kropsbevidsthed
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• kunne indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
• demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• grundlæggende principper for træning
• aktiviteter, der giver mulighed for fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
• de for undervisningen relevante digitale redskaber
• de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Evaluering/Vurdering
Eleverne bliver evalueret løbende formativt ift. tilegnelse af følgende teknikker:
• Fingerslag, baggerslag, serv (Under- og overhånd), smash og blokade
Derudover bedømmes eleverne også på forståelse af følgende taktiske begreber:
• Opstilling ved serv (Modtagning og serv), blokadeskygge og hævning (Stenalder)
Tidsestimat:
• 6 moduler á 95min inkl. 5min pause
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Idrætshistorie
Forløbet har taget udgangspunkt i materialet fra i-bogen, Idrætsportalen.
Alle afsnit fra kapitlet "Fra traditionel idræt til moderne sport og gymnastik" er gennemgået.
Fra kapitlet om "Den moderne idræt og idrættens organisering", har vi gennemgået:
- Idrættens organisationer - Foreninger og institutioner
- Idrættens forskellige veje
- Team Danmark
- Fitness i Danmark
Litteratur og kilder:
-https://idraetsportalen.systime.dk/?id=148
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70860341990",
"T": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70860341990",
"H": "/lectio/289/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70860341990"
}