Holdet 3g TY (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Tysk A
Lærer(e) Rikke Taber
Hold 2025 TY/3g (3g TY)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Unterwegs in Österreich und der Schweiz (Eksamen)
Titel 2 Liebe - Stürmer und Dränger (eksamensemne)
Titel 3 Ferdinand von Schirach (Eksamensemne)
Titel 4 Ostdeutschland nach dem Mauerfall (Eksamensemne)
Titel 5 Digitalt undervisningsmateriale til skr. eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Unterwegs in Österreich und der Schweiz (Eksamen)

Tysk tales ikke kun i Tyskland, men er også et officielt sprog i to nabolande, Schweiz og Østrig.

I dette forløb skal eleverne arbejde med at opnå et dybere kendskab til disse to lande.
Forløbet indledes med, at eleverne får baggrundsviden om Østrig og Schweiz med fokus på udvalgte historiske, samfundsmæssige og kulturelle aspekter. Herefter vil vi analysere rejsebeskrivelser set fra forskellige perspektiver: turistbureauet, rejsebloggeren og forfatteren. Hvordan beskriver man et land som lokal og som besøgende? Hvad er formålet med rejsen – søger man et pulserende byliv eller fred og ro i naturen? Forløbet afsluttes med et projekt, hvor eleverne selv skal udarbejde rejseforslag til henholdsvis Schweiz og Østrig. De skal tage højde for transport, ophold og oplevelser undervejs. Rejseforslaget skal præsenteres i form af en blog og pitches målrettet det unge segment.

Efter forløbet skal eleverne kunne:
• På tysk redegøre for særlige kendetegn ved Schweiz og Østrig.
• På tysk forklare og anvende rejsebloggen som genre.
• På tysk beskrive Østrigs hovedstad Wien med fokus på seværdigheder og lokale.
• På tysk designe og pitche et rejseforslag til enten Schweiz eller Østrig.

Grammatik og skriftlighed (5 elevtimer):
• Forløbet vil have særlig fokus på adjektiver.
• Gliglisch-Gespräch (1 time)
• Rejsedesign (2 timer)
• Oversættelse (2 time) - Prøve

Primærmateriale:
• Ziegelwagner, Michael: Café Anschluss – Als Österreicher unter Deutschen (Auszug). 2011.
• Berg, Sibylle: Was ist schweizerisch? – In der Standseilbahn. In: Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch), 5. April 2008.
• Klass, Conny: Alpenrausch – warum ich die Berge so liebe (2019)
• HighlifeReisen: 10 Gründe warum wir Wien lieben
• Marieni, Jenni: Wien, du wunderbare Stadt – Reiseblogger verraten ihre schönsten Erlebnisse

Sekundært materiale:
• ChatGPT: Generelle oplysninger om rejseblogs
• Petrowitz, Wiebke: "Österreich", "die Schweiz", "Wiens Kaffeehauskultur" fra: Aaus aktuellem Anlass. Systime. 2025.
• Kaffeehauskarte: https://cafecentral.wien/wp-content/uploads/cafe-central-kaffeehauskarte.pdf
• 🇦🇹 👩🏼‍🏫 8 Basics aus unserem Dialekt aus Österreichisch I *Austrian Dialect 101* <https://www.youtube.com/watch?v=6uBRZIioGNk&t=4s>
• Wahr oder Falsch: Vorurteile über Österreicher:innen
<https://www.youtube.com/watch?v=X2F8VjKWgG4>
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Liebe - Stürmer und Dränger (eksamensemne)

Formål

Formålet med forløbet er dels at træne elevernes evne til tematisk læsning, dels at give eleverne indsigt i historiske og kulturelle forhold med udgangspunkt i litteratur, der stammer fra perioden Sturm und Drang samt nyere tysksprogede tekster med Stürmer und Dränger-figurer. Desuden bidrager forløbet til at gøre eleverne opmærksomme på tyskfagets æstetiske dimension gennem læsning af Goethes lyrik.


Indhold

Kernestoffet udgøres af udvalgt Goethe-lyrik fra Sturm und Drang samt nyere tysk popmusik og en tysksproget novelle. Supplerende stof udgøres af en kort tysk video på YouTube samt en introducerende tekst til Sturm und Drang på dansk, som eleverne formidler på tysk.

Efter forløbet skal eleven kunne:
- have kendskab til begreberne 'Aufklärung' und 'Sturm und Drang'
-  redegøre for væsentlige træk ved Sturm und Drang
- Analysere og fortolke ældre og nyere tekster med fokus på Stürmer und Dränger-figuren
- Træne sproglig sikkerhed i personkarakteristik og adjektiver knyttet til personkarakteristik


Materiale Kernestof:
· Sido: ”Liebe” (2014), https://www.youtube.com/watch?v=WsmXm_XSMug   
· Goethe: ”Neue Liebe, neues Leben” (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
· Goethe: ”Heidenröslein” (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
· Wir sind Helden: ”Nur ein Wort” (2005), https://www.youtube.com/watch?v=X5kmM98iklo   
· Peter Stamm: ”Am Eisweiher” (i ”Blitzeis”, Tyskforlaget, 2002)
        - Klassiker trifft Comic: "Die Leiden des jungen Werthers:
           Originaltext mit Comic und Annotationen" (2017) NB: Klassen har
           kun læst tegneserien i sin fulde længde.


Supplerende stof:
· Kate Fuchs & Mathilde Sinding: ”Introduktion til Sturm und Drang” (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
· "Sturm und Drang", kort introduktionsvideo på YouTube (de første 4 min), https://www.youtube.com/watch?v=BZPpVMx6OD4  
"Goethe verstehen" : https://www.youtube.com/watch?v=ps63w0WKsdY

Grammatik; kasusbøjede sætningsled som:objektsprædikat, middelbart objekt, apposition,dativ-verber, genitiv-verber og pæp-objekter (Alles in allem 2, kap.1)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Ferdinand von Schirach (Eksamensemne)

Formålet med forløbet er dels at træne elevernes evne til tematisk læsning, dels at give eleverne indsigt i forfatteren Ferdinand von Schirach. Gennem noveller og en filmatisering af et Schirach-teaterstykke skal eleverne forholde sig til etiske dilemmaer vedr. forbrydelser, skyld og straf.

Forløbet er en fortsættelse af forløb om krimigenren eller etiske dilemmaer, som eleverne har haft i 1. og 2.g.

Indhold
Kernestoffet udgøres af udvalgte noveller skrevet af  Ferdinand von Schirach samt filmatiseringen af teaterstykket 'Terror' af samme forfatter. Supplerende stof udgøres af et interview med Ferdinand von Schirach og filmatiseringer af de læste noveller.

Efter forløbet skal eleven kunne:
- redegøre for væsentlige træk ved Ferdinand von Schirachs forfatterskab.
- analysere og fortolke noveller skrevet af Schirach med særligt fokus på personkarakteristik og forbrydelsen som omdrejningspunkt samt tematisering af  moralske dilemmaer knyttet til skyld og straf.
- Træne sproglig sikkerhed i personkarakteristik og adjektiver knyttet til personkarakteristik.
- Træne sproglig sikkerhed i argumentation forbindelse med at vurdere skyld og uskyld
- Repetere genren 'krimi' og ordforrådet særligt knyttet til genren.

Materiale Kernestof:
·  Ferdinand von Schirach, "Anatomie", "Kinder" og "DNA" i Schuld (2013), Tyskforlaget
· Lars Kraume, "Terror - Ihr Urteil" (2016)  efter teaterstykket af samme navn af Ferdinand von Schirach.

Supplerende stof:  
- Uffe Hartvig Larsen, "Schuld - Vorwort" i Schuld (2013), Tyskforlaget

- Aktuelle Stunde, "Wer und was ist böse?"  er Strafverteidiger, Kriminalist und Buchautor Ferdinand von Schirach im Gespräch - WDR Aktuelle Stunde vom 24.04.2018, https://www.youtube.com/watch?v=9-EmHbNNRw4

Grammatik:
- Konjunktiv II og diatese.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ostdeutschland nach dem Mauerfall (Eksamensemne)

Ostdeutschland nach dem Fall der Mauer

I forløbet har vi indledningsvist genopfrisket elevernes viden om DDR-samfundet, inden vi har arbejdet med følgerne af murens fald og situationen i det østlige Tyskland ("Die neuen Bundesländer") i dag med særligt fokus på: Geisterstädte, Erwartung und Enttäuschung, Hoffnung und Verzweiflung. Vi har haft fokus på myter og facts om DDR-tiden samt personlige oplevelser med fordomme, bl.a. ud fra perspektivet af Nackwendekinder.

Ostalgie har gennem arbejdet med filmen Goodbye, Lenin! indtaget en særlig plads i forløbet, ligesom vi har arbejdet indgående med de politiske forhold og AFD's popularitet i Østtyskland i dag.

Materiale:

Mr. Wissen2Go: "Verkorkste Wiedervereinigung"
Verkorkste Wiedervereinigung - Ausverkauf des Ostens?


N. Kuzmanic | SUPERillu, "10 Mythen über die DDR – und die Fakten dahinter": Uddrag herfra.
https://www.superillu.de/magazin/heimat/ddr/berliner-mauer/10-mythen-ueber-die-ddr-und-die-fakten-dahinter-802

Clueso: Geisterstadt (2008)

Goodbye, Lenin! (Film)

Mitmenschen.de: "Unterscheiden sich Ost und West noch?" (24.11.2022): https://www.mitmischen.de/parlament/innenpolitik/unterscheiden-sich-ost-und-west-noch


Peter Wensierski: "Nachwendekinder Die blinden Flecken in ostdeutschen Familien" (03.09.2019):
https://www.spiegel.de/geschichte/nachwendekinder-unsere-eltern-und-ihr-grosses-schweigen-a-1284210.html>


Warum tickt der Osten anders (Deutsche Welle) https://www.dw.com/de/afd-in-ostdeutschland-warum-tickt-der-osten-anders/video-69920222

Introduktionstekst sammensat af materiale fra:
- Marie Søgaard Thellesen m.fl. „DDR”, Niemals Vergessen, Systime. https://niemalsvergessen.systime.dk/?id=123
Kilde: Marie Søgaard Thellesen m.fl. „Strategier for, hvordan man omgås fortiden”, Niemals Vergessen, Systime. https://niemalsvergessen.systime.dk/?id=142
- Jakob Skaaning, ”Her er den usynlige grænse, der stadig deler Tyskland” i Zetland, (1. okt. 2024). https://www.zetland.dk/historie/sOMAd09G-aO0E1wr0-5859f
Sekundært materiale:
Oplæg med Christina: Tidligere DDR-borger

Dr.dk: "Højrefløjen stormer frem: 35 år efter murens fald er Tyskland delt på ny"(10. juni 2024): https://www.dr.dk/nyheder/udland/hoejrefloejen-stormer-frem-35-aar-efter-murens-fald-er-tyskland-delt-paa-ny

Grammatik: tidsudtryk, repetition af præpositionsforbindelser.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Digitalt undervisningsmateriale til skr. eksamen

I må tilgå følgende materiale.

www.ordbogen.com
www.duden.de
https://allesinallem.systime.dk/ (Alles in allem I)

Alt matereriale og links i OneNotemappen til 3g TY.

Alle Quizletter, som er samlet iklassemappen: https://quizlet.com/join/zq9zpQyks?i=1zers&x=1bqt
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer