Holdet 3g2h Re (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Aalborg Katedralskole
Fag og niveau Religion B
Lærer(e) Tinne Serup Bertelsen
Hold 2025 Re/3g2h (3g2h Re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 I gang med faget (igen)
Titel 2 Religiøse sekter
Titel 3 De monoteistiske religioner
Titel 4 Islam og islamisme
Titel 5 Markusevangeliet og Biblens kvinder
Titel 6 Hinduisme
Titel 7 Sikhisme
Titel 8 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 I gang med faget (igen)

I forløbet var der fokus på religionsfagets genstand, formål og metoder.

Materiale:
Michael Rothstein: Religionshistorien på fem min http://religionsoraklene.no/spesial-religionshistorien-pa-fem-minutter/ (DM)
Emile Durkheims religionsdefinition (se OneNote)
Allan Poulsen: Religion - kort og godt: https://religionkortoggodt.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=148 (essentialisme og socialkonstruktivisme - se OneNote)
Mikael Rothstein: De hellige tekster er ikke facitlister
Ulla Loumann: Lektor: Det aldrig været vigtigere at undervise hele den danske ungdom i verdens religioner, Kristeligt Dagblad, Debat, 05.08.25
Robert Bellahs religionshistoriske model https://religionkortoggodt.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=137 (DM)
Kjeldsen m.fl.: Begrebsnøglen til religion
https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=196 (DM)
https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=197 (DM)
https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=155#c447 (DM)
Alterbordforside fra Torslunde kirke
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Religiøse sekter

Formål:
- redegøre et veldefineret religionsfagligt emne (religiøse sekter)
- Anvende sociologisk tilgang
- Lade religionernes egne forestillingsverdener (indefraperspektiver) og videnskabelige og ikke-religiøse synsvinkler (udefraperspektiver) komme til orde
- karakterisere og analysere forskelligartede materialer (film, hjemmesider, feltarbejde, sociale medier)
- karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en globaliseret verden
- anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter

Centrale begreber og teorier i forløbet:
Indefra/udefra
Minoritet og majoritet
Webers kirke-sekt-typologi
McGuires typologisering.
James Beckfords model
Konversionsmodel
Karisma, karismabæreren, karismatisk styreform, tre udformninger af karisma, rutinisering af karisma
Myter, eskatologi, Dogmer, Millenarisme, Apokalyptik
Etik (næstekærlighed), Discipelskab (mission, martyriet), Imitatio Christi
Fundamentalisme

Baggrundsmateriale og teori:
Hvordan er verdensreligionerne opstået? | RELIGION KORT OG GODT
10 vigtigste ting om Jehovas Vidner | Bliv klogere her
Hvad er en minoritet? | Kristendom – tro og praksis
Minoritetsgrupper: Den rent strukturorienterede synsvinkel | Kristendom – tro og praksis
Minoritetsgrupper og aktørerne | Kristendom – tro og praksis
Minoritetsgruppens aktører: Den rent aktørorienterede synsvinkel | Kristendom – tro og praksis
Karismatisk ledelse | Begrebsnøglen til religion – teori og metode
Millenarisme | Begrebsnøglen til religion – teori og metode
Om begreberne indefra og udefra: https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=139
Flere dommedagssekter på vej
Fundamentalisme | KLAR TIL KS
Kristi efterfølgelse – Lex

Analysemateriale:
Jehovas Vidners hjemmeside (uddrag)
Johannes Åbenbaring 16, 13-16
Genstart "I Faderhusets hænder": https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2023/i-faderhusets-haender-11802350065 (0-9) (DM)
Matthæusevangliet kapitel 24, 30-31
Mit hemmelige liv i Faderhuset: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000032040&s=44692428&n=2&o=hits (DM)
Mit hemmelige liv i Moonbevægelsen: https://www.dr.dk/studie/religion/mit-hemmelige-liv-hele-udsendelser (DM)Feltarbejde (besøg af tidligere medlem af Jehovas Vidner, Rakel)
Feltarbejde (på besøg i Jehovas Vidners Rigssal i Aalborg)
LoveChurchs (Daniel og Debbis) shorts Hvad handler livet om som kristen? (DM)
Peter Almer Frederiksen: Ikke en sekt, 5. nov. 2001 kl. 01:00 https://jyllands-posten.dk/debat/ECE3330863/Ikke-en-sekt/
Lukasevangeliet 14,26, Lukasevangeliet 6,27-31, Markusevangeliet 8,34-37, Matthæusevangeliet 19,21, Matthæusevangeliet 5,11-12, Matthæusevangeliet 6,24-25
Discipleship og The Word of God https://gloriavale.org.nz/beliefs/  (se dokumentet Gloriavale i OneNote)

Antal sider: 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 De monoteistiske religioner

Forløbet har et religionshistorisk udgangspunkt og fokus på det fælles udgangspunkt for de tre monoteistiske religioner. Vi har arbejdet med myten om Abraham, Jerusalem som hellig by og Messiasforestillinger som prisme for forskelle og ligheder mellem de tre religioner.
Teoretisk fokus på mytelæsning og begrebet "det hellige".

Baggrundsmateriale og teori:

Esben Andreasen m.fl.: Religion og kultur s. 36 (figuren: religionernes slægtskab)
Følner m.fl.: Kuplen Muren Graven. Jerusalem som helligsted for tre religioner s. 24-26 og 14-15
Religion kort og godt https://religionkortoggodt.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=158#c350 (DM)
Biblen Leth fortalt: https://www.dr.dk/lyd/p1/bibelen-leth-fortalt/bibelen-leth-fortalt-2022/abraham-og-isak-16122211094
Det hellige: Oversigt over det hellige fra to synsvinkler (fænomenologisk og sociologisk)
Gads religionsleksikon: Messias og Mahdi
Jøderne kalder Abraham for en patriark. Hvad ligger der i den betegnelse? https://www.religion.dk/leksikon/patriark (DM)
Muslimer kalder Abraham for en profet. Hvad ligger der i den betegnelse? https://www.religion.dk/leksikon/profet (DM)
Ppt om myten
Myteteori | Begrebsnøglen til religion – teori og metode
Worddokument om Paulus med indhold fra: https://www.bibelselskabet.dk/paulus , https://lex.dk/Paulus , https://da.wikipedia.org/wiki/Paulus og https://www.kristeligt-dagblad.dk/religion/hvem-var-paulus
National Geographic Entertainment: Jerusalem  (DM)

Tekster:
Første Mosebog kap. 16; 17; 21, 1-13 og 22, 1-18
Sura 4 vers 171.
Af Romerbrevet kap. 4: Abraham, fader til alle troende
Esajas 11.1-10 Davidssønnens fredsrige
Esajas 52.13 – 53.12 Herrens lidende tjener
Hadiths om Mahdi
Koranen om Abraham (3,67; 39, 99-113; 2, 125; 2, 127-129)
Lukasevangeliet kapitel 2, vers 1-14
Romerbrevet 3.21-26
Sura 4 vers 155b-158
Tabel med overblik over profeter i Koranen fra http://www.koranogahlulbayt.dk/profeter (se OneNote)
Uddrag af Den apostolske Trosbekendelse (2. trosartikel)

Antal sider:  35 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Islam og islamisme

Forløbet har fokus på den sociale og institutionelle dimension og den etiske/juridiske dimension i islam. Der er særligt fokus på det faglige mål, at "karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en globaliseret verden, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter." Vi skal arbejde med islams syn på samfund og særligt fokusere på samfundssynet i den politiske version af islam, islamisme.
Vi starter med at se nærmer på islams gudsopfattelse, tidsopfattelse og samfundet på Muhammeds tid og på grundlæggende begreber vedr. lov og ret. Centrale begreber: tawhid, shirk, åbenbaring, jahilliyya, hijra, umma, kalif/kalifat, sharia, fiqh, taqlid og ijtihad.
Vi fortætter med fokus på typologisering af muslimer i modernitetet (traditionalister, modernister, sekularister, islamisme, fundamentalisme). Vi taler om islamismens grundlæggere (al Banna og Qutb) og på islamistiske grupper (IS, al-Qaida, Hamas og Hitzb-ut-Tahrir. Vi arbejder med religionshistoriske og sociologiske forklaringer på den radikale islamismes tiltrækningskraft (Rutven, Roy og Kepel) og med diskussionen om islam som "ufredens religion" (Krasnik og Skovgaard-Petersen)

Grundbogsmateriale og teori
Deniz Kitir: Klassisk og moderne islam 2. udgave, Systime; sider: 17-20, 31-32, 39-46, 87-91, 121-124, 130-133, 237-238, 245-246
Kalifatets tiltrækningskraft 6. marts 2015 Weekendavisen Malise Ruthven
Clifford Geertz: Religion som skabende social kraft (1973) In Jeppe Sinding: Dette er religion s. 157-159

Tekster:
Abu Hamid Muhammad al-Ghazali: At kende gud (in Deniz Kirir: Klassisk og moderne islam)
Illustration til Koranen. Fremstillet i 1300-tallets Persien.
Fra Angelico: Bebudelsen, ca. 1440-45
Sura 109
Sura 1, vers 1-7
Sura 114, 1-4
Sura 22, vers 39-51.
Sura 33,59:
Sura 2, 30
Ibrahim Atrach: Al-Khilafah! En tilstand, ikke bare en stat, 4. marts 2022. Hitzb ut-Tahrirs hjemmeside
Hassan al-Banna: Mellem i går og i dag. In Klassisk og moderne islam s. 136-138
Sayyd Qutb: (uddrag) I Koranens skygge, Koran-kommentar, 1958.
Sayyid Qutb: Ma'âlim fi al-Tariq (Milestones). The Mother Mosque Foundation. Oversat til dansk I: Mozaffari: Islamisme - En Orientalsk totalitarisme. Informations Forlag, 2013. s. 100.
Sayyid Qutb: Milepæler. L.S.P. Forlag, 2004. s. 59, 62, 77. Oversat af Ole Bjørn Petersen.
VICE på DR3: De danske jihadister (dokumentar)
Osama bin Laden: Erklæringen fra verdens islamske front for jihad mod jøder og korsfarer.  1998.  Fra <https://radikaliseringogterrorisme.systime.dk/?id=224>
The Covenant of the Islamic Resistance Movement 18 August 1988 (uddrag) Yales law school (dokumentsamling) https://avalon.law.yale.edu/20th_century/hamas.asp


I alt ca. 50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Markusevangeliet og Biblens kvinder

Beskrivelse:
Vi har analyseret en længere, kompleks religiøs eller religionsvidenskabelig tekst (Markusevangeliet) og derved trænet den religionsfaglige metode (at karakterisere og analysere religionsfagligt materiale ved at anvende religionsfaglige begreber og teorier) og få indblik i grundlæggende sider af kristendommens formative periode. Vi har anvendt den fænomenologiske og den historisk kritiske metode og dykket ned i følgende temaer: Helbredelser, lignelser, Gudsriget, hvem er Jesus, stridssamtaler, loven, de sidste tider, lidelseshistorien og kvinder i Markusevangeliet.
I sidste del af forløbet har vi anvendt feministisk teologi som metode og set på kvinder og kvindesyn i Biblen.


Metode og teori:
Begrebsnøglen til religion: https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=200  https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=196  (Om den historisk-kritiske og den fænomenologiske metode) DM (eller se i OneNote) https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=161#c493 (Om Podeman-Sørensens ritualteori)
Margrethe Kamille Birkler og Anders-Christian Jacobsen: Frygt ikke! Indføring i kristen dogmatik, 2024 (se wordfil)
Rosemary Radford Ruether: "Sexism and God-talk. Toward a Feminist Theology" s. 94-95 og 114 (1983)

Baggrundsmateriale:
Kasper Bro Larsen: Evangelierne -- Jesusbiografier og kollektiv erindring (DM)
Jens Forman: De kristnes religion s. 21-29 (om typologisering af kristne)
Reza Aslan: The Jesus of History versus the Christ of Faith (0-16. min): The Jesus of History versus the Christ of Faith (DM)
Leksikonopslag (farisæere, saddukæere, Herodes den Store og skriftkloge) fra www.kristendom.dk/leksikon og https://www.religion.dk/leksikon (se OneNote)
Hvordan kan det tage 12 år at oversætte én bog? https://bibelselskabet.dk/podcast (DM)

Tekster:
Markusevangeliet (læst som værk, Biblen 1992)
https://lyttiljesus.dk/film-sponstane-helbredelser/ (DM)
2. Mosebog 19, 1-6 og 2. Mosebog 20, 1-21
3. Mosebog kap. 11, 1-8 og 41-47
Maleri fra 1890-erne af mosaik fra ca. 650. Giovanni Battista de Rossi
Romerbrevet kap. 16, 1-7
Første Korintherbrev kap. 14, 34
Galaterbrevet 3, 28-29
Matilda Lyager Hanscomb og Vibe Lønstrup: "Biskopper vil afskaffe undtagelsesbestemmelse. Men konservative vil stadig kunne fravælge kvindelige præster." Kristeligt Dagblad d. 29/8 2022
Mosebog kap. 1, 1 og 24-31
Mosebog kap. 2, 4b-9 og 15-25
Syndefaldsmyten. 1. Mosebog kap. 3
Uddrag af bryllupsritualet (1992)
Fadervor (oversættelse fra 1992)
Det gamle Testamente: Esajas' Bog kapitel 49 vers 14-15
Det gamle Testamente: Esajas' Bog kapitel 66 vers 12-13
Det nye testamente: Matthæus kapitel 23 vers 37
Interview med Anne Sophie Bredmose Jacobsen, Hasseris Kirke. (lavet af skolens elever) DM

Antal sider: ca. 75
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Markusevangeliet 18-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Hinduisme

I forløbet har vi haft fokus på Indien som helligt land, gudsopfattelse og - dyrkelse, menneske- og frelseopfattelse, livsaldre (herunder ritualet for den hellige tråd), kastesystem og dharma. Vi har arbejdet med den religionshistoriske udvikling fra arkaisk, over aksial til post-aksial religion. Eleverne har lavet miniprojekter om enten yoga, Gandhi eller forholdet mellem religion og politik i Indien i dag (kapitel 9, 11 og 15), og vi har haft besøg af tre indiske unge, som fortalte om deres religiøse praksis og hinduismens betydning i deres hverdag.

Teori:
Peter Berger: Oprettelse af et helligt kosmos fra Jeppe Sinding: ”Dette er religion” 2003.
Ppt. om det hellige fra sociologisk og fænomenologisk synsvinkel
Om gudsopfattelse: https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=137
Om offerritualer: https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=150
Religionshistorisk model (inspireret af Robert Bellah)

Baggrundsmateriale:
Poulsen,  Allan: Hinduismen, Systime; sider: 22-50, 56-73, 78-84, 109-114
Definition  af hinduisme: https://religion.systime.dk/?id=479

Tekster:
Allan Poulsen: Hinduismen
Tekst 19: Benares
Tekst 17: Shiva Purana: Vishvanath og Varanasi
Tekst 16: ”Puja for gudinden”
Tekst 2 og 3: Uphanishaderne
Tekst 6: Af Bhagadvagita
Tekst 27: Ritualet for den hellige tråd
Tekst 29: Purusha-hymnen (uddrag)
Puja for Moder Ganges https://religion.systime.dk/?id=554#c4738
Puja i Herning: https://religion.systime.dk/?id=554#c4738
Interview om de fire livsstadier: https://religin.systime.dk/?id=479#c4753
Demokrati og kastesystem: https://religion.systime.dk/?id=557#c4750

Antal sider: Ca. 60 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Sikhisme

I forløbet har der været fokus på at genopfriske teori om helligt/profant (i forbindelse med helligskriftet og helligstedet) og om ritualer. Vi har arbejdet med gurubegrebet og gudsopfattelsen i sikhisme og set på ligheder og forskellem mellem sikhisme og hinduisme/islam. Vi har sluttet af med at se på moderne problemstillinger: Køn/ligestilling og religion/politik.

Teori:
Albinus m.fl.: Religioner lever s. 14: Ortopraksi og ortodoksi
Begrebet hagiografi
Hellig/profan (Durkheim og Eliade)
Lykke-Kjeldsen m.fl.: Begrebsnøglen til religion https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=149: Myteteori
Genopfriskning af ritualteori: https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=160#c479 og https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=161#c493

Grundbogsmateriale:
Ballisager, Stine og Ljungcrantz, Ann-Louise: Sikhisme, Systime; sider: 11-16, 29-36, 51-56, 65-73, 95-105, 129-140, 178-180 og Guruerne: https://sikhisme.systime.dk/?id=171&L=10 (DM)
DR2: Hvad betyder det at være: Sikh?, 2022
https://mitcfu.dk/mm/player/Default7.aspx?copydan=032204182335 (DM)

Tekster:
The Life of Guru Nanak (In English) HINDU/MUSLIM/SIKH (DM)
Prakash – Guruen vågner: https://sikhisme.systime.dk/?id=183  (DM)
Videokilder om Guru Granth Sahibs betydning: https://sikhisme.systime.dk/?id=187  (de to piger)(DM)
Sodar in Stine Ballisager: "Sikhisme" s. 82-84
Prædikekaldet  in Stine Ballisager: "Sikhisme" s. 39-40
Gurdwara i Vanløse: https://sikhisme.systime.dk/?id=207&L=10 (video, DM)
Det gyldne tempel : https://sikhisme.systime.dk/?id=209&L=10 (video,DM)
Om Amritcermonien: Amrit Sanchar - Sikh Education Film (DM)
Eleverne valgte mellem disse to moderne problemstillinger:
Drømmen om Khalistan Kampene i 1984 (se s. 139)
Analyse af Jarnail Singh Khalsa Bhunndranwale: Tale (s. 158)
Inddrag evt.: https://www.bbc.com/news/world-asia-india-66852291
Køn og ligestilling Seva-kontroversen i 2003 (se s. 178-180)
Analyse af Mejindarpal Kaur: Myter om sikh-kvinder og seva s. 188-189

I alt ca. 55 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Eksamensprojekt

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer