Holdet 2022 id/b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Aalborghus Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Cilie Schirmer Lindner
Hold 2022 id/b (1b id, 2b id, 3b id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmningsprogram - kroppen i bevægelse
Titel 2 Basket
Titel 3 Kropsbevidsthed 1
Titel 4 Atletik
Titel 5 Ultimate del 2 - Menneskets bevægeapparat
Titel 6 Volley - motivation og teambuilding
Titel 7 Step - sundhed
Titel 8 Skumtennis - idrættens organisering
Titel 9 Træningsprojekt og fodbold
Titel 10 Pardans - cha cha cha og engelsk vals
Titel 11 Repetition af forløb
Titel 12 Crossfit - træningsformer
Titel 13 Lanciers træning
Titel 14 Pardans - cha cha cha og engelsk vals

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmningsprogram - kroppen i bevægelse

Her vurderes elevernes evne til i en gruppe at planlægge, udføre og evaluere et alment eller disciplin specifikt opvarmningsprogram.

Formål:
Igennem dette forløb har eleverne arbejdet med musiktælling, bevægelse til takter, teoretisk og praktiske inspiration til elementerne i opvarmningsprogram et samt udførelse og gennemførelse af et opvarmningsprogram. Eleverne har læst omkring Labans bevægelseskvaliteter. Det har været et krav at komplimenter dette i opvarmningsprogrammet.  Eleverne har opnå en forståelse for, hvordan et opvarmningsprogram struktureres - teoretisk og praktisk, samt fremvist opvarmningsprogrammet for klassen. Hver undervisningsgang er indledt med en fælles opvarmningsdans.

I forbindelse med udarbejdelsen af opvarmningsprogrammet har eleverne inddraget følgende elementer:
• Et kort teoriafsnit om de fysiologiske effekter ved opvarmning (Hvorfor skal vi varme op?)
• En skematisk beskrivelse af opvarmningsprogrammet, hvori de valgte øvelser som benyttes
i programmet også beskrives. Herunder argumenteres der for valget af
øvelser samt opbygningen af selve programmet.
• Der skal inddrages figur/illustrationer/billeder af de valgte øvelser
• Playliste inkl. refleksioner og optælling af den valgte musik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Basket

Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende forståelse af centrale dele af basketball, samt regelgennemgang. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skudformer, lay-up og finter i form af v-cuts. Taktisk har de arbejdet ned spilbarhed og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil. Endvidere har de arbejdet med personligt- og zoneforsvar. Kaosspillets 3 faser.
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen) - Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder - Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens) - Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet) - Finter fx crossover - Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb - Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kropsbevidsthed 1

Eleverne har været igennem et kropsbevidsthedsforløb som optakt til crossfit forløb i 3.g. Forløbet har haft fokus på kropsspænding, hvor eleverne bliver bevidst omkring, hvilken betydning det har for udvalgte øvelser.

I de første moduler har eleverne været igennem håndstand, hovedstand og almindelig rulle. Alt efter elevernes niveau er øvelserne blevet tilpasset enden med hjælp eller større udfordring f.eks. at gå på hænder eller lave en flyverulle. Derefter arbejdede eleverne med basisøvelser i akrobatik i grupper.

Forløbet blev afsluttet med en fremvisning, hvor hver gruppe trak et tema som inspiration og benspændet var at alle skulle inddrage øvelser fra forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Atletik

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Ultimate del 2 - Menneskets bevægeapparat

Ultimate del 2 har arbejdet videre på grundforløbet i 1.g.
Fokus har været præstationsoptimering med fokus på spilbarhed, kommunikation, opdækning (mand-mand + zone) og bevægelse på banen.
I grundforløbet arbejde eleverne med de grundlæggende elementer i kaosspil + spilhjulet.

Følgende elementer har været fokus i undervisningen:
- Spin i kastet for stabilitet, baghåndskast, forhåndskast samt hammerkast (upside Down) og hvornår det er hensigtsmæssigt at bruge dem.
- Gribeteknikker ("pandekage" og "tommelfinger under")
- Taktik: Bredde i spillet, sidelinjeflow, samt cut i banen, stacking er berørt meget overfladisk, overlap, udnyttelse af frie rum. Den til forløbet tilknyttede teori omhandlede spilhjulet, hvad man kan bruge det til, samt analyse af spil og forskellige spiltyper.
- Regler + ånden i ultimate.

Det forventes at eleverne kan følgende:
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 15-20meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet, hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb, hvis afleveringen ligger til det
- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum
- Vide, hvad det vil sige at være ”handler”/primærspiller
- Kunne pivotere under pres og aflevere til makker
- Kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
- Have forståelse for stacking
- Kende til forskellige måder at presse og hvorfor
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Volley - motivation og teambuilding


Formål med forløbet

- At kunne beherske: fingerslag, baggerslag, serv (underhånd - introduktion til overhånd) modtagning, smash. Samt afprøvning af blokade som forsvar. Herunder spilforståelse med fokus på overblik, bredde og dybde, kommunikation og spilbarhed.
- At have en grundlæggende forståelse for taktiske muligheder i volley.
- At kunne justere spillet med henblik på at præstationsoptimere i teamet.


Taktiske: Grundlæggende forsvars- og angrebsopstillinger. Kamp.
Der arbejdes med videooptagelser med fokus på fejlretning (tekniske og taktiske elementer). Der arbejdes med diff. undervisning (køn og niv. opdeling). Eleverne skal reflektere over de tekniske og taktiske elementer i spillet igennem videofejlretning.

Læringsmål
- Beherskelse baggerslag og fingerslag med god præcision samt modtagning.

- Beherskelse af serv (underhånd - introduktion til overhånd).

- Taktisk kendskab til basale regler i volley – herunder kommunikation, overblik samt placering på banen.

- Taktisk evne til at modtage, smash, lave blokade.
- Forståelse og deltagelse i kamp.

Teoritisk fokus med kobling til forløbet --> Motivation og teamteori:

- Den sociale indlæringsteori af Albert Bandura (self-efficiacy)
- Flow-teorien af Mihaly Csikszentmihalyi
- Selvbestemmelsesteorien af Richard M. Ryan og Edward L. Deci (ydre regulering, introjiceret regulering, identificeret regulering, integreret regulering og amotivation + samt behovene for at gøre den ydre motivation mere indre motiveret)
- Målorienteringsteorien af John G. Nicholl
- Spændingsniveau (arousal-niveau)
- Hold og teamteori (typer af motivation for et team samt faserne et hold gennemgår)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Step - sundhed

Forløb i steparobic med fokus på at udføre basale grundtrin og variationer i stepaerobic, udføre stepaerobic koreografier, udføre bevægelserne i takt til musikken, lave og udføre blokke fra simple grundtrin til mere udfordrende koreografier samt at få om kontinuerligt og intervalarbejde i stepaerobic.

I modulerne var der være fokus på:
- at fastholde et flow (dvs. vi forsøger at undgå at skulle stoppe op og forklare bevægelserne. I stedet forsøger vi at opbygge trinene langsomt, så man gradvist bygger mere og mere på)
- at nedbryde, opbygge og sammensætte trin/koreografier. Der vil der være krav om symmetri (at serien udføres med både højre og venstre ben først)
- at træne den rytmiske forståelse og koordinationen
- at lade eleverne være kreative og lave egne produktioner og dermed arbejde med det kropslige udtryk.

Forløbet afsluttes med at eleverne i grupper laver og filmer deres egen koreografi. Kravene til det afsluttende produkt er 4 blokke bestående af 16 takter på hvert ben, valg af musik der passer til udførelsen samt et benspænd.

Det teoretiske fokus i forløbet er sundhed. Eleverne har arbejdet med forskellige definitioner af sundhed, organisationen WHO, mental sundhed, sundhedshjulet og sundhedsdeterminanterne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Skumtennis - idrættens organisering

I forløbet er der blevet arbejde med regler, korrekt greb, fodstilling, samt relevante slag, den tekniske udførsel og taktik.

Det forventes, at eleverne kan:
- lave en forhånd med rimelig præcision og forståelse for, samt udførsel med topspin
- Lave et enhånds-baghåndsslag eller lave en tohånds-baghåndsslag med forståelse for, samt udførsel med topspin
- Kan flytte sig i relevant position på banen
- Kan flugte i forhånden
- Kan flugte i baghånden
- Har forståelse for overhåndsserv, og til en vis grad udføre den.
- Har viden om ketsjerbane og træfpunkt.
- Har basal viden om taktik i tennis.
- Kan forklare hvordan grebet.

Det teoretiske fokus for forløbet har været idrættens organisering. Eleverne har arbejdet med definition af uorganiseret idræt, organiseret idræt herunder organisationerne DGI, DIF og Team Danmark. Dernæst har eleverne arbejdet med et overblik over danskernes sport- og motionsvaner medudgangspunkt i den uorganiseret og organiseret idræt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Træningsprojekt og fodbold

Der er i forløbet arbejdet med at opnå god fysisk kapacitet og hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner. Forløbet har været  et individuelt træningsforløb, træningsprojektet, af 10 ugers varighed. Som afslutning på træningsprojektet afleveres en individuel rapport, hvori eleven skal:
dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
demonstrere korrekt brug af faglige termer. I hvert modul er eleverne blevet introduceret gennem en træning til en træningsmetode de kunne anvende i træningsprojektet f.eks. intervaltræning korte + længere intervaller, kontinuerlig træning og cirkeltræning med fokus på kondition.

Forløbet har været koblet til fodbold, hvor der ydermere er arbejdet med regler, der løbende er blevet introduceret i det omfang, der har været behov for det
Følgende elementer har været fokus i undervisningen:

Holdet blev delt i 4 teams og har arbejdet med teorien i praksis.

Fodbold:
Teknik: inderside spark, vristspark, tæmninger og boldkontrol
Taktik: undertals- og overtalsspil, spil i tomme rum, possesionspil og presspil

Klassen har været opdelt i de samme hold igennem forløbet for at kunne anvende teamteorien i praksis. Eleverne har fungeret som træner for deres eget hold på skift og de har haft et fokuspunkt for træningen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Pardans - cha cha cha og engelsk vals

Færdighedsområde: Musik og bevægelse
Det overordnede formål er, at eleverne skal stifte bekendtskab med forskellige ’klassiske danse-genrer’; Cha Cha Cha.og engelsk vals.
De skal lære de mest basale grundtrin i dansene, og være i stand til at bevæge sig i takt til musikken i forhold til den pågældende dans. Eleverne har teoretisk arbejde med Labens bevægelseskvalitet + danskernes idrætsvaner samt historien bag de to danse.
Det forventes, at eleverne har kendskab til den korrekte musik og kan bevæge sig i takt til musikken
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Tekniske færdigheder mht. placering af fødder
- Begrænsede tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Beherske en kortere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
Forløbet er afsluttet med et afdansningsbal, hvor eleverne selv har skulle arbejde med et kreativt element der skulle implementeres i dansen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 12 Crossfit - træningsformer

Crossfit
Eleverne tilegner sig færdigheder inden for crossfit af både teknisk og fysisk karakter.
Tekniske færdigheder / krav
Overordnet: Kunne udføre nedenstående øvelser teknisk korrekt ud fra den skalering, der er nødvendig for den enkelte elev.

Formål (crossfit specifikt):
- At eleverne gennem forløbet opnår en målbar forbedring i udholdenhed, samt tilegner sig kendskab til og teknisk kunnen inden for øvelser i crossfit.
- At eleverne er i stand til at sammensætte øvelser og reps i en hensigtmæssig sammenhæng i WODs.
- At eleverne er i stand til at gennemføre øvelser og programmer i et forholdsvist højt tempo
- At eleverne er i stand til at reflektere over egen praksis og koble teori og praksis sammen
- At eleverne er i stand til at skalere op og ned i øvelser ud fra egne kompetencer og bliver udfordret der, hvor de er.

I grupper á 3-4 personer udfærdiges en WOD, hvor tekniske og fysiske elementer indgår, således at gruppen får vist deres kunnen inden for crossfit. Gruppen fremlægger sin WOD på klassen, hvor de instruerer de andre i tekniske elementer og forklarer mulige skaleringer til de forskellige øvelser, samt deltager aktivt sammen med de andre elever.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Lanciers træning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Pardans - cha cha cha og engelsk vals

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer