Holdet 2022 id/y - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Aalborghus Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Anders Holm, Cilie Schirmer Lindner, Emil Bjerg Kobberup, Kirstin Godsk
Hold 2022 id/y (1y id, 2y id, 3y id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmningsprogram til musik
Titel 2 Basket
Titel 3 Kropsbevidsthed 1
Titel 4 Atletik
Titel 5 Flagfootball og spilplanlægning
Titel 6 Salsa og balance
Titel 7 Skumtennis og Newtons love
Titel 8 Forløb_8 Crossfit og træningsprogram
Titel 9 Forløb 9_Volley + boldspil
Titel 10 Forløb 10_Step + sundhed
Titel 11 Forløb 11_Lanciers

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmningsprogram til musik

Her vurderes elevernes evne til i en gruppe at planlægge, udføre og evaluere et alment eller disciplin specifikt opvarmningsprogram.

Formål:
Igennem dette forløb har eleverne arbejdet med musiktælling, bevægelse til takter, teoretisk og praktiske inspiration til elementerne i opvarmningsprogram et samt udførelse og gennemførelse af et opvarmningsprogram. Eleverne har læst omkring Labans bevægelseskvaliteter. Det har været et krav at komplimenter dette i opvarmningsprogrammet.  Eleverne har opnå en forståelse for, hvordan et opvarmningsprogram struktureres - teoretisk og praktisk, samt fremvist opvarmningsprogrammet for klassen. Hver undervisningsgang er indledt med en fælles opvarmningsdans.

I forbindelse med udarbejdelsen af opvarmningsprogrammet har eleverne inddraget følgende elementer:
• Et kort teoriafsnit om de fysiologiske effekter ved opvarmning (Hvorfor skal vi varme op?)
• En skematisk beskrivelse af opvarmningsprogrammet, hvori de valgte øvelser som benyttes
i programmet også beskrives. Herunder argumenteres der for valget af
øvelser samt opbygningen af selve programmet.
• Der skal inddrages figur/illustrationer/billeder af de valgte øvelser
• Playliste inkl. refleksioner og optælling af den valgte musik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Basket

Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende forståelse af centrale dele af basketball, samt regelgennemgang. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skudformer, lay-up og finter i form af v-cuts. Taktisk har de arbejdet ned spilbarhed og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil. Endvidere har de arbejdet med personligt- og zoneforsvar. Kaosspillets 3 faser.
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen) - Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder - Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens) - Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet) - Finter fx crossover - Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb - Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kropsbevidsthed 1

Eleverne har været igennem et kropsbevidsthedsforløb som optakt til parkour forløb i 2.g. Forløbet har haft fokus på kropsspænding, hvor eleverne bliver bevidst omkring, hvilken betydning det har for udvalgte øvelser.

I de første moduler har eleverne været igennem håndstand, hovedstand og almindelig rulle. Alt efter elevernes niveau er øvelserne blevet tilpasset enden med hjælp eller større udfordring f.eks. at gå på hænder eller lave en flyverulle. Derefter arbejdede eleverne med basisøvelser i akrobatik i grupper.

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Atletik

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Flagfootball og spilplanlægning

Forløb: Flagfootball og spilplanlægning

Periode: 15.08.23 - 10.10.23

Lektioner:  9

Kernestof:

- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- grundlæggende principper for træning


Forløbsbeskrivelse:

Forløbet har til formål at lære eleven spillet flagfootball og dets facetter samt grundlæggende planlægning af boldspil. Eleven forventes efter forløbet at kunne indgå i træningsøvelser og kampsituationer i relation til flagfootball.  

Eleven har i starten af forløbet arbejdet med grundlæggende kaste og gribeteknikker, hvor der primært har været arbejdet med overhåndskastet. Efterfølgende har eleverne arbejdet med små-spil, hvor der har været fokus på at kaste samt at løbe med bolden. Til sidst i forløbet har eleverne selv skulle designe spil og øvelser, som har øvet et selvvalgt element i flagfootball. Den teoretiske ramme til spildesign har været constraints, hvor kernebegreberne har været: Opgave- miljø- og deltager-ændringer.

NB. Der er i dette forløb spillet med følgende regel-afvigelser:

- Det har kun været muligt at score et ekstra point fra 5y linjen efter touchdowns.

- Man skulle kaste bolden og efterfølgende gribe bolden i endzone ved snap indenfor 5y linjen ift. normale regler om ‘no-run-zone’.

- Afstanden mellem angreb og forsvar har været 5 yards.


Der forventes at eleven efter forløbet , kan:


- Beherske overhånds- og underhåndskast på en mindre distance og rimelig præcision.    

- Beherske et ‘’hand-off”.

- Gribe i både træningsøvelser og i kampsituationer.  

- Lave et cut, hvor både retningsskiftet og temposkiftet er tydeligt.

- Udvise taktisk forståelse for flagfootball i relation til rumforståelse, spilbarhed, dybe og brede løb.

- Udvise forståelse for spillets faser; forsvar og angreb i relation til antallet af downs og placering på banen - altså hvornår skal man kaste kort og hvornår skal man kaste længere.   

- De basale regler i flagfootball, som eksempelvis line of scrimmage, downs, kontakt/ flags og afstande fra line of scrimmage til forsvarslinje.



Litteratur:

- https://drowningintheshallow.wordpress.com/2016/03/14/what-is-a-constraints-led-approach/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Salsa og balance


Forløb: Salsa og Balance

(Musik og bevægelse)

Periode: 07.11.23 - 12.12.23

Lektioner: 8

Kernestof:

- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner


Forløbsbeskrivelse:

Eleverne har i forløbet arbejdet med dansen Salsa. Forløbet har været bygget op af to lærerstyret undervisningslektioner med fokus på grundtrin og figurer. Herefter har eleverne arbejdet selvstændigt med at øve og lave egne trin. Labans bevægelseslære har været en gennemgående teoretisk ramme sammen med balanceteori. Eleverne har arbejdet med, hvorledes dans kan bruges som træningsmetode med henblik på at skabe bedre balance. Eleverne har i relation til balance-aspektet arbejdet med begreberne base of support, center of mass og line of gravity.

Forløbet blev afsluttet med at eleverne i mindre grupper lavede deres egen koreografi, som de skulle lære borgere fra gruppen "Aktiv med demens" med balance-begreberne i mente.

Der forventes at eleven efter forløbet , kan:

- Udvise begrænset beherskelse af fatning og kropsholdning.  
- Bevæge sig i takt til musikken
- Fører eller bliver ført af partner
- Fremvise grundtrin samt højre- og venstredrejning
- Fremvise kortere rutiner af egne koreografier med udgangspunkt i ovenstående trin samt egne designet trin.
- Forklar,  hvad salsa er og hvilke karakteristika salsa som dans med henhold til blandt andet æstetik og udtryk.
- Forklar, hvad Rudolf Labans bevægelseslære
- Forklar, hvad Beats Per Minut er og hvordan dette påvirker dansen.

Litteratur:

- Idrætsportalen, Bergholdt et al, 1. udgivelsesår 2018, Systime, ibog. Id c2082. Fra Kapitlet ”Dans og koreografi - Badjango”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Skumtennis og Newtons love


Forløb: Skumtennis og Newton

(Klassiske og nye idrætter)

Periode: 19.12.23 - 16.04.24

Lektioner: 9

Kernestof:

- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber



Forløbsbeskrivelse


Eleverne har i forløbet arbejdet med Skumtennis også kaldet mini-tennis/ softtennis, hvor der spilles tennis på badmintonbaner med skumbolde. Eleverne har primært spillet 2v2 på fuld bane samt 1v1 på halv bane grundet antallet af baner. Der er arbejdet med basale slag, samt basal spilforståelse i forhold til taktik.

Eleverne har arbejdet med Newtons tre love som teoretisk ramme med henhold til kraftpåvirkninger. Herunder har eleverne arbejdet med, hvorledes man kan bruge Newtons love til at analysere og forbedre sin serv samt returneringer.



Der forventes at eleven efter forløbet , kan:


- Udvise spilforståelse med henhold til spilcentrum og relevante positioner undervejs i spillet.
- Lave både enhånds- og tohånds-forhåndsslag med rimelig præcision.
- Have forståelse for topspin ved forhånd.
- Lave både enhånds- og tohånds-baghåndslag med rimelig præcision.
- Til en vis grad udføre en overhåndsserv.
- Flugte i forhånden og have forståelse for flugtningen i baghånden


Litteratur:

- Fysik ABbogen 1. (2014) Torben Benoni. Systime. S. 66-71.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer




Titel 11 Forløb 11_Lanciers

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer