Holdet 2023 DA/q - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Aalborghus Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Annegrete Mogensen
Hold 2023 DA/q (1q DA, 2q DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1.0 Portræt - Skriftlighed 1
Titel 2 2.0 Nyheder og Fake news + VÆRK 1
Titel 3 Fremstillinger af julen
Titel 4 3.0 Retorik, taler og samtaler
Titel 5 4.0 Litterære vidnesbyrd + VÆRK 2
Titel 6 5.0 Overgange i litteraturen
Titel 7 6.0 Dokumentar
Titel 8 7.0 Krimi + VÆRK 3 + 4
Titel 9 8.0 Romantikken
Titel 10 9.0 Det moderne gennembrud + VÆRK 5
Titel 11 10.0 Underklassens stemmer + VÆRK 6
Titel 12 11.0 Argumentation
Titel 13 12.0 Realisme-modernisme-eksistentialisme

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1.0 Portræt - Skriftlighed 1

Faglige mål:
• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
• beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
• anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed

Indhold:
Eleverne er i dette forløb blevet introduceret til danskfaget. De har lavet portrætskrivning og øvet personkarakteristik. Der har været fokus på formidlingsskrivning, skrive i et levende sprog og med en personlig stemme.
Der er afholdt et grammatikkursus med grundlæggende grammatiske færdigheder. Desuden har eleverne bl.a. skrevet egne kærlighedsdigte ved brug af alle ordklasser.
Tekst: Thomas Korsgaard "Lasagne" (2019)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2.0 Nyheder og Fake news + VÆRK 1

Formål:
• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
• demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
• navigere og udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage i og bidrage til digitale fællesskaber  
• undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes.

Forløbet er tilknyttet første projektpraktikforløb, som omhandler Fakenews. I samme forbindelse har de lavet første værklæsning (AVIS), som tilknytning til projekt-praktikforløbet.

Indhold:
- Eleverne har stiftet bekendtskab med avistyper, avisens genrer, vinkling, nyhedskriterier, nyhedstrekanten, interviewformer, avisens opbygning og målgrupper, de enkelte teksters formål.
- Fake news: Tjekliste: Hvordan vurderer man, hvad der er fake news?, Journalistiske autenticitetsmarkører, click-bait-artikler,

Litteratur
Henrik Pontoppidan: "En stor dag" (1887)
Krydsfelt s. 290-294
Håndbog i dansk "Om avistyper", https://hbdansk.systime.dk/?id=218
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fremstillinger af julen

Vi arbejder i et kort juleforløb med eksempler på, hvordan julen fremstilles i litterære tekster. Vi læser:

N.F.S. Grundtvig: Dejlig er den himmel blå (1810/1853)
MC Einar: Jul det' cool (1988)
H.C. Andersen: Den lille pige med svovlstikkerne (1846)

Vi arbejder bl.a. med lyrikanalyse, herunder semantiske skemaer og rim.
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 3.0 Retorik, taler og samtaler

Faglige mål i fokus:
– demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
– demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
Vi arbejder med mundtlighed, retorik, taler og samtaler med følgende fokuspunkter:

- det retoriske pentagram
- appelformerne
- retoriske og stilistiske virkemidler
- nonverbal og ekstraverbal kommunikation
- de tre talegenrer (den informative, den politiske og lejlighedstalen)
- samarbejdsprincipper
- høflighedsprincipper
- facework
- undertekst
- transaktionsanalyse

Litteratur
"Børnehaven ringer" (2016) af Rasmus Hastrup
Niviaq Korneliussens takketale for Nordisk råds litteraturpris.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 4.0 Litterære vidnesbyrd + VÆRK 2

Forløbet laves i samarbejde med historie som optakt til historieopgaven. Der læses ifm med forløbet et lyrisk værk.
I forbindelse med, at eleverne skal besøge Theresienstadt på deres studietur, arbejder vi med litterære vidnesbyrd med fokus på vidnesbyrd fra Holocaust. Vi bruger bogen "Litteratur med udsyn 1", Gustafsson m.fl., Dansklærerforeningens forlag, 2016. Heri læser vi teori om vidnesbyrdlitteratur: karakteristika og problemer ved at skrive vidnesbyrdlitteratur; etiske problematikker; virkemidler; metavidnesbyrd.

Vi læser uddrag af vidnesbyrd fra:

Primo Levi: Hvis dette er et menneske (1947)
Iboja Wandall-Holm: Farvel til århundredet. En fortælling om Europa (2000)
Værk: Digtsamling af Alexandre Nsoni: I Afrika fødes der ikke drenge - kun mænd (2021)

I dansk arbejdes der ydermere med akademisk skrivning, som en optakt til historieopgaven, der skrives i uge 7.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 5.0 Overgange i litteraturen

Faglige mål:
• analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
• demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt

Indhold:
- I forløbet har vi arbejdet med temaet "overgange i litteraturen" og syndefaldet som motiv.
Der har været fokus på:
- genretræk ved de mundtlige fortælleformer, bl.a. myter, folkeeventyr, folkeviser.
- grundlæggende værktøjer til især fiktive tekster, men også faktagenrer, som fx reklamer med syndefaldet som motiv.

Litteratur:
Bibelen, 1.mos, kap. 3 (syndefaldsmyten)
Dansk og historie i samspil af Lotte Schou og Susanne Ørnstrøm, Columbus 2012, herfra:
"Prinsessen med de 12 par guldsko" (folkeeventyr) s. 47-49.
Folkevise: "Torbens datter"
Folkevise: "Harpens kraft"
Rødhætte (brugt i nyhedsforløb)
Anders Bodelsen: Drivhuset (1965)
Karen Blixen: Ringen (1958)
Diverse reklamer med syndefaldsmotiv

"Perspektiver i dansk", Rangvid & Sørensen, Dansklærerforeningen 2018, s. 62-81
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 6.0 Dokumentar

Vi arbejder med dokumentarfilm og har fokus, hvilke problemer der bliver sat til debat i de forskellige film
Vi har arbejdet med følgende begreber:

- dokumentartyper
- dokumentariske fortælleformer
- filmiske virkemidler
- fakta- og fiktionskoder
- autenticitetsmarkører

Vi læser teori fra:
Den iscenesatte virkelighed, Horsbøl & Harboe, Systime 2004, s. 8-9 + 59-60
Krydsfelt - grundbog til dansk, Langdahl m.fl, Gyldendal 2010, s. 297-301, s. 317
Håndbog i dansk, Larsen, Dansklærerforeningen, 2015

Vi ser følgende film:
"Dokumentarfilm og virkeligheden", DR1, 2019
"Mirror", Joachim Ladefoged, 2009
"Hjemvendt", Marianne Hougen-Moraga, 2011
"På røven i Nakskov", afsnit 1, TV2, 2015
"Den sorte svane", afsnit 1:6, TV2, 2024
"Pigen med minkpelsen" (uddrag)
"Skatteakrobaterne" (uddrag)

Faglige mål i fokus:
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
– analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
– demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 7.0 Krimi + VÆRK 3 + 4

Vi arbejder med krimi, herunder true crime, i film, noveller, romaner og podcast.

Vi har fokus på følgende fagbegreber:

- De fire hovedgenrer: den engelske gådekrimi, den hårdkogte amerikanske krimi, politikrimien, krimithrilleren
- De fire ingredienser i (tv-)krimi (fra TV!TV!TV!): Sagen om blodet i gadekæret, sagen om den sjette sans, sagen om den traumatiserede helt, sagen om benspænderchefen.
- suspense på plotniveau, rolle-/aktantniveau, karakter-/typeniveau,
- Person- og miljøkarakteristik

Særligt for krimi på film/tv:
- Filmiske virkemidler
https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/filmiske-virkemidler

Særligt for podcast:
- dramaturgi
- stemmer
- lyde

Vi læser følgende teori og artikler:
Ib Fischer Hansen m.fl.: Litteraturhåndbogen s. 546-547 om "Kriminalromanen"
Trine May, Jonathan May, Frederik May: Lydfortællinger (Dansklærerforeningen 2017)
Daniel Lingren: True Crime: "Det er den ultimative fortælling" (Berlingske, 5. sep. 2018)
Andrea Dragsdahl: ”Drop true crime – lysten til morbid underholdning skal ikke stilles med andre menneskers tragedie” (Information, 16. juli 2019)

Film:
Wallander: Inden frosten (2004) VÆRK


Tekster:
Pia Juul: En flinker fyr (2005)
Dan Turèll: White Christimas (1989)
VÆRK: Elevernes selvvalgte, nordiske krimiroman

Podcast:
Third Ear: Kvinden med den tunge kuffert, afsnit 1 (2016) VÆRK
Uddrag af "Mørkeland"
Uddrag af "Dobbeltdrabet på Peter Bangs Vej"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 8.0 Romantikken

Vi arbejder med Romantikken, ca. 1800-1870. Analytisk lægger vi i dette forløb særlig vægt på at træne analyse af lyrik.

Af strømninger/ismer arbejder vi især med nationalromantik og biedermeier. Vi begynder dog med Oplysningstiden og arbejder med overgangen til Romantikken.

– demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder
– analysere, fortolke og perspektivere primært fiktive tekster i alle medier
– demonstrere viden om træk af den danske litteraturs historie med eksempler på samspillet mellem tekst, kultur og samfund

TEKSTER:
Ludvig Holberg: "For og imod Te, Kaffe og Tobak", 1748
Adam Oehlenschläger: "Fædrelandssang (Der er et yndigt land)" 1823
St. St. Blicher: "Hiemvee" (1814)
N.F.S. Grundtvig: "Modersmaalet" (1837)
H.C. Andersen: "Det døende barn" (1830)
Emil Aarestrup: Angst (1838) + Til en veninde (1838)
H.C. Andersen: Hyrdinden og skorstensfejeren (1845)

Vi har set og analyseret følgende billeder:
Caspar David Friedrich: "Vandreren over tågehavet" (1818)
C.W. Eckersberg: "Det nathansonske familiebillede" (1818)
Martinus Rørbye: "Udsigt fra kunstnerens vindue" (1825)
Christian Købke: "Udsigt ved Sortedamssøen" (1838)
Jørgen Roed: "Haven med den gamle døbefont" (1850)

"Myten om den eneste ene" af Ida Hammerich Nielson. Aarhus Universitetshistorie. https://auhist.au.dk/showroom/praesentationer/aviser-blade-og-magasiner-fra-au/augustus/vis/artikel/myten-om-den-eneste-ene

I en skriftlige opgave er der arbejdet med følgende:
J. Th. Lundbye: ”Efterårslandskab. Hankehøj ved Vallekilde” (1847)
P. C. Skovgaard: ”Bøgeskov i maj. Motiv fra Iselingen” (1857)
Poul Anker Bech: ”Hund og campingvogn på nyhøstet mark”, ca. 2000

Vi har desuden set "1800-tallet på vrangen" afsnit 1+3 + uddrag af afsnit 2
https://www.dr.dk/undervisning/historie/1800-tallet-paa-vrangen

I en skriftlige opgave er der arbejdet med følgende:
J. Th. Lundbye: ”Efterårslandskab. Hankehøj ved Vallekilde” (1847)
P. C. Skovgaard: ”Bøgeskov i maj. Motiv fra Iselingen” (1857)
Poul Anker Bech: ”Hund og campingvogn på nyhøstet mark”, ca. 2000

Vi har desuden set "1800-tallet på vrangen" afsnit 1+3 + uddrag af afsnit 2.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 9.0 Det moderne gennembrud + VÆRK 5

Under overskriften "Problemer til debat" har klassen arbejdet med den litteraturhistoriske periode "Det moderne gennembrud", 1871-1890.

Indhold/faglige mål:
- dokumentere kendskab til et analytisk begrebsapparat samt kunne analysere, fortolke, perspektivere og vurdere litterære tekster og ikke-litterære tekster, herunder kunne inddrage sproglige iagttagelser
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

- som en rød tråd gennem forløbet har vi arbejdet med de tre K'er (kvinde, køn og klasse) og Georg Brandes slagord: Problemer til debat. Sidstnævnte er blevet genoptaget fra dokumentarforløbet, hvor vi arbejdede med nutidige problemstillinger. Der har været et særligt fokus på kønsforhold, kvindens ligestilling og ægteskabet.

Materiale:
"Brug litteraturhistorien", Systime. https://bl.systime.dk/?id=192
Diverse oversigtsark.

- Henrik Pontoppidan: "Et muldskud" (1890) + "En stor dag" (1887)
- Illa Christensen: "Kvinden" (1884)
- Herman Bang: "Den sidste balkjole" (1880)
- J.P. Jacobsen: "Fra husets tag" (1870)
- Amalie Skram: Constance Ring (uddrag) (1885)
- Amalie Skram: Det røde gardin (1899)

VÆRK: Henrik Ibsen: ”Et dukkehjem” (1879)

Billeder:
Christian Krohg: Kampen for tilværelsen (1888-89)

Dokumentar:
1800-tallet på vrangen, afsnit 5 (01:50-11:05)
1800-tallet på vrangen, afsnit 6 (helhed)
1800-tallet på vrangen, afsnit 7 (uddrag) (fra 32:50)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 10.0 Underklassens stemmer + VÆRK 6

Vi har i forløbet arbejdet med (primært litterære) tekster, der skildrer underklassen i Danmark. Vi har som en del af forløbet læst novellesamlingen "Tyverier" af Thomas Korsgaard (2019) som VÆRK.

Vi har i forløbet bl.a. undersøgt de seks genretræk ved tekster om underklassen:
1. Det danske klassesamfund
2. Den prekære underklasse
3. Udsatte steder
4. Prekære liv
5. Dysfunktionelle, men stærke institutioner
6. Farlige følelsesstrukturer

MATERIALER:
Dokumentar:
Blok på bistand (uddrag), DR 2014
På røven i Nakskov (introen), TV2 2015
Prinsesserne fra blokken, afsnit 1 (første sæson), DR 2016

Kristian Bang Foss: Frank vender hjem (uddrag), 2019
Glenn Bech: "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet", teaterstykke på Aalborg Teater, februar 2025
Glenn Bech: "Der hvor jeg kommer fra" s. 63 i Jeg anerkender ikke jeres autoritet, 2022
Thomas Korsgaard: Tyverier (VÆRK), 2019
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag, 1900
Yahya Hassan: Barndom, 2013
Helle Helle: Rødby Putgarden (uddrag), 2005
Seks træk ved samtidslitteraturens underklasseskildringer, Dansknoter, 1, 2018. (kort lærerpræsentation)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 11.0 Argumentation

Faglige mål:
•Udtrykke sig præcist, nuanceret og personligt såvel mundtligt som skriftligt
•Anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (diskutere og debattere)
• analysere og vurdere teksters kommunikative betydning

Dette forløb har fungeret som skriftlighedsforløb nr. 2. Eleverne skriver selv debatindlæg, og vi træner den debatterende artikel.

Tekster:
"Fælles brev til rektorer/direktører" fra Sundhedsstyrelsen, Danske Gymnasier og Danske Erhvervsskoler- og Gymnasier - Lederne, 22. juni 2021
"Husk at spørge os unge, inden I laver regler for vores forbrug af alkohol" fra Kristian Lausten, Ansvarlig Ungdom, 1. oktober 2021

Indhold:
- Argumentation og argumentationsanalyse.
- argumenttyper
- Toulmins argumentationsmodel
- appelformerne (etos, patos og logos)
- det retoriske pentagram (Ciceros pentagram)
- Hvad er god og dårlig argumentation?
- træning i at skrive debatterende artikel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 12.0 Realisme-modernisme-eksistentialisme

Forløbets faglige mål er at:
– analysere, fortolke og perspektivere primært fiktive tekster
– demonstrere viden om træk af den danske litteraturs historie med eksempler på samspillet mellem tekst, kultur og samfund

Indholdet i forløbet er at arbejde med et historisk bredt og genremæssigt varieret udvalg af tekster fra den realistiske og modernistiske tradition, men med et særligt fokus på den eksistentialistiske litteraturlæsning.
Vi  laver forskellige nedslag i den danske litteraturhistorie.

LITTERATUR:
Charles Baudelaire: "Et ådsel" (1857)
Johs. V. Jensen: "På Memphis Station" (1904).
Pär Lagerkvist: "Ångest, ångest er min arvedel" (1916)
Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål" (1920)
Rudolf Broby-Johansen: "Foråret kommer til cafeen" (1922)
Karen Blixen: "Ringen" (1958)
Martin A. Hansen: "Agerhønen" (1947)
Peter Seeberg: "Patienten" (1962)
Klaus Rifbjerg: Livet på badeværelset (1960)
Vita Andersen: "Hun ser godt ud" (1977)
Michael Strunge: "Natmaskinen" (1980)
Naja Marie Aidt: "Betragtning" (1995)
Kjell Askildsen: "Et dejligt sted" (1996)
Helle Helle: "Globryllup" (2000)
Eleverne er introduceret til eksistentialisme vha. diverse oversigtsark og en ppt om Kierkegaards stadielære. (baseret på "Eksistentialisme i dansk" (Systime))

BILLEDER:
Edgar Degas: L'Attente (1879)
Pablo Picasso: Les Demoiselles d'Avignon (1907)
Georg Grosz: Friedrichstrasse  (1925)

"Digtere, divaer og dogmebrødre", uddrag af afsnit 1, 2, 6, 7, DR, 2001, Lånt på CFU
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer