Holdet 3c id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Fjerritslev Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Christian Klug
Hold 2023 idC/c (1c id, 2c id, 3c id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmning og bevægelse
Titel 2 Cirkeltræning
Titel 3 Volleyball
Titel 4 Step Aerobic
Titel 5 Ketchersport
Titel 6 MTB
Titel 7 Fodbold og aerob/anaerob træning
Titel 8 Dance Fitness
Titel 9 X-Fit og Træningsprojekt
Titel 10 Repetition af c-forløb

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmning og bevægelse

I forløbet opvarmning arbejder eleverne med følgende:

- Forståelse for opvarmningens relevans i forhold til at dyrke idræt.
- Afprøver simple tests i forhold til opvarmning
- Arbejder med grundelementerne i opvarmning, herunder kroplige færdigheder som: løb, hop, sving, styrke og udstræk.
- Arbejder med opbygning af eget opvarmningsprogram.
- Arbejder med musiktælling.
- Arbejder med at give og modtage feedback på kropslige færdigheder.

Evalueringskriterier:

Eleven bedømmes efter følgende kriterier:
1. Hans/hendes evne til at planlægge, udføre og evaluere egent opvarmningsprogram ud fra den teoretiske viden eleven erhverver sig i forløbet.
2. Hans/hendes evner til at koordinere bevægelser til musik.
3. Hans/hendes evner til at evaluere andres danse og opvarmningsprogrammer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Cirkeltræning

Formålet med forløbet i cirkeltræning er at eleverne opnår:

- Basal teoretisk forståelse for cirkeltræning.
- Basal forståelse for opbygningen af et cirkeltræningsprogram, herunder øvelsesplacering, varighed af intervaller/pause, hvilke dele af kroppen der skal trænes.
- Introduktion til forskellige øvelser til træner muskeludholdenhed og kondition, og forskellige måder et sådant program kan bygges op på.
- Kropslig forståelse for korrekt udførelse af øvelser i muskeludholdenhedstræning.
- Evnen til at planlægge og fremvise eget cirkeltræningsprogram, samt udføre og reflektere over eget og andres træningsprogrammer.

Evaluering:
Eleverne evalueres på baggrund af deres udvikling og opnående niveau indenfor ovenstående punkter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Volleyball

Formål
Igennem dette forløb som hører under genren boldspil skal eleverne arbejde med volleyball. Eleverne vil blive introduceret for alle slagtyper, men vil ikke blive forventet at kunne overhåndsserv og smashtilløb.

Konkrete fokuspunkter:
Fingerslag: afslappede fingre, bolden træffes ud fra panden, fingrene anbringes i trekantsform og eleverne skal forestille sig, at fingrene er en fuglerede (fingrene let bagudbøjede), fødder i skulderbredde, der arbejdes i knæ fra bøjet til strakt position, fingrene udadroteres slutteligt i slaget, fjedrebevægelse ikke "slagbevægelse", se på bolden, positionering i den ønskede spilretning,

Baggersslag: bolden rammes på det kødfulde område på underarmene, strakte arme, fødderne i skulderbredde, der arbejdes med i knæ fra bøjet til strakt position og eleverne lærer at slagets kraft kommer fra benene ikke armene, bevægelse frem mod bolden, skuldrene skal sænkes

Smash: Der arbejdes med tilløb - "venstre - højre - samlet", armoptræk med begge arme i opsving, bolden rammes på spillerens højeste punkt med udstrakt arm og hård hånd, timing er essentiel, eleverne skal arbejde på ikke at komme for langt ind under bolden - men skal fokusere på timing).

Serv: Vi holder os til underhåndsserv. Strakt pendularm, fingrene knyttes, der rammes på håndroden, fremadgående benbevægelse med venstre fod forrest (vægt fra højre til venstre fod), bolden holdes strakt i fingerleddene og droppes til serv.

Kernestof
I forbindelse med forløbet fokuseres der på følgende kernestof:
• alsidige volleyballspil, der tilgodeser kropsbeherskelse og teknisk boldbeherskelse
• fokus på samarbejde

Evaluering/Vurdering
Eleverne bliver evalueret løbende formativt ift. tilegnelse af følgende teknikker:
• Fingerslag, baggerslag, underhåndsserv, smash
Derudover bedømmes eleverne også på forståelse af følgende taktiske begreber:
• Opstilling ved serv (Modtagning og afgivelse).
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Step Aerobic

Step Aerobic:

Progressionsmæssigt vil aerobiclektionerne være bygget op fra bunden med følgende sværhedsgrader:

1. Simple trin på både højre og venstre ben.  

2. Simple arme

3. Udvikling af basistrin og arme

4. Evt. Retninger, drejninger og variationer (alt efter niveau)

5. Sætte blokke sammen

6. Afslutningsvis sættes der nye, valgfrie variationer ind, hvis serien kører godt.  


De 4 fokuspunkter, som eleverne vil blive vurderet efter er:

1. Kropsbeherskelse (teknik), kreativitet, flow og rytme:

2. Fokus på hvordan trin kan bygges op.

3. Fokus på at følge musikkens beat.

4. Fokus på korrekt kropsholdning og teknik (hele foden op på steppen, bruge armene, rank kropsholdning, benene strækkes hver gang man træder op på steppen)

1. Modul:
Eleverne laver i grupper en terningøvelse, hvor de selv finder på øvelser og tegner disse, samt beskriver dem med takter (3x8 takter). Herefter er der en terning, der skal vise dem hvilke af de små koreografier, grupperne skal udføre. I anden del af modulet skal eleverne følge en basis-aerobicserie, som læreren har lavet. Herefter tager vi stepbænken frem og laver samme øvelser - nu på stepbænk.

2. Modul:
Eleverne laver et vendespil, hvor de i makkerøvelse skal finde på deres egen danseøvelse. Herefter går to elever udenfor døren og når de kommer ind, skal de finde ud af hvilken makker, der hører til hvilken makker.
Trin to består af en step-koreografi, hvor eleverne skal følge lærerens øvelser, trin og rytme.

3. Modul:
Koreografi færdiggøres. Eleverne får til opgave at gøre denne personlig med detaljering og finpudsning af det tekniske og taktmæssige område.

4. Modul:
Øvelser med flere stepbænke - brug af hinandens stepbænke - brug af hinandens kroppe/hænder m.m.

5. Modul:
Udarbejdelse af egen step-koreografi

6. Modul:
Fremvisning og drejebog.

Indhold

I timerne vil vi fokusere på:
- at fastholde et flow (dvs. vi forsøger at undgå at skulle stoppe op og forklare bevægelserne. I stedet forsøger vi at opbygge trinene langsomt, så man gradvist bygger mere og mere på)
- at opnå træningseffekt og snakke kontinuerligt vs. Intervalarbejde. Evt. under inddragelse af pulsmåling og Borg skala
- at nedbryde, opbygge og sammensætte trin/koreografier. Her vil der være krav om symmetri (at serien udføres med både højre og venstre ben først).  
- at træne den rytmiske forståelse og koordinationen
- at lade eleverne være kreative og lave egne produktioner og dermed arbejde med det kropslige udtryk


Formål

Fokus vil være på at træne elevens:

-Koordination
- rytmiske forståelse
- kropslige udtryk
- kondition og udholdenhed.

Forløbet vil indeholde workshops, hvor kreativiteten får lov at blomstre, så formålet er også, at eleverne bliver i stand til selv at sammensætte små koreografier i både aerobic og stepaerobic.  

Faglige mål  

Teknisk:

- Udføre basale grundtrin og variationer i aerobic og stepaerobic

- Udføre aerobic og stepaerobic koreografier  

- Udføre bevægelserne i takt til musikken  

Taktisk:

- Lave og udføre blokke fra simple grundtrin til mere udfordrende koreografier.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Ketchersport

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 MTB

Eleverne vil gennem forløbet MTB og O-løb få en introduktion til de forskellige bevægelsesformer i naturen, herunder MTB, O-løb. Gennem forløbet vil vi både praktisk og teoretisk arbejde med fokuspunkterne navigation ved hjælp af kort og kompas, samt aerob træning.
Som afslutning på forløbet vil eleverne deltage i et mindre løb i hold af 4 pers.

Bedømmelseskriterier:
Eleven vil blive bedømt på de tekniske færdigheder indenfor ovenstående discipliner, med særligt fokus kortnavigation og kompasbrug, samt MTB-teknik (balance, position på cyklen, svingteknik).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Fodbold og aerob/anaerob træning

Teknisk træning: Indersidespark, halvtliggende vristspark, flugtninger, tæmninger, driblinger, tacklinger, headning og afslutninger.
Spilforståelse: Småspil med indbygget teknik og taktik.
Småspil med indbygget dybde/bredde forståelse.
Kamp på 5-mandsbane.

Vurderingskrav:
Eleverne skal udvise generelle færdigheder indenfor fodbold. Endvidere skal eleven kunne udvise taktisk forståelse og kunne indgå i et team.

Eleverne skal kunne opstille og redegøre for de fysiske krav fodbold stiller til en spiller. Hvor kommer energiomsætningen fra, hvilke energisystemer benyttes ofte, er der forskel på de fysiske krav, alt afhængigt hvor man spiller på banen.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Diskutere
  • Selvrefleksion
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Dance Fitness

Formålet med Dance Fitness er at synliggøre dans og gøre dans tilgængelig for alle elever.
Igennem forløbet er der arbejdet med:
-  elevernes evne til at tilpasse sine bevægelser efter rytmen og stemningen i et stykke musik
-  elevernes evne til at skabe koreografier med udgangspunkt i øvelser kendt fra fitness.
- elevernes evne til at variere forskellige bevægelses typer ved hjælp af tempo, kraft, rum osv. og dermed skabe forskellige udtryk

Elevbedømmelse:
Eleverne har arbejdet med en fællesserie, som også er en del af deres eksamensdrejebog. Ligeledes har eleverne i grupper skulle danse og udarbejde deres egen koreografi ud fra selvvalgt musikstykke. Herunder skulle eleverne implementere kendte øvelser fra fitnessmiljøet, såsom Hop, Squats, slag mm.
Koreografi, bevægelseskvalitet, kreativitet og brug af Labans bevægelsesmønster er en del af bedømmelseskriterierne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 X-Fit og Træningsprojekt

Eleverne skal i dette forløb udarbejde og gennemføre deres eget X-Fitprogram.
Eleverne skal i forløbet udarbejde programmer, hvor de bl.a. har fokus på følgende træningsmåder:
Muskeludholdenhed, muskelstørrelse og maksimal styrke.
Ligeledes lærer eleverne at finde og teste deres 1RM og hvorfor denne er vigtig i forhold til korrekt træning.

Evalueringen sker på baggrund af følgende parametre:

- Valg af øvelser
- Programmets opbygning (AMRAP, FOR TIME, YGIG og EMOM)
- Korrekt teknisk udførelse af forskellige øvelser
- Gennemførelse af programmet.
- Fremlæggelse af programmet
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Projektarbejde

Titel 10 Repetition af c-forløb

Vi repeterer forløbene som indgår i sommerens eksamens pensum.
Endvidere skal vi ha dannet grupperne til eksamen og udarbejdet drejebøger til diverse forløb

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer