Holdet 2022 SP-SP-1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Dronninglund Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Sidsel Binderup
Hold 2022 SP-SP-1 (1g SP-1, 2g SP-1, 3g SP-1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begyndersystem 1
Titel 2 Begyndersystem 2
Titel 3 Mundtlighed og grammatik repetition
Titel 4 Moros en la costa
Titel 5 El fútbol
Titel 6 La inmigración latinoamericana a los EE.UU.
Titel 7 Los mileuristas y la crisis en España

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)


Titel 3 Mundtlighed og grammatik repetition

Med udgangspunkt i teksterne om David og Estrella (La buena vida, Gyldendal, 2008) er der fokus på mundtlighed. Vi arbejder på at opbygge et centralt ordforråd, så vi kan tale om de aspekter af ungdomslivet, der bliver præsenteret i teksterne. Desuden arbejder vi spontan mundtlig sprogproduktion i forbindelse med billeder - forøvelse til billedbeskrivelses-disciplinen til mundtlig og skriftlig eksamen.

Materiale:
Eva Rosenkilde, La buena vida, Gyldendal 2008:

Estrella de Sevilla
David de Valls.

Diverse billedmateriale
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6,35 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Moros en la costa

Forløbets tema er illegal immigration fra Afrika til Spanien, og det tager udgangspunkt i novellen Moros en la costa. Heri præsenteres mødet mellem to 11-årige drenge og deres vidt forskellige livsvilkår. Vi følger de hændelser der udløses af deres møde på en tankstation, og den udvikling det medfører for begge drenge.
Der arbejdes fortsat på at udvikle et alment ordforråd, mens der i dette forløb også arbejdes med temaspecifikke gloser. Vi arbejder på at skabe tryghed og rutine i at formulere sig spontant på spansk med udgangspunkt i det aktive ordforråd. I den forbindelse inddrages diverse billedmateriale.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15,25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 El fútbol

I forløbet tager vi udgangspunkt i fodboldkulturen i såvel Spanien som i Argentina.
Som introduktion til emnet læser vi en baggrundstekst, som placerer fodboldens 'betydning' i Spanien og den rivalisering mellem Catalonien og Madrid, der afspejles i fodbolden. Vi læser tekster om den markante fankultur og rivalisering, der ses mellem forskellige klubber og deres tilhængere, og vi taler om idoldyrkelse.
Desuden arbejder vi med kultur og sexisme i kvindefodbold med afsæt i verdensmesterskabet i Australien 2023 og Rubiales' /Jenni Hermoso-skandalen der fulgte.

Eleverne tilegner sig et centralt ordforråd til emnet, hvilket danner basis for elevernes evne til at formulere sig både skriftligt og mundtligt om forløbets tekster og emnet generelt. I den forbindelse udarbejder eleverne deres egne glosedokumenter, som undervejs i forløbet tilpasses den enkelte.

Vi har arbejdet med følgende tekster:
• Lidt baggrund på spansk, El deporte rey
• Las dueñas del bar: Nuestra vida ha estado siempre ligada al Barca, El deporte rey.
• El Barca es el escaparate para Catalunya, El deporte rey.
• Así es la vida de estudiante de Lamine Yamal dentro de la selección española, https://okdiario.com/eurocopa/asi-vida-estudiante-lamine-yamal-dentro-seleccion-espanola-13019349
• La Roja Baila, Himno oficial de la selección Española.
• España se corona campeona del mundo de fútbol femenino en Sídney tras derrotar a Inglaterra, https://es.euronews.com/2023/08/20/espana-gana-el-mundial-de-futbol-femenino-tras-vencer-a-inglaterra
• El polémico beso en la boca de Rubiales a Jenni Hermoso, https://www.marca.com/futbol/futbol-femenino/mundial/2023/08/20/64e227acca474132768b4582.html
• I ‘Iglesia Maradona’ er en fodboldspiller Gud, https://www.religion.dk/alternativ-religion-er-fodbold-gud
• Los maradonianos festejan su navidad, El deporte
• Film: Fodbold er Gud, Ole Bendtsen, 2010.

• Diverse billedmateriale
• Diverse hjemmesider (statistikker mm.)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18,15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 La inmigración latinoamericana a los EE.UU.

Som introduktion til forløbet læses en række danske artikler, og vi ser dokumentaren Trumps Grænsekrig. Således er rammerne omkring forløbet på plads. Centralt i hele forløbet er tilegnelsen af emnespecifikke gloser, således at der skabet et solidt grundlag for det mundtlige arbejde med tekster og emnet generelt.
I starten af forløbet er der fokus på migranternes forhold på den mexikanske side af grænsen og de livsvilkår, som fører til ønsket om et bedre liv. Dernæst fokuserer vi på de udfordringer og farer, der er knyttet til forsøget på at krydse grænsen illegalt. Endelig flyttes fokus til immigranternes forhold på den amerikanske side af grænsen, hvor vi både læser om fattige immigrant-arbejdere, der må flytte fra by til by for at finde arbejde - og la ley de Arizona, som giver myndighederne ret til at anholde og udvise indvandrere uden videre - og unge studerende, som fortæller om usikkerheden og uvisheden ved at være udokumenteret, veluddannet immigrant i USA.
Afslutningsvis ser vi filmen 'La misma luna'.


Materiale:
- Dokumentar: Trumps Grænsekrig, DR2, 15/1 2018

- Joe Biden bryder valgløfte: udvider Trumps grænsemur https://www.dr.dk/nyheder/udland/joe-biden-bryder-valgloefte-udvider-trumps-graensemur (DR nyhederne, 6/10 2023)

- El Camino de Santa Fe, José Emilio Pacheco, Al Otro Lado, Gyldendal 2006
- Frontera Caliente...Tráfico de ilusiones, Enrique Gutierrez, Al otro lado, Gyldendal 2006
- Pobre Juan, Maná, Sangtekst, 2002
- Entrevista a Francisco Jiménez, Retratos latinos en California, Gyldendal 2012
- Senderos Fronterizos, Francisco Jiménez, Retratos Latinos en California, Gyldendal 2012
- Dokumentar: Illegal i USA (2013)
- Carlos Amador, Retratos Latinos en California, Gyldendal 2012
- La misma luna, Film, 2008
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 26,4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Los mileuristas y la crisis en España

Som introduktion til forløbet læses danske artikler om emnet, og vi ser en dansk dokumentar, som præsenterer den problematik, som er central i forløbet.
Der arbejdes målrettet med glosetilegnelse, og eleverne opretter eget glose'dokument' på quizlet. Gennem tekstlæsning og arbejde med billedmateriale arbejder vi med situationen for de unge spaniere, som på grund af krisen har svært ved at finde arbejde og skabe sig et selvstændigt liv i Spanien. Begrebet 'nimileurista' introduceres, og vi taler om, hvordan udviklingen er gået i Spanien siden Carolina Alguacíl opfandt begrebet 'mileurista'. Vi læser om unge, der vælger at søge lykken i udlandet, og arbejder med begrebet Fuga de cerebros, og som afslutning ser vi filmen Perdiendo el norte.
Fokus i forløbet er, at eleverne mundtligt kan forholde sig til og diskutere livet som ung i Spanien og de vilkår der danner rammen om ungdomslivet.

Materiale:
Introduktion, Voces de protesta, Gyldendal 2013
Den fortabte spanske ungdom, Costa Posten, 31/7 2020
Spaniens tabte generation, DR Horisont, 14/11 2011
La generación de los mil euros, Nuevos retratos, Gyldendal 2008
Acampada en Sol, Voces de protesta, Gyldendal, 2013
Generación perdida, España en la Calle, Gyldendal 2019
Fuga de cerebros, Voces de protesta, Gyldendal 2013
Generación nimileurista: Los nuevos pobres, Carlos Fonseca, Voz Popoli
Perdiendo el norte, film, 2015

Sideløbende arbejdes der med diverse grammatiske emner, og billedbeskrivelsesdisciplinen trænes med emnerelaterede billeder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 18,15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer