|
Titel
6
|
FFF1 - Turisme i Malaga
Fag og lærere: Dansk (Gitte (SN)) og samfundsfag/erhvervsøkonomi (Martin (MK))
Hvad er FFF?
FFF (FlerFagligt Forløb) er en del af progressionen frem mod SRP (studieretningsprojektet) i 3g. I dette første FFF er kravene, at I kan:
besvare en stillet opgaveformulering, således at der er overensstemmelse mellem opgaveformuleringen og opgavebesvarelsen
anvende forskellige faglige tilgange og metoder
skriftligt formidle et fagligt område og beherske fremstillingsformen i en faglig opgave, herunder citatteknik, noter, kildefortegnelse, omfang og layout
demonstrere faglig indsigt og fordybelse
Mere viden findes i SRP-Håndbogen:
Introduktion til det 3-årige SRP-forløb (side 4-6)
De tre hovedområders kendetegn (side 6-8)
De tre taksonomiske niveauer (side 9-10)
Se dette link til SRP-Håndbogen:
https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1dlQgjXn1rglxcdFe0pogUHKxNu9Xyw2j
Tidsplan:
Mandag den 26. februar, 3. modul:
Introduktion til FFF-forløbet, introduktion til det 3-årige SRP-forløb, de tre hovedområders kendetegn og de tre taksonomiske niveauer.
Mandag den 4/3 (hele dagen):
Dagen bruges til at få overblik og disponere opgaven.
Vi mødes alle i 215 kl. 08.10 til fraværsregistrering. Dagen afsluttes også med fraværsregistrering i 215 kl. 14.40.
Uge 12 (19/3-23/3):
Skriveuge:
Hver dag begynder med, at vi alle mødes i 215 kl. 08.10 til fraværsregistrering. Dagen afsluttes også med fraværsregistrering i 215 kl. 14.40.
Tirsdag den 19/3 klokken 14.50 skal alle grupper lægge gruppens disposition for opgaven ind i Lectio under opgaven med titlen ”Midtvejsstatus”.
Onsdag den 20/3 har hver gruppe et midtvejsmøde med Gitte og Martin. Tidspunkt og indhold oplyses senere.
Fredag d. 23. marts klokken 14.30 skal den færdige rapport afleveres i Lectio under opgaven ”Færdig besvarelse FFF1”. Alle i den enkelte gruppe skal aflevere en version, og rapporten SKAL afleveres i PDF-format (konverteret fra et Word-dokument).
Tirsdag den 9. april, 2. modul:
Feedback og evaluering.
Opgaveformulering:
Hovedspørgsmål: Hvordan skal en selvvalgt turismevirksomhed markedsføre Malaga over for turismevirksomhedens målgruppe?
Besvarelsen skal indeholde:
En kort redegørelse for jeres selvvalgte turismevirksomhed.
En redegørelse for begreberne segmentering og målgruppe.
En analyse af hvilken målgruppe, den selvvalgte turismevirksomhed skal henvende sig til.
En analyse af selvvalgte reklamer for Malaga som turistmål og den selvvalgte turismevirksomhed. I jeres analyser skal I bl.a. anvende de reklamepsykologiske teorier.
En diskussion af, hvordan den selvvalgte turismevirksomhed skal sammensætte sit marketingmix over for de(n) valgte målgruppe(r). I skal herunder inddrage viden fra reklameanalysen.
En skitse til feltarbejde i Malaga, der vedhæftes som et bilag til rapporten.
Opgaven skal indeholde:
Forside (navne + klasse, fag)
Indholdsfortegnelse (automatisk genereret)
Indledning (hvor I præsenterer emnet, problemformuleringen og metoder)
Besvarelse af problemstillingen (underspørgsmål 1-4)
Konklusion (her besvares hovedspørgsmålet og øvrige spørgsmål fra indledningen)
Henvisninger/referencer
Litteraturliste (genereres via Words referencesystem)
Se dette link til de forskellige afsnit:
https://drive.google.com/drive/folders/1Gvaal0OjKRQIeXTsmwC4Wq9wbgFOowtD
Krav til anvendelse af metoder:
Følgende begrebspar:
Kvalitativ/kvantitativ
Faktuel/normativ
Begrebsparrene skal anvendes, hvor det giver mening i rapporten
Se dette link til side 42-43 + side 48-49 i SRP-Håndbogen:
https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1dlQgjXn1rglxcdFe0pogUHKxNu9Xyw2j
Krav til henvisninger/referencer:
Hvad er en reference/henvisning?
Hvorfor er de vigtige?
Hvordan bruges de? Hvor skal de stå?
I skal anvende APA-referencesystem.
Se nedenstående link til side 19-21 i SRP-Håndbogen samt nedenstående video-vejledninger, FAQ om referencer elevvejledning til Words referencesystem på PC/Mac samt henvisninger i Google Docx:
https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1dlQgjXn1rglxcdFe0pogUHKxNu9Xyw2j
https://www.youtube.com/watch?v=nKVa1-raAqY
Opgavens omfang:
Maksimalt 10 normalsider pr. gruppe. En normalside er 2400 anslag. Det er kun indledningen, besvarelsen og konklusionen, der indgår i de 10 sider.
Bedømmelseskriterier:
Er opgavens problemformulering besvaret?
Er krav til opbygning og afsnit opfyldt?
Er krav til formalia opfyldt? (se SRP-Håndbogen)
Er opgaven velformuleret?
Er der sammenhæng mellem fagene?
Anvendes der fagbegreber fra fagene?
Fagligt materiale:
Dansk:
Analysemodel til reklamer, materiale om reklamepsykologi.
Erhvervsøkonomi/samfundsfag:
”Marketing”
”De 7 P´er”
”Indholdet i en virksomhedskarakteristik”
Arbejdsform:
I skal arbejde SAMMEN i grupperne. Her arbejder I ud fra fælles arbejdsplaner både for den enkelte dag og for hele ugen.
I skal bruge Google Docx, som skal konverteres til et Word-dokument (når I indsætter referencer) og til sidst til et PDF-dokument.
I skal i Google Docx-dokumentet markere, hvor I skal have en reference sat ind. Referencen sættes efterfølgende ind i det færdige Word-dokument ved hjælp af Words referencesystem. Se også dette link:
https://www.youtube.com/watch?v=nKVa1-raAqY
Lektie til første FFF-dag mandag den 4/3:
Genlæs rammer og krav til dette forløb.
Læs om følgende begrebspar og lav de tilhørende øvelser i SRP-håndbogen (side 42-43 + side 48-49)
Kvalitativ/kvantitativ
Faktuel/normativ
Orientér jer desuden i alle de dokumenter, der findes til dette første FFF-forløb og særligt i det faglige materiale til erhvervsøkonomi, hvor I skal have læst siderne 76-83 i dokumentet ”Marketing”. Skim desuden de andre sider i dokumentet, da I senere i projektforløbet også får brug for disse sider. Dokumenterne findes i dette link:
https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1dlQgjXn1rglxcdFe0pogUHKxNu9Xyw2j
Herefter forventer vi, at I selv giver hinanden lektier for i gruppen fra dag til dag.
Gruppeinddeling:
Gruppe 1:
Madeline, Rasmus, Mathias, Thea
Gruppe 2:
Aslak, Lucas K., Gustav T., Alberte
Gruppe 3:
Annika, Josefine, Astrid
Gruppe 4:
Frederikke, Nana, Aleksandra
Gruppe 5:
Noah, Milas, Sebastian, Bjarke
Gruppe 6:
Liva, Sibel, Maria
Gruppe 7:
Asger, Carl, Johanne, Line
Gruppe 8:
Gustav H., Lukas L, Martha, Kira
|