Holdet 3.g id2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Bagsværd Kostskole og Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Liselotte Nymark Jensen
Hold 2025 id/3.g id2 (3.g id2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Træningsprojekt
Titel 2 Crossfit
Titel 3 Styrketræning
Titel 4 Aerobic
Titel 5 Fodbold

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Træningsprojekt

Eleverne skal på baggrund af deres resultat fra en biptest udarbejde et træningsprogram (á 8 ugers varighed)  individuelt eller i grupper med det formål at forbedre deres individuelle præstation. De skal gennemføre træningsprogrammet og føre logbog

De skal koble relevant teori og fagbegreber til deres træningsforløb

De skal fremlægge deres resultater og koble teorien i en power point præsentation. De gør det i grupper, men præsenterer hver jeres individuelle resultater.

Teori:
C- idræt, Systime
kap 5, 11 (kun 11.3 - 11.5 om testning), 13
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Crossfit

Mål for forløbet
Kendskab til funktionel træning og organisationen og konceptet bag CrossFit. Indlæring af fire bevægemønstre i forbindelse med funktionel træning. Sammensætning og fremlæggelse af workout (WOD) i grupper.

Faglige mål
Eleverne skal introduceres til funktionel træning. De skal have kendskab til fire grundlæggende bevægemønstre: Det knædominante bevægemønster, det hoftedominante bevægemønster, træk og pres. De skal kunne genkende bevægemønstrene i de funktionelle øvelser og udføre bevægemønstrene teknisk korrekt. Eleverne skal have kendskab til enkelte intervalprincipper, og slutteligt skal eleverne sammensætte en alsidig WOD, som gennemføres.

Eleverne udformer laver drejebøger med fokus på mobilitet, teknik og organisering af en WOD.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Styrketræning

Formål:
Forløbet er et kort forløb, der fokuserer på teorien bag styrketræning. Vi vil endvidere arbejde med en historisk og sociologisk, hvor vi tager udgangspunkt i udbredelsen af styrketræning og fitness i Danmark. Denne del af dette korte forløb leder op til det næste forløb, som er aerobic.

Efter dette forløb skal eleverne kunne skelne mellem forskellige typer af styrketræning med fokus på at kunne forklare forskellen på, hvordan man kan bygge styrketræning op efter formålet. Vi taler også og periodisering og brug af styrketræning som supplerende træning til andre sportsgrene.

Eleverne skal kunne diskuterer, hvaf forskellen på traditionel styrketræning og crossfit er.  

Teori:
DR - dokumentar
Hårde muller og stramme balder afsnit 1-3
Idrætsportalen:
Styrketræning i praksis: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=260
Maksimal styrke: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=261
Eksplosiv styrke: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=261
Spændstighedstræning: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=263
Muskeludholdenhed: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=263
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Aerobic

Formål:
Eleverne arbejder i dette forløb med aerobic som tema. Udover fokus på opbygning, bevægelseskvalitet, serier med flow og musikforståelse, arbejdes der også med emnet i et historisk og sociologisk perspektiv. Eleverne skal være bekendte med det historiske paradigmeskifte indenfor idræts – og kropskulturen, der resulterede i fitnessaktiviteter som aerobic og stepaerobic. Derfor indledes forløbet med en dokumentar om Cooper, der grundlagde tanken om aerobictræning for den almindelige borger.

I forløbet skal eleverne selv lære at opbygge en højre/venstre koreografi bestående af mindst 4 x 8 taktslag. Der arbejdes med grundtrin, drejninger, formationer, musikforståelse. Eleverne undervises i, hvordan man kan bygge en serie op glidende og uden pause.
Forløbet afsluttes med at eleverne laver en koreografi med tre H/V serier og en drejebog.
Teoretisk inddrages anaerob og aerob træning
Evaluering:
Eleverne evalueres på følgende
• Opbygning
• Progression i opbygningen i forhold til sværhedsgrad
• Symmetri
• Skiftetrin (herunder højre/venstre koreografi)
• Flow i øvelsessammensætningen
• Bevægelseskvalitet
• Kreativitet herunder drejninger, tempo, retningsskift, formationer, armkoreografi
• Musikforståelse (herunder at kunne høre den ”store et’er” og holde takten)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Fodbold

Formål:
Der vil i dette forløb blive fokuseret på at indlære eller videreudvikle tekniske og taktiske færdigheder inden for fodbold. De tekniske elementer falder i hovedområderne

- driblinger
- tæmninger
- afleveringer
- afslutninger

Inden for hvert område vil du blive undervist i en række specifikke tekniske færdigheder. Taktisk sigter forløbet mod at udvikle din offensive og defensive spilforståelse, både individuelt og teamtaktisk.

Det overordnede mål er at udvikle elevernes tekniske og taktiske færdigheder inden for fodbold mest muligt. Forløbet tager udgangspunkt i arbejdet med de basale tekniske færdigheder, hvorefter der løbende vil blive mere fokus på de taktiske elementer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer