Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Tårnby Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Historie A
|
Lærer(e)
|
Aske Åbo Lund
|
Hold
|
2022 HI/c (1c HI, 2c HI, 3c HI)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro til historie - Vikingetiden
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en forståelse for vikingetiden i Danmark. Eleverne vil undersøge samfundets politiske, sociale og kulturelle aspekter og få en forståelse for, hvordan disse elementer bidrog til udviklingen af vikingetidens Danmark.
Faglige mål:
At kunne beskrive og analysere vikingetidens samfund i Danmark, herunder politisk og social organisation, religion og kultur
At kunne forstå og analysere vikingetidens betydning for Danmark og den europæiske historie
At kunne anvende kilder til at undersøge og fortolke vikingetidens samfund og kultur
Begreber:
Historiebevidsthed
Periodisering
Årsagssammenhænge
Historiebrug
Erindringshistorie
Kildekritik: tendens, 1. og 2.håndskilde, afsender, modtager
Fremstillingstekst vs. kilder
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
2
|
DHO - Danmark i 1800-tallet
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en forståelse af de væsentlige historiske begivenheder i Danmark i 1800-tallet, med fokus på økonomiske kriser, industrialisering, sædelighedsfejden og de slesvigske krige. Eleverne vil undersøge samfundsmæssige og økonomiske forandringer, der fandt sted i løbet af perioden, og de reformer, der blev gennemført som følge heraf. Derudover vil eleverne også undersøge de politiske og kulturelle debatter i Danmark i denne periode.
Faglige mål:
At kunne beskrive og analysere Danmarks økonomiske og politiske udvikling i 1800-tallet
At kunne forstå og anvende begreber som industrialisering, urbanisering og sædelighedsfejden
At kunne analysere og vurdere de samfundsmæssige og økonomiske konsekvenser af industrialisering, sædelighedsfejden og de slesvigske krige
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Klimaforandringer i fortid og nutid
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en forståelse af, hvordan klimaforandringer har påvirket menneskelige samfund både i historisk og nutidig kontekst. Eleverne vil undersøge udvalgte historiske perioder, hvor klimaet har spillet en afgørende rolle for samfundsudviklingen – den lille istid, middelalderens varmeperiode og den grønlandske bosættelse – og analysere, hvordan tidligere samfund reagerede på klimatiske ændringer. Derudover rettes blikket mod nutidens klimaforandringer og deres historiske rødder i industrialiseringen.
Forløbet sigter mod at udvikle elevernes evne til at arbejde med årsagsforklaringer, lange tidsperspektiver og samspillet mellem menneske og natur.
Faglige mål:
At kunne redegøre for og analysere væsentlige historiske klimaforandringer og deres betydning for samfund
At kunne identificere og forklare årsager og konsekvenser ved klimaforandringer i både fortid og nutid
At kunne diskutere og vurdere samfundsreaktioner på klimakriser i forskellige perioder, herunder politiske og teknologiske svar
At kunne arbejde kildekritisk med både historiske og nutidige kilder til klimaforandringer
At kunne perspektivere fortidige klimaforandringer til den nuværende klimakrise og reflektere over historisk ansvar og fremtidige udfordringer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
2. Verdenskrig - Holocaust
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en dybdegående forståelse af jødeforfølgelsernes historie fra 1. Verdenskrig frem til 2. Verdenskrig. Eleverne vil undersøge, hvordan antisemitismen opstod og udviklede sig i Europa, og hvordan den førte til systematisk forfølgelse og drab på jøderne. Eleverne vil også undersøge, hvordan jøderne reagerede på forfølgelserne og kæmpede mod dem.
Faglige mål:
At kunne analysere og forstå antisemitismens historie og dens betydning for Europa
At kunne forklare årsagerne til jødeforfølgelserne fra 1. Verdenskrig frem til 2. Verdenskrig
At kunne analysere og vurdere jødernes reaktioner på forfølgelserne og deres kamp mod dem.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Renæssancen
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en dybdegående forståelse af renæssancen i Italien. Eleverne vil undersøge, hvordan kunst, kultur og samfund udviklede sig i Italien i perioden fra det 14. til det 16. århundrede.
Faglige mål:
At kunne analysere og vurdere renæssancens kunst og kultur
At kunne redegøre for og forklare udviklingen af samfundet i Italien i renæssancen
At kunne anvende forskellige historiske kilder og metoder til at undersøge og fortolke renæssancen i Italien
Periodisering, kildeanalyse/billedanalyse/arkitekturanalyse, Historiebevidsthed, Periodisering, Eurocentrisme, Begrebshistorie, Historiebrug, Historiesyn, , taksonomi
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Israel/Palæstina
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en historisk forståelse af konflikten mellem israelere og palæstinensere med fokus på udviklingen fra zionismens opkomst i slutningen af 1800-tallet til nutidens geopolitiske situation. Gennem arbejdet med centrale begivenheder – såsom det osmanniske riges fald, Balfour-erklæringen, oprettelsen af staten Israel i 1948, krigene i 1967 og 1973, intifadaerne og fredsforhandlingerne – undersøger eleverne årsagerne til og konsekvenserne af konflikten. Eleverne skal arbejde med både israelske og palæstinensiske perspektiver og diskutere, hvordan historien bruges i nutidens politiske og identitetsmæssige kamp.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Introduktion til religion og politik i Mellemøsten (ca. 2000 f.Kr. - 1900 e-Kr.) 0,5 side
-
Palæstina 0,8 side
-
Det zionistiske projekt 1,9 side
-
Jerusalem og de tre verdensreligioner 1,1 side
-
Zionisme 1,7 side
-
Første verdenskrig − britisk dobbeltspil i Mellemøsten (1914−1918)
-
Optakt til 1. verdenskrig
-
1. verdenskrig og Storbritanniens dobbeltspil
-
Balfour-erklæringen og krigens afslutning
-
Versailles-traktaten og mandatforordningen
-
Etablering af Palæstina-mandatet
-
Anden verdenskrig og Israels oprettelse − en jødisk stat i Mellemøsten (1939−1948) 0,5 s.
-
Illegal jødisk indvandring 1,8 s.
-
Borgerkrig i Palæstina 0,7 s.
-
FNs delingsplan, 1947 2,5 s.
-
Israels oprettelse og Palæstinakrigen – 1948-49 1,7 s.
-
Seksdageskrigen – et vendepunkt i konflikten (1964−1970) 0,5 s.
-
Optakt til Seksdageskrigen 1,8 s.
-
Krig i seks dage i juni 1967 1,3 s.
-
Organiseret palæstinensisk modstand 1,6 s.
-
Araberne vil ikke forhandle 1,6 s.
-
Israel - en regional stormagt (ca. 1967-1974) 0,6 s.
-
Nye toner fra Egypten 0,9 s.
-
Oktoberkrigen, 1973 1,7 s.
-
PLO opnår international anerkendelse 1,8 s.
-
The Special Relationship – Holocaust og værdifællesskab 1. s
-
Ny amerikansk mellemøstpolitik – en strategisk alliance med Israel 1,3 s.
-
Den magtfulde israelske lobby i USA 1,6 s.
-
Gazakrigene 2 s.
-
Atomvåben-aftale med Iran 0,7 s.
-
Obama, Netanyahu og Trump 1 s.
-
Hvor bevæger Palæstinakonflikten sig hen - tre gammelkendte udfordringer 1,5 s.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
FF5 Slaveri i antikken
FF5 Slaveri i antikken med særligt fokus på Romerriget
KRAV:
Der ønskes en besvarelse af enten nedenstående opgaveformulering eller egen formuleret opgaveformulering.
Besvarelsen skal formuleres som en skriftlig aflevering på maksimalt 4 ns. med hhv. en indledning, metodeovervejelser i begge fag og overvejelse af begrebspar fra vidensmønstre (Ideografisk/nomotetisk, Kvalitativt/kvantitativt, Synkron/Diakron), besvarelse af opgaveformuleringen, konklusion og litteraturliste.
MATERIALER:
Der ønskes en besvarelse ud fra materialer, der er anvendt i historiefaget og forløbet: Slaveri i antikken og i oldtidskundskab vedhæftet til dette forløb.
Materialerne skal indgå som litteraturhenvisninger og skrevet ind på litteraturlisten.
OPGAVEFORMULERING:
Hvorfor blev slaver behandlet anderledes end borgerne i Romerriget?
1. Redegør for hvem og hvad er en slave og hvilke forhold levede slaver under i Romerriget?
2. Analyser ligheder og forskelle i Varro, Columella og Senecas syn på slaven - og vurder, hvad er det nye i Senecas syn på slaven? inddrag begreber fra den stoiske filosofi.
Kilder: Varro og Columella om slaver: https://historieportalen.systime.dk/?id=152#c717
3. Diskuter slavens økonomiske betydning for det romerske samfund og for de borgere, der havde råd til slaver og levede i en republik - og perspektiver til det athenske samfund og de borgere, der havde råd til slaver der. Inddrag viden om de historiske forhold, styreformer og rettigheder som borger etc.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
FF5 - Slaveri i Antikken
|
17-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Romerriget
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en forståelse af Romerrigets udvikling, politiske strukturer, ekspansion og betydning som civilisation. Gennem arbejdet med udvalgte perioder og begivenheder – herunder overgangen fra republik til kejserdømme og Pax Romana – opnår eleverne indsigt i, hvordan magt, kultur og identitet blev formet og udfordret i et af verdenshistoriens mest indflydelsesrige imperier. Der lægges vægt på både de indre dynamikker i riget og dets forhold til omverdenen. Forløbet træner elevernes evne til at arbejde med forandring og kontinuitet over lange tidsperspektiver samt til at analysere historiske årsagskæder.
Faglige mål:
At kunne redegøre for og analysere Romerrigets politiske, sociale og kulturelle udvikling
At kunne forklare årsagerne til Romerrigets ekspansion og senere fald
At kunne forstå og anvende begreber som republik, imperium, borgeridentitet, centralmagt og provinsforvaltning
At kunne analysere historiske kilder fra antikken og reflektere over deres brugsværdi og kontekst
At kunne diskutere og vurdere Romerrigets betydning i eftertiden og hvordan det er blevet brugt som forbillede i europæisk historie
At kunne perspektivere Romerriget til andre imperier og til aktuelle spørgsmål om magt, integration og identitet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Pest eller Corona
Det studieretningstonede forløb "Pest, Kolera og Covid19" tager udgangspunkt i den igangværende corona-pandemi, og forsøger at undersøge hvilke forskelle og ligheder der er på samfundets og individernes reaktion på pandemien og fortidige reaktioner og sygdomsopfattelser. Vi undersøger altså bl.a. hvordan man idag og i fortiden har opfattet epidemierne og hvordan man har reageret på både individniveau og samfundsniveau. (karantæne, isolation, hygiejne mv.)
Vi undersøger middelalderens syn på krop, sundhed og sygdom med kraselæren, den holitstiske kropsopfattelse og de 4 kropsvæsker, miasme-teorien overfor Contagionist-teorien mv.
Vi arbejdede herefter med pest-epidemierne og dykker slutteligt ned i koleraepidemierne i 1800 tallet, samt den spanske syge og AIDS og belyser forskellige teorier om årsager, behandlingsmetoder og reaktioner.
Faglige mål i forløbet
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer...
- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale
- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof
- Hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
- nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- sociale revolutioner
- globalisering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
USA's tilblivelse
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en kronologisk og tematisk forståelse af USA’s historiske udvikling fra uafhængighedserklæringen i 1776 frem til afslutningen på den kolde krig omkring 1990. Forløbet har særligt fokus på spændingsfeltet mellem frihedsidealer og udelukkelse, herunder slaveriets betydning for USA’s økonomi og sociale orden, borgerkrigen og afskaffelsen af slaveriet, Jim Crow-segregationens indførelse og de lange kampe for borgerrettigheder i det 20. århundrede. Samtidig undersøges USA’s voksende rolle som global supermagt efter 2. verdenskrig, herunder landets ideologiske og politiske konfrontation med Sovjetunionen under den kolde krig. Forløbet har til formål at træne elevernes forståelse af samfundsmæssige forandringer over tid, identitetsdannelse og brugen af historie i nationale selvbilleder.
Faglige mål:
At kunne redegøre for og analysere centrale begivenheder og udviklingslinjer i USA’s historie fra 1776 til ca. 1990
At kunne forklare slaveriets rolle i amerikansk økonomi, politik og kultur samt analysere modstand og afvikling af slaveriet
At kunne forstå og anvende begreber som racisme, borgerrettigheder, segregation, lighedsidealer og magtbalance
At kunne analysere årsager og konsekvenser af borgerkrigen, Jim Crow-lovgivningen og borgerrettighedsbevægelsen
At kunne diskutere og vurdere USA’s udenrigspolitiske rolle som supermagt i det 20. århundrede, herunder under den kolde krig
At kunne reflektere over, hvordan USA’s historie bruges og debatteres i nutidens politiske og kulturelle sammenhænge
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Kronologiforløb
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55176612883",
"T": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55176612883",
"H": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55176612883"
}