Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Tårnby Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
Lærer(e)
|
Susan Benedikte Munk
|
Hold
|
2022 EN/c (1c EN, 2c EN, 3c EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Engelsk grundforløb 2022
Fokus :
• Samtaler i grupper
• Arbejde med grundlæggende tekstanalyse- og fortolkningsbegreber inden for fiktion og sagprosa (where, when, who, what)
• Arbejde med evnen til at skelne mellem væsentligt og uvæsentligt
• Ordforrådsarbejde som fast del af tekstarbejdet
• Fokus på ordklasser, formalitet, semantiske felter, synonymer
Kompetencer:
• Sammenhængende mdtl. og skr. fremstilling på engelsk af et kendt emne
• Redegøre for indhold (i forskellige genrer)
• Basal analyseteknik
• Perspektivering til andre tekster
• Formulere egne synspunkter og argumenter
• Elementært ordforråd
• God lytte forståelse
• Ordbogskompetencer
• Pænt, rimelig korrekt engelsk – nogenlunde fluency
• Kunne skrive og beskrive forskellige typer tekster
Afleveringer:
• Kreativ aflevering i forlængelse af læstre noveller
Grammatisk progression:
• Ordklasser - inklusiv introduktion til ordbogen.com, Oxford Learners Dictionary og Thesaurus (antonym)
• Semantik
• Syntaks
• Kongruens
• Uregelmæssige verber
• Substantivers flertal
• Apostroffer i genitiv
• Sproglig bevidsthed integreret
• Evt adverbier
Genrer og analysebegreber
• Short story
• Poem
• Non-fiction (Reuters article + speech)
Kernestof:
Kate Buckley: My Mother's Closet (2008) In: Allan Uhre Hansen og Mette Brusgaard, Jeg er Sprog. Systime, 2018 https://jegersprog.systime.dk
Michael Plemmons "Noel" (1985) In: Kirsten Egebjerg et. Al. Texting - 1st Year Fiction, Systime 2005
Molara Wood "Girl on the Wall (2013) In: Agnete Fog og Anne Mette Finderup Worlds of English, Systime 2022 https://worldsofenglish.systime.dk/?id=319
"The Parkland School shooting 2018" In: Allan Uhre Hansen og Mette Brusgaard, Jeg er Sprog. Systime, 2018 https://jegersprog.systime.dk
Donald Trump, "Statement by President Trump on the Shooting in Parkland, Florida" (2018) The White House website, https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/statement-president-trump-shooting-parkland-florida/ (visited 17 February 2020)
Supplerende materiale:
Standard and non-standard English (Britain) British Library website https://www.bl.uk/british-accents-and-dialects
https://www.youtube.com/watch?v=5b9mGp5uY9Q
Standard and non-standard English (the USA) in: Allan Uhre Hansen og Mette Brusgaard, Jeg er Sprog. Systime, 2018 https://jegersprog.systime.dk
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Textual Analysis
Tekstlæsning - The Human Heart
Formål: Vi læser genren the short short story, mini-sagas og symbolic stories for at blive bekendt med engelskfagets metoder og at træne analysefærdigheder.
Indhold: Et forløb med korte, lettilgængelige og forskelligartede tekster.
Arbejdsmetode: Gruppearbejde, pararbejde, klassediskussioner øver de sproglige og sociale færdigheder, og parfremlæggelser afholdes for at fremme selvstændighed og ansvarlighed.
Materialer:
Jørgen Riber Christensen: The Human Heart, Systime, 2002
- When I woke up, Augusto Monterroso
- The Postcard, Guy Carter
- The Maker, Matthew Peates
- Embroidery, Ray Bradbury
- Horseman!, Roger Zelasny
- The Vase, Jimmy Glen
- Indian Camp, Ernest Hemingway
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
21,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Guns in the US
Dette forløb er knyttet til deres FF2 - Findes Sandhed
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
School Shootings and Violence - EXAM
Fokus på sensational og faktuel journalistik, men især på begreberne:
Assimilation/integration/alienation/identity and The Social Collective vs. Individualism.
Forløbet er normalt elevstyret med nogle ledetråde fra lærer. Målet med forløbet er
at diskutere et samfundsmæssigt problem, som i stigende grad er ved at blive et globalt problem.
Målet er også at I skal forberedes til at arbejde i projektform, derfor afsluttes med en internetsøgning
og fremlæggelser.
Tekster i kompendiet:
-A Time Line of Recent Worldwide School Shootings:
infoplease.com/ipa/A0777958.html
-Use of Guns Responsible for Increased Homicides by Juveniles:
infoplease.com/ipa/A0862712.html
-School War Zone:
denver.rockymountainnews.com/shooting /040aas00.shtml
-Demonic plan was months in making:
denver.rockymountainnews.com/shooting /0516bguy2.shtml
-School attack shatters Amish idyll: ABC News online Tuesday, 3 October 2006.
-Daryl Cagle's Professional Cartoonists Index - 2 cartoons.
-Teachers Massacred, John Hooper, The Guardian April 27, 2002.
-New gun law call as city mourns, John Hooper, The Guardian, April 27, 2002.
-Lock and Load,
http://www.tcrecord.org/Blog.asp
Grammatik.
Supplerende materiale:
-Why, Honey? , Raymond Carver. - muligvis
3 TED Talks vedr. Guns, Control, Rights and Shootings.
A.
https://www.ted.com/talks/hanna_kane_the_truth_about_school_shootings 12 min.
B.
https://www.youtube.com/watch?v=azRl1dI-Cts 7.5 min
C.
https://www.ted.com/talks/william_woodward_school_shootings_can_be_prevented_here_s_how?utm_source=tedcomshare&utm_medium=email&utm_campaign=tedspread 15.4 min.
Dette forløb er knyttet til deres FF2 - Findes Sandhed
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Youth Cultures in the UK - EXAM
Dette er tænkt som et projekt, hvor eleven skal fokusere på sin egen indsats og
hvordan eleven arbejder sammen med andre i en gruppe, der afleverer et samlet
produkt. Som gruppe skal der fremlægges for klassen.
Alt arbejde skal lægges ind i elevens personlige arbejdsrum – klassenoter i onenote.
Klassen inddeles i grupper, som hver arbejder 3 timer med en cult: Teddy Boys,
Mods, Rockers, Hippies, Skinheads, Punks, New Wave, Hip Hop.
Grupperne fordyber sig 3 timer/2 moduler hver i deres youth cult. Derefter
fremlægges for klassen efter lodtrækning i 15 min. med en power point
præsentation, så alle i klassen har baggrundsviden om hver enkelt youth
culture/cult og kan identificere disse cultures.
Vi ser derefter en moderne film vedr. Skinheads fra 'the early 80s':
This is England
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Australia downunder EXAM
Formål:
Bekendtskab med et 'andet engelsktalende land'.
Eleverne læser tekster om straffekolonier i Australien.
Der læses en kort beskrivelse af nogle af de mytiske
væsner, som er en del af Aboriginal kultur.
Derudover en intro til Dreamtime.
Derefter læses tekster af half-caste Aboriginals.
En del af forberedelserne inkluderer projektarbejde, hvor eleverne undersøger forskellige aspekter af livet i Australien.
Tekster fra 'Australian Fair':
Gin Lane, William Hogarth
The Fatal Shore, Robert Hughes
The Band Played Waltzing Matilda, Eric
Bogle - https://www.youtube.com/watch?v=WG48Ftsr3OI
Tekster fra "The Grass Was Greener":
Splitter, Bruce Pascoe
My Place, Sally Morgan
Tekster fra "Writing from Australia":
Three Lizard Dreamings, Obed Raggett 1980.
Maiden Speech by Pauline Hanson
Music:
I come from a land down under, Men at
work... Youtube
Waltzing Mathilda, lyrics by A.B.Paterson
Film:
Sonar Australia
The Rabbit Proof Fence
Billedanalyse:
Gin Lane af William Hogarth, m.m
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
7. Processkrivning af Book Review / 6
|
12-05-2023
|
8. Mundtlig opgave
|
14-05-2023
|
4. Rabbit Proof Fence
|
15-10-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Australia downunder
Ander Engelsktalende Land
Dette forløb er påbegyndt i 1g, Vi blev ikke helt færdige med forløbet og fortsætter.
Bekendtskab med et 'andet engelsktalende land'.
Eleverne læser tekster om straffekolonier i Australien.
Der læses en kort beskrivelse af nogle af de mytiske
væsner, som er en del af Aboriginal kultur.
Derudover en intro til Dreamtime.
Derefter læses tekster af half-caste Aboriginals.
En del af forberedelserne inkluderer projektarbejde, hvor eleverne undersøger forskellige aspekter af livet i Australien.
Tekster fra 'Australian Fair':
Gin Lane, William Hogarth
The Fatal Shore, Robert Hughes
The Band Played Waltzing Matilda, Eric
Bogle - https://www.youtube.com/watch?v=WG48Ftsr3OI
Tekster fra "The Grass Was Greener":
Splitter, Bruce Pascoe
My Place, Sally Morgan
Tekster fra "Writing from Australia":
Three Lizard Dreamings, Obed Raggett 1980.
Maiden Speech by Pauline Hanson
Music:
I come from a land down under, Men at
work... Youtube
Waltzing Mathilda, lyrics by A.B.Paterson
Film:
Sonar Australia
The Rabbit Proof Fence
Billedanalyse:
Gin Lane af William Hogarth, m.m
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Theory about Rhetorical Devices
Theory about Rhetorical Devices.
Students acquaint themselves with the basic rhetorical devices most commonly
used in great speeches.
We study the theory behind rhetoric and basic devices, where after students
analyze two well-known speeches.
Materials:
1) Brunn Poul og Veirup Lisbeth: English Grammar Guide Grundb 1.Udg 10.o, Systime: s30-32
2) Tekstuddrag af tale, Bill Clinton holdt, da han tiltrådte som USA's præsident
Den 20. januar 1993, samt UVM besvarelse til Bill Clintons tale.
3) Rhetorical devices most commonly used in Great Speeches - compendium
Transcript and video:
1. Martin Luther King Jr. I Have A Dream Speech With Subtitles
https://www.youtube.com/watch?v=mkXD_kuErps
2. Joey Bada$$ Land Of The Free (2017)
Joey Bada$$ - "Land of the Free" (Official Music Video)
https://genius.com/Joey-bada-land-of-the-free-lyrics
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
American Ways; Values and Beliefs
Fokus: Historiske og samfundsmæssige aspekter af USA.
- Eleverne skal kunne læse sig frem til de traditionelle amerikanske værdier og forstå
hvorledes disse har præget amerikanernes liv i fortiden frem til i dag.
- Introduction, Traditional American Values and Beliefs, Government and Politics in
the United States, Education in the United States.
- Vi bygger videre på analysen.
- De taksonomiske niv. og eksamen introduceres.
- Eleverne trænes i fremlæggelser på engelsk.
Materialer og tekster:
" Fields of Vision, vol. 1. Longman 2007", North America From the beginnings to
1823, 110-113.
"American Ways", kapitel 1, 2 og 7.
"Ideal Americans and American Ideals", The Gift Outright by Robert Frost, The
Declaration of Independence, and The New Colossus by Emma Lazarus.
Grammatik: Grammar guide: kap. 10,11,12,13,14,15,16.
Lytteøvelse: Bruce Springsteen: The River.
Eleverne skal forsøge at aflytte teksten og analysere sangen.
Eventuelle Film:
BBC: The Hoover Dam.
Thank You for Smoking
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
6. Declaration of Independence
|
20-12-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
American Ways and Values
Fokus: Historiske og samfundsmæssige aspekter af USA.
- Eleverne skal kunne læse sig frem til de traditionelle amerikanske værdier og forstå
hvorledes disse har præget amerikanernes liv i fortiden frem til i dag.
- Introduction, Traditional American Values and Beliefs, Government and Politics in
the United States, Education in the United States.
- Vi bygger videre på analysen.
- De taksonomiske niv. og eksamen introduceres.
Materialer og tekster:
" Fields of Vision, vol. 1. Longman 2007", North America From the beginnings to
1823, 110-113.
"American Ways", kapitel 1, 2 og 7.
"Ideal Americans and American Ideals", The Gift Outright by Robert Frost, The
Declaration of Independence, and The New Colossus by Emma Lazarus.
Grammatik: Grammar guide: kap. 10,11,12,13,14,15,16.
Lytteøvelse: Bruce Springsteen: The River.
Eleverne skal forsøge at aflytte teksten og analysere sangen.
Eventuelle Film:
BBC: The Hoover Dam.
12 Years a Slave
The Patriot eller Lincoln.
Thank You for Smoking
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Lingua Franca
|
18-01-2024
|
6. Grammar assignment 1-4
|
05-02-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Hemingway - IN OUR TIME
Vi skal fordybe os i Hemingways 'style of writing' eller det man også kalder
'Hemingway's voice' .
Hemingway har en særlig skrivestil og den er let genkendelig.
Eleverne læser et kapitel til hvert modul, hvor de besvarer spmål til kapitlet, arbejder
med sproget og vignetten, og indlæser et podcast, der opsummerer deres
besvarelser. Ved nogle kapitler laves grammatiske øvelser som f.eks. at omskrive
vignettens verbale tid eller fokus på ordklasser - især i 'A very short story'.
Arbejdsmetoden skifter mellem individuelt arbejde, gruppearbejde, klassearbejde i
teams og skriftligt arbejde.
Materiale
Eleverne har fået en pdf-fil, IN OUR TIME by Ernest Hemingway,
men er også blevet opfordret til at finde bedre kopier på nettet,
da bogen er frit tilgængelig og ikke underlagt copyright længere. Udgaven har
både vignetter og 15 kapitler.
Det har ikke være muligt at udlevere bogen, da vi arbejder med virtuel undervisning
grundet Corona-virus.
Indtil videre har vi læst de første 7 kapitler i bogen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Utopia-Dystopia part one - EXAM
Forløbet begynder lige inden sommerferien og fortsætter igen i august.
Tekster:
Ray Bradbury: The Pedastrian, Man Belonging or not Belonging, Gyldendal 1993
Kurt Vonnegut: 2BR02B, Contexts
John Lennon: Imagine, Lyrics og youtube.com
Bog:
*Engelsk antologi fra 1500 til vor tid, Munksgaard 1982
William Blake: The Ecchoing Green, And Did Those Feet
Aldous Huxley: Brave New World
Edwin Muir: The Horses
Edwin Muir: Horses
Film: V for Vendetta
Film: Cloud Atlas
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Utopia-Dystopia part two
Indhold: Utopia and Dystopian reality - Eksamenspensum
Tekster:
Ray Bradbury: The Pedastrian, Man Belonging or not Belonging, Gyldendal 1993
Kurt Vonnegut: 2BR02B, Contexts
John Lennon: Imagine, Lyrics og youtube.com
Bog:
*Engelsk antologi fra 1500 til vor tid, Munksgaard 1982
William Blake: The Ecchoing Green, And Did Those Feet
Aldous Huxley: Brave New World
Edwin Muir: The Horses
Edwin Muir: Horses
Film: V for Vendetta
Film: Cloud Atlas
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Shakespeare's Sonnets and Plays
Forløbet starter med en introduktion Renæssancen. Dernæst læser eleverne historisk baggrund for 'The Elizabethan Era' og 'The Great Chain of Being'.
"A Short History of Literature in English", Gitte Barkholt og Jørgen Jepsen. Systime 2010:
- Kap. 2 , The Renaissance.
Internet sider:
Shakespeare's Sonnets 12, 18, 130
YouTube sider:
Korte uddrag fra Shakespeare's Hamlet og Measure for Measure.
David Tennant - Measure for Measure
https://www.youtube.com/watch?v=uz4_ec5DMgA
og
David Tennant - Measure for Measure
https://www.youtube.com/watch?v=4_jcxyhzGa8
William Shakespeare - Sonnet 18 - David Gilmour https://www.youtube.com/watch?v=U8Rpnecb5nI
David Tennant &Catherine Tate Comic Relief https://www.youtube.com/watch?v=g8oBG5aP__E
Venus - "Shall I Compare Thee To A Summer's Day?"
https://www.youtube.com/watch?v=IHwIra05pM&
"Macbeth", red. Ole Juul Lund, Gyldendal 1993.
- Elizabethan England - and William Shakespeare
-The Elizabethan World Picture
- Language and Style
We read the following excerpts from Macbeth:
Act 1 scene 1
Act 1 scene 2
Act 1 scene 7
Act 2 scene 1
Act 2 scene 2
Act 5 scene 5
Supplerende:
Film: Romeo and Juliett
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi afslutter emnet Utopia-Dystopia i dag. Derefter starter vi med Shakespeare.
-
Læs sider 25-29 i Macbeth bogen. Læs også om Renæssancen på onenote.
-
Læs og lav grammatikken på sider 4 og 5 i onenote - Shakespeare.
-
læs side 8 og sonnet 18 i Shakespeare. Intro til Sonnet analyse.
-
Vi gennemgår jeres analyse af sonnet 18 og I skal læse og forsøge at analysere sonnet 12 hjemme.
-
Læs sonnet 130 og forsøg at analysere den.
-
Læs kap. 13 i grammatikbogen igennem.
-
Jeg har lagt jeres grupper ind på Macbeth-siden nu. Det burde være til at overskue. Husk at opdatere jeres onenote, så I kan se det hele. Grupperne er også ændret. Læs det hele igennem hjemme så I er klar til par-arbejdet. I skal præstere jeres eget
-
I får 20 min til at samle ideer og tanker og så går vi igang med jeres fremlæggelser.
-
6 grupper mangler at fremlægge.
-
Dagens modul er virtuelt.
-
Vi ser filmen færdig sammen, derefter en lille skriftlig prøve-
-
No homework
-
Read chapter 2 of K-PAX
-
Read chapter 3 and 4 of K-PAX
-
Read chapter 5 of K-PAX
-
Read chapter 6 + 7 in K-PAX
-
Vi har lige fået dette modul i engelsk og det er kort varsel for lektier, så vi gennemgår lidt af jeres grammatikopgave, m.m. Husk derfor jeres grammatikbøger.
-
En kort afsluttende samtale vedr K-PAX bogen. Med fokus især på temaer og budskaber. Derefter en gennemgang af nogle opgaver fra jeres grammatikprøve.
-
Læs kap. 20 i grammar. Det er henførende stedord.
-
Vi skal tilbage til Shakespeare. I skal læse et stykke tekst i jeres bog MACBETH.
-
I skal læse et stykke tekst i jeres bog MACBETH.
-
Engelsk | Opgaveguiden til stx - dette er et link til Systime og metoder i engelsk til jeres SRP.
-
I læser videre i Macbeth: Se nedenfor. Vær mere grundige end sidste gang. Dette er ikke let, men I kan godt forstå det vha gloserne og jeres summary af Macbeth.
-
I skal læse et stykke tekst i jeres bog MACBETH. Vi skal igennem det hurtigere end sidste gang, så prøv at oversætte lidt derhjemme. I får også tid i jeres grupper.
-
Stx A 18. august 2021.zip
-
Sidste scener fra Macbeth forberedes hjemme: A3,4,37-73. A5,1,1-70. A5,5,1-51.
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
2. Grammatikprøve
|
31-10-2024
|
3. Grammar: øv 8
|
08-01-2025
|
VEX 2 Punctuation
|
23-01-2025
|
VEX 4 - Save as many as you ruin
|
26-01-2025
|
6. skriveøvelse
|
20-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
40 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Værklæsning af K-PAX
K-PAX roman af Dr. Gene Brewer
"K-PAX explores the nature of truth, reality and our enduring need to believe"
Fokus er lagt på gruppearbejde med en roman og arbejdsspmål.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Asbjørns K-PAX
|
20-12-2024
|
3. Grammar: øv 8
|
08-01-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Lingua Franca
Andet: Dette forløb har været en del af årgangsundervisningen på Tårnby gymnasium, Hermed menes der at eleverne har modtaget fælles undervisning og foredrag hvorefter de har arbejdet i grupper omkring en opgave, som den enkelte lærer vejledte og gav feedback på.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
17
|
Global Politics, Freedom and Fences - EXAM
Verden er præget af en voksende indbyrdes afhængighed, hvad angår levevilkår og
holdninger.
Problemerne i forbindelse med den øgede indbyrdes afhængighed forstærkes af, at
det netop ikke er hele verden, som er blevet økonomisk og politisk globaliseret.
Teksterne fra antologien rummer plads til analyse både politisk og sprogligt, og det
vil være muligt at perspektivere det givne materiale litteraturhistorik, kulturelt,
samfundsmæssigt og historisk samt til aktuelle forhold.
Eleverne har haft fokus på især 'Global Inequality and Clash of Civilizations', samt
etiske og økonomiske konsekvenser af globaliseringen.
Bog:
*Politics in a Global World: Birgitte Prytz Clausen, Systime 2008.
Tekster:
John Vidal: How the world's biggest ship is delivering our Christmas - all the way
from China 2006
Anthony Giddens: Runaway World 1999
Judith Mirkinson: Red light, green light: the global trafficking of women
Bono: Harvard University commencement speech
Naomi Klein: Fences of enclosure, windows of possibility
Salman Rushdie: Fighting the forces of invisisbility 2001
Samuel P. Huntington: The Clash of Civilizations 1993
Dette forløb er afviklet anderledes end normalt. Elever har valg små grupper og jeg har interviewet dem om hver tekst særskilt, for derefter at give dem feedback på sprog og indhold. Noget der minder om mini-eksamener mundtligt.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
I dag starter et nyt emne: Global Politics. Der er indlæst nogle tekster til emnet, som er et minimumskrav.
-
I skal have læst og arbejdet med den første tekst af Salman Rushdie i forrige modul, samt skrevet en opsummering af teksten. Denne lægges op i jeres samarbejdsområde under jeres gruppenavne.
-
I skal læse teksten i 2. modul af Samuel Huntington. Vigtigt at I alle har slået de svære ord op.
-
Vi skal nå en del i dag. Gøre Salman Rushdie teksten færdig, så hav alle svar parate.
-
Helt generelt skal vi gennemgå 2. modul Huntington teksten i dag, men vi starter med at gruppe 1 besvarer spmål 8 til Rushdie teksten og gruppe 3 besvarer spmål 9 Rushdie. Det er den tekst, vi ikke blev helt færdige med sidste gang.
-
I skal læse 2. modul teksten og analysere den. Jeg kaster en terning og den gruppe, der bliver valgt fremlægger for mig. Vi starter med fremlæggelser næsten lige med det samme.
-
dec_2024_template-20264 (1).docx
-
Se TEAMS kalender for at deltage i mødet. I skal alle møde ind på TEAMS her til morgen, så forklarer jeg dagsordenen.
-
Alle grupper er klar til fremlæggelser. Hvis I bruger projekteren, så husk at den skal forbindes med hdmi kabel - brug evt. usb. Vigtig i ikke læser op fra pc eller manuskript. Et talepapir med stikord er fint, men ikke fra en pc.
-
Evt. fremlæggelser. Derefter laver vi eksamenspensum, så grammatikken fra terminsprøven.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55994188376",
"T": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55994188376",
"H": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55994188376"
}