Tårnby Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Tårnby Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3z HI (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Tårnby Gymnasium
Fag og niveau
Historie A
Lærer(e)
Aske Åbo Lund
Hold
2023 HI/z (
1z HI
,
2z HI
,
3z HI
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Vikingetiden
Titel 2
1.Verdenskrig
Titel 3
Konspirationsteorier
Titel 4
Holocaust
Titel 5
Israel/Palæstina
Titel 6
Pest eller Corona
Titel 7
Danmark som kolonimagt
Titel 8
Antikkens Grækenland
Titel 9
Den kolde krig - Vietnamkrigen
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Vikingetiden
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en forståelse for vikingetiden i Danmark. Eleverne vil undersøge samfundets politiske, sociale og kulturelle aspekter og få en forståelse for, hvordan disse elementer bidrog til udviklingen af vikingetidens Danmark.
Faglige mål:
At kunne beskrive og analysere vikingetidens samfund i Danmark, herunder politisk og social organisation, religion og kultur
At kunne forstå og analysere vikingetidens betydning for Danmark og den europæiske historie
At kunne anvende kilder til at undersøge og fortolke vikingetidens samfund og kultur
Begreber:
Historiebevidsthed
Periodisering
Årsagssammenhænge
Historiebrug
Erindringshistorie
Kildekritik: tendens, 1. og 2.håndskilde, afsender, modtager
Fremstillingstekst vs. kilder
Indhold
Kernestof:
Historiefag og historiebrug - https://frafortidtilhistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=184
Den lille og den store historie - https://frafortidtilhistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=137
Hvad bruger vi historie til? https://frafortidtilhistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=130
Fortid til historie - Arbejdsspørgsmål til lektien (Webvisning)
Læs: DK mellem erindring og glemsel s. 29-34.pdf
description
Historiebevidsthed - https://frafortidtilhistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=140
Historiesyn - https://frafortidtilhistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=141
Fra fortid til historie: Kollektiv erindring
Fra fortid til historie: Erindringspolitik - hvad skal vi huske, og hvad skal vi glemme?
Systime: Fra fortid til historie: Kilder
Systime: Fra fortid til historie: Kildekritik - Hvad kan kilderne bruges til?
Systime: Fra fortid til historie: Analysespørgsmål til kilder og et par kildekritiske misforståelser?
Systime: Fra fortid til historie - forskellige fremstillingstyper
Systime: Fra fortid til historie - Lærerbøger
Systime: Fra fortid til historie - populærhistoriske fremstillinger
3 Fremstillingstekster om vikingetiden - OCR behandlet.pdf
Microsoft Forms
Vinkler på vikingetiden s. 87-90 - OCR-behandlet.pdf
description
I skal ikke være fysisk tilstede på skolen, da modulet er virtuelt.
Læs: Kilde - Widukind om Haralds overgang til kristendommen.pdf
description
Læs: Kilde - Adam af Bremen om Haralds overgang til kristendommen.pdf
description
Vinkler på vikingetiden s. 8-10, 106-109 og 111 - OCR-behandlet.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Projektarbejde
Titel 2
1.Verdenskrig
DHO forløb om. 1. verdenskrigs konsekvenser i et tværfagligt og mentalitetshistorisk perspektiv.
Forløbet tog udgangspunkt i en kort udredning af årsagerne til første verdenskrig samt omstændigheder og karakteristika ved skyttegravskrigen.
Forløbet fokuserede herefter på en undersøgelse af soldaternes forhold ved fronten, med perspektivering til de psykiske konsekvenser for soldaterne samt de kunstneriske og samfundsmæssige konsekvenser umiddelbart efter verdenskrigen.
Indhold
Kernestof:
Lav jeres fremlæggelser færdige
Lav jeres fremlæggelser færdige inden timen. Det er jeres lektie
https://1verdenskrig.ibog.frydenlund.dk/?id=300
https://verdenefter1914idanskperspektiv.systime.dk/?id=540
https://verdenefter1914idanskperspektiv.systime.dk/?id=1035
https://kbharkiv.dk/udforsk/koebenhavnerne-fortaeller/erindringer-om-1-verdenskrig/
https://historievejen.inst.vejen.dk/anekdoter/historier-fra-foerste-verdenskrig/
https://denstorekrig1914-1918.dk/arkiv/
https://www.his2rie.dk/kildetekster/1-verdenskrig/
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Konspirationsteorier
• Opnå indsigt i og analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund i et historisk perspektiv.
• Reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende.
• Anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale herunder eksempler på brug af historie.
• Opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden.
• Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
kernestofområderne:
• Kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie.
• Historiebrug og historieformidling.
• Historiefaglige teorier, metoder og historiefaglige begreber.
Indhold
Kernestof:
Afsnit 1.1.1
afsnit 1.1.5
afsnit 1.1.8
afsnit 1.1.9.
Teoritekst 10 + case 1
Teoritekst 12 (inkl. besvarelse af læsespørgsmål) + Eurabia + case 8
Teoritekst 11 + teoritekst 17
Hvilke diskurser fremtræder i Breiviks manifest?
Find materiale til en historisk konspirationsteori, som du vil arbejde med
Lav jeres egne lektier til modulet
Projektbeskrivelse:
Fremlæggelser af jeres analyser af jeres konspirationsteorier
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Holocaust
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en dybdegående forståelse af jødeforfølgelsernes historie fra 1. Verdenskrig frem til 2. Verdenskrig. Eleverne vil undersøge, hvordan antisemitismen opstod og udviklede sig i Europa, og hvordan den førte til systematisk forfølgelse og drab på jøderne. Eleverne vil også undersøge, hvordan jøderne reagerede på forfølgelserne og kæmpede mod dem.
Faglige mål:
At kunne analysere og forstå antisemitismens historie og dens betydning for Europa
At kunne forklare årsagerne til jødeforfølgelserne fra 1. Verdenskrig frem til 2. Verdenskrig
At kunne analysere og vurdere jødernes reaktioner på forfølgelserne og deres kamp mod dem.
Indhold
Kernestof:
De sidste 3 grupper fremlægger
Versaillesfreden - 2,5 sideWeimarrepublikkens første svære år - 1,5 sidePå vej mod diktaturet - 1,8 sider
Adolf Hitler og nazistpartiet
Hitler bliver Rigskansler 1933
Racisme og socialdarwinisme
Nazismen og antisemitismen
Kapitel 2 Nazisme, racisme og antisemitisme
Antisemitismen og Holocaust
De første indgreb mod jøderne
Nürnberg-lovene 1935
Krystalnatten 1938
Isolation: Ghettoer og koncentrationslejre
Jøderne isoleres
Einsatzkommandoer og ghettoer
I ly af krigen: Masseudryddelse
Masselikvideringer og den første udryddelseslejr
Det industrialiserede massedrab
Wannsee-konferencen januar, 1942
Krigslykken vender
Hvem var gerningsmændene?
Tilskuernes og de allieredes ansvar
Jødernes situation efter krigen
Nürnbergprocessen og forbrydelser mod menneskeheden
Kendskabet til Holocaust
Adolf Eichmann på anklagebænken 1961 ændrer billedet
En tv-serie og en film ændrer den folkelige bevidsthed om Holocaust
Holocaust og folkedrab
Lav jeres spørgsmål til The Zone of interest færdige
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Israel/Palæstina
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en historisk forståelse af konflikten mellem israelere og palæstinensere med fokus på udviklingen fra zionismens opkomst i slutningen af 1800-tallet til nutidens geopolitiske situation. Gennem arbejdet med centrale begivenheder – såsom det osmanniske riges fald, Balfour-erklæringen, oprettelsen af staten Israel i 1948, krigene i 1967 og 1973, intifadaerne og fredsforhandlingerne – undersøger eleverne årsagerne til og konsekvenserne af konflikten. Eleverne skal arbejde med både israelske og palæstinensiske perspektiver og diskutere, hvordan historien bruges i nutidens politiske og identitetsmæssige kamp.
Indhold
Kernestof:
Introduktion til religion og politik i Mellemøsten (ca. 2000 f.Kr. - 1900 e-Kr.) 0,5 side
Palæstina 0,8 side
Det zionistiske projekt 1,9 side
Jerusalem og de tre verdensreligioner 1,1 side
Zionisme 1,7 side
Første verdenskrig − britisk dobbeltspil i Mellemøsten (1914−1918)
Optakt til 1. verdenskrig
1. verdenskrig og Storbritanniens dobbeltspil
Balfour-erklæringen og krigens afslutning
Versailles-traktaten og mandatforordningen
Etablering af Palæstina-mandatet
Anden verdenskrig og Israels oprettelse − en jødisk stat i Mellemøsten (1939−1948) 0,5 s.
Illegal jødisk indvandring 1,8 s.
Borgerkrig i Palæstina 0,7 s.
FNs delingsplan, 1947 2,5 s.
Israels oprettelse og Palæstinakrigen – 1948-49 1,7 s.
Seksdageskrigen – et vendepunkt i konflikten (1964−1970) 0,5 s.
Optakt til Seksdageskrigen 1,8 s.
Krig i seks dage i juni 1967 1,3 s.
Organiseret palæstinensisk modstand 1,6 s.
Araberne vil ikke forhandle 1,6 s.
Israel - en regional stormagt (ca. 1967-1974) 0,6 s.
Nye toner fra Egypten 0,9 s.
Oktoberkrigen, 1973 1,7 s.
PLO opnår international anerkendelse 1,8 s.
The Special Relationship – Holocaust og værdifællesskab 1. s
Ny amerikansk mellemøstpolitik – en strategisk alliance med Israel 1,3 s.
Den magtfulde israelske lobby i USA 1,6 s.
Nye toner fra USA – George Bush presser Israel 1,1 s.
Obama, Netanyahu og Trump 1 s.
Gazakrigene 2 s.
Atomvåben-aftale med Iran 0,7 s.
Hvor bevæger Palæstinakonflikten sig hen - tre gammelkendte udfordringer 1,5 s.
ANALYSE: Trump vil eje verden. Nu også Gaza
LIVE Situationen i Mellemøsten
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Pest eller Corona
Det studieretningstonede forløb "Pest eller Corona" forsøger at undersøge hvilke forskelle og ligheder der er på samfundets og individernes reaktion på pandemien Corona og fortidige reaktioner og sygdomsopfattelser. Vi undersøger altså bl.a. hvordan man idag og i fortiden har opfattet epidemierne og hvordan man har reageret på både individniveau og samfundsniveau. (karantæne, isolation, hygiejne mv.)
Vi undersøger middelalderens syn på krop, sundhed og sygdom med kraselæren, den holitstiske kropsopfattelse og de 4 kropsvæsker, miasme-teorien overfor Contagionist-teorien mv.
Vi arbejdede herefter med pest-epidemierne og dykker slutteligt ned i koleraepidemierne i 1800 tallet og belyser forskellige teorier om årsager, behandlingsmetoder og reaktioner.
Vi arbejder bl.a. med uddrag af følgende kilder
Faglige mål i forløbet
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer...
- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale
- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof
- Hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
- nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- sociale revolutioner
- globalisering
Indhold
Kernestof:
2.9: Økohistorie og epidemier | DERFOR HISTORIE
Danmarkshistorie på vrangen - afsnit 5 - https://mitcfu.dk/mm/player/Default7.aspx?copydan=032002262145
epidemi | lex.dk – Den Store Danske
https://lex.dk/pandemi
2.1: Den athenske "pest" (430-426 f.v.t.) | DERFOR HISTORIE
Verden før 1914 - i dansk perspektiv
E-bog
Den Sorte Død
Europas befolkningstal 500-1450
2.3: Kopper - det skjulte våben (1520-1527) | DERFOR HISTORIE
2.4: Kolera - et argument for sunde byer (1853) | DERFOR HISTORIE
https://derforhistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=156
2.5: Den spanske syge - i skyggen af krig (1918-1920) | DERFOR HISTORIE
2.6: Aids i Vesten - civilsamfundet, der vågnede (1981 til i dag) | DERFOR HISTORIE
Tekster til kapitel 7 | Etik i det senmoderne samfund
Erindringssteder | FRA FORTID TIL HISTORIE
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Danmark som kolonimagt
Formålet med forløbet “Danmark som kolonimagt” er, at eleverne opnår viden om Danmarks deltagelse i den transatlantiske slavehandel og det dansk-vestindiske kolonirige. Eleverne arbejder med kilder, talmateriale og lovgivning for at forstå slavehandelens økonomiske, politiske og menneskelige konsekvenser samt udviklingen frem mod slaveriets ophævelse. Forløbet skal desuden styrke elevernes evne til kildekritik og give dem indsigt i, hvordan den koloniale fortid erindres og debatteres i nutiden.
Indhold
Kernestof:
Brev fra en slavehandler
Den transatlantiske slavehandel i tal
Portugiserne rejser ud
Spanien og andre lande kommer med
En helt ny verden
Danmark kommer med
Hvordan blev man slave?
Rejsen til kysten
Europæernes rolle
Handelsvarerne
Prisen på slaverne
Solgt, så hvad nu?
Ud gennem brændingen
Fremme ved slaveskibet
Mandeslaverne
Kvinder og børn
Afsejling fra Guineakysten
Afskeden med Afrika
Ikke mere sigt af Afrika
En dag på slaveskibet
Sygdomme
Ankomsten til Vestindien
Salgsværdig og salgsmetoder
Leverandørerne
Hjemturen til København og Vestindiensfarerne
Lav spørgsmål færdig fra sidste gang
Husk at lave de lektier I har givet hinanden for.
Sukkerdyrkning og slaverne
Sukkerrørene plantes
Høsten
Fra saft til muscovadosukker
Sukkeret afskibes
Ud for kysten
Oprøret på slaveskibet Christiansborg
Antal oprør
Hvornår skete oprørerne?
Hvem gjorde oprør – og hvem hjalp?
Straffen for oprør
Forordning om negerhandelen, 16. marts 1792.pdf
description
1733 Reglementet af Dansk Vestindien.pdf
description
Biørn om slavehandlen.pdf
description
Kommissionen af 1786
Begyndende modstand mod slavehandelen
Sagen om slaveskibet ZONG
Begyndende debat i Danmark
Det danske forbud mod slavehandel - og virkeligheden
Debatten om slaveriet
England forbyder slaveriet
Peter von Scholten
Debatten i Danmark
'Our children free, but we slaves' – von Scholtens anden plan
1848 Revolutionernes år
De frigivnes fremtid
Havnen Charlotte Amalie på St. Thomas
Ny koloniallov for øerne
Udviklingen på De Dansk Vestindiske øer frem mod salget i 1917
Ny interesse for øerne
Overdragelsen 1917
11. Undskyldning eller ej | Historieportalen
Den reparerende ret | DANMARKSHISTORIE MELLEM ERINDRING OG GLEMSEL
Dansk angerpolitik - eller mangel på samme? | DANMARKSHISTORIE MELLEM ERINDRING OG GLEMSEL
Undskyldning for hvad? | DANMARKSHISTORIE MELLEM ERINDRING OG GLEMSEL
Transfer Day 2017 | DANMARKSHISTORIE MELLEM ERINDRING OG GLEMSEL
https://maps.app.goo.gl/kX27ik4KAqNrv8548
Slaveland Danmark: https://docs.google.com/document/d/1YMCWg6GmhJ1d1tfoG7QWyk-wOFt5DtcZW4X3Tg15Yj8/edit?tab=t.0
Byvandring i kbh
Erindringssteder | DANMARKSHISTORIE MELLEM ERINDRING OG GLEMSEL
Hvad er et erindringssted? | DANMARKSHISTORIE MELLEM ERINDRING OG GLEMSEL
Analysestrategi: Erindringssteder | DANMARKSHISTORIE MELLEM ERINDRING OG GLEMSEL
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Antikkens Grækenland
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en forståelse for det græske samfund og dets udvikling i antikken. Eleverne vil undersøge samfundets politiske, sociale og kulturelle aspekter og få en forståelse for, hvordan disse elementer bidrog til udviklingen af det græske samfund.
Faglige mål:
At kunne beskrive og analysere det græske samfunds politiske system, herunder demokratiet i Athen
At kunne beskrive og analysere det græske samfunds sociale struktur, herunder slaveriet og kvinders rolle i samfundet
At kunne beskrive og analysere det græske samfunds kultur, herunder kunst, litteratur og filosofi
At kunne forstå og analysere betydningen af den græske kultur og dens arv i moderne tid
Indhold
Kernestof:
Systime - Verden før 1914: Det gamle Grækenland
Systime - Verden før 1914: Hellenernes land
Systime - Verden før 1914: Tidlig græsk civilisation
Systime - Verden før 1914: Den græske polis
Systime - Verden før 1914: Kvindernes stilling
Systime - Verden før 1914: Samfundet i Athen
Systime - Verden før 1914: Samfundet i Sparta
Tyranni, aristokrati, demokrati | Verden før 1914 - i dansk perspektiv
Athens demokrati – Spartas aristokrati | Verden før 1914 - i dansk perspektiv
Systime - Verden før 1914 - De sagnomspundne perserkrige
Systime - Verden før 1914 - Fra perserkrige til borgerkrige
Vidensmønstre Systime om diakron og synkron
https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/?id=135
Vi trækker lod om tidspunkt kl 13.35 i lokalet Jeg har vedhæftet bedømmelsespapir, som I kan bruge til forberedelse af fremlæggelse :)
description
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Den kolde krig - Vietnamkrigen
Formålet med forløbet “Den kolde krig: Vietnamkrigen” er, at eleverne opnår indsigt i Vietnamkrigen som et centralt led i den kolde krigs globale konflikt mellem øst og vest. Eleverne arbejder med ideologier, stormagtspolitik og krigsformer for at forstå årsager, forløb og konsekvenser af USA’s engagement i Vietnam. Forløbet skal desuden styrke elevernes evne til historisk analyse gennem arbejdet med sammenhængen mellem krigens militære udvikling, civilbefolkningen og den indenrigspolitiske debat i USA.
Indhold
Kernestof:
Blokdeling i Asien | Verden efter 1914 - i dansk perspektiv
Koreakrigen 1950-53 | Verden efter 1914 - i dansk perspektiv
Kina mellem Sovjetunionen og USA | Verden efter 1914 - i dansk perspektiv
Vietnamkrigen - ideologiernes kamp
Guerillakrig | Ideologiernes kamp
Dominoteorien | Ideologiernes kamp
Nord- og Sydvietnam | Ideologiernes kamp
Den Nationale Befrielsesfront (FNL) | Ideologiernes kamp
USA øger sit engagement | Ideologiernes kamp
7. Udmattelseskrig (1965-1967) | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
"Flere flag" | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Slaget ved Ia Drang | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Spirende tvivl | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
En økonomisk boble | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Smertetærsklen | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Magtkamp i Hanoi | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Tet Mau Than | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Et psykologisk vendepunkt | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Overgreb på civile | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Præsident Johnson ser sig over skuldrene | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Fredsforhandlinger i Paris, kaos i USA | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Den amerikanske valgkamp i 1968 | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
9. Vietnamkrigen kommer hjem til USA (1964-1968) | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
"Vi kan forandre verden!" | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Myten om generationskløften | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Bevægelsen | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Nægtere, desertører og martyrer | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Krigen i de amerikanske dagligstuer | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
"Ingen vietnameser har nogensinde kaldt mig nigger" | Vietnam – den kolde krigs slagmark 1945-1975
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61959167866", "T": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61959167866", "H": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61959167866" }