Holdet 3a id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Tårnby Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Christel Schilling Ostenfeld, Lasse Birkegaard Nørup, Mariam Jamal El-Halabi, Peter Munch Larsen
Hold 2023 id/a (1a id, 2a id, 3a id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1: Rytmisk opvarmning
Titel 2 Forløb 2: Floorball
Titel 3 Atletik
Titel 4 Pardans
Titel 5 Volleyball
Titel 6 Fodbold og samarbejde
Titel 7 Crossfit og træningsprojekt
Titel 8 Hiphop

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1: Rytmisk opvarmning

Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.

Hvad skal jeg kunne?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken – Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min - Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget - Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer - Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Drejebog - Opvarmningsprogram 18-03-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2: Floorball

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Atletik

Formål
Atletikforløbet har til formål at introducere eleverne til tre af de styrke- og eksplosivitetsbaserede discipliner i atletikken. Forløbets rammer tillader kun at eleverne får kendskab til den basale teknik, og kan kun forventes at kunne demonstrere dette. Opvarmningen er i dette forløb en integreret del af det tekniske element som er løbeteknik i sprint.

Indhold
Hvad skal jeg kunne?
Generelle kriterier
- aerob kapacitet som fx udtrykkes ved at kunne løbe 1 km til stadion uden pause.
- anaerob effekt, udtrykt ved hvor hurtigt du kan løbe 100 meter.

Kort sprint og startblok
- Deres startes med korrekt startprocedure: ”på pladserne” - ”set” – go/klap
- Der er ”overbalance”, dvs. du læner dig forover, både i sidde og oprejst position i startblokken og i løbets accelerationsfase.
- Der løbes på forfod.
- Der trækkes kraftigt med bøjede arme (90 grader i albueleddet)
- Knæene løftes højt når du når 20 meter
- Der løbes med højt tyngdepunkt når accelerationsfasen er slut.
- Overkroppen kastes frem og armene tilbage ved målstregen.
Opvarmningen i undervisningen har haft dobbelt funktion, idet den også har trænet løbeteknik med fokus på højt tyngdepunkt, kort kontakttid mellem fod og underlag (aktivt fodled), høj knæføring og aktivt isæt med træk med baglår. Dette anbefales eleverne at inddrage i deres drejebog.

Ved tidtagning
- Starteren har armene langs kroppen når der siges ”på pladserne”, løfter armene til vandret ud frai kroppen når der siges ”set” og klapper med strakte arme over hovedet som startskud.
- tiden startes når starteren samler armene over hovedet.
- tiden stoppes når brystet passerer målstregen.

Længdespring
- Dit tilløb er i høj fart.
- Du har impulsskridt inden afsæt.
- Dit svingben (modsatte af afsætsbenet) føres højt.
- Dine ben og arme søger først frem i svævet og dernæst tilbage, for at kunne kastes fremad i landingen.
- I landingen lander du nærmest siddende med benene strakt fremad, uden at vælte tilbage i sandet.

Spydkast
- Der laves 2-3 krydsskridt til slut i tilløbet.
- Tilløbet afsluttes med et stemskridt.
- Kastearmen er strakt og føres højt inden krydsskridt påbegyndes. Spydspidsen skal være i øjenhøjde.
- I kastet bøjes armen til omkring 90° i albueleddet
- Spyddet kastes i en ca. 45° vinkel ift. Jorden.
- Kastebevægelsen starter i benene, efterfulgt af rotation i hoften, derefter overkroppen og afsluttes med armens kastebevægelse. Kroppen ”vælter” ud over stembenet og kastearmen fortsætter mod modsatte hofte.

Plyometrisk træning og spændstighed
Forløbets teoridel, udover den praksisnære del, udgøres af en kort introduktion til og praktisk afprøvning af plyometrisk træning. Dette er i relation til de tre discipliners arbejdskrav.

Metode
Forløbet har været præget af høj styring og en del mundtlig feedback.

Materiale
Teknik
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=213
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=214
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=215
Plyometrisk træning
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=276

Evaluering
Eleverne er i nogen grad blevet løbet evalueret, men primært slutevalueret ud fra videooptagelse af de tre discipliner.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Pardans

Læringsmål og indhold
Generelt
Målet med forløbet er at give eleverne en grundlæggende forståelse for bevægelse i takt til musik og føring af partner gennem pardans. I begge stilarter er der arbejdet med grundtrin og variationer af trin og sammensætning af de to elementer til mindre koreografier.

Cha cha cha
Der er lagt vægt på det tekniske kendetegn, at chasséet udføres ved overgangen mellem takter (taktslag 4 og 1) og på dansens udtryk, som er præget af hofternes ottetalsbevægelser og vægtoverføring.

I forløbet har eleverne arbejdet med grundtrin, triple-lockstep, spotdrejning (begge sider), damedrejning, hand to hand og New York.   

De nævnte trin er sammensat til koreografier af sammenhængende trin.

Engelsk vals
Der er lagt vægt på dansens tekniske og udtryksmæssige kendetegn i form af musikkens 3/4-tælling og "ned-og-op"-bevægelsen i kombination med isætningen af "hæl-tå-tå".

Udover grundtrin frem/tilbage og i firkant har eleverne arbejdet med højre- og venstredrejning samt throw-away-oversway.

Ligesom i cha cha cha sammensatte eleverne selv sammenhængende partier til en slags koreografi.

Metode
Forløbet er bygget op med skiftevis progression og regression, hvor nye trin gradvist blev introduceret skiftevis med træning af allerede introducerede trin. Eleverne blev i stigende grad i stand til selvstændigt at træne trinnene og hver del af forløbet blev afsluttet med at eleverne i grupper af 3 sammensatte, trænede og foreviste koreografier i begge stilarter.

Evaluering
Eleverne blev evalueret og fik feedback løbende gennem forløbet og den endelige vurdering blev fastlagt ved forevisning af koreografien ved forløbets afslutning.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Volleyball

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Fodbold og samarbejde

Læringsmål
Generelle
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
- at kunne samarbejde med andre med udgangspunkt i elevens eget niveau, på en måde, der tjener holdet samlede bedste.

Primære tekniske
- Tæmning af bold langs jorden med inderside og vrist.
- Indersideaflevering af bold. Afleveringer er en relationel færdighed og eleverne skal opnå evne til at vurdere medspillerens evner ift. fart og retning i aflevering.
- Aflevering med halvliggende vristspark.
- Vending med bold med retningsbestemt tæmning med efterfølgende aflevering.

Sekundære tekniske
- Tæmning af bold i luften med inderside, lår og bryst.
- Driblinger (inderside-, yderside og fodsål med primærben) og finter.
- Afslutning med strakt vristspark.
- Dækning af egen bold.

Primære taktiske
- Kendskab til basale regler for markspillere og målmand.
- Forståelse for hvordan bolden drives frem (driblinger/afleveringer), og hvad der er mest effektivt.
- Spilbarhed, herunder at kunne identificere frie rum og kunne udnytte banens bredde og dybde.
- Forståelse af bevarelse af boldbesiddelse og spilopbygning af offensivt spil i 8-mands.

Sekundære taktiske
- Formationer og positioner på banen i 8-mands fodbold.
- Forståelse af defensivt arbejde i 8-mands.
- Forståelse for og udførelse af overlap, bandespil og boldovertagelse.

Metode
Tekniske færdigheder som boldkontrol, dribling med bold, tæmninger og afleveringer er øvet gennem isolerede øvelser i varierende størrelser grupper og gennem implementering i spil og spillignende øvelser.

Øvelsen "intervalspil" er anvendt til træning af tekniske færdigheder, men også som demonstration af fysiske arbejdskrav og fodbold som konditionstræning.

Eleverne har arbejdet teoretisk og praktisk med grundprincipperne bag det opbyggende spil i 8-mands fodbold, efter principperne i dokumentet fra SIF.

Der er i gennem hele forløbet arbejdet med differentierede grupper kønsligt, socialt og efter niveau, for at understrege den faglige pointe med roller på holdet.


Materiale
Sportens historie
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=514
Boldspilstyper
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=498#c2005
Teknik
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=190

Spillestil-8-mands-opbygningsspil
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Crossfit og træningsprojekt

Læringsmål og indhold
Forløbet udgør grundlaget for elevernes individuelle træningsprojekt i 3.g. Eleverne har i forbindelse med rapporten givet eksempler på WODs som de vil anvende som træning mod at klare sig bedre i den fysiske test, som de udførte ved forløbets start og afslutning. Denne test talte desuden som evaluering af deres fysiske kapacitet, som også er et fagligt mål for forløbet.

Undervejs i forløbet er der teoretisk og praktisk arbejdet med typer af styrke (maksimal styrke, eksplosiv styrke, Spændstighed, muskeludholdenhed).

Der er desuden arbejdet med at identificere aktive muskler/muskelgrupper i en række crossfitøvelser, samt bestemme excentrisk og koncentrisk fase. Øvelserne inddeles i hofte- og knædominante øvelser samt træk- og presøvelser.

Centrale øvelser i forløbet
- Wall ball
- Kettlebell swing
- Turkish getup
- atomic sit up
- ring row
- push up release
- burpee / broad jump burpee

Der er gennem forløbet arbejdet med at udføre øvelserne teknisk korrekt med fokus på hvordan der i crossfit tælles gentagelser (reps) og at der er specifikke krav der skal opfyldes.  

Metode
Forløbets praktiske indhold er præsenteret gennem opvarmning med crossfitøvelser samt WODs af forskellige typer (EMOM, AMRAP, TABATA, Fight Gone Bad). I den forbindelse er især de centrale øvelser gennemgået teknisk og eleverne er løbende blevet fejlrettet.


Evaluering
Løbende evaluering af tekniske færdigheder og fysisk kapacitet

Teoretiske færdigheder vurderes gennem en test samt rapporten som opdeles i 2 dele.

Materiale
Timer til WODs
https://timer.crosshero.com/

Idé og jistorie
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=590

Styrkeformer
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=260

Teori om typer af øvelser og involverede muskler
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=592

Teori om superkompensation
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=244

Crossfitterme og typer af WODs
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=593
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Hiphop

Læringsmål og indhold
Målet for forløbet er gennem hiphop som stilart at arbejde med udvikling af koreografi ud fra Rudolf Labans BESS-koncept. Det praktiske indhold er...

- hiphopdansens udtryk som er at have "bounce"
- grundtrin kombineret med to små sekvenser med "hilsner" med makker
- poses udført skarpt på beatet
- simple freezes, som fx babyfreeze
- koreografi og egen udvikling af denne med blik for BESS-konceptet

Metode
Forløbet indledes med introduktion til stilarten gennem de to hilsner, grundtrin og gradvis indføring af grundkoreografi. Midtvejs overlades grupperne til selvstændigt arbejde hvor deres progression hjælpes på vej af implementering af specifikke opgaver stillet ud fra BESS.

Evaluering
I tillæg til løbende evaluering fremførte alle grupper deres koreografi for klassen, samt lavede videooptagelse.

Materiale
https://idraetc.systime.dk/?id=172
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=566
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=552#c3337

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer