Holdet 3b id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Tårnby Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Gitte Keinicke Staghøj, Lasse Birkegaard Nørup, Peter Munch Larsen
Hold 2023 id/b (1b id, 2b id, 3b id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Volleyball
Titel 2 Dans
Titel 3 Rytmisk opvarmning til musik
Titel 4 Atletik
Titel 5 Volleyball
Titel 6 Hiphop
Titel 7 Fodbold og samarbejde
Titel 8 Crossfit og træningsprojekt
Titel 9 Pickleball 2.0
Titel 10 Selskabsdans

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Volleyball

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dans

Vi danser cha-cha-cha og jive

Faglige mål:
- At eleverne lærer grundlæggende trin og variationer i både cha-cha-cha og jive
- At eleverne kan lave en koreografi lavet af underviser
- At eleverne kan lave egen koreografi til selvvalgt musik med udgangspunkt i grundlæggende dansetrin
- Udvikle elevernes kropsbevidsthed
- Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer – særlig fokus på egen og andres rolle

Vi har arbejdet to-og-to (pardans), men også i større sammenhænge i forhold til at udvikle egen dansekoreografi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Rytmisk opvarmning til musik

Faglige mål
- at kunne udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram
- at vide hvad der sker med kroppen under opvarmning
- at beherske centrale færdigheder inden for musik og bevægelse
- at opnå kropsbevidsthed og kropsbeherskelse

Eleverne har arbejdet med de enkelte elementer i opbygningen af et klassisk opvarmningsprogram, som de til sidst skulle sammensætte, fremvise og evaluere.

Elementerne i opvarmningsprogrammet:
- gang
- sving
- hop
- styrketræning
- løb
- udstrækning

Der var teoretisk og praktisk fokus på musikforståelse (tælling, BPM m.m.) samt betydningen af stemningen i musikken. Yderligere er der teoretisk arbejdet med de fysiologiske formål med opvarmning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Atletik

Formål
Atletikforløbet har til formål at introducere eleverne til tre af de styrke- og eksplosivitetsbaserede discipliner i atletikken. Forløbets rammer tillader kun at eleverne får kendskab til den basale teknik, og kan kun forventes at kunne demonstrere dette. Opvarmningen er i dette forløb en integreret del af det tekniske element som er løbeteknik i sprint.

Indhold
Hvad skal jeg kunne?
Generelle kriterier
- aerob kapacitet som fx udtrykkes ved at kunne løbe 1 km til stadion uden pause.
- anaerob effekt, udtrykt ved hvor hurtigt du kan løbe 100 meter.

Kort sprint og startblok
- Deres startes med korrekt startprocedure: ”på pladserne” - ”set” – go/klap
- Der er ”overbalance”, dvs. du læner dig forover, både i sidde og oprejst position i startblokken og i løbets accelerationsfase.
- Der løbes på forfod.
- Der trækkes kraftigt med bøjede arme (90 grader i albueleddet)
- Knæene løftes højt når du når 20 meter
- Der løbes med højt tyngdepunkt når accelerationsfasen er slut.
- Overkroppen kastes frem og armene tilbage ved målstregen.
Opvarmningen i undervisningen har haft dobbelt funktion, idet den også har trænet løbeteknik med fokus på højt tyngdepunkt, kort kontakttid mellem fod og underlag (aktivt fodled), høj knæføring og aktivt isæt med træk med baglår. Dette anbefales eleverne at inddrage i deres drejebog.

Ved tidtagning
- Starteren har armene langs kroppen når der siges ”på pladserne”, løfter armene til vandret ud frai kroppen når der siges ”set” og klapper med strakte arme over hovedet som startskud.
- tiden startes når starteren samler armene over hovedet.
- tiden stoppes når brystet passerer målstregen.

Længdespring
- Dit tilløb er i høj fart.
- Du har impulsskridt inden afsæt.
- Dit svingben (modsatte af afsætsbenet) føres højt.
- Dine ben og arme søger først frem i svævet og dernæst tilbage, for at kunne kastes fremad i landingen.
- I landingen lander du nærmest siddende med benene strakt fremad, uden at vælte tilbage i sandet.

Spydkast
- Der laves 2-3 krydsskridt til slut i tilløbet.
- Tilløbet afsluttes med et stemskridt.
- Kastearmen er strakt og føres højt inden krydsskridt påbegyndes. Spydspidsen skal være i øjenhøjde.
- I kastet bøjes armen til omkring 90° i albueleddet
- Spyddet kastes i en ca. 45° vinkel ift. Jorden.
- Kastebevægelsen starter i benene, efterfulgt af rotation i hoften, derefter overkroppen og afsluttes med armens kastebevægelse. Kroppen ”vælter” ud over stembenet og kastearmen fortsætter mod modsatte hofte.

Plyometrisk træning og spændstighed
Forløbets teoridel, udover den praksisnære del, udgøres af en kort introduktion til og praktisk afprøvning af plyometrisk træning. Dette er i relation til de tre discipliners arbejdskrav.

Metode
Forløbet har været præget af høj styring og en del mundtlig feedback.

Materiale
Teknik
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=213
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=214
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=215
Plyometrisk træning
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=276

Evaluering
Eleverne er i nogen grad blevet løbet evalueret, men primært slutevalueret ud fra videooptagelse af de tre discipliner.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Volleyball

Forløbets faglige formål.
Formålet med undervisningsforløbet er indføring i spillets grundlæggende tekniske elementer og taktiske spilopbygning. Det teoretiske indhold der knytter sig til forløbet omhandler idrætspsykologi om holdets toppræstation og opgave- og social kohæsion.

Hvad skal jeg kunne?

Teknisk
- Underhåndsserv fra korrekt position kan slås sikkert og konsistent over nettet, med korrek træf på bolden og vægtoverførsel.
- Beherske baggerslag i isolerede øvelser og åbent spil fx ved modtagening af serv. Kan slås retningsbestemt og med god højde så bolden kan spilles videre på.
- Beherske fingerslaget i isolerede øvelser og åbent spil, retningsbestemt og med god højde så bolden kan spilles videre på, fx med angrebsslag.
- Kunne udføre smash/angrebsslag i isoleret øvelse og evt. i åbent spil uden afsæt. Der lægges vægt på at træffet på bolden er "over ækvator", så bolden får top-spin.

Taktik og spilforståelse
- Kende positioner og deres ansvarsområder og kunne rotere korrekt under kamp.
- Kende regler om berøring af net og overtrådt.
- Kende og kunne udføre korrekt opbygning af angrebsspil.
- Kende og kunne udføre korrekt positionering i hhv. angrebs- og forsvarsspil, dvs. sætte parade og dække områder bag parade når modstanderen angriber.
- Kunne udføre førnævnte i spil, hvor hæveren må gribe.

Teori
- Redegøre for og analysere af en holdspillers rolle på et hold og betydningen for holdets opgavekohæsion og sociale kohæsion.

Materiale
Praksisteori
Teknik
Taktik
Teori
Teamet og synergieffekt
Kohæsion – sammenhængskraft
Sammenhængen mellem social kohæsion og præstation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Hiphop

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Fodbold og samarbejde

Læringsmål
Generelle
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
- at kunne samarbejde med andre med udgangspunkt i elevens eget niveau, på en måde, der tjener holdet samlede bedste.

Primære tekniske
- Tæmning af bold langs jorden med inderside og vrist.
- Indersideaflevering af bold. Afleveringer er en relationel færdighed og eleverne skal opnå evne til at vurdere medspillerens evner ift. fart og retning i aflevering.
- Aflevering med halvliggende vristspark.
- Vending med bold med retningsbestemt tæmning med efterfølgende aflevering.

Sekundære tekniske
- Tæmning af bold i luften med inderside, lår og bryst.
- Driblinger (inderside-, yderside og fodsål med primærben) og finter.
- Afslutning med strakt vristspark.
- Dækning af egen bold.

Primære taktiske
- Kendskab til basale regler for markspillere og målmand.
- Forståelse for hvordan bolden drives frem (driblinger/afleveringer), og hvad der er mest effektivt.
- Spilbarhed, herunder at kunne identificere frie rum og kunne udnytte banens bredde og dybde.
- Forståelse af bevarelse af boldbesiddelse og spilopbygning af offensivt spil i 8-mands.

Sekundære taktiske
- Formationer og positioner på banen i 8-mands fodbold.
- Forståelse af defensivt arbejde i 8-mands.
- Forståelse for og udførelse af overlap, bandespil og boldovertagelse.

Metode
Tekniske færdigheder som boldkontrol, dribling med bold, tæmninger og afleveringer er øvet gennem isolerede øvelser i varierende størrelser grupper og gennem implementering i spil og spillignende øvelser.

Øvelsen "intervalspil" er anvendt til træning af tekniske færdigheder, men også som demonstration af fysiske arbejdskrav og fodbold som konditionstræning.

Eleverne har arbejdet teoretisk og praktisk med grundprincipperne bag det opbyggende spil i 8-mands fodbold, efter principperne i dokumentet fra SIF.

Der er i gennem hele forløbet arbejdet med differentierede grupper kønsligt, socialt og efter niveau, for at understrege den faglige pointe med roller på holdet.


Materiale
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Crossfit og træningsprojekt

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Træningsprojektrapport - del 2 27-02-2026
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Pickleball 2.0

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Selskabsdans

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer