Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Tårnby Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Christel Schilling Ostenfeld, Emil Mathiassen, Louise Jakobsen, Mariam Jamal El-Halabi
|
|
Hold
|
2023 id/y (1y id, 2y id, 3y id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 1: Rytmisk opvarmning
Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
Hvad skal jeg kunne?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken – Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min - Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget - Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer - Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Drejebog - Opvarmningsprogram
|
05-03-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Floorball
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Volleyball
Omfang ca. 11 normalsider.
Formål:
Formålet med dette volleyballforløb er at give eleverne en grundlæggende indføring i volleyball, med fokus på både teknikker og taktikker. Gennem forløbet vil eleverne udvikle deres færdigheder i de centrale tekniske aspekter af spillet, samtidig med at de opbygger en forståelse for samarbejde og spilstrategier.
Forløbsstruktur:
1. Indledende Lektioner:
• Fokus: Grundlæggende teknikker.
• Indhold: Introduktion og øvelse af de forskellige slag, herunder fingerslag, baggerslag, smash og serv.
2. Mellemliggende Lektioner:
• Fokus: Overgang fra teknik til sammenspil.
• Indhold: Kombination af tekniske færdigheder i øvelser, hvor samspil og bevægelse på banen trænes.
3. Afsluttende Lektioner:
• Fokus: Taktik og holdspil.
• Indhold: Spiløvelser med fokus på placering, rotationssystem og taktisk forståelse for at opsætte spillet korrekt.
Evaluering
Eleverne evalueres på deres beherskelse af de tekniske slag samt deres evne til at indgå og fungere på et hold. Evaluering omfatter både individuelle færdigheder og elevens evne til at indgå på et volleyballhold.
Læringsmål:
• Teknik:
• Fingerslag med præcision og højde, der gør det muligt at lave et efterfølgende angreb.
• Baggerslag med præcision og højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden videre.
• Smash med korrekt tilløb og afsæt på to ben og bolden slået over nettet med en hånd.
• Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens banehalvdel.
• Taktik og Spilforståelse:
• Forståelse for volleyballregler og rotationssystemet.
• Evne til at placere sig korrekt på banen i forhold til boldens position og medspillere.
• Evne til at spille bolden til det taktisk mest fordelagtige sted på banen.
• Forståelse for opsætning af spillet gennem modtagning, hævning og smash.
Teori:
Generel arbejdsfysiologi, særlige om anerob og aerobe processor.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Bordtennis og folkesundhed
(Omfang ca. 11 sider)
Formål: Formålet med de seks moduler i dette forløb er, at du bliver en bedre bodtennisspiller, lærer at udføre slagene korrekt, at serve, at returnere, og ikke mindst at du får et spillemønster, der giver dig de bedste muligheder for at vinde et point og dermed vinde flere bordtenniskampe.
Faglige mål:
• Korrekt fatning på battet
• Være i stand til at udføre nedenstående grundslag i bordtennis:
- Forhånds- og baghåndskontra
- Forhåndsprik- og baghåndsprik
- Forhåndsloop og baghåndsloop
- Serv med skru
• Være i stand til at bruge grundslagene under kamp
• Have forståelse for benstillingen og benarbejdets betydning for spillet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Capoeira og motivation
Faglige mål (omfang ca. 18 sider)
• Kunne udføre de forskellige grundtrin såsom Ginga, Esquiva (undvige), Meia-lua de Frente (spark), Queixada (spark variation), negativa (undvigelse variation) og en combo (sammensætning af spark og undvigelse).
• Kunne bevæge sig i takt med sin modspiller og musik
• Kunne danse med korrekt udførsel af trin og bevægelser
• Kunne sammensætte angreb og undvigelse med en makker
• Kunne beherske de forskellige trin udenad
• Kunne redegøre for de vigtigste teoretiske elementer i capoeria, heriblandt capoerias historie og kultur.
• Kunne fremføre og deltage i en roda.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Repetition & styrketræning
Styrketræning og repetition af tidligere forløb
Faglige mål:
• Opnå kendskab til funktionel træning og centrale tekniske øvelser.
• At kunne udføre grundlæggende øvelser teknisk korrekt og på den måde
forebygge skader.
• Have basal kendskab til træningsoptimering indenfor følgende styrkeformer:
- Muskeludholdenhed - Muskelvækst - Muskelstyrke - Eksplosiv styrke - Spændstighed
• At kunne sammensætte øvelser i forskellige typer af WODs der svarer til elevens
tekniske niveau og træner fysisk alsidighed gennem varierede øvelser.
(WOD = Workout Of the Day).
• At opnå viden om hvordan man kan differentiere (skalere) øvelserne.
• At kunne sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig
måde.
• At være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Pickleball og træningsprojekt
Pickleball double forløb hvor følgende slag er blevet gennemgået:
Dink (ligefrem og diagonalt)
Serv
Serveretur
Dropshot
Flugtning
Smash
Lop (defensiv & Offensivt)
Derudover er det færdige spil og de tilhørende regler også blevet gennemgået og trænet.
I dette forløb inkorporeres træningsprojektet også. Eleverne gennemfører politiets fysiske optagelsesprøve i starten af forløbet og igen 8 uger efter. Eleverne skriver logbog undervejs mens de evaluerer og udarbejder et træningsprogram der har til formål at forbedre deres præstation i en eller flere af disciplinerne fra prøven. Efterfølgende afleveres en rapport.
Teoretisk omfang er ca. 18 sider og består af styrketræning & træningsplanlægning (taper uge, periodiseret træning, muskelfibretyper, adaptationer til styrketræning, RM, samt styrkeformer og hvordan de trænes.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Basketball og muskler
Forløbet tager udgangspunkt i 3v3.
Faglige fysiske mål:
Kunne udføre et teknisk korrekt jump-stop, aflevering og skud.
Kunne udføre teknisk korrekt handles (crossovers), crossover foran kroppen, mellem benene og bag om ryggen.
Have forståelse for hvordan man bør bevæge sig på en 3v3 bane, hvordan man bør dække op (mandsopdækning) og kende til reglerne.
Evaluering
Eleverne evalueres på deres beherskelse af de tekniske slag samt deres evne til at indgå og fungere på et hold + skriftlig aflevering.
Teoretisk Indhold: Omfang (ca. 15 sider)
Muskelmorfologi
Muskelbevægelser (antagonist, agonist, synergist, excentrisk, statisk og koncentrisk)
Muskeladaptationer til styrketræning.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Afsnit
-
For drengene: Politiskolen, Fysisk Prøve, Længdespring (mand) Politiskolen, Fysisk prøve, Hurtighedstest (mand) Politiskolen, Fysisk prøve, Kropshævninger (mand) Politiskolen, Fysisk Prøve, Bænkpres (mand)
-
For pigerne: Politiskolen, Fysisk prøve, Kropshævninger (kvinde) Politiskolen, Fysisk prøve, Hurtighedstest (kvinde) Politiskolen, Fysisk Prøve, Længdespring (kvinde) Politiskolen, Fysisk Prøve, Bænkpres (kvinde)
-
Samlet: Politiskolen, Fysisk Prøve, 2400 meter løb
-
Til notering: Politites optagelsesprøve
-
Læs introduktionen til basket og se videoen: Introduktion | Idrætsportalen
-
Se video om layup og skudøvelser: Øvelsesbank | Idrætsportalen
-
Muskler & træningsplanlægning præsentation.pptx
-
Se video om øvelse "real madrid": Øvelsesbank | Idrætsportalen
-
Se video om øvelsen "shell drill": Øvelsesbank | Idrætsportalen
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Træningsprojekt (styrke)
|
17-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Performativ dans (moderne dans) +(træningsprojekt)
Forløbet tager udgangspunkt i performativ dans med klare referencer til moderne dans. Eleverne arbejder med kroppen som sansende, følende og fortællende udtryksmiddel. Gennem improvisation, bevægelsesundersøgelser og komposition udvikler eleverne kropslig bevidsthed og forståelse for, hvordan følelser, relationer og stemninger kan kommunikeres i et dansende rum. Forløbet har fokus på at mærke sig selv og andre, være til stede i bevægelse og skabe mening gennem dans. I forlængelse heraf skal eleverne også reflektere over og være i stand til at portrættere en historie/fortælling gennem dans og bevægelse.
Eleverne skal kunne:
deltage aktivt i bevægelsesaktiviteter med fokus på kropsligt udtryk og samspil
eksperimentere med og skabe enkle performative danseforløb
anvende grundlæggende idrætsfaglige begreber knyttet til bevægelse, rum, tid og relation
udvise kropsbevidsthed, indlevelse og nærvær i dans
reflektere over egne og andres bevægelsesudtryk og oplevelser
reflektere over hvordan kropslige udtryk kan benyttes til at fortælle en historie
Det praktiske suppleres idrætsteori omkring moderne vs. oldtidens sport ved brug af Allan Guttmanns teori om moderne sport,. Herudover også Labans beægelsesteori.
Omfang af teoretisk stof: Ca. 10 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
26_Skab_en_performancedans.pdf
-
Øvelsesbank | Idrætsportalen Hvis du ikke har set videoerne om de forskellige slag fra tidligere kan du med fordel gøre det til denne time.
-
Afsnit
-
politi skala.pdf For drengene: Politiskolen, Fysisk Prøve, Længdespring (mand) Politiskolen, Fysisk prøve, Hurtighedstest (mand) Politiskolen, Fysisk prøve, Kropshævninger (mand) Politiskolen, Fysisk Prøve, Bænkpres (mand)
-
For pigerne: Politiskolen, Fysisk prøve, Kropshævninger (kvinde) Politiskolen, Fysisk prøve, Hurtighedstest (kvinde) Politiskolen, Fysisk Prøve, Længdespring (kvinde) Politiskolen, Fysisk Prøve, Bænkpres (kvinde)
-
politi skala.pdf KARAKTERTil notering: Politites optagelsesprøve
-
Se og læs om de forskellige skud og udvælg dig et at øve: Øvelsesbank | Idrætsportalen
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
10
|
Forløb#4
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Forløb#10
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61959260651",
"T": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61959260651",
"H": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61959260651"
}