Tårnby Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Tårnby Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3g SPB/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Tårnby Gymnasium
Fag og niveau
Spansk A
Lærer(e)
Mette Müller
Hold
2023 SPB/g3 (
1g SPB/3
,
2g SPB/3
,
3g SPB/3
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb
Titel 2
Begynderspansk
Titel 3
El clima y la gente
Titel 4
día de los muertos
Titel 5
La música
Titel 6
LA FAMILIA
Titel 7
PANDILLAS
Titel 8
Turismo
Titel 9
La MiGRACiÓN
Titel 10
Repetición y el examen
Titel 11
lOS JOVENES
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb
Formål: Faglig udfordring og møde med fagets arbejdsmetoder og faglige krav
Styrkelse af elevens faglige afklaring med henblik på endeligt valg af studieretning
Fokus på især at TALE spansk, helt fra starten.
Eleverne vænnes til små rollespil og minidialoger, med henblik på at gøre det i par og foran klassen
Eleverne vænnes til at lære noget udenad
Faglige mål for forløbet Fokus: Læse-, lytte- og kommunikationsstrategier. Glosetræning, træning af faste vendinger, minidialoger og præsentation af person.
Kompetencer:
- Fokus på kommunikativ kompetence
- Faglig viden: Grundlæggende simpel grammatik, herunder -
morfologi og syntaks, simple fakta og enkelt ordforråd om
sprogområdet, introduktion til brug af fagets hjælpemidler
Pædagogiske mål for forløbet At bevidstgøre elever om egen progression og læring.
Træning af transparente gloser for at skabe motivation og succesoplevelser hos elever.
Grundbogf: Der arbejdes med Caminando, unidad 1 y 2.
stof der gennemgås:
• Introduktion til regelmæssige -ar, -er og –ir verber
• Trykregler
• Subjektspronominer
• Ser, estar og hay
• Gustar
• Tallene fra 0-20
• Elev- og klasserumsfraser (estoy aquí, puedo ir al baño etc.)
• Alfabetet
• Udtale
• Artikler
• Substantiver
• Adjektiver
• Kongruens
• No foran verbum
• genitiv
• Hilsner
• Enkelte spørgeord
• Introducere sig selv og spørge andre om hvad de hedder, hvor gamle de er, hvor de bor, telefonnummer, etc.
• Kort intro til Spanien og Latinamerika
• intro til hvad faget ellers omfatter, fx et afsnit af en serie (La casa de papel), film (El orfanato eller Almodóvar) og musik (Despacito)
Indhold
Kernestof:
Hola. Bienvenidos a la clase de español.
Omfang
Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Begynderspansk
At lære den basale grammatik, især fokus på
ordklasser såsom verber, artikler, substantiver og adjektiver. Vi lærer tiderne: nutid, udvidet nutid, førnutid og nærfremtid.
Vi bruger grundbogen Caminando fra unidad 2-4
Vi opøver ordforråd inden for tøj, farver, kropsdele
Vi fokuserer på regelmæssige verber, men også verberne tener, ser, estar og hay. Vi beskriver små billeder
Vi læser også noget om spansk og latinamerikansk kultur og historie.
ca. antal sider: 60
Indhold
Kernestof:
Hola. Bienvenidos a la clase de español.
Los deberes: Entrevista con Eloy i bogen Caminando (ibog): 2a: Entrevista con Eloy I skal læse op derhjemme så det lyder godt. Hør lydfilen, og øv jer i at læse højt. Herefter oversætter i teksten, og svarer på de 11spørgsmål til teksten: 2a Tareas:
Titel
Titel Øv på de regelmæssige verber og nogle af dede uregelmæssige + spørgeord igennem quizletten.
Hoy no podemos usar medios digitales, sólo libros y papel
En la clase (no son deberes): åbne låger i den spanske julekalenderminlæring og julekalender
Los deberes:
Deberes: spørgsmålene til tekst 2c, página 38 en Caminando
Deberes: aprender los números 1-100 Både læs, lyt og sig højt.
§5 TALORD
Selvtest Unidad 2 (100 Point)
test i verber og personlige pronomener. Øv på personlige pronominer. Øv på regelmæssige -ar, -er og -ir verber, fx hablar, beber og vivir. Øv de gode og uregelmæssige verber: ser, estar og tener. Øv med terning, quizletterpronominder, ser og estar
3a i Caminando
Los deberes: I skal have skrevet 3-4 gode sætninger til et tøjbillede og placere det i samarbejdeområdet/la ropa. Husk at bruge verbet "llevar" og at bøje det rigtigt. Husk kongruens og at adjektiverne efterstilles.
El libro para TG-lee, por favor.
Lav dit eget familietræ , opgave c i dokumentet, med familiebetegnelser og navne, ligesom i øvelsen fra Caminando, øvelsen om Luis, som vi gennemgik sidste gangarbol.pdf I skal kunne præsentere jeres vigtigste familie i klassen ud fra træet.
description
B-elever er fraværende.
Øv på udtale af rulle-r, fx ordet "radio"
Have øvet og lagt på one note/eget navn: fem spanske ord, man godt kan lide og et verbum, som man kan bøje i alle seks personer (udenad) i nutid
Øv på klokken, og lav øvelse 2 om klokken i Caminando: 3b: En la calle Husk at man siger "son las" ved næsten alle klokkeslæt, undtagen når klokken er 1 (13) så siger man "es la una", "es la una y veinte". Man bruger "de la mañana", "de la tarde" og
Los deberes: Læs teksten "En la calle" om Aurora, Mercedes y Grabriel i Caminando 3b 3b: En la calle Svar på de 9 spørgsmål (opgave 3b): 3b: En la calle.
Minlæring: I skal have arbejdet 15 minutter med at bøje regelmæssige og uregelmæssige verber (ser, estar og hay) i nutd.
Øv på verbet empezar (at begynde). Husk at det er et diftongerende verbum. Se caminando: 3b: Grammatik Øv på udtryk med tener, se Caminando: 3b: Grammatik Øv på quizletten: udtryk med tener Kan du nu sige hvad tid du starter første time i morgen? Kan
Caminando 3c: En el parque central cerca de la catedral i 3c: En la ciudad de León. I læser højt, så det lyder godt og oversætter. I øver på stedsangivelser: stedsangivelser og ordforråd inden for byen og transport: En la ciudadDer er for meget larm
Beskriv din makker med simple sætninger, både ydre og hvad personen kan lide og drømmer om.
introduktion til tiderne: nærfremtid (futurum) og førnutid (perfektum) - læs om de to tider i Caminando i minigrammatikken §22 og § 23. Skriv 5 sætninger med hver tid.
Minlæring: førnutid (perfektum) og nærfremtid Minlæring. Lav øvelserne. Brug 15 minutter. Hvis I har brug for at repetere nutid, laver I også denne i Minlæring, især: -ar, -er og -ir verber + ser, estar og hay, tener, ir og querer (de tre sidste må I
practicar verbos i nutid, førnutid og nærfremtid: hablar, llevar, comprar, trabajar, comer, beber, vivir + estar, hay, ser, tener og ir. I skal kunne bøje dem alle i nutid, men øv gerne førnutid og nærfremtid også. Øv på minlæring, med bold, terning
lille test. Det er godt at kunne de mest almindelige verber især i nutid, men også gerne i førnutid og nærfremtid. Se verberne under lektionen i går og øv dem fx i minlæring, med terning, bold, vendespil, quizletter mm.
En la clase:
Omfang
Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 35
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
El clima y la gente
Temaet kaldes også for La vida sostenible eller sostenibilidad, men det er svært at sige. Vi arbejder især med tekster inden for La ropa sostenible, la comida sostenible, la sequía y el comercio justo. Undervejs havde vi skolen også både Klimadag og om menneskerettigheder. I den forbindelse havde vi et foredrag om Muxes. Vi havde også besøg af en skoleklasse fra Spanien som skulle lære at bruge cyklen mere som et transportmiddel.
TEXTOS:
-klimavenlig tøjproduktion. Javier (i-bogen: España. Frontera. Climática, Af: Dalila Tatarević mfl., forlaget@Columbus, 2024)
-Den klimabevidste kok i Sevilla. Miguel. (i-bogen: España. Frontera. Climática, Af: Dalila Tatarević mfl., forlaget@Columbus, 2024)
-Keep it cool i Spaniens varmeste by. Antonio. El calor extremo (i-bogen: España. Frontera. Climática, Af: Dalila Tatarević mfl., forlaget@Columbus, 2024)
- El comercio justo (fra bogen Caminando, 134-137)
Indhold
Kernestof:
Lola Índigo LA REINA.docx
description
Lav opgaven i dokumentet, dvs jeres power point om jeres ferieMis vacaciones.docx
description
øv på verber i nutid (regelmæssig og uregelmæssig) og verber i førnutid.
Øv 15 minutter på hitverberne: llevar, pasar, hacer, tener + querer. Brug bogen spontant spansk og www.ordbogen.com (bøjningsskema). Øv det med terning og vendespil mm. Øv også quizletten igen til vores tema: el clima y la gente el clima y la sosteni
Øv 10-20 min på førnutid i minlæring:Minlæring
Fokus på hitverber og små øvelser. Brug 10 min på at øve hitverberne "estar", "ser", "tener", "ir" og "querer" med terning og www.ordbogen.com
La comida: Spansk_-_La_comida_-_Interaktiv.pdf
description
Opgaverne 1-7 laves hjemmeSpansk_-_La_comida_-_Interaktiv.pdf Opgave 7 skal I have lavet grundigt derhjemme. I skal i klassen kunne svare på spørgsmålene mundtligt og uden hjælpemidler.
el comercio justo fairtrade.pdf
description
øv på at præsentere dig selv for klassen (dit navn, hvor gammel du er, hvor du bor, hvad du godt kan lide/interesser). Vi får nemlig spaniere på besøg. Øv dig på at siget et par sætninger om klimaet. Hvad gør du som er godt for klimaet?
3a hjælper mig med teknik og præsentere os for dem der holder foredrag. 2g spb læser og ser dokumentar om Muxe muxe.pdf lav quizletten muxes og lav opgaverne i dokumentaren (her kan I også se et lille klip af dokumentaren)Quiénes son las personas mu
1) Feedback på Carta a Mercedes. Makkerskabsgrupper. Godt eleveksemper. Fokus på benspænd. Hvad er godt i eleveksemplaret? Kom med eksempler. Arbejd med genafleveringsskabelon.
GERUNDIUM-øvelser til 2.g.docx Antonio Mata ÉCIJA CALOR.docx
Læs om gerundiumskonstruktion (udvidet nutid) i TGs spanske grammatik § 44. Lav opgaverne.TG's Spanske Grammatik.pdf GERUNDIUM-øvelser til 2.g.docx
En la clase:
Tjek dokumenterne, og overvej om Sprogcamp i Hjørring er noget for dig og dine kammerater. Skolen betaler.Invitation Sprogcamp2025_170416794.pdf Tjek også oversættelseskonkurrencen ud: JT2024_Factsheet_DA_FINAL.docx
Trabajamos en la clase con la moda rápida La moda rápida.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
día de los muertos
Vi læser om traditionen Día de los muertos i México. Vi ser filmen Coco og arbejder med den.
Indhold
Kernestof:
Øv på verberne: preparar, comer, vivir + hitverberne: llevar, estar, ser, tener, hacer og querer.
Vi ser coco og taler om de dødes dag.Coco tareas.docx
description
1) Vi starter med at dele jer ind i grupper lavet af lectio
Hacemos las tareas 1, 2 og 3 Coco tareas.docx
Trabajamos con la película Coco (la música y la familia)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
La música
Vi tager udgangspunkt i grundbogen Viva la vidas kapitler om musik: páginas 140-
Det handler om Jennifer Lopez og især om reggaetón (machismo og micromachismo). Herunder lærer vi om indefinitte pronominer og imperativ. Eleverne holder elevoplæg om forskellige musiknumre og -tekster på spansk.
Under forløbet har vi dog også en del moduler om at bage da vi indgår i Den store sprogbagedyst på TG. Vi har også en ekskursion til Cinemateket for at se filmen Chinas. Vi julehygger også og ser filmen A Mil km de Navidad.
Indhold
Kernestof:
Øv på diftongerende verber(uregelmæssige verber) og refleksive verber (refleksive pronominer) i minlæring Minlæring. Minlæring Brug ca. 20 min. i alt. Se og lyt til videoen: NEEM 1/ NEEM Básico - Unidad 3 Mi rutina diariarefleksive verber
1) spørgsmål til aflevering.
La música
Practica el quizlet:cocina
TGs store bagedyst - eksempler fra sidste år.
Programmet for i dag:
Lav så meget som muligt på afleveringen. Den skal nemlig afleveres på tirsdag. I timen taler vi om opgaven, og I kan bruge 20 minutter på at skrive og prøveoptage.
Øv på hitverberne querer, hacer og poder i nutid til du kan dem udenad. Vær opmærksom på at querer og poder er diftongerende. Lav en sætning med hver.
øv på verber i nutid, fx "trabajar". Øv trabajar i udvidet nutid. Øv på trabajar i førnutid og nærfremtid. Øv også på nogle uregelmæssige hitverber, fx poder, querer og hacer. Lav 3-5 sætninger med trabajar, poder, querer eller hacer. Prøv gerne fors
Hablamos de la excursión a Cinemateket, y trabajamos con la película en clase. La película Chinas.docx Chinas excursión.docx
Chinas excursión.docx Læs om indefinitte pronominer i TGs spanske grammatik hvis I ikke fik gjort det sidste gang, §37:TG's Spanske Grammatik.pdf
Abre la puerta 6 en el calendario y haz la tarea: calendario de navidad
Abre la puerta, número 8 y 9. Haz las tareas: calendario navideño minlæring En la clase trabajamos con una canción: los peces en el rio. Los peces en el rio con TAREAS.docx
I skal have begyndt på næste aflevering.
En la clase:
Practica los números NUMEROS SPANSK.docx (se også gerne en video på youtube, så I kan øve på udtalen af numrene). Jugamos al bingo de Navidad.
Deberes: ¿Hay música buena y mala? ¿Qué es reggaeton?
Lee: La música página 7 afsnittet: Los jóvenes reggaetoneros y afsnittet La vestimenta página 8. Da ejemplos de canciones y el estilo de reggaeton y reggaetoneros. La música.pdf
description
Practica el quizlet los reggaetoneros
I skal være begyndt på næste aflevering: Billedbeskrivelse. Brug værktøjskassen til besvarelsen. Begge dokumenter ligger under afleveringen til den 16/1.
øv på verber i forskellige tider på minlæring. Brug 10-15 min på fx verber i præsens, gerundium, perfektum og fremtid. Øv på familiebetegnelser: La familia
Vi laver den samme aflevering, som I havde for på lectio til den 14/1 (billedbeskrivelse), i hånden i klassen. Med værktøjskassen.
Øv dig på at forklare om din familie og Julias familie (Julia fra la querida familia).
Mira y escucha el video sobre Eva. Lav fem spørgsmål til videoen, fx om Eva og hendes familie og venner.NEEM 1/ NEEM Básico - Unidad 1 Hola, ¿qué tal? - subtitulado practica el quizletten: mi querida familia capítulo 2
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 28
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
LA FAMILIA
Vi har arbejdet med ordforråd (fx quizletter), præsentationer af forskellige typer af familier, og vi har taget udgangspunkt i bogen Mi querida familia. Vi har arbejdet med kernefamilie over for andre typer af familier, Den traditionelle familie vs. moderne familie. Vi har arbejdet med gode og dårlige familier. Vi har talt om vold i hjemmet.
Tekster:
Mi querida familia (capítulo 1-5)
Malo (canción de Bebe)
El Bola (película de Achero Mañas)
Indhold
Kernestof:
øv på verber i forskellige tider på minlæring. Brug 10-15 min på fx verber i præsens, gerundium, perfektum og fremtid. Øv på familiebetegnelser: La familia
Vi laver den samme aflevering, som I havde for på lectio til den 14/1 (billedbeskrivelse), i hånden i klassen. Med værktøjskassen.
Øv dig på at forklare om din familie og Julias familie (Julia fra la querida familia).
Mira y escucha el video sobre Eva. Lav fem spørgsmål til videoen, fx om Eva og hendes familie og venner.NEEM 1/ NEEM Básico - Unidad 1 Hola, ¿qué tal? - subtitulado practica el quizletten: mi querida familia capítulo 2
Malo
Øv quizletten Malo.Træn quizletten til kapitel 3 (Mi querida familia): cap. 3 Mi querida familia
karaktersamtaler. Udfyld selvevalueringen Evaluering af sig selv.docx Øv på ir og nærfremtid Minlæring (20 minutter i minlæring), øv på at sige hvad I vil i ferien (vacaciones) og hvad I skal i fremtiden (arbejde, studere mm.)
los deberes:
Los deberes: I skal have skrevet en del af jeres næste aflevering: diario de México. I timen bruger vi 10 minutter på spørgsmål og sætninger. I skal have et billede af jeres familie, som I taler om i 2 minutter (presentación).
Vi laver Mi querida familia, capítulo 4 færdig eller arbejder med serien Élite? Élite describe a las personas.docx Élite TAREAS delprøve 1.docx
Deberes: øv på de to datider på spansk: kort datid (præteritum) og lang datid (imperfektum), øv 10 min på minlæring: introduktion og nogle øvelser: Minlæring
qué es la cumbia?El origen de la cumbia y 2 cumbias 2025.docx Vi ser også noget af dokumentaren Ya no estoy aquí. Øv på trabajar i præteritum, og syng trabajarsangen til beatet:
description
Jubi jæ jæ jubi jubi jæ - Du må få min sofacykel
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
PANDILLAS
Vi har arbejdet med specifikt ordforråd igennem quizletter. Vi har arbejdet med en film. Vi har trænet sætninger og trænet delprøve 1 inden for temaet.
El documental "entras si quieres, sales si puedes":
https://www.youtube.com/watch?v=5ib9RVx9VHs
filmen Sin nombre af Cary Fukunaga
kompendium med delprøve 1-lignende opgaver til tema og film
delprøve 1 trænes
delprøve 1: Lucha de bandas
Indhold
Kernestof:
Afslutning af temaet familias. Vi mangler to fremlæggelser: gruppe: Johan, Lin, Linnea og Konrad og gruppen: Adam, Frederikke, Michal og Ali
Pandillas
Lav opgaverne på siderne 2: Pandillas - elevmateriale.docx
Afsnit
Pandillashæftet, página 3 (combinar las frases y traducir) Pandillas - elevmateriale.docx I skal også på spansk kunne forklare hvordan I tror at filmen slutter. I starter sætningen "La película termina con que" eller "Al final...."
Estoy en una pandilla. Vi arbejder med præsentationer.
Delprøve 1 Pandillas (test). Der vil være nogle billedbeskrivelser, så øv især på verberne ser, estar, hay, llevar. Øv på ordforråd inden for pandillas (fx på quizlet). Til delprøve 1 er det altid uden hjælpemidler, men tag en god blyant og viskelæde
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Turismo
Forløbet handler overodnet om turisme og at rejse. Vi undersøger forskellige typer af rejser, fx ferie vs. udviklingsrejser. Vi læser om positive og negative sider ved turisme. Eleverne stifter bekendtskab med problemer med stoffer, vold og bander i Ibiza, Medellín og Acapulco. Vi læser tekster om problemerne med masiv turisme og demonstrationer imod turisme i Barcelona. Eleverne øver et bestemt ordforråd (quizlet og tekster) så de kan fortælle om fordele og ulemper ved at rejse og ved turisme. De laver resumé af teksterne og arbejder med arbejdsopgaver med teksterne. De lærer at sige simple sætninger omkring turisme og i forhold til teksterne, men også iforhold til deres eget forhold til at være turist. Desuden arbejder eleverne delprøve 1 og 2 til temaet Turistificación i minlæring. De arbejder også med en delprøve 2 (una carta desde Ibiza), som jeg har lavet til forløbet. Derudover arbejder vi med små mundlige fremlæggelser om turisme.
Tekster:
Ibiza
"Delirio en Ibiza" (Retratos de España)
"Clubes de Ibiza ponen al límite el sistema de salud por consumo de drogas" (spansk artikel fra 2025)
Barcelona:
"Miles de personas se echan a la calle en varias ciudades de España contra la “turistificación”" (artículo, 2025)
Acapulco:
"Una ola de violencia provoca la caída del turismo en las icónicas playas de Acapulco (artículo, 2023)"
Colombia:
"Los peligros ocultos de Medellín: Delincuencia y seguridad en la transformada zona turística de Colombia" (artículo, 2024)
"Colombia" (fra bogen: "Una mirada a las realidades en Colombia), 2021
Krop og relationer: foredrag af Salka og Nori fra foreningen Mi cuerpo/Min krop
Materiale: Una colaboración entre México, Colombia y Dinamarca, páginas 14 y 15 om relaciones og vold (violentómetro) - machismo y feminicidio. Equidad y egualdad de género, seksualundervisning.
"Un viaje espiritual" (fra hjemmesiden
www.aprendo.dk/Tema04Modul
)
Spillefilm: ”De elskende passagerer” af Pedro Almodóvar, 2013, 90 min.
Spillefilm (uddrag): Marisela Escobedos, tre tragedier (Netflix, 2020)
Carne Trémula (krop, vold og relationer), Pedro Almodóvar (uddrag)
Indhold
Kernestof:
Øv på quizletten: Turismo
quizlet: turismo: Turismo
Læs afsnit 1- 2 i teksten Delirio en Ibiza Delirio en Ibiza.pdf dvs. "la tierra prometida" og "El mundo de las drogas". Haz un resumen de la parte "El munco de las drogas". Haz dos preguntas.
Lee el artículo Tomates nacidos para morir en la batalla de Buñol Prøv at forstå den uden at slå meget op. Hvor meget forstår du? De qué trata? Find en video på youtube der viser "la tomatina". I timen bruger vi lidt tid på at diskutere og bruge glos
Deberes: Describe con cuatro frases las ventajas y desventajas con el turismo. Haz frases simples, pero usa las palabras y frases practicadas en clase.
Trabajamos en clase con el tema Turismo y modul 3 (Ibiza).
Lee el artículo. Haz dos o tres preguntas al texto. Miles de personas hacen manifestación contra el turismo.docx Mira el video. Hvad forstår I?Protesta contra el turismo masivo en Barcelona
Deberes: 1) Øv på verbet "ir" i nutid. Du skal kunne det udenad. Slå evt. verbet op i ordbogen.com, og se bøjningsskemaet. Dans det eventuelt til et godt salsa-nummer. 2) Hvad ved du om Colombia i forvejen? Har du nogle forestillinger om colombia? La
Deberes: Find en spansktalende by, som du gerne vil præsentere (Ligesom fx Bogotá eller Cali i Colombia), start med sætningen "Si vas a...., hay lugares que tienes que visitar". Skriv tre sætninger med ting eller steder som man skal opleve i den by".
Mire el video: NEEM 1/ NEEM Básico - Unidad 8 ¿Qué hiciste ayer? - subtitulado Hvilken datid bruges i klippet? Hvorfor? Bøj de uregelmæssige verber "hacer", "estar", "ir" og "ser" i præteritum. Slå dem fx op i verbebøjningsskemaet i ordbogen.com. Stå
Deberes: Svar på: Cómo estás hoy y por qué? + Qué hiciste ayer. Øv dig i at kunne forklare tre ord fra vores forløb (de andre skal kunne gætte det).
Arbejde med delprøve 1 og 2 i minlæring: Turistificación. Arbejde med næste aflevering (i hånden?)
DEBERES:Hvad er verbalperifraser? Se i værktøjskassen side 13 nederst. Kender I nogen af dem i forvejen? Lav fire sætninger med fire forskellige verbalperifraser. Værktøjskassen spansk maj.pdf
En la clase: Hacemos "talepapir" y hablamos del tema Turismo (mundtlighed og præsentation af tema med udgangspunkt i et billede og jeres talepapir)
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
La MiGRACiÓN
Vi øver temagloser igennem quizletter, spil mm. Vi tager udgangspunkt i et kompendium med forskellige tekster om inmigranter og øver os i at fortælle om inmigranternes liv og hvorfor de emigrerer, hvordan rejsen er mm. Vi øver os i at omskrive fra 1.person ental eller flertal til 3. person ental eller flertal. Vi øver os i resuméer og personbeskrivelser. Vi repeterer genitiv, datid, nutid og andre tider. Vi spiller rollespil og inddrager temaet. Vi øver os i eksamensgenrer og mundtlig præsentationer.
Materialer:
Héctor Montoya, fra bogen Al otro lado
César Nieto, fra bogen Al otro lado
Armando Vargas fra bogen: Al otro lado
Pobre juan, canción de Maná
Migra, canción de Santana
Clandestino, Manu Chao
María llena eres de gracia, película
Los invisibles, documental de Gael García Bernal
Drømmen om USA - på grænsen, DR2, 2020
Indhold
Kernestof:
Deberes: Kom til undervisningen!!! Practica el quizlet: migración ¿Por qué emigra la gente? I skal kunne svare på spørgsmålet. Quizlet live!
Deberes: flyt al indhold fra din elev one note over i den nye one note. Lee el artículo (kun et par linjer), escucha el video (se blot lidt) - contesta: ¿la migración es positivo o negativo? La inmigración lleva a España a un nuevo máximo de població
Deberes: Lee el texto sobre Héctor Montoya en el compendio, página 2 La migracion 2025 kompendium 3g spb3.pdf
Deberes: de to datider: præteritum og imperfektum. Slå dem op i din grammatikbog. Øv dem gennem de to sange: trabajé, trabajaste, trabajó og "Había una vez una mano", se evt. under one note, grammatik, datider. Tag jeres hæfter med!
Deberes: start næste opgave (video: mundtlighed): skriv, og sig sætninger som du vil have med i din opgave. Fremlæg, og afprøv dine sætninger for klassen eller mig. Hav mindst fem sætninger.
Deberes: practica præteritum og imperfektum. Oversæt: crucé, nos sacamos, estuvimos, cruzamos, guardamos, tenía, dimos, estábamos.
Deberes: mira la noticia (3 minutos): de qué trata? 🇲🇽 El Peligroso Tren "La Bestia" vuelve a llevar migrantes para cruzar México | Noticias ETV fremlæg nyheden.
a las 8: quiz con premios:)
Deberes: Læs og forstå teksten: Armando Vargas i migrationskompendium, página 10 La migracion 2025 kompendium 3g spb3.pdf practica la pronunciación de las palabras: por qué, queso, guitarra, guerra, Quito. Sæt det sammen til én lang sætning/spørgsmål
Deberes: Se video. Hvilken datid bruges? Hvorfor? Nævn tre sætninger fra videoen hvor der bliver brugt datid. Cuando yo era pequeña
La película María llena eres de gracia + tareas en el cuaderno. Husk at finde filmen med undertekster...
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Repetición y el examen
Indhold
Kernestof:
los deberes: forstå verbalperifraserne, oversæt og lav dine egne sætninger Verbalperifraser.docx
Rækkefølge: Rækkefølge 5. mayo fri samtale på spansk.docx
los deberes: 1)Øve delprøve 1, aflevere i lectio. Det er den sidste aflevering. 2)Se under undervisningsbeskrivelsen hvad vi har gennemgået til temaet Migración, og øv quizletten til temaet: Migración Se også one note/samarbejdsområdet/3g/migración -
los deberes: Se under undervisningsbeskrivelsen hvad vi har gennemgået til temaet Migración, og øv quizletten til temaet: Migración Se også one note/samarbejdsområdet/3g/migración - små resuméer af tekster.
los deberes: Læs teksten, og besvar instrukserne BBC MUNDO deportaciones y consecuencias 2026.docx Øv temaet Migración. Lav talepapir. Øv temaerne pandillas y la familia: repetición: Se undervisningsbeskrivelsen og noter i one note. Du skal kunne bes
Afsnit
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
lOS JOVENES
Tekster og ibøger:
La vida joven en el pueblo: https://ruralbridge.es/la-vida-joven-en-el-pueblo/, 2024
Película: Perdiendo el Norte
video: Noticia - Cuatrocientos mil jóvenes talento emigraron de España en 2023:
https://www.youtube.com/watch?v=YZvWJPivBrs&t=7s
España mañana, 2022, af: Kasper Kloch mfl.
Tekster om:
- capítulo 10: Pedro Martín "“Estoy muy a gusto en España. Me quiero quedar aquí.”
- capítulo 7: Nahia, 18 años: “Me gusta estar en el campo con los animales. Para mí, la naturaleza significa tranquilidad.”
filmen "Diecisiete", instrueret af Daniel Sánchez Arévalo, 2019
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61960611858", "T": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61960611858", "H": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61960611858" }