Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Tårnby Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Design C
|
Lærer(e)
|
Eva Camilla Nielsen
|
Hold
|
2024 DE_C1 (2h3g de)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro design c
Introforløb på 3 moduler, hvor der introduceres kort til hvad design er, designparametre og procesmodeller.
Der foretages desuden forskellige kreative sammenrystnings-øvelser.
Praktiske opgaver:
Remediering af Verner Pantons "The Panton Chair" vha. papir og tape.
Æggeøvelsen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Diskutere
- Personlige
- Initiativ
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
2
|
Byrum
Fokus:
Introduktion til arkitektur og forskellige former for byrum, Københavns arbejde med bæredygtighed, Byerne og byrums udvikling, Montaigne og Gehls principper for gode byrum, byrumsanalyse af skolegården, Det holistiske bæredygtighedsbegreb, arbejde m. og præsentation af forskellige bæredygtige byrum,
Praktisk arbejde:
Skitseøvelse m. udtrykket byrum og genre, poster m. hverdagsbæredygtighed, t-shirt m. reklame for Københavns arbejde med bæredygtighed, farvelægningsøvelse (lys, grønt og siddepladser) på oprindelig plantegning af TG's skolegård, idegenerering ift. TG's skolegård, moodboard m. inspirationsmateriale, målfast plantegning, model.
Tekster:
Brundtlandrapporten 1987 uddrag (2 ns)
København Kommunes Handlingsplan for Bæredygtig Udvikling (18 ns)
Katrine Charlotte Busk: Design og Arkitekturbogen. Columbus
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=184&L=10&loopRedirect=1 (design til byrum)
(17,3 ns)
DAC: Hvad er bæredygtighed (3 ns)
Pernille Ehlers: Byrum- Kvalitet til hverdagslivet (3 ns)
I alt 35 ns
Brief:
I skal i grupper omskabe TG-skolegård til et bæredygtigt byrum.
I skal inddrage Montaigne og Jan Gehls principper for velfungerende byrum.
Arbejde med både miljømæssig og social bæredygtighed
I skal udføre både grundplanstegning og model
Udvælg mindst 2 eksisterende byrum, som I perspektiverer til
Præsentér jeres løsning til sidst
Formål:
Overordnet
At fremme læring om arkitektur, byggeri og byudvikling hos eleverne, med et særligt fokus på begrebet bæredygtighed.
Forstå begrebet bæredygtighed og de forskellige tilgange til begrebet i en bymæssig kontekst.
Få redskaber til at debattere og danne sig en mening om arkitektur og bæredygtigt byggeri
Specifikt
Aktivere den viden om bæredygtighed som eleverne har erhvervet sig.
At invitere til en kritisk stillingtagen til emner, der vedrører byens fremtidige udvikling.
At gøre eleverne bekendte med bæredygtighedstrekanten og få dem til at anvende den i praksis.
Aktivere og udfordre den viden om bæredygtighed som eleverne har læst om forinden
Gennem et sansebaseret møde med bygninger og byrum at gøre sig egne registreringer til videre arbejde med arkitektur og bæredygtighed.
Ekskursion med DAC 'Er det bæredygtigt'?
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Præsentationsgrafik
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
3
|
Kommunikationsdesign (Plakater)
Brief:
I skal individuelt lave en plakat til skolens næste fredagsbar.
Plakaten skal inddrage viden omkring komposition, typografi og farver, som I får i løbet af forløbet.
Plakaten skal tilegnes jeres særlige målgruppe ud fra en udviklet persona.
Det er vigtigt at I har mange processkitser og derfor ikke kun ender ud med eet færdigt produkt.
Den endelige plakat udarbejdes digitalt på https://www.canva.com/da_dk/
I jeres færdig præsentation skal I inddrage en kort analyse af jeres plakat med inddragelse af AIDA og Laswell.
Fokus og øvelser:
Introduktion til procesmodel (4C)
Brief
Kommunikationsmodellerne AIDA + Laswell
Analyse af udvalgte plakater
Præsentation
Refleksionsskitser (Frimærke)
Teori om typografi
Udfyld begrebsark og opgave om skrifttyper
Praktisk opgave med skrifttyper (sæt skoleopgave med typografi)
Refleksionsskitse (fredagsbar kun tekst)
Gennemgang af gestaltlovene og kompositionsbegreber
Tegneøvelse gestaltlovene
Fotojagt og analyse (plakater på skolen)
Persona
Moodboard
Idegenerende inspirationsskitse fra moodboard.
Intro til designhistorien
Intro til skitsetyper
Udførelse af idegenerende skitser
Udførelse af første undersøgende digitale skitse (Typografi)
Udarbejdelse af endelig plakat i Canva.
Faglige mål:
-Analysere og diskutere design som proces og som resultat.
-Identificere et designproblem og gennemføre en designproces.
-Formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt.
Omfang ca. 20 ns
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Kreativitet
- IT
- Præsentationsgrafik
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
Titel
4
|
Produktdesign- lamper
Forløb i hovedområdet: Produktdesign
Emne: Belysning
Fokuseret tema/hovedgreb: Bæredygtighed
Praktisk opgave: Design en lampe af genbrugsmateriale
Projektforløb: Åben brief, som I selv definerer nærmere
Arbejdsform: Pararbejde
Brief:
Bæredygtighed og fokus på klimaet spiller en stadig større rolle i vores samfund. Jeres udvalgte spisested følger trenden, og I den forbindelse har de brug for forslag til ny belysning, som omfavner bæredygtighed, men som samtidig er tro mod deres brand og profil.
Jeres opgave er at skabe en lampe som opfylder kundens ønske.
Film: Danmarks nye designklassiker 'Lampen'.
Fokus:
Introduktion til energivenlige lyskilder
Lyslaboratorium-øvelser
Minianalyse af inspirationslamper
Gennemgang af stilhistorisk udvikling indenfor lamper med inspirationsskitser
Research m. fotografering af udvalgt spisested
Udarbejdelse af moodboard
Idegenererende og detaljerede skitser
Udarbejdelse af mockup
Udarbejdelse af præsentation.
Faglige mål:
̶ analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
̶ sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder
̶ sætte ord på kropslige erfaringer med design
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
̶ identificere et designproblem og gennemføre en designproces
̶ generere design- og arkitektur-idéer
̶ undersøge et designproblem og designløsninger ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder som nævnt i kernestoffet
̶ kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt
̶ foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
̶ arbejde iterativt
̶ formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt
Omfang ca. 15 ns
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
5
|
Eksamensprojekt
Orientering om eksamen.
Opsamling på portfolio.
Arbejde på grafisk facilitering.
Finde eksamensemne.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64952165350",
"T": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64952165350",
"H": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64952165350"
}