Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Tårnby Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Emil Mathiassen
|
Hold
|
2024 ID_B3g1 (3g Id/1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Volleyball og humanfysiologi
Volleyballforløb: Studieplan og Læringsmål
Formål:
Formålet med dette volleyballforløb er at give eleverne en grundlæggende indføring i volleyball, med fokus på både teknikker og taktikker. Gennem forløbet vil eleverne udvikle deres færdigheder i de centrale tekniske aspekter af spillet, samtidig med at de opbygger en forståelse for samarbejde og spilstrategier.
Forløbsstruktur:
1. Indledende Lektioner:
• Fokus: Grundlæggende teknikker.
• Indhold: Introduktion og øvelse af de forskellige slag, herunder fingerslag, baggerslag, smash og serv.
2. Mellemliggende Lektioner:
• Fokus: Overgang fra teknik til sammenspil.
• Indhold: Kombination af tekniske færdigheder i øvelser, hvor samspil og bevægelse på banen trænes.
3. Afsluttende Lektioner:
• Fokus: Taktik og holdspil.
• Indhold: Spiløvelser med fokus på placering, rotationssystem og taktisk forståelse for at opsætte spillet korrekt.
Evaluering
Eleverne evalueres på deres beherskelse af de tekniske slag samt deres evne til at indgå og fungere på et hold. Evaluering omfatter både individuelle færdigheder og elevens evne til at indgå på et volleyballhold.
Læringsmål:
• Teknik:
• Fingerslag med præcision og højde, der gør det muligt at lave et efterfølgende angreb.
• Baggerslag med præcision og højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden videre.
• Smash med korrekt tilløb og afsæt på to ben og bolden slået over nettet med en hånd.
• Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens banehalvdel.
• Taktik og Spilforståelse:
• Forståelse for volleyballregler og rotationssystemet.
• Evne til at placere sig korrekt på banen i forhold til boldens position og medspillere.
• Evne til at spille bolden til det taktisk mest fordelagtige sted på banen.
• Forståelse for opsætning af spillet gennem modtagning, hævning og smash.
Teoretisk Indhold: Omfang (ca. 50 sider)
• Fokus på arbejdsfysiologi og funktionel anatomi.
• Aktivering af muskler, energisystemer (anaerob og aerob energiomsætning).
• Neurologi og humanfysiologi relateret til volleyballspecifikke bevægelser og præstationer.
Aerob/Anaerob energiproduktion, RQ og respiration (gasudveklsling)
Blodværdier og blodkredsløbet + bloddoping, EPO og hypoxis effekt på kroppen.
Aerob/Anaerob effekt og kapacitet samt concurrent træning.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Arbejdsfysiologi
|
29-09-2024
|
Drejebog i volleyball
|
30-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Bordtennis, folkesundhed og idrætsadfærd
Formål: Formålet med modulerne i dette forløb er, at du bliver en bedre bodtennisspiller, lærer at udføre slagene korrekt, at serve, at returnere, og ikke mindst at du får et spillemønster, der giver dig de bedste muligheder for at vinde et point og dermed vinde flere bordtenniskampe.
Faglige mål:
• Korrekt fatning på battet
• Være i stand til at udføre nedenstående grundslag i bordtennis:
- Forhånds- og baghåndskontra
- Forhåndsprik- og baghåndsprik
- Forhåndsloop og baghåndsloop
- Serv med skru
• Være i stand til at bruge grundslagene under kamp
• Have forståelse for benstillingen og benarbejdets betydning for spillet
I den teoretiske del af forløbet vil der være fokus på sport og politik, hvor begreber som forestillede fællesskaber, blød magt, hård magt, smart power og soft disempowerment bliver forklaret og gennemgået i diskussioner omkring hvorvidt politik og sport hænger sammen, og hvordan politik i sport er aktuelt både i dag og i historien. Omfang (ca. 50 sider)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Capoeira, motivation og idrætshistorie
Faglige fysiske mål
• Kunne udføre de forskellige grundtrin såsom Ginga, Esquiva (undvige), Meia-lua de Frente (spark), Queixada (spark variation), negativa (undvigelse variation) og en combo (sammensætning af spark og undvigelse).
• Kunne bevæge sig i takt med sin modspiller og musik
• Kunne danse med korrekt udførsel af trin og bevægelser
• Kunne sammensætte angreb og undvigelse med en makker
• Kunne beherske de forskellige trin udenad
• Kunne fremføre og deltage i en roda.
Teoretiske mål: Omfang (ca. 40 sider)
Kunne demonstrere teoretisk viden om Capoeiras historie, herunder sportens oprindelse, udvikling og dens status i nutiden. Heriblandt forstå forskellen mellem Angola og Regional Capoeira. Derudover kunne demonstrere viden om sportspsykologi, motivation og målsætning, spændingsregulering samt nervesystemets rolle i spændingsregulering.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Drejebog capoeira
|
30-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Basketball, styrketræning og træningsplanlægning
Forløbet har taget udgangspunkt i 3v3.
Faglige fysiske mål:
Kunne udføre et teknisk korrekt jump-stop, aflevering og skud.
Kunne udføre teknisk korrekt handles (crossovers), crossover foran kroppen, mellem benene og bag om ryggen.
Have forståelse for hvordan man bør bevæge sig på en 3v3 bane, hvordan man bør dække op (mandsopdækning) og kende til reglerne.
Evaluering
Eleverne evalueres på deres beherskelse af de tekniske slag samt deres evne til at indgå og fungere på et hold + skriftlig aflevering.
Teoretisk Indhold: Omfang (ca. 50 sider)
Muskelmorfologi
Neural aktivering af muskler
Tværbrosdannelse (biokemiske forhold i musklen under aktivering)
Udbredelse af aktionspotentialer
Opbygning af nerveceller
Synapsekommunikation
Muskelbevægelser (antagonist, agonist, synergist, excentrisk, statisk og koncentrisk)
Muskeladaptationer til træning og træningsplanlægning (periodisering, %RM, reps, rest, test (test-retest-reliability) og taperuger).
Politiskolens optagelsesprøve (træningsprojek 8 uger):
Eleverne har udført styrke & sprintelementerne af politiets fysiske optagelsesprøve før og efter forløbet, og har derudfra arbejdet med adaptationer til styrketræning. Herudover har de benyttet deres udvikling og teoretiske viden til at sammensætte relevante træningsprogrammer for dem selv og case-personer.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Læs introduktionen til basket og se videoen: Introduktion | Idrætsportalen
-
For drengene: Politiskolen, Fysisk Prøve, Længdespring (mand) Politiskolen, Fysisk prøve, Hurtighedstest (mand) Politiskolen, Fysisk prøve, Kropshævninger (mand) Politiskolen, Fysisk Prøve, Bænkpres (mand)
-
For pigerne: Politiskolen, Fysisk prøve, Kropshævninger (kvinde) Politiskolen, Fysisk prøve, Hurtighedstest (kvinde) Politiskolen, Fysisk Prøve, Længdespring (kvinde) Politiskolen, Fysisk Prøve, Bænkpres (kvinde)
-
Samlet: Politiskolen, Fysisk Prøve, 2400 meter løb
-
Til notering: Mappe.xlsx
-
Se video om afleveringer : Øvelsesbank | Idrætsportalen
-
Se video om afleveringsfirkanten: Øvelsesbank | Idrætsportalen
-
Se video om Zigzagdriblinger: Øvelsesbank | Idrætsportalen
-
Se video om layup og skudøvelser: Øvelsesbank | Idrætsportalen
-
Læs:
-
Opgave:
-
Afsnit
-
Se video om øvelse "real madrid": Øvelsesbank | Idrætsportalen
-
Se video om øvelsen "shell drill": Øvelsesbank | Idrætsportalen
-
Se video om teknikprøven: Øvelsesbank | Idrætsportalen
-
TIl notetagning: Muskler-træningsplanlægning-præsentation.pptx
-
35 Nervecellen (B/A) | BioAktivator Hele kapitel 35 om nervecellen
-
6 Muskler og styrke | B - for bedre idræt Hele kapitel 6 om muskler og styrke
-
progression_models_in_resistance_training_for.26 (1).pdf Ikke lektie.
-
Ikke lektie: Arbejdsspørgsmål til muskelmorfologi.docx
-
Læs Den motoriske endeplade (B/A) | BioAktivator
-
Læs: Aktin-myosin-processen (B/A) | BioAktivator
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Online opgave 3/12
|
03-12-2024
|
Aflevering i styrketræning
|
17-01-2025
|
Drejebog basketball
|
30-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Pickleball repetition
Forløbet har taget udgangspunkt i 3v3.
Faglige fysiske mål:
Kunne udføre følgende slag teknisk korrekt:
Dink, offensivt & defensivt lop, dropshot, serv, serveretur, volley og smash.
Regler og pointtælling er blevet gennemgået nøje og taktisk har der været fokus på at komme frem til nettet og sætte det korrekte spil op (lang serv --> lang serveretur --> dropshot --> smash/dink)
Forløbet er koblet til teori omkring sport og politik, hvor Joseph Nye's teori om blød magt kobles med Benedict Andersons teori om forestillede fællesskaber. Eleverne har tidligere lært om teorierne og kunne derfor i dette forløb nu begynde at analysere en kort sekvens fra åbningsceremonien i Paris 2024. Fagligt omfang ca. 40 sider.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Rytmisk opvarmning repetition
Forløbet i rytmisk opvarmning er hævet fra C-niveau. Eleverne har repeteret takttælling, opbygning af et opvarmningsprogram samt skalering af øvelser. Derudover har de arbejdet med teknisk korrekt udførelse af bevægelser (f.eks. sving) og udvælgelse af relevante øvelser. Omfang ca. 10 sider
Den teoretiske del af forløbet har primært en humanistisk tilgang og er baseret på Allan Guttmanns syv karakteristika for moderne sport. Eleverne har undersøgt sport i det antikke Grækenland og sammenlignet det med en selvvalgt moderne sportsgren. Desuden har de diskuteret, om E-sport kan klassificeres som en moderne sport ud fra Guttmanns principper. Eleverne har både arbejdet selvstændigt og i grupper.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Repetition
Eleverne forbereder sig til eksamen ved at repetere relevant teori og fysiske krav. Derudover gennemgås tidligere eksamensopgaver, og eleverne bliver fortrolige med prøveformen. Som en del af forberedelsen udarbejder de også drejebøger til praktiske forløb. Der introduceres også et nyt teoriemne omhandlende idrætssociologi, hvori statistikker omkring danskernes idrætsvaner analyseres. Omfang ca. 10 sider.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64952165811",
"T": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64952165811",
"H": "/lectio/30/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64952165811"
}