Holdet 2q En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Tårnby Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Angellinah November Lotus Mogensen
Hold 2024 En/q (1q En, 2q En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Choices and Consequences
Titel 2 Identity: Who am I? (EXAM topic)
Titel 3 Sports
Titel 4 Issues in the US (EXAM topic)
Titel 5 India (EXAM topic)
Titel 6 Crime fiction (EXAM topic)
Titel 7 Diversity in the UK (EXAM topic)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Choices and Consequences

Et forløb om valg og konsekvenser af ens valg samt at for mange valg kan være overvældende. Vi har også haft fokus på introduktion til faget og dets metoder samt grundlæggende grammatik.

Materiale:
Kernestof:
Waiting for Spring af Tamara Jones (2015) (fra eksamenssæt dec. 2018) 4 sider

Fra Choices. Grundbog til HF. Mette Hermann, Columbus 2022: https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1&loopRedirect=1
Hard Choices af Jojoba Mansell (2012): https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=154&loopRedirect=1 0,5 side
Choice, choice everywhere. How do I opt out? Phil Daoust (2016): https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=153 2 sider

Electrick Children instrueret af Rebecca Thomas (2012) 32 sider

I alt ca. 39 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Identity: Who am I? (EXAM topic)

Et forløb om identitet, hvor vi har set på hvilke faktorer, bidrager til vores identitetsdannelse. Vi har læst tekster om forskellige måder at være i verden på samt arbejdet med refleksions- og analysefærdigheder.  

Materiale:
Kernestof:
Worlds of Now, Anne Mette Finderup, Agnete Fog og Maria Dohlman, Systime, 2022:
• Kate Tempest: Europe is Lost (2015): https://won.systime.dk/?id=p155 2 sider

From Where You Are 2, Tony Søndergaard Andersen og Morten Petersen, Systime, 2022:
• Carol Ann Duffy: We remember your childhood well: https://fromwhereyouare2.systime.dk/?id=p128 2 sider


”Contexts.” Jonna-Engberg-Pedersen, Mette Grønvold & Hanne Ohland-Andersen. Gyldendalske Boghandel, Nordiske Forlag A/S, Copenhagen, 2004. 1. udgave, 5. oplag 2006.   
• Our America by LeAlan Jones: pp. 133-135 2 sider

Jason Karman, “Up and Down”, a short film, 2013: https://vimeo.com/81938660  4 sider

Supplerende:
Fight Club instrueret af David Fincher, 1999 ca 30 sider
Modern and Global English, pp. 19-23 in Worlds of English by Anne Mette Finderup, Agnete Fog. Systime, 2010. 2 sider
Why safe playgrounds aren't great for kids, Vox (2019): https://youtu.be/lztEnBFN5zU 1,5 side  
Billede af ”Expansion” af Paige Bradley: http://paigebradley.com/blog/the-story-of-expansion/ 1 side
Billeder: Love Thy Neighbor by Michael D’Antuono, American Gothic by Grant Wood, Murder by Media by Michael D’Antuono, Lucifer by William Blake


Links senest tilgået 13-05-2026

I alt ca. 46 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 Sports

Formål:
Fokus er på at få kendskab til samfundet og kulturen i USA og Storbritannien ift. sport. Vi arbejder på analysefærdigheder, mundtlighed, skriftlighed, ordforråd og grammatik.

Indhold:
Et forløb, hvis fokus er at belyse nogle af de mange facetter i sportens verden, f.eks 'hooliganism', sponsorship/branding og ekstrem sport, samt sportens betydning for mennesket. Dette gøres vha diverse tekster, så som skrevne tekster, video og maleri/billede.

Materiale:
Kernestof:
“Is Sport a Religion?” By Nigel Barber from Psychology Today https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-human-beast/200911/is-sport-religion  3 sider
“Beckham the World Wide Brand” by Simon Moon: pp. 61-64. 3 sider
“How Football Explains the Sentimental Hooligan” (extract) by Franklin Foer: pp. 75-81. 5 sider
“From Where You Are.” Tony Søndergaard Andersen, Morten Petersen og Systime A/S, 2010.
”College Sport” by Morgan Spurlock, 2015:  hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=031510221915    12 sider
”Why Do We Love Extreme Sports?” by David Ferry, 2017  2 sider
https://www.outsideonline.com/2181706/why-do-we-love-extreme-sports   2 sider
Coach Carter instrueret af Thomas Carter, 2005 45 sider
“Inside the 1996 Everest Disaster” - Ken Kamler. From ForaTV. http://www.youtube.com/watch?v=Bgqc2m7aBzs  8 sider


Supplerende:
“The real importance of sports” by Sean Adams: https://youtu.be/woR9b01N6mQ  2 sider
“Much madness is divinest sense” by Emily Dickenson:  http://www.poetryfoundation.org/archive/poem.html?id=182156  1 side
“Listen to Me and Not Them” by Johnny Cotter, 2010. http://www.johnnycotter.com/  1 side

Tekster der er brugt ekstensivt til diskussion:
“What's so extreme about extreme sports?” By Josie Appleton. https://www.spiked-online.com/2005/08/30/whats-so-extreme-about-extreme-sports/  
“Why Are We Addicted To Extreme Sports?” https://youtu.be/9qEbjw_I0-o
“What do extreme sports enthusiasts and gamblers have in common?” by Changing America Staff, 2020: https://thehill.com/changing-america/well-being/mental-health/483924-extreme-sports-athletes-are-crazy-but-a-new-study  

Alle links er senest tilgået d. 10-06-20
I alt: ca. 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Issues in the US (EXAM topic)

Et forløb om nogle relevante problematikker i USA, så som grundlæggende amerikanske værdier, USA's selvopfattelse og fremtid, immigration, fattigdom og stofmisbrug. Fokus er på at få kendskab til samfundet og kulturen i USA samt de problematikker der har været/er relevante. Vi arbejder med analysefærdigheder og selvstændighed samt fordybelse i værklæsning.

Materiale:
Kernestof:
Læst værk: The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian af Sherman Alexie, Little, Brown & Company, 2009 - 229 sider (ikke ns)

Worlds of English af Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Systime A/S https://woe.systime.dk/index.php?id=81&L=0
“The New Colossus” Emma Lazarus 1883 (0,5 ns)


“A White American’s Lament.” Marian Dane Bauer  (From: 911 The Book of Help, 2002) (2 ns)
"The Florida Project" instrueret af Sean Baker: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000004703/the-florida-project - ca 37 sider
“The Opioid Diaries”, James Nachtwey: http://time.com/james-nachtwey-opioid-addiction-america/  (5 ns)
'I don’t want to overdose and die:' one woman's death, one country's shame:
https://www.theguardian.com/us-news/2019/apr/29/i-dont-want-to-overdose-and-die-one-womans-death-one-countrys-shame  (7,1 ns)
President Trump delivers statement on U.S. opioid crisis: https://youtu.be/pxSAhEPBnyA  (1,3 ns)
USA country profile, BBC: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-16761057 2 sider
What is an American? dokumentar instrueret af Simon Schama, DR2 2013: https://mitcfu.dk/mm/player/?copydan=031310231305 - ca 18 sider
https://artandresponse.com/   (1 ns)
The Changing Picture Of Poverty: Hard Work Is 'Just Not Enough': https://www.npr.org/2014/05/07/309734380/the-changing-picture-of-poverty-hard-work-is-just-not-enough  (2,5 ns)
USA Freedom Act Reduces NSA’s Spying Power: https://youtu.be/IGZALiHWhCo  (3 ns)
Freedom vs Security: Freedom at any cost? https://youtu.be/zL2LMTRoWlA  (0,7 ns)
A Family Faces Food Insecurity in America’s Heartland | National Geographic: https://youtu.be/uV2XCQZWf_g  (1,5 ns)
Baltimore: 'This is what poverty in the US looks like' - BBC News: https://youtu.be/tCgqIN-6A20  (1 ns)

Supplerende:
https://www.hhs.gov/opioids/about-the-epidemic/index.html (udløbet) senest tilgået foråret 2021 (1 ns)
HHS’s 5 Priorities: https://www.hhs.gov/about/leadership/secretary/speeches/2017-speeches/secretary-price-announces-hhs-strategy-for-fighting-opioid-crisis/index.html  (udløbet) senest tilgået d. 3/5-19 (1 ns)
US Constitution, 2nd Amendment: https://constitutioncenter.org/the-constitution/amendments/amendment-ii
https://everytownresearch.org/maps/gunfire-on-school-grounds/
https://www.gunviolencearchive.org/

De fleste links senest tilgået foråret 2024

Omfang i alt: ca. 120 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 India (EXAM topic)

Et forløb om nutidens Indien, hvor der fokuseres på Indiens nye rolle som økonomisk storspiller i verden og en nøgleproblemstilling som følge heraf, navnlig miljø og forurening. En anden aktuel problemstilling som også arbejdes med er køn og fordomme.

Materiale:
Kernestof:
Modern and Global English, pp. 19-23 in Worlds of English by Anne Mette Finderup, Agnete Fog. Systime, 2010. (2 s)
Magtens Sødme: http://hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=321206182000 (20 s)
The Ideas Shaping a New India. Anand Giridharadas. Wider Contexts, Jonna Engberg-Pedersen, Mette Grønvold, Hanne Ohland-Andersen, 2012 Gyldendal A/S, København (2,4 s)
India Is Burning: How Rapid Growth Is Destroying Its Environment and Future. By Akash Kapur. The Atlantic online: http://www.theatlantic.com/international/archive/2012/02/india-is-burning-how-rapid-growth-is-destroying-its-environment-and-future/253214 (4,2 s)
India country profile BBC online - http://www.bbc.com/news/world-south-asia-12557384 (1,7 s)
Could making the Ganges a 'person' save India's holiest river? By Shyam Krishnakumar. BBC online: http://www.bbc.com/news/world-asia-india-39488527 (3 s)
Outsourced instrueret af John Jeffcoat (2006) (34 s)

Supplerende:
http://economictimes.indiatimes.com/news/economy/indicators/is-indias-economic-growth-for-real-take-a-look-at-key-numbers/articleshow/52544337.cms (1,5 s)
http://www.indiatimes.com/culture/who-we-are/these-men-will-tell-you-how-difficult-it-is-to-be-a-man-in-india-232191.html  (1 s)

Artikler og videoer om økonomi brugt i matrix-gruppearbejde: (i alt ca. 15,5 sider )
• India poised to become $5-trillion economy by 2024-25: Puri, The Economic Times, 2021: https://economictimes.indiatimes.com/news/economy/indicators/india-poised-to-become-5-trillion-economy-by-2024-25-puri/articleshow/87185563.cms 1 side
• India's Economy, Its Challenges, Opportunities, and Impact, Kimberly Amadeo, The Balance, 2020: https://www.thebalance.com/india-s-economy-3306348  4,5 sider
• India Covid: Economy sees record growth during deadly wave, BBC News, 2021: https://www.bbc.com/news/business-58390291 1 side  
• India economy: Seven years of Modi in seven charts, Nikhil Inamdar and Aparna Alluri, BBC News, 2021: https://www.bbc.com/news/world-asia-india-57437944  3 sider
• ‘I feel more secure’: how a holistic approach helps India’s beggars build a better life, Amrit Dhillon, The Guardian, 2021: https://www.theguardian.com/global-development/2021/sep/09/i-feel-more-secure-how-a-holistic-approach-helps-indias-beggars-build-a-better-life  3 sider
In Contrast To The U.S., India Economy Thrives, NPR, 2011: https://www.npr.org/2011/01/26/133243497/in-contrast-to-the-u-s-india-economy-thrives 3 sider
Videoer om lighed mellem kønnene: i alt ca. 3 sider
• Life as a woman in India's capital, CNN, 2013: https://youtu.be/KwtMaQufHmU  
• The plight of women, CNN, 2013: https://youtu.be/XtHgTf67hzc  
Why Don't Indian Families Give Women Privacy? https://youtu.be/UHPsuS3wnCM

De fleste links senest tilgået d. 21/05/24

I alt: 88 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Crime fiction (EXAM topic)

Et emne hvor vi har arbejdet med fokus på krimigenren og genrekonventioner, men også ’subversion’ af genrekonventioner. Fælles for historierne er, at de omhandler noget overraskende eller har et moralsk aspekt. Vi har således arbejdet fokuseret med analyse og fortolkning af fiktionstekster, men eleverne har også anvendt deres viden om genren til at producere egne tekster vha. deres faglige viden.

Kernestof:
“Introduction to crime fiction” s. 7-17 fra Case Reopened. An Anthology of Crime Fiction af Tine Rønlev Eriksen, LR Uddannelse, 2017 (7 ns)
“The Tell Tale Heart” Edgar Allan Poe: https://americanenglish.state.gov/files/ae/resource_files/the_tell-tale_heart_0.pdf  (3 ns)
“Don't You Hate Having Two Heads?” af Christine Poulson. Gitte Vest Barkholt & Jørgen Døssing Jepsen. Crime in fiction, Systime A/S 2008. (7,5 ns)
Crime 101 instrueret af Bart Layton (2026) (45 ns)
Tell the Women We're Going af Raymond Carver. Short Cuts, 1993 (5 ns)

Supplerende:
Genre conventions of crime fiction: https://youtu.be/o3HX--CdvNk (4 ns)
The Tell Tale Heart - 1953 narrated by James Mason: https://youtu.be/flKOtXC4oyM (2,5 ns)
Billeder til crime fiction
Good Night (short movie) af Abhishek Kannekanti (2025): https://youtu.be/Xg6ieDWuHzM (2,5 ns)

Alle links senest tilgået maj 2026

I alt ca. 76 ns

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Diversity in the UK (EXAM topic)

Forløbet er tænkt i forlængelse af forløbet om India. Her kigges der multikulturalisme i UK som en følge af imperialismen og nyere årsager til immigration. Et andet fokus er diversitet ift. kultur, social og økonomisk status. Formålet er at opnå viden om kulturelle og samfundsmæssige forhold i UK. Fokus er på at træne analysefærdigheder og selvstændighed, samt at træne færdigheder til eksamen.

Indhold:
Vi undersøger emnet ved hjælp af tekster primært skrevet af folk med en anden etnisk baggrund og tekster der viser holdningen til nationalitet og multikulturalisme i samfundet.

Materiale:
Kernestof:
The British, Benjamin Zephaniah. http://www.poemhunter.com/poem/the-british/  1 side
Brick Lane, instrueret af Sara Gavron (2007) 34 sider

Everyone Is Here – New Shapes of Diversity and Belonging in Britain, Sten Pultz Moslund, Systime, 2022:
Raman Mundair: Day Trippers: https://everyoneishere.systime.dk/?id=p143 8 sider
John Agard, Encounter (2006) (1 ns)
Karen Onojaife: Here Be Monsters (2015) (8 ns)
Language and Diversity (mest som baggrundsviden) 1 side   

Worlds of Now, Anne Mette Finderup, Agnete Fog og Maria Dohlman, Systime, 2022:
Tarquin Hall: Salaam Brick Lane (2005): https://worldsofenglish.systime.dk/?id=103 - 5 sider
I live in one of the UK's most multicultural areas. Immigrants are not the enemy, af Peter Flanagan, The Journal, 2025: https://www.thejournal.ie/readme/multicultural-diversity-london-immigration-protests-opinion-peter-flanagan-6837265-Oct2025/ 2 sider

Supplerende:
BBC Poetry Season - Zephaniah and students perform The British: https://youtu.be/Aq13dvtZjP4 1 side
'I'm British but have no white friends' - BBC London: https://youtu.be/pguJEIXclt4 1 side
What does being British mean today? | Union - BBC, 2024: https://youtu.be/eBrf4-5ZpYw 1 side
https://www.ethnicity-facts-figures.service.gov.uk/uk-population-by-ethnicity/national-and-regional-populations/population-of-england-and-wales/latest#by-ethnicity-over-time

Alle links senest tilgået d. 07/05/2026
Omfang i alt ca.: 63 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Selvstændighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde