Holdet 2y Fy (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Tårnby Gymnasium
Fag og niveau Fysik B
Lærer(e) Peter Munch Larsen
Hold 2024 Fy_B/y (1y Fy, 2y Fy)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Energi, varmelære og bæredygtige energiforsyning
Titel 2 Bølger
Titel 3 Kosmologi
Titel 4 Nær astronomi
Titel 5 Termisk og mekanisk energi
Titel 6 Ellære og atomfysik
Titel 7 Atom- og kernefysik
Titel 8 Studieretningsopgave
Titel 9 Galileo & Newton
Titel 10 Arkimedes på Mars
Titel 11 Verdensbilleder og exoplaneter
Titel 12 Selvvalgt projekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Energi, varmelære og bæredygtige energiforsyning

Formål

Indhold
Kernestof

Centrale begreber
Energi, energiomdannelse og energikæder
Effekt
Nyttevirkning
Faser, faseskift, fordampning, fortætning, frysning og smeltning
Temperatur og varmeledning

Metode og materiale

Evaluering



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Bølger

Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kosmologi

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Nær astronomi

Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Termisk og mekanisk energi

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Ellære og atomfysik

Forløbet inddeles i to dele. Den første del er klassisk ellære med kredsløbslære. Der er i denne del af forløbet også fokus på, at eleverne skal blive bedre til at planlægge deres egne forsøg. Den anden del er et mere undersøgelsesbaseret forløb der handler om at forstå en kredsløbskomponent (lysdioden) i stor detalje. I denne del af forløbet introduceres eleverne også til normalfordelte usikkerheder.

 Forløbet dækker følgende kernestof
-”Simple elektriske kredsløb med stationære strømme beskrevet ved hjælp af strømstyrke, spændingsfald, resistans og energiomsætning, herunder eksempler på kredsløb med elektriske sensorer.”
-”Atomers og atomkerners opbygning.”
-”Fotoners energi, atomare systemers emission og absorption af stråling, spektre.”

Forløbet dækker følgende supplerende stof
- Båndstrukturer i faste stoffer.
- P-dopede og n-dopede halvledere, pn-overgange.
- Lysdioders opbygning.

Pensum til forløbet er følgende kapitler i I-bogen "En Verden af Fysik B"
Kapitel 6.1.1 Ladning https://enverdenaffysikb.systime.dk/?id=153
Kapitel 6.1.2 Strømstyrke https://enverdenaffysikb.systime.dk/?id=154
Kapitel 6.1.3 Spændingsforskel https://enverdenaffysikb.systime.dk/?id=155
Kapitel 6.1.4 Elektrisk effekt https://enverdenaffysikb.systime.dk/?id=156
Kapitel 6.2.1 Resistans og Ohms lov https://enverdenaffysikb.systime.dk/?id=158
I kapitel 6.2.1 har vi sprunget den alternative form af Joules lov i udledningsboksen over. I stedet har vi brugt formlen E=R*t*I2.
Kapitel 6.2.2 Erstatningsresistans https://enverdenaffysikb.systime.dk/?id=159
Kapitel 6.3.1 Energibånd i faste stoffer https://enverdenaffysikb.systime.dk/?id=163
Kapitel 6.3.4 TEMA: Dioder https://enverdenaffysikb.systime.dk/?id=166

Vi har desuden brugt følgende engelsksprogede videomateriale:
Veritasium: ”Why It Was Almost Impossible to Make the Blue LED” (hele videoen) https://www.youtube.com/watch?v=AF8d72mA41M

Mere specifikt er følgende emner behandlet:
- Opstilling af elektriske kredsløb (herunder tegning af kredsløbsdiagrammer).
- Strømstyrke.
- Spændingsforskel.
- Resistans, resistorer og Ohms lov.
- Elektrisk effekt.
- Kirchhoffs 1. og 2. lov.
- Erstatningsresistans for seriekoblede og parallelkoblede resistorer (inkl. udledning)
NB! Ved udledningen af formlerne for erstatningsresistans har klassen været delt i to, og de har arbejdet med hver deres formel, hvorefter de præsenterede for hinanden.
- (U,I)-karakteristik af komponenter i kredsløb (lysdiode, resistor og elpære).
- Termoføler som et eksempel på en sensor.  
- Energibånd i faste stoffer (leder, halvleder og isolator).
- LED-fysik (pn-overgang, hvad der afgør de forskellige farver i lysdioder, den hvide diodes virkemåde).

Eksperimentelt arbejde (i elevgrupper):
- Kredsløbsforsøg med strømstyrke og Kirchhoffs 1. lov.
- Kredsløbsforsøg med spændingsforskel og Kirchhoffs 2. lov.
- Forsøg med Joules lov (aflevering, efter elevernes egen vejledning).
- Opstilling af kredsløb der kan bruges til at eftervise formlerne for erstatningsresistans.
- Bygge en termoføler ud fra to forskellige metaltråde.
- (del af LED projekt) Karakteristik af resistor, elpære og lysdioder i forskellig farve.
- (del af LED projekt) Bestemmelse af Plancks konstant vha. lysdioder  

Demonstrationsforsøg:
- Natriumlampe og flammeskygge.

Arbejdsformer:
- Læreroplæg.
- Grupperegning.
- Forsøg efter fast vejledning.
- Forsøg efter elevernes egen vejledning.
- Forsøgsplanlægning i grupper.
- Udledningsvideoer/andre forklarende videoer.
- Demonstrationsforsøg.
- Summeøvelser.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Rapport: Joules lov 19-09-2025
LED- rapport del 1 10-10-2025
Dioderapport del 2 14-11-2025
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Atom- og kernefysik

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Studieretningsopgave

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Galileo & Newton

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Arkimedes på Mars

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 12 Selvvalgt projekt

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer