Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Gentofte Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Psykologi B
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2024 Ps/2a Ps (2a HF PsB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1 Psyk B formål + Psykologiske retninger
Psyk B. Formål:
Kernestof fra Psyk C bruges som grundlag og supplement og indgår i nye temaer med hver deres teori.
Der er fokus på at kunne anvende psykologifaglige begreber på tværs af de gennemgåede temaer og teorier.
Første tema: Psykologiske retninger: Anne M. Hansen, m.fl.: ' Hvorfor ryger Nille', Kræftens bekæmpelse, 2007.
Retninger i fokus: Psykoanalysen, adfærdspsykologi, kognitiv psykologi, postmoderne psykologi
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Kriser, PTSD og Kompleks PTSD
Grundmateriale:
Kriser: O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', Systime, 2013, side 415-425, vedhæftet modulerne som Pdf
PTSD: Lene Hauge, m.fl.: 'Gyldendals Psykologihåndbog', Gyldendal, 2005, side 403-407
Kriser som katharsis og eksistentielt vilkår: Levander, m.fl. : 'Anvendt psykologi', Systime, 2005, side 121-136, vedhæftet modulerne som Pdf
Kompleks PTSD: www.kompleksptsd.dk: filer herfra og case er vedhæftet modulet.
Dokumentar udsendelser om soldater, bl.a. : 'Mærket af krig' DR., youtubeklip fundet af holdet.
Supplerende stof: 'Sundhedspsykologi': Kriser, coping
Fokus: temaerne: Kriser, PTSD og den relativt nye diagnose: Kompleks PTSD og den teori, der knytter sig hertil.
Andre fokuspunkter fra udviklingspsykologi og kernestof på B-Niveau : Tilknytning, familiens betydning for individet, herunder betydningen af sårbarhed og resiliens.
Derudover at kunne anvende psykologifaglige begreber på tværs af de gennemgåede temaer.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Psykopati/Dyssocial personlighedsforstyrr
Grundmateriale:
Uddrag af: Dalsegg, m.fl.: 'Charmør og tyran', Munksgaard, 2006, vedhæftet modulerne som Pdf.
Dokumentar om Peter Lundin fra CFU: Ralf Andersson' En morder vender hjem', TV2, 2019
Casearbejde: Annelise Pedersen 'Baggers barske barndom' Ekstra Bladet, 2009, udleveret på holdet i A3.
Youtubeklip om psykopati og forskellen på 'Sociopati' og 'Psykopati'.
Temaets fokus er bl.a. :
en karakteristik af personlighedsforstyrrelsen 'Psykopati' med vægt på symptomer og årsager.
At kunne anvende psykologifaglige begreber fra kernestof fra undervisningen på c-niveau.
Her arbejdes især med opvækstens betydning i forhold til medfødte faktorer.
Supplerende stof :'Klinisk psykologi'.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Kulturpsykologi+synopsisøvelse (bogmesse)
31.10: Tværfaglig ekskursion til bogmessen i Bellacentret. Psykologiske temaer: Litterære nyudgivelser, bl.a om bandekriminalitet, psykopatiske familieforhold mm
Kulturpsykologi:
Materiale:
-Levander, m.fl.: 'Anvendt psykologi', Systime, 2005, side 338-349, vedhæftet modulerne som Pdf.
-O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', 2024, side 415-416 + 420-421
-Lisa Klit: ' Den sorte boks: Mysteriet om Asraf', 2008 ( Mit CFU)
-Oversigt over fokuspunkter i temaet: Kulturpsykologi
-Synopsisskabelon
Formål:
At kunne karakterisere temaet 'kulturpsykologi' i forhold til en minoritetskulturs forhold til en majoritetskultur.
At kunne afdække kulturpsykologisk teori i casearbejde, herunder at inddrage teorier og temaer fra andre læste stofområder i psykologi
Selvstændigt at kunne finde casemateriale, der viser teorien
Udfra eget casemateriale at kunne opstille problemstillinger og besvare disse i en synopsis og en fremlæggelse for holdet.
Supplerende stof: Familiepsykologi
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 angst, stress og ungdomsidentitet
Materiale:
O.S.Larsen: Nervøse tilstande, 'Psykologiens veje', Systime, 2013: , side 429-437, vedhæftet modulerne som Pdf.
O.S.Larsen: Stress, 'Psykologiens veje', 2024, side 431-449.
Trine Skovgaard : 'Fanget af angst': 'Carolines historie' + 'Dittes historie', DR3/Trygfonden, 2018 ( fra CFU)
Fra c-niveau: Ungdom: O.S. Larsen:' Psykologiens veje', 2024, side 313-321+328-330
Supplerende stof: Klinisk psykologi
Formål:
At kunne karakterisere og afdække håndteringen af udfordringer som ung identitet i senmoderniteten.
At kunne redegøre for og anvende forskellige teorier selvstændigt, også på tværs af de gennemgåede temaer.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#6 Feltarbejde
Materiale.
Videnskabsteori og metode: O.S. Larsen:' Psykologiens veje', Systime, 2024, side 28-30+35-38+39-41+45-49+51.
Synopsisskabelon
Produkt: Skriftlig Redegørelse for gennemgået teori, der danner baggrund for feltarbejdet, udarbejdelse af synopsis og talepapir, fremlæggelse for holdet.
Formål:
Undersøge metoder og forholde sig kritisk til disse via selvstændigt feltarbejde.
Vælge psykologisk metode til undersøgelse af et område fra den gennemgåede teori på holdet. Selvstændigt udforme en tese og efterprøve denne i praksis.
Elevnavne og emner for feltarbejde:
Ellen/Raghad, 2t:
Spørgeskemaundersøgelse på skolen. Er stressniveauet højere på en nat.vid. studieretning end på en hum. studieretning?
Wilma/Hannah, 3p:
Spørgeskemaundersøgelse på skolen: Er der sammenhæng mellem forældres uddannelsesvalg og opdragelse og dennes indvirken på deres børns uddannelsesvalg?
Emily, 3p/Naja A.,2t:
Spørgeskemaundersøgelse på forældres arbejdsplads. Er der forskel på stressniveauet mellem en kontoransat og en selvstændig?
Sofus, 3p:
Spørgeskemaundersøgelse på KP: Negative og positive forhåndsvurderinger af pædagogstuderendes kvalifikationer hos pædagogstuderende på Københavns Professionshøjskole, Carlsberg
Mads, 3p:
Eksperiment: Stroopeffekten.
Victor, 2t:
Eksperiment: Stroopeffekten i forhold til alder. Er ældre langsommere?
Karla, 3p:
Eksperiment: Hukommelse for konkrete og abstarkte ord
Naja, 2a/ Elvira, 2a:
Spørgeskemaundersøgelse på skolen. Kan man se fordomme i vurderingen af straframme i forhold til udseende?
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Start feltarbejde. Læs den vedhæftede plan.
-
Feltarbejde Plan for feltarbejde, psykologi B, 2025 udkast (1).docx
-
Synopsis i psykologi (1) (1) (1) (1).pdf
-
FORSLAG TIL EMNER FOR FELTARBEJDE 2025.docx
-
HUSK at tage lærebogen: 'Psykologiens veje' med!!
-
Feltarbejde Plan for feltarbejde, psykologi B, 2025 udkast (1) (2) (1).docx
-
Feltarbejde Tirsdag 14.1.: 1) Arbejde med skriftlig redegørelse for teorien. Liselotte vejleder2) Endelig kontakt til ’marken’ er aftalt for torsdag d. 30.1. Tidspunkt og indhold er aftalt i dag og Liselotte er med i processen 😊3) Den konkrete und
-
Feltarbejde Plan for feltarbejde, psykologi B, 2025 udkast (1) (3).docx
-
2 moduler:
-
Synopsis i psykologi (1) (1) (1) (1) (1).pdf
-
feltarbejde
-
Opgave: Arbejd selv modul:
-
Torsdag d.23.1.:
-
Feltarbejde Plan for feltarbejde, psykologi B, 2025 udkast.docx
-
Tirsdag d. 28.1.: + Psyk-B holdet fungerer som testpersoner for undersøgelsen, der gøres helt færdig, fin og finpudset i dette modul til brug ude i virkeligheden.
-
Feltarbejde Plan for feltarbejde, psykologi B, 2025 udkast (1) (2).docx
-
Torsdag, d. 30.1 :
-
Efterbehandling af undersøgelse/studier i marken:
-
synopsis i psykologi.pdf
-
Fremlæggelse af feltarbejde gøres færdig + de første fremlæggelser
-
Fremlæggelse af feltarbejde.
-
Ingen lektie
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#7 Ondskab (+ CPH DOX tværfagligt med dansk)
Materiale:
O.S.Larsen: 'Psykologiens veje', Systime, 2024, side 451-459 + 462-478
youtubeklip om teorierne
Dokumentar: Rikke Dyrberg/ Bjarke Stender: 'Herlufsholms hemmeligheder', TV2 dokumentar, 2022 ( fra CFU)
25.3.: Ekskursion til CPH DOX, tværfagligt med dansk: Nicoline Skotte Jacobsen 'En fantastisk familie', TV" oa, 2025. Formål i psykologi: At kunne arbejde selvstændigt med de gennemgåede teorier og temaer i forhold til en relevant dokumentarfilm om tilknytning, familie, selektiv perception, hukommelse, bl.a.
Formål: At kunne redegøre for og anvende socialpsykologiske teorier, eksperimenter og videnskabelige undersøgelser om mennesket som socialt væsen. At kunne anvende begreber fra tidligere temaer og vise sammenhænge i faget.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb#8 Opmærksomhed og perception
Materiale: O.S.Larsen: 'Psykologiens veje', side 174-194
FokAt kunne anvende begreber fra tidligere temaer og vise sammenhænge i faget.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb#9 Repetition
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/304/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467594282",
"T": "/lectio/304/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467594282",
"H": "/lectio/304/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467594282"
}