|
Titel
1
|
1. Liv og død i kunsten
Som en slags grundbog for holdet bruges en fil produceret af billedkunstundervisere på Gladsaxe gymnasium, herfra benævnt 'Grundbogsmappen'.
I forløbet skal vi arbejde med kunst, der på forskellig vis adresserer liv og død.
Vi starter med at behandle emnet i en relativt fri tegne/male-opgave (se beskrivelse nedenfor). Vi taler efterfølgende om værkerne med fokus på 1. hvordan de behandler emnet og benytter symbolik for at skabe deres betydning og 2. Hvordan de er opbygget, idet eleverne efterfølgende skal lære om kompositionstyper.
Det barokke stillebenmaleri (fra bl.a. Nederlandene) med dens symbolik inddrages (bl.a. vanitas, memento mori og trompe l'oeil) og eleverne kommer således her til at uddybe det kendskab til betydningsanalysen, som vi berørte ift. elevernes første praksis- eksperiment.
Vi bringer emnet frem til vor tid ved at arbejde med tatoveringer og tatoveringsdesigns.
Teori:
Billedkunstundervisere på Gladsaxe gymnasium: "Komposition" (s. 12-16) og "Betydningsanalyse" (s. 22-25) I: 'Grundbogsmappen'.
Lærerproduceret powerpoint om barok og stillebengenren (15 s.)
Andersen og Porse: "Vanitas og memento mori" (s. 249-255), TAP Teori til Analyse og praksis i billedkunst, 2021.
Praksis:
- Eleverne laver en indledende opgave (tegning eller maleri), hvor de skal beskæftige sig med temaet liv og død - og som benspænd inddrage et betydningsbærende æg.
- I arbejdet med emnet laver eleverne desuden to collager, en med hierarkisk komposition og en, hvor de enten laver en hierarkisk komposition eller arbejder med det gyldne snit i opbygningen.
- Eleverne uddyber kendskabet til komposition ved at tage nogle fotos ud fra forskellige kompositionsskemaer.
- Vi arbejder lidt med akvarelteknik og eleverne laver et større akvarelværk, hvor de skal benytte de teknikker, de har lært.
- Endelig opstiller eleverne gruppevis et vanitasstilleben med baggrund i de barokke stilleben, som vi har set på. Dette stilleben fotograferes og analyseres.
- Til slut arbejder vi med tatoveringer. Her brainstormer vi om forskellige karakteristika og eleverne designer et tatoveringsdesign, som ligeledes analyseres.
Endelig analyserer eleverne gruppevis eksempler på værker fra kunstnere, som har ladet sig inspirere af tatoveringer eller bruger dem på alternative måder i deres kunst.
|