Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Gentofte Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Nat. grundf. -
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 nv/cd nv (1cd nv)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Vand
I kemi ser vi på, oktetregel, elektronegativitet, polære og upolære kovalente bindinger, ionbindinger, inter- og intramolekylære kræfter (i fysiske og kemiske bindinger), olie og vand som opløsningsmidler, letopløselige og tungtopløselige salte. Forsøg med fældningsreaktioner.
I biologi ser vi på cellers opbygning, cellemembranens opbygning, membrantransport (herunder osmose) og hvilken betydning det har, om et stof er polært eller upolært i forhold til transport over cellemembranen. Vi ser kort på biologisk metode. Vi laver øvelsen "Osmose i kartofler".
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Energi
I fysik har vi om energi og nyttevirkning. Eleverne lærer om varmekapacitet. Vi laver forsøg med nyttevirkning og energiindhold i en peanut.
I kemi ser vi på endoterme og exoterme reaktioner, hvordan kemisk energi frigives i redoxreaktioner som forbrændingsreaktioner samt spændingsrækken. Vi laver øvelsen "Spændingsrækken redox".
I biologi ser vi på energistrømme i økosystemet, trofiske niveauer i fødekæder, fotosyntese og respiration samt carbonkredsløbet. Vi laver øvelsen "Fotosyntese og respiration i vandplanter".
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/304/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71781939345",
"T": "/lectio/304/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71781939345",
"H": "/lectio/304/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71781939345"
}