Holdet 1a ps (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Gentofte Gymnasium
Fag og niveau Psykologi C
Lærer(e)
Hold 2025 ps/a ps (1a ps)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1  Freud, Psykoanalysen, Forsvarsmekanismer
Titel 2 Forløb#2  Den gode udvikling og omsorgssvigtet
Titel 3 Forløb#3  Den enkelte, gruppen og ondskaben
Titel 4 Forløb#4 FF2 Ung identitetsdannelse i gruppen
Titel 5 Forløb#5 Den enkelte, gruppen og ondskaben, fort.
Titel 6 Forløb#6  den gode udvik. og omsorgssvigt, fortsat
Titel 7 Forløb#7 Ung identitet i senmoderniteten
Titel 8 Forløb#8 Læring,hukommelse,kognition, perception
Titel 9 Forløb#10 Repetition og eksamensinfo
Titel 10 Forløb#10

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Freud, Psykoanalysen, Forsvarsmekanismer

O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', Systime, 2013, side: 47-59.
Starten på det hele.:
Freud og psykoanalysen som del af et paradigmeskift ved naturvidenskabens gennembrud.
Fokus lægges på faseteorierne, personlighedsmodellen og forsvarsmekanismerne. Herunder, hvad vi kan bruge af Freuds teori nu.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Den gode udvikling og omsorgssvigtet

Forløb#2 Den gode udvikling og omsorgssvigtet

O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', Systime, 2013
Udviklingspsykologi: side 73-77, 80-93, 96-101,.
Omsorgssvigt, samme, side 113-120Øverst + 122-126+
Pdf fra: Lene Hauge m.fl.: , 2005, side 78-85 'Gyldendals Psykologihåndbog'.
Youtube klip og casearbejde
Dokumentar: 'Er du mors lille dreng, TV2
Stress sårbarhedsmodellen ud fra Arne Poulsen
OBS! se fortsat forløb om omsorgssvigt, senere her ( 6.1.)

Formål:
At kunne redegøre for centrale udviklingspsykologiske teorier og teorier om omsorgssvigt, især Stern, Bowlby, Mary Ainsworth,og under omsorgssvigt:  Bowlby, Spitz, Harlow, Killén og Else Christensen.
At kunne redegøre for den empiriske spædbarnsforskning.
Overordnet at  kunne redegøre for de primære omsorgspersoners betydning for barnets udvikling, især i de 2 første år.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Den enkelte, gruppen og ondskaben

Forløb#3 Den enkelte, gruppen og ondskaben

Den enkelte, gruppen og ondskaben: Socialpsykologi:
O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', Systime, 2013, side 347-360 +
'Ondskab', Pdf fra O.S. Larsen: ' 'Psykologiens veje', 2024 side 473-478
C. Mehlsen og V. Hendricks: 'Like', CIBS,2019, side 144-149
Youtubeklip, casearbejde

Formål:
At kunne redegøre for og afdække socialpsykologiske teorier, eksperimenter og videnskabelige undersøgelser, der har at gøre med mennesket som et socialt væsen.
At kunne anvende begreber fra tidligere temaer og forløb og derved vise sammenhænge i psykologifaget.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 FF2 Ung identitetsdannelse i gruppen

Forløb#4 FF2 Ung Identitetsdannelse i gruppen

Flerfagligt forløb : Engelsk A/ PsykC

Formål:
At arbejde med flerfaglige problemstillinger, hvor begge fag viser deres kernestof i en redegørelse, analyse og perspektivering af et fælles materiale.
Psykologi: Socialpsykologi, kognitionspsykologi, senmoderne identitet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Den enkelte, gruppen og ondskaben, fort.

Forløb#3 Den enkelte, gruppen og ondskaben, fortsat!

Den enkelte, gruppen og ondskaben: Socialpsykologi:
O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', Systime, 2013, side 347-360 +
'Ondskab', Pdf fra O.S. Larsen: ' 'Psykologiens veje', 2024 side 473-478
C. Mehlsen og V. Hendricks: 'Like', CIBS,2019, side 144-149
Youtubeklip, casearbejde

Formål:
At kunne redegøre for og afdække socialpsykologiske teorier, eksperimenter og videnskabelige undersøgelser, der har at gøre med mennesket som et socialt væsen.
At kunne anvende begreber fra tidligere temaer og forløb og derved vise sammenhænge i psykologifaget.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 den gode udvik. og omsorgssvigt, fortsat


Den gode udvikling og omsorgssvigtet, fortsat fra uge 44, 28.10. ( forløb 2)
Udsat pga placering af FF2

O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', Systime, 2013
Udviklingspsykologi: side 73-77, 80-93, 96-101,.
Omsorgssvigt, samme, side 113-120Øverst + 122-126+
Pdf fra: Lene Hauge m.fl.: , 2005, side 78-85 'Gyldendals Psykologihåndbog'.
Youtube klip og casearbejde
Dokumentar: 'Er du mors lille dreng, TV2
Stress sårbarhedsmodellen udfra Arne Poulsen

Formål:
At kunne redegøre for centrale udviklingspsykologiske teorier og teorier om omsorgssvigt, især Stern, Bowlby, Mary Ainsworth,og under omsorgssvigt:  Bowlby, Spitz, Harlow, Killén og Else Christensen.
At kunne redegøre for den empiriske spædbarnsforskning.
Overordnet at  kunne redegøre for de primære omsorgspersoners betydning for barnets udvikling, især i de 2 første år.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 Ung identitet i senmoderniteten

Ung identitet i senmoderniteten
Delt: Nej
Hold: 2024/25: 1a ps
Periode: 31-01-2025 — 03-02-2025
Fag: Psykologi
Lærer: Liselotte Henriksen
Estimat: Ikke angivet
Forløbsbeskrivelse: Ung identitet i senmoderniteten
O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', Systime 2013, side 281-289+ 294-298
Tv dokumentar: 'Hård udenpå', 1. afsnit

Formål:
At kunne redegøre for og arbejde med teorier, der har at gøre med ungdomsidentitet i senmoderniteten med fokus på at forstå og anvende flere senmoderne teorier i en samlet karakteristik af ung identitet i et senmoderne samfund.
At kunne anvende begreber fra tidligere temaer og vise sammenhænge i temaer og teorier i psykologifaget.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 Læring,hukommelse,kognition, perception

Adfærd, læring, hukommelse, kognition, perception

O.S. Larsen' 'Psykologiens veje', Systime, 2013, side 155--163+168-177 + 127-137+ 138-142, 183-192
Youtubeklip, casearbejde og små eksperimenter/ øvelser på holdet

Formål.
At kunne redegøre for teorier om adfærd, hukommelse, tænkning/ kognition.
At kunne redegøre for eksperimenter mm, der kan forklare, hvordan individet lærer, husker og opfatter/perciperer
At anvende begreber fra tidligere forløb og temaer og vise kendskab til sammenhænge i psykologifaget
Fokus er teorier om adfærd, læring, kognition, hukommelse, perception og opmærksomhed.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 Forløb#10

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer