Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Gentofte Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Psykologi C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 ps/HF psc (HF psc)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1. Freud, psykoanalysen, forsvarsmekanismer
Freud, psykoanalysen,forsvarsmekanismerne
Starten på det hele.:
Freud og psykoanalysen som del af et paradigmeskift ved naturvidenskabens gennembrud.
Fokus lægges på faseteorierne, personlighedsmodellen og forsvarsmekanismerne. Herunder, hvad vi kan bruge af Freuds teori nu.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Den gode udvikling og omsorgssvigtet
Forløb#2 Den gode udvikling og omsorgssvigtet
Forløbsbeskrivelse: O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', Systime, 2024,
Udviklingspsykologi: side 71-76, 78-81, 84-89, 89-93, 97-103.
Omsorgssvigt, samme, side 114-122 + 124-127 +
Pdf fra: Lene Hauge m.fl.: , 2005, side 78-85 'Gyldendals Psykologihåndbog'.
Youtube klip og casearbejde
Dokumentar: 'Er du mors lille dreng, TV2
Stress sårbarhedsmodellen udfra Arne Poulsen
Formål:
At kunne redegøre for centrale udviklingspsykologiske teorier og teorier om omsorgssvigt, især Stern, Bowlby, Mary Ainsworth,og under omsorgssvigt: Bowlby, Spitz, Harlow, Killén og Else Christensen.
At kunne redegøre for den empiriske spædbarnsforskning.
Overordnet at kunne redegøre for de primære omsorgspersoners betydning for barnets udvikling, især i de 2 første år.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Den enkelte, gruppen og ondskaben
Forløb#3 Den enkelte, gruppen og ondskaben
Den enkelte, gruppen og ondskaben: Socialpsykologi:
O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', Systime, 2024, side 369-386 +
'Ondskab', samme, side 473-478
C. Mehlsen og V. Hendricks: 'Like', CIBS,2019, side 144-149
Youtubeklip, casearbejde
Formål:
At kunne redegøre for og afdække socialpsykologiske teorier, eksperimenter og videnskabelige undersøgelser, der har at gøre med mennesket som et socialt væsen.
At kunne anvende begreber fra tidligere temaer og forløb og derved vise sammenhænge i psykologifaget.
Særlige fokuspunkter:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Den gode udvikling og omsorgssvigtet
Den gode udvikling og omsorgssvigtet, fortsat. Afbrudt pga FF2 forløb i PsC1a
Forløbsbeskrivelse: O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', Systime, 2024,
Udviklingspsykologi: side 71-76, 78-81, 84-89, 89-93, 97-103.
Omsorgssvigt, samme, side 114-122 + 124-127 +
Pdf fra: Lene Hauge m.fl.: , 2005, side 78-85 'Gyldendals Psykologihåndbog'.
Youtube klip og casearbejde
Dokumentar: 'Er du mors lille dreng, TV2
Stress sårbarhedsmodellen udfra Arne Poulsen
Formål:
At kunne redegøre for centrale udviklingspsykologiske teorier og teorier om omsorgssvigt, især Stern, Bowlby, Mary Ainsworth,og under omsorgssvigt: Bowlby, Spitz, Harlow, Killén og Else Christensen.
At kunne redegøre for den empiriske spædbarnsforskning.
Overordnet at kunne redegøre for de primære omsorgspersoners betydning for barnets udvikling, især i de 2 første år.
Særlige fokuspunkter:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 Ung identitet i senmoderniteten
Ung identitet i senmoderniteten
O.S. Larsen: 'Psykologiens veje', Systime 2024, side 316-321+ 322-325 + 326-329
Tv dokumentar: 'Hård udenpå', 1. afsnit
Formål:
At kunne redegøre for og arbejde med teorier, der har at gøre med ungdomsidentitet i senmoderniteten med fokus på at forstå og anvende flere senmoderne teorier i en samlet karakteristik af ung identitet i et senmoderne samfund.
At kunne anvende begreber fra tidligere temaer og vise sammenhænge i temaer og teorier i psykologifaget.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#6Adfærd,læring,hukommelse,kognition,stress
Adfærd, læring, hukommelse, kognition, perception,stress
O.S. Larsen' 'Psykologiens veje', Systime, 2024, side 165-174+187-197 + 135-143+ 145-152+ 203-212
Youtubeklip, casearbejde og små eksperimenter/ øvelser på holdet
Formål.
At kunne redegøre for teorier om tænkning/ kognition.
At kunne redegøre for eksperimenter mm, der kan forklare, hvordan individet lærer, husker og opfatter/perciperer
At anvende begreber fra tidligere forløb og temaer og vise kendskab til sammenhænge i psykologifaget
Fokus er teorier om adfærd, læring, kognition, hukommelse, perception og opmærksomhed.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/304/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71781999869",
"T": "/lectio/304/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71781999869",
"H": "/lectio/304/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71781999869"
}