Holdet 2024 bk/2h - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Z - Espergærde Gymnasium og HF 1
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Kristine Hellesøe Appel
Hold 2024 bk/2h (2h bk3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1 Billedets virkemidler
Titel 2 Forløb#2 Selvportrættet
Titel 3 Forløb#3 Mennesket i kunsten
Titel 4 Forløb 4: Performancekunst
Titel 5 Forløb#5 Landskabet i kunsten
Titel 6 Forløb#6 Stedsspecifik arkitektur
Titel 7 Forløb 7 Eksamensprojekt KØN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1 Billedets virkemidler

I forløbet arbejder eleverne praktisk, teoretisk og analytisk med værker på flade, med fokus på at kunne beskrive og selv benytte en række formelle virkemidler. I forløbet har der været særligt fokus på at undersøge, hvordan der skabes en fornemmelse af dybde i værker på flade.

Faglige mål
At få kendskab til farvelære, komposition, rum og lys som formelle virkemidler i teori og praksis
At få redskaber til at kunne arbejde med billedanalyse (formalanalyse)

Eleverne lærer overordnet at

- arbejde i par/grupper
- arbejde selvstændigt
- tænke kritisk
- arbejde analytisk


Litteratur
- Kap 1. form fra ”Billedkunstbogen – form, indhold og kontekst” af Kathrine Charlotte Busk, Forlaget Columbus, 2023 (som kompendie)
- Teksten om Husk Mit Navn på EG af Henriette Madsen, 2023
- Ark til formalanalyse

Professionelle værker gennemgået i forløbet:
Se vedhæftede PowerPoint

Praktiske øvelser:
- Tegneøvelse med fedtfarver: geometriske former - eksperimenter med komposition
- Perspektivtegning på skolen-
- Fotoøvelser - brug af lys
- Tegning af skygger og farvelægning med akvarel (fokus på farvekontraster)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Selvportrættet

Forløbet er en introduktion til selvportrættet med udvalgte nedslag. I hvert modul bliver eleverne præsenteret for et udvalg af selvportrætter men med særligt fokus på et enkelt selvportræt. Fokus også på blikket.

faglige mål:
Kunne genkende forskellige typer af selvportrætter, analysere dem og sætte dem ind i en kontekst.
undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori ̶ eksperimentere med forskellige metoder og strategier til at løse opgaver af visuel eller rumlig karakter i samspil med det analytiske arbejde med andres og egne værker
forklare valg og fravalg, muligheder og begrænsninger i æstetiske og innovative processer

Litteratur:
Selvportrættet, Wolter: Temaer i kunsten
"Kønnede blikke" i TAP
www.moma.org/artists/5392
kunsten.nu/journal/dejens-performative-aestetik

praktiske øvelser:
Portræt - der ikke længere er et portræt (collage)
Fotoøvelser (dels inspireret af Sherman - iscenesat fotografi, dels inspireret af Trine Søndergaard - foto med tørklæde)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Mennesket i kunsten

Mennesket i kunsten - med fokus på tredimensionel kunst
Nedslag: Kroppen i antikken, renæssancen (David-skulpturen), 1800-tallet (impressionismen og kubismen), kroppen i dag (fx Arvida Bystrøm)

Formål:
Kendskab til skulpturer og malerier med fokus på menneske/krop – herunder dybdegående kendskab til centrale værker
Praktisk kendskab til at gengive kroppen (tegning, foto, skulptur, film/performance)
kendskab til teknikker

Litteratur:
https://kunsten.nu/journal/udstillingen-teknokroppen-stiller-ogsaa-spoergsmaalet-hvilke-kroppe/
Kroppen i kunsten fra Wolter, Temaer i kunsten

Praktiske øvelser:
Croquis med kul, blyant
Blæktegning inspireret af Marlene Dumas
Fotoøvelser
Ekskursion til Helsingør Havn for at kigge på Han og planche med idéer til en ny skulptur til området
Lille performance inspireret af Abramovic
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4: Performancekunst

Faglige mål:
Introduktion til og kendskab til performancekunst

Litteratur:
Kort tekst/introduktion til performancekunst (sammendrag fra "Kunstens stemmer": https://kunstensstemmer.systime.dk/?id=257#c1313)

Værker af Marina Abramovic i fokus
Filmen ”The artist is present”
Analyseark til performancekunst

Praktiske øvelser:
Lav en lille performance inspireret af Marina Abramovic - dokumenteres på video
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Landskabet i kunsten

Forløbet tager udgangspunkt i forskellige aspekter af naturen i kunsten. Det er både helt klassisk kunsthistorisk analyse af værker, der handler om naturen/mennesket i naturen (fx begrebet om det sublime) men også samtidskunstens fokus på naturen og mennesket i naturen (det antropocæne) og temaer som klimaforandringer, nærvær og forbundethed. Eleverne får kendskab til samtidskunstens forskellige måder at arbejde på – herunder installationskunst.

Faglige mål:
Kendskab til naturen som tema i billedkunsten og samtidskunsten – herunder dybdegående kendskab til centrale værker
Praktisk kendskab til at gengive naturen (kendskab til teknikker fx foto, tegning m.fl.)
Kendskab til installationskunst

Litteratur:
Naturen - hvad er det egentlig for en størrelse? Lise Mark: Kunstens stemmer
Landskabet i malerkunsten, Wolter: Temaer i kunsten
Intro til installationskunst

Olafur Eliassons værker: "Ice Watch", "The weather project" og "River Bed"
Ai Weiwei: Impression soleil levant

Praktiske øvelser bl.a.:
skitseøvelser
Installationsværker
Mandarinøvelse (sanseøvelse)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Stedsspecifik arkitektur

I forløbet ”Stedsspecifik arkitektur” arbejder vi i forlængelse af den viden og det kendskab eleverne har fået til natur i det sidste forløb. Begrebet om det antropocæne er fortsat centralt, desuden bliver eleverne introduceret til organisk arkitektur, det stedsspecifikke (fænomenologi). Fokus på bæredygtighed, nye materialer og nye behov (jf. det antropocæne). Eleverne får 1/2 modul til at arbejde på en pavillon i pap, der går i dialog med skolens udeområde.

Faglige mål:
at få kendskab til arkitektur i bred forstand
Kendskab til stedsanalyse

Litteratur:
"Stedets ånd og fænomenologi" i TAP s. 241-244
Videoer om Dorthe Mandrups arkitektur: Ilulissat Isfjordscenter og The Whale

Øvelser:
Frottage
Bygge modeller i pap
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 7 Eksamensprojekt KØN

I eksamensprojektet arbejder eleverne med temaet "Undersøgelse af køn".
Som den overordnede problemformulering har eleverne arbejdet med formuleringen "Hvordan kan man igennem kunsten udfordre og rykke ved klassiske kønskoder, kønsstereotyper og kønnede blikke". Eleverne har arbejdet teoretiske med afsæt i et fælles kompendie og så har eleverne arbejdet undersøgene ved en vekslen mellem analyser af profesionelle værker og research og undersøgelser i forbindelse med eget kunstnerisk projekt. Eleverne har arbejdet individuelt med deres projekter og er blevet løbende vejledt individuelt og i grupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer