Holdet 2023 En/c - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Z - Espergærde Gymnasium og HF 2
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Karoline Vinther Hede, Maria Krarup Hansen
Hold 2023 En/c (1c En, 1c En  vejl, 2c En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Identities
Titel 2 American Values and dreams
Titel 3 Children's Literature
Titel 4 Great Speeches
Titel 5 The Curious Incident of t../Being different
Titel 6 Britain - The Former Empire
Titel 7 Twisted Minds
Titel 8 Black Voices in the USA
Titel 9 English as a global language.

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Identities

Vi samler op fra jeres undervisning i grundskolen og undersøger forskellige kilder med det overordnede tema "Identities". Arbejdet med kilder kombineres med grammatik- og sprogundervisning i øvrigt, og vi taler om kultur, historie, politik - hvad vi nu har tid til i dette indledende kursus, der er springbræt til jeres studieretning.

Indledende. Short short stories

Young identity:  
Short story: Michael Richards: Just Like That (1987)

Short movie: Stephen Daldry: Eight (1998) (12.35)
https://www.youtube.com/watch?v=zlYzsIYP6GE&ab_channel=FilmmanCineMix

Digital identity:  
Article: Ashley Crossman: The Presentation of Self in Everyday Life (2015): on Goffman

Ethnic identity:
LeAlan Jones: Our America

Identity – before and after:
Ray Bradbury: The Highest Branch on the Tree (1998)

Gender Identity:
National Geographic, The Gender Issue, children on gender (2016): https://www.youtube.com/watch?v=2B3ea7IGwLA

Article: Alexa Keefe: Gender Revolution Carries a Message of Hope (2016)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 American Values and dreams

I dette forløb vil klassen arbejde med amerikanske værdier og den amerikanske drøm. Der vil være fokus på hvordan disse har rødder i den amerikanske historie og hvordan de har formet den nationale identitet. Hvorledes har den amerikanske drøm formet det amerikanske samfund, og hvorledes har det inkluderet og ekskluderet borgerne? Hvordan er drømmen blevet beskrevet i litteraturen og på film?

Læringsmål:
- at forstå tilblivelsen af USA som nation.
- at forstå den historiske baggrund for begrebet den amerikanske drøm."
- at forstå og diskutere begrebet “The frontier heritage”
- at fokusere på og arbejde med en periode i amerikansk historie og være i stand til videreformidle vigtige nedslag.
- at træne den retoriske analyse af non-fiction tekster
- at kunne sætte en tekst ind i en historisk kontekst

Kernestof:
Tekster læst i forløbet:

- John Gast: "American Progress", 1872 (billede)
- Edward N. Kearny: "The Frontier Heritage", 1984
- Cohen brødrene (instruktører): "All Gold Canyon", 2018 (kortfilm fra "The Ballad of Buster Scruggs")
-Cohen: "Adam", 1993 (interview fra bogen "The Twenty Something American Dream")
-Springsteen: "The River", 1984 (sang)
-Del Rey: "Video Games", 2012 (musikvideo)
-Obama, Michelle: "Speech at the Democratic National Convention", 2012 (uddrag fra tale)


Øvrigt materiale:
-Lazarus: "The New Colossus" ,1883 (digt)


Antal sider læst anslås til: 15 ns


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Children's Literature

Forløbet fokuserer på særlige kendetegn ved børnelitteraturen. Der læses uddrag fra forskellige tekster, og herved opbygges en genrebevidsthed såvel som et begrebsapparat inden for disciplinen litterær analyse. Forløbet har desuden en historisk dimension, idet vi også beskæftiger os med opfattelsen af barn og barndom igennem tiden.

Kernestof:
Lewis Carroll: "Down the Rabbit-Hole" (chapter 1) i 'Alice's Adventures in Wonderland' (1865)
A. A. Milne: 'Winnie-The-Pooh' (1926) (chapter 1)
Roald Dahl: “Charlie and the Chocolate Factory” (1964) (Excerpts from the novel)
Tim Burton:  “Charlie and the Chocolate Factory" (2005), movie
J.K. Rowling: "The Keeper of the Keys” (chapter 4) i ‘Harry Potter and the Philosopher's Stone' (1997).
Aesop: udvalgte fabler


Øvrigt materiale:
Roald Dahl: "The Great Mouse Plot" (1988), Chapter 1 https://www.youtube.com/watch?v=EiVUkdmwaR4&ab_channel=Paul%27sshortstories

Estimeret sidetal: 20 ns

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Great Speeches

Kort forløb hvor vi arbejder med retorisk og sproglig analyse af taler. Gennem en række taler træner vi non-fiction analyse - både mundtligt og skriftligt. I grupper arbejder eleverne med markante historiske taler, hvor de analyserer talerne og fremlægger for resten af klassen.

Læringsmål:
- at forstå og arbejde med afsæt i det retoriske pentagram og strukturere en analyse selvstændigt.
- at forstå og arbejde med intention og kontekst
- at analysere med fokus på retoriske og sproglige virkemidler
- at analysere en given tale med mundtlig præsentation

Nøglebegreber:
- Det retoriske pentagram
- Retoriske virkemidler
- Appelformer

Kernestof
Fælles analyse:
- Winston Churchill: "We Shall Fight on the Beaches" Speech, June 4th, 1940
-Hillary Rodham Clinton: "Women's Rights are Human Rights" Speech, September 5th, 1995 in Beijing, China

Supplerende stof:
I grupper og fremlagt for klassen:
-Emma Watson: “He For She Speech”, September 20th, 2014
-Donald Trump:  "Inauguration Speech", January 20th, 2017
-Arnold Schwarzenegger: "Message Following Attack on the Capitol", January 10th, 2021
Mm.
-Barack Obama: "Inaugural Speech", January 20th, 2009

Estimeret sidetal: 12 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 The Curious Incident of t../Being different



Der skal læses et værk i løbet af engelskforløbet, og det bliver "The Curious Incident of the Dog in the Night-time". Ud fra forforståelse af læsning af fiktive tekster arbejdes med eks. characters, narration, themes. Der lægges særligt vægt på begreber som personkarakteristik og den anderledes fortællervinkel og vi ser på,  hvordan disse belyser det at være anderledes. Der bliver tale om integreret grammatikundervisning, hvor vi bruger bogen som udgangspunkt for grammatik. Tematisk vil vi berøre eks. Being different, family og trust.


Læringsmål:
- At kunne udvælge og anvende metoder fra faget engelsk til behandling af tekster om emnet.
- At kunne anvende relevant ordforråd i forbindelse med emnet på korrekt engelsk.
- At kunne analysere og fortolke tekster (roman, film, billeder) om emnet.


Læste tekster:
-Haddon: "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time" (2003), roman

-McGuigan: "A Study in Pink", Episode 1 af "Sherlock" (2010), TV-serie

-Daldry: "Extremely Loud and Incredibly Close" (2011), film

-Winkler and Yeretsky: "The Hero's Journey according to Joseph Campbell" (2016), video, https://www.youtube.com/watch?v=d1Zxt28ff-E

Estimeret sidetal: 180 ns

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Britain - The Former Empire

This course explores the British Empire’s role in shaping world history and culture. We will examine the impact of imperialism, focusing on how Britain came to control about one quarter of the world’s land area from around 1600 to the mid-20th century.

The course highlights the historical impact of the empire, including the spread of the English language. We will also touch upon how Britain themselves view the Empire and how the former colonies view Britain through texts from former colonized countries.


Kernestof:
-  væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien.
-historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.
- det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Twisted Minds

Twisted Minds – Analysis and Interpretation of Fiction.

In this course, students will practice analyzing and interpreting fictional texts. The aim is to equip students with basic analytical skills for both oral presentations and written assignments.

The course is centered around the theme Twisted Minds and includes texts that explore "twisted" or complex minds and situations. A particular focus will be on unreliable narrators and the effect this narrative technique has on the reading experience.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Black Voices in the USA


This course explores the experiences, struggles, and cultural contributions of African Americans through literature, history, and contemporary perspectives. The focus is on giving voice to African American narratives and perspectives, offering students a deeper and more nuanced understanding of life in the United States—past and present.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 English as a global language.

In this short course, students will be introduced to the concept of English as a global language. We will explore English as a lingua franca, the variations of standard English in former colonies and in Britain.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer