Holdet 2024 bk/4 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Z - Espergærde Gymnasium og HF 2
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Henriette Madsen
Hold 2024 bk/4 (2g3g bk4)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Billedets virkemidler
Titel 2 Mennesket i kunsten
Titel 3 Selvportrættet
Titel 4 Ekskursion: Artspace i Helsingør
Titel 5 Landskabet og det antropocæne
Titel 6 Eksamensprojekt: "Undersøgelse af køn"

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Billedets virkemidler

Forløbsbeskrivelse:

Forløbet beskæftiger sig med billedets formelle virkemidler. Der arbejde både med teori såvel som analytiske og praktiske opgaver om billedkomposition, farve, lys, rum og stoflighed. I forbindelse med forløbet besøger eleverne Louisiana Museum, hvor de skal anvende deres faglige viden i mødet med selvvalgte værker på flade og i arbejdet med udstillingen af Frans Gertz.
.

Faglige mål:

Undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori

Demonstrere viden om fagets identitet og metoder  

Anvende fagterminologi

Få kendskab til farvelære, komposition, lys og rum som formelle virkemidler i teori og praksis

At få redskaber til at kunne arbejde med billedanalyse (formalanalyse)


Arbejdsformer: Eleverne lærer overordnet at:

- arbejde i par/grupper

- arbejde selvstændigt

- tænke kritisk

- arbejde analytisk

- arbejde innovativt

- forstå historiske sammenhænge

Kernestof:

Elementære analytiske tilgange til at forstå visuelle fænomeners form, indhold og kontekst

Ideerne og strategierne bag visuelle udformninger

Visuelle værker før og efter 1800 og fra de sidste 10 år


Liitteratur og materialer

Billedkunstbogen E-bog, Katrine Charlotte Busk, Columbus, 2017, kap. 1. 1.a-1.d om henholdsvis komposition farver, lys og Rum

Artikel om Husk Mit Navn på EG af Henriette Madsen, 2023

Ark om farver, lys, rum, komposition (udarbejdet af underviser)

Ark og modeller til formalanalyse

Repetition af begreber i billedkunst på quizzet: https://quizlet.com/dk/963344232/billedkunst-c-formalanalytiske-begreber-hm-flash-cards/?new

Praktiske øvelser

Komposition med fedtfarver: Statisk komposition og dynamisk komposition

Akvarel øvelser: Farveeksperiment med primærfarver​ og farvekontraster

Perspektivtegninger på gymnasiet

Fotoøvelse med lys

Tegning af naturgenstand med skygge
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Mennesket i kunsten


Mennesket i kunsten - med fokus på tredimensionel kunst
Vi analyserer fremstillinger af kroppen i udvalgte dele af kunsthistorien: antikken, renæssancen (David-skulpturen), 1800-tallet (impressionismen (Degas danserinde og kubismen (Picassos), kroppen i dag (fx Arvida Bystrøm og). Eleverne udarbejder deres egne kunsteriske fremstillinger af kroppen med brug af forskellige medier og materialer.

Nedslag: Kroppen i antikken, renæssancen (David-skulpturen), 1800-tallet (impressionismen og kubismen), kroppen i dag (fx Arvida Bystrøm og Glenda Lisette))

Formål:
Kendskab til skulpturer og malerier med fokus på menneske/krop – herunder dybdegående kendskab til centrale værker
Praktisk kendskab til at gengive kroppen (tegning, foto, skulptur,)
kendskab til teknikker

Litteratur:
"Om at analysere skulpture"r fra Billidkunstbogen: https://billedkunstbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk
Kroppen i kunsten fra Wolter, Temaer i kunsten

Praktiske øvelser
Tegning af menneskekroppen med fokus på proportionerne
blindtegning
croquis
Kubistisk skulptur af pap
Fotoøvelser med spejle
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Selvportrættet

Vi analyserer kunsteriske selvportrætter ved nedslag i udvalgte perioder i kunsthistorien og eleverne arbejder med forskellige former for selvportrætter. Et centralt fokus er (kønnede) blikke.

faglige mål:
At kunne genkende forskellige typer af selvportrætter, analysere dem og sætte dem ind i en sammenhæng.
At kunne undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori ̶ eksperimentere med forskellige metoder og strategier til at løse opgaver af visuel eller rumlig karakter i samspil med det analytiske arbejde med andres og egne værker
At kunne forklare valg og fravalg, muligheder og begrænsninger i æstetiske og kreative  processer

Litteratur:
Selvportrættet, Wolter: Temaer i kunsten
"Kønnede blikke" i TAP
www.moma.org/artists/5392

Praktiske øvelser:
Fotoøvelser med proces (dels inspireret af Cindy  Shermasn - iscenesat fotografi)
Tegning af selvportræt med fokus på ansigtets proportioner
Collage portræt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ekskursion: Artspace i Helsingør

Udflugt til Artspace i Helsingør

Kunstner Suada Ada Demirovic sender eleverne på en derivé byvandring, hvor de i grupper skal ud og opleve byens rum på en alternativ måde:
Tre små byvandringer på tid samt med benspænd og produkt:
1. En alternativ kortlægning af ruten 2. Under vandring: Tegning af små elementer på bygninger ved vilkårligt stop 3. Valgfri tegning.

VI så også udstillingen Milieu af Theodor Nymark.

Faglige mål
At arbejde med og opleve byrum og arkitektur


Litteratur
https://kuto.dk/lobende_events/theodor-nymark/
Psychogeography: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Psychogeography
Om begrebet. Dérive : n.m.wikipedia.org/wiki/Dérive



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Landskabet og det antropocæne

Forløbet beskæftiger sig med forskellige aspekter af naturen i kunsten. Vi arbejder dels med kunsthistorisk analyse af værker, der handler om naturen/mennesket i naturen (fx begrebet om det sublime) og dels også samtidskunstens fokus på naturen og det antropocæne. Eleverne introduceres til og arbejder med installationskunst og relationel æstetik.

Faglige mål:
Kendskab til naturen som tema i billedkunsten og samtidskunsten
Praktisk kendskab til at gengive naturen (kendskab til teknikker fx foto, tegning, installation m.fl.)
Kendskab til installationskunst


Litteratur
Naturen - hvad er det egentlig for en størrelse? Lise Mark: "Kunstens stemmer"
Landskabet i malerkunsten, Wolter: Temaer i kunsten
Installation - fra Temaer i Kunsten af Jonas Wolter
Olafur Eliassonn: The Weather project : https://www.youtube.com/watch?v=kjrKYEEYhTQ
Olafur Eliassonn: Icewatch​. https://www.idoart.dk/blog/icewatch-paa-raadhuspladsen
At røre og blive berørt af tiden Affekt og Antropocæn tidsforstyrrelse i Ice Watch.docx ​


Praktiske øvelser bl.a.:
Tegning af landskabsmaleri
Installationsværker
Fotoøvelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Eksamensprojekt: "Undersøgelse af køn"

Eksamensprojekt med temaet: "Undersøgelse af køn"

I eksamensprojektet arbejder eleverne med temaet: "Undersøgelse af køn".
Som den overordnede problemformulering har eleverne arbejdet med formuleringen "Hvordan kan man igennem kunsten udfordre og rykke ved klassiske kønskoder, kønsstereotyper og kønnede blikke". Eleverne har arbejdet teoretisk med afsæt i et fælles kompendie og så har eleverne arbejdet undersøgende ved en vekslen mellem analyser af profesionelle værker samt research og undersøgelser i forbindelse med deres eget kunstneriske projekt. Eleverne har arbejdet individuelt med deres projekter og har løbende modtaget vejledning individuelt og i grupper.

Litteratur
”Kønnede blikke” fra Wolter, Temaer i kunsten
”Queerteori” fra Wolter, Temaer i kunsten
””Køn og feminisme” fra Wolter, Temaer i kunsten

Supplerende
https://kunstportalen.louisiana.dk/forloeb/krop_koen_identitet
https://louisiana.dk/udstilling/mor/
https://www.riseart.com/guide/2310/6-contemporary-artists-questioning-gender-norms
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer