Holdet h3TY (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Learnmark Horsens
Fag og niveau Tysk A
Lærer(e) Heidi Birk Petersen
Hold 2025 h3TY TY (h3TY)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Tourismus und Reisen
Titel 2 Hjælpemidler til eksamen
Titel 3 AI i et karriereperspektiv
Titel 4 Krimis
Titel 5 DDR und Stasi
Titel 6 Repetition: Deutsche Wirtschaft
Titel 7 Repetition: Andere Themen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Tourismus und Reisen

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Hjælpemidler til eksamen

Vi har arbejdet på følgende sider på internettet, som må benyttes til eksamen:

www.ordbogen.com
www.abc.ordbogen.com

Listen er ikke færdig

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 73 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 AI i et karriereperspektiv

Besøg på Tyskstudiet på Aahus Universitet.

Formål:
Virksomheder bruger i stigende grad chatbots som fx ChatGPT i deres kommunikative praksis. Men det er fortsat vigtigt for virksomheder, at chatbottens output understøtter den respektive virksomheds brand og kommunikationsstrategi. For effektiv kommunikation kræver, at virksomheden taler med sin helt egen ”stemme”. Dette forudsætter, at man fx kender eller med relevante værktøjer kan researche virksomhedens fagterminologi og kan udarbejde virksomhedsspecifikke skriveregler og en ”tone of voice”.

I dette forløb stiller vi skarpt på corporate prompt engineering som en ny kernekompetence for sprogeksperter og undersøger med fokus på fx danske og tyske virksomheders stillingsopslag i form af workshops og dialogbaserede refleksionsøvelser,
hvordan vi kan få en chatbot til at blive bedre til at tale corporate language.

Forløbet indledes med en introduktion til virksomheders nye sprogteknologiske virkelighed og GAI-værktøjernes indflydelse på virksomheder sprogpraksis og behovet for sprogeksperter, der kan styre virksomheders GAI-baserede kommunikationsprocesser.

Forløbet skal overordnet betragtet bidrage til elevernes karrierelæring med fokus på vigtigheden af sproglige kompetencer i danske virksomheder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Krimis

Begriffskarte: Merkmale des Krimis
Jan Flieger: Liebfrauenmorgen
Ferdinand von Schirach: Einsam (tekst + film)
Milena Moser: Mein fünfter Mord
Tatort: Borowski und der brennende Mann (film)
Ferdinand von Schirach: Anatomie (tekst + film)
Ferdinand von Schirach: DNA (tekst + film)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 7 Repetition: Andere Themen

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer