Holdet 2024 re/ab - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Sønderjyllands Gymnasium, Grundskole og Kostskole
Fag og niveau Religion C
Lærer(e)
Hold 2024 re/ab (2ab re)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1 Islam (og intro til teori og metode)
Titel 2 2 Kristendom
Titel 3 3 Hinduisme
Titel 4 4 Kirkegården

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1 Islam (og intro til teori og metode)

Teori og metode
Eleverne er blevet indført i:
Indefra/udefra perspektiver, elite og mainstream, to tilgange til religion: religionsfænomenologi og religionssociologi. Ninian Smarts 7 dimensioner. Teori om myter og ritualer og deres sammensmeltning i kultmyten. Eleverne er gået i dybden med van Genneps overgangsritualteori i forbindelse med hajj samt Jan Hjärpes fire idelatyper ifbm. fortolkningen af sharia. Vi har også undersøgt forholdet mellem mænd og kvinder.

Islam
Forløbet er en indføring i islam, hvor eleverne præsenteres for de mest centrale sider af religionens tro og praksis. Eleverne introduceres først til centrale dogmer med fokus på Gud, Koran, Muhammad og Hadith. Herefter rettes opmærksomheden mod klassisk og moderne sharia, herunder mod sharias tre hovedområder: religion, moral og politik; klassifikationssystemet halal/haram; måden at udlede sharia på: Koran, Sunna, Konsensus og Analogislutning samt mod Jens Formans fire idealtyper: sekularist, modernist, traditionalist og fundamentalist. Eleverne præsenteres endvidere for jihadbegrebet, herunder den store jihad (bekæmpe begær) og den lille jihad (bekæmpe vantro) samt for de fem søjler med fokus på bøn og pilgrimsfærd.

Læringsmål:
- At opnå viden om og forståelse af islam, herunder muslimernes tro og praksis.
- At redegøre for grundlæggende sider ved islam, herunder synet på Gud, Koran og Muhammad, udførelsen af de fem søjler, sharia, jihad.
- At anvende arabiske, religionsfaglige termer og begreber såsom tawhid, shirk og sunna.
- At karakterisere, analysere og perspektivere tekster og andet dokumentarisk materiale, herunder klassiske tekster fra Koran, Hadith samt mere moderne tekster.
- At formulere sig om væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og moderne samfund i en global kontekst med udgangspunkt i teori fra Jens Forman og Jan Hjärpe.

Læreplanens kernestof:
– islam set i globalt perspektiv under inddragelse af dens europæiske og danske kontekst. I arbejdet indgår tekster fra Koranen samt nutidige tekster.
– religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.

Materiale:
TEORI OG METODE
Madsen, Lene m.fl., Grundbogen til Religion C, Systime (2012-2019), s.16-19 og 262-263, s. 311-312 (myter) og 314-19 (ritualer), s. 335-336 (Ninian Smarts 7 dimensioner)
"Forskellige kategorier af religion", Religion: Teori, fænomenologi og metode, Dorte Thelander Motzfeldt, Systime.dk
Esben Andreasen m.fl., Religion og kultur (2011), Systime, s. 175-77

DOGMER (Gud, Koran, Muhammad, Hadith)
Andreasen, Esben m.fl.: “Baggrund og historie” i Religion og Kultur (2011), Systime, s. 175-177
Forman, Jens: “Bøgerne/Koranen” i Muslimernes Religion (2006), Systime, s. 21-23
Madsen, Lene: “Islamiske forestillinger” i Grundbogen til Religion C (2013), Systime, s. 108-109
Sura 2,255 + 59,23 + 1,1-7 + 9,29 i Ellen Wulff: Koranen i ny dansk oversættelse (2006), Forlaget Vandkunsten.
Forman, Jens: Muslimernes religion (2006) Tekst 6: Profetens himmelrejse



SHARIA
Forman, Jens: “Bøgerne/Koranen” i Muslimernes Religion (2006), Systime, s. 120
Morten Rasmussen, Sharia er troens kilde, i: Kristeligt Dagblad, d. 3. oktober 2003
Madsen, Lene m.fl., Grundbogen til Religion C, Systime (2012-2019) Maksimalisme og minimalisme, og: Jan Hjärpe: Indhold, funktion og engagement (idealtyper), s. 332-333
Lene Madsen, Grundbog til Religion C, Systime (2019): s 137-139 (lovskoler og sharia)
Forman, Jens: Muslimernes Religion –Tro, praksis og sharia, Systime 2009, s. 49, 52, 120)
Om hadith: https://www.religion.dk/leksikon/hadith
Moderne fatwaer: http://islamsvar.dk/aegteskab-og-familie/born-og-opdragelse/tilladt-gravid-ved-hjaelp-saeddonor/



JIHAD
Poulsen, Allan: ”Jihad – et monstrøst begreb” i Islamdebat om terrorisme, blasfemi og ytringsfrihed (2008), Systime, s. 71-75
Grundbogen til Religion C, Systime (2019) s. 135 + 123-129
Sura 2,190 + 5,13 + 8,60 + 9,29 i Ellen Wulff: Koranen i ny dansk oversættelse (2006), Forlaget Vandkunsten.


DE 5 SØJLER
Hvithamar, Annika: Horisont – en grundbog til religion (2013), Gyldendal, s. 160-169.
Dokumentar: Mecca: National Geografic
https://www.youtube.com/watch?v=jM81wroj_MQ
Madsen, Lene m.fl., Grundbogen til Religion C, Systime (2012-2019) s. 123-129 og s. 135 (søjler og trosartikler)
Muslimsk trosbekendelse: https://www.youtube.com/watch?v=roRKeodxYWs
Muslimsk bøn: https://www.youtube.com/watch?v=jxLsiOflofk
Sura 5,6 (om renselse inden bøn)
Bullet ant ritualet: https://www.youtube.com/watch?v=XwvIFO9srUw&t=37s


HAJJ
”Valfarten til Mekka” af Malcolm X, uddrag fra hans selvbiografi, som udkom i 1965,
Madsen, Lene m.fl., Grundbogen til Religion C, Systime (2012-2019), s. 314-316 (Ritualer - minus Podemann Sørensens Ritual-myte-model) og s. 318-19 (Axis mundi, helligt og profant).
Mecca: National Geografic: https://www.youtube.com/watch?v=jM81wroj_MQ


KVINDENS ROLLE
Kvinder, Islam og mig, BBC (2018) 0-4.30: CFU
Hvordan ligger en mands og en kones rettigheder fordelt i et ægteskab? Onsdag, 25 maj 2011. Posted in: Ægteskab og samvær, islamqa.dk
Sura 4, vers 4; Sura 4 vers 11; Sura 30 vers 21
Sura 24:30-31
Første Korintherbrev 11,6-9 + Første Timotheusbrev 2,9-14

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 2 Kristendom

Forløbet er delt i tre fokusområder:
1. bibelsk kristendom
2. historisk kristendom
3. senmoderne kristendom

1. Bibelsk kristendom:
Eleverne stifter bekendtskab med Testamenternes myter og tankegang, herunder de tre grundmyter: skabelsen, syndefaldet og passionshistorien med fokus på Jesus som den modsatte Adamfigur, der via sonoffer og genopstandelse fjerner menneskets lidelse og atter giver mennesket adgang til syndsforladelse og evigt liv. Vi fokuserer desuden på det gamle testamentes pagttankegang og på den nye pagt, der indgås i form af Jesus. Vi undersøger deslige Jesu liv og virke som henholdsvis Messias, revolutionær politisk skikkelse og som Gud og menneske (jf. to-naturs-læren). Vi nærlæser et uddrag af Bjergprædikenen med henblik på at forstå Jesu radikalisering af Loven med særligt henblik på det dobbelte kærlighedsbud og menneskets syndige natur som et grundvilkår. Vi arbejder til sidst med lignelsesbegrebet og undersøger, hvordan det dobbelte kærlighedsbud udtrykkes i “Lignelsen om den barmhjertige samaritaner”.

2. Historisk kristendom:
Ved arbejdet med historisk kristendom fokuseres der på kristendommens udspring fra jødedommen og konflikterne mellem grupperingerne. Vi undersøger Paulus’ rolle i forbindelse med udbredelsen af det nye budskab efter Jesu død med fokus på hans understregning af, at Loven skal være skrevet i hjertet, hvorfor de ydre tegn såsom omskærelsen ikke længere er nødvendige. Yderligere arbejder eleverne med reformationen, herunder dens årsager, formål og virkning med inddragelse af Martin Luthers forståelse af tro, frelse, nåde og synd.

3. Senmoderne kristendom:
Afslutningsvis diskuterer eleverne kristendommens form og position i Danmark i dag med udgangspunkt i Thorkild Grosbøll.

Læreplanens kernestof:
- kristendom set i globalt perspektiv, navnlig i dens europæiske og danske fremtræden. I arbejdet indgår tekster fra Det Gamle og Det Nye Testamente, enkelte tekster fra kristendommens historie samt nutidige tekster.

Læringsmål:
- opnå viden om og forståelse af kristendommen med særligt blik på brud og kontinuitet i forhold til jødedom.
- redegøre for grundlæggende sider ved kristendommen, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser.
- anvende elementær religionsfaglig terminologi.
- karakterisere, analysere og perspektivere tekster og andet dokumentarisk materiale.
- fortolke og vurdere kristne synspunkter og problemstillinger ud fra en indefra såvel som udefra synsvinkel.
- formulere sig om væsentlige problemstillinger vedrørende kristendommens plads i det senmoderne, sekulariserede samfund med perspektiver tilbage til Thorkild Grosbøll og frem til samtidens supermarkedsreligion.
- formulere sig om etiske problemstillinger, herunder kravet om næstekærlighed.  

Materiale:
DE TRE GRUNDMYTER
“Verdens skabelse” + “Adam og Eva” (1 Mos 1 + 2)
“Syndefaldet og uddrivelsen af Edens Have” (1 Mos 3)
“Passionshistorien” (Matt 27-28)

PAGTER
Noa (1 Mos 9,8-13)
Abraham (1 mos 17,1-14)
Moses (2 Mos 6,2-6 + 19,5-8)
Jesus (Luk 22,14-20)

DET DOBBELTE KÆRLIGHEDSBUD
“Bjergprædikenen” (Matt 5,1-48; 22,34-40; 7,12) - uddrag
“Den Barmhjertige Samaritaner” (Luk 10,25-37)

JESU LIV OG VIRKE
“De ti bud” (2 Mos 20,9-11)
“Loven om rene og urene dyr” (3 Mos 11,1-7)
“Aksplukningen på Sabbatten” (Matt 12,1-8)
“Helbredelsen af manden med den visne hånd” (Matt 12,9-14)
“Spørgsmålet om rent og urent” (Mar 7,17-23)

PAULUS
“Hedningene og loven” + “Jøderne og loven” (Rom 2,12-29)

MARTIN LUTHER
“Troen – ikke gerningerne frelser”, uddrag af Martin Luther: “Von den guten Werken” og “Von der Freiheit eines Christenmenschen” (1520), oversat af Asger Nyholm og Chr. Ræbild: Martin Luther: Tekster i udvalg (1968), s. 20 + 35.

SENMODERNE KRISTENDOM
Andreasen, Esben m.fl.: “Bultmann og afmytologiseringen” in Religion og kultur – en grundbog (2009), Systime, s. 162.  
Hytting, Emmelie Sakina: “Grosbøll: Jeg tror ikke på sådan noget sludder” (08.03.10), kristendom.dk
Rubow, Cecilie (2000) Hverdagens teologi – folkereligiøsitet i danske verdener, Forlaget Anis, modeller over to slags præster


BAGGRUNDSSTOF
Andreasen, Esben m.fl.: Religion og kultur – en grundbog (2009), 2. udgave, Systime, s.
144-153 + 162 + 166-167
Appel, Charlotte og Bo Kristian Holm: Reformationen 1517-2017 – Hovedtemaer (2016), s. 1-3.
Følner, Hanne m.fl: Kuplen, Muren og graven (2002), Gyldendal, s. 158-161
Kinch, Nanna: “Etik i kristendommen” (25.05.05), Religion.dk
Kjærdgaard, Hanne: “Katolsk kristendom” (25.05.05), Religion.dk
Madsen, Lene m.fl.: Grundbogen til Religion C (2013), 2. udgave, Systime, s. 61-64, s. s. 73-74 og 77-78, s. 79-81, s.
Reformationen 1517-2017 – hvad skete der lige?
https://luther2017.dk/jubilaeet/jubilaeet-for-boern-og-unge/#c2917
Luthers opgør med afladshandlen – 95 teser der indledte reformationen
https://www.youtube.com/watch?v=Enza23xxt3Y
Video: “Hvem var Jesus?” (13.08.13) interview af Adam Holm med Resa Azlan, Deadline på DR2, uddrag (00.00-08.30)
Paulus, i: Kristendommen. En historisk innføring, Tarald Rasmussen og Einar Thomassen, Universitetsforlaget Oslo 2002 (3. oplag 2008), s. 46 og 51
NT: Romerbrevet kap. 2 vers 12-29 (Paulus)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 3 Hinduisme

Forløbet giver en indføring i hinduismens mest centrale forestillinger med nedslag i bl.a. Rigveda med fokus på vedisk offertænkning og kastesystemet som det legitimeres i Purushahymnen, i Upanishaderne med introduktion til begreberne atman, brahman, karma, samsara, moksha og i Bhagavadgita med fokus på de tre veje til frigørelse:
- Jnana marga (erkendelsens vej)
- Karma marga (handlingens vej)
- Bhakti marga (hengivelsens vej)
Eleverne introduceres endvidere til de mest centrale guder i form af tri murti: Brama, Vishnu og Shiva samt til hverdagslivets religiøse praksis med fokus på udførelsen og betydningen af puja-ritualet samt pilgrimsfærden Kumbh Mela.

Læringsmål:
- at redegøre for grundtræk og væsentlige sider af hinduismen.
- at analysere og fortolke tekster med indefra såvel som udefra synsvinkler.
- at kunne anvende begreber på sanskrit korrekt og præcist.
- at opleve hinduismens teknikker, herunder yoga og puja.
- at perspektivere hinduismens grundtræk til islam i forhold til pilgrimsrejse, pligter og kvindens rettigheder.
- at vurdere problemstillinger ud fra en indefra såvel som udefra synsvinkel, herunder kvindens stilling og kastesystemet.

Læreplanens kernestof:
– en verdensreligion (buddhisme, hinduisme, jødedom, japanske eller kinesiske religioner)
– religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.

Materiale:

1) Primærtekster:
- “De fire kasters pligter” (Manus Lovbog I, 87-90) in Andreasen, Esben m.fl: Mennesket og Magterne, Gyldendal 1992
- “Kvindens Stilling” (Manus Lovbog III, 55-57) in Hvithamar m.fl: Horisont – grundbog i religion, (ibog), Gyldendal, 2013
- “Purusha-hymnen” (Rigveda 10,90) in Hvithamar m.fl: Horisont – grundbog i religion, (ibog), Gyldendal, 2013
- “Yoga-mesteren Brama” in Paul Brunton: Bag Indiens lukkede døre (1937)
Oversat af Ivar Gudme, Gyldendal.

2) Film:
- Ekstrem pilgrim i Indien, (dokumentar), 2010, CFU
- En sang for Krishna i Vanløse (dokumentar), 2006: https://www.dr.dk/undervisning/mediaitem/urn:dr:mu:programcard:540031796187a20f782dc5ae

3) Baggrundslitteratur:
- “Ritualer i hinduismen” af Hanne Kjærgaard (25.05.2005), religion.dk
- “5 skarpe om hinduismen”, Dr Kultur, 2014
- Poulsen, Allan: Hinduismen, Systime, 2012, s. 29-32, s. 35-39, s. 68-71, s. 92, s. 100-103
- Esben Andreasen & Allan Poulsen: Religion og kultur – en grundbog, 2014
- “ISKCON” af Niels Nyegaard & Lise Finderup, Religion i Aarhus, 2013: https://samtidsreligion.au.dk/fileadmin/Samtidsreligion/Religion_i_Aarhus_2013/online_med_forside.pdf#page=314
“Hinduer strømmer til verdens største religiøse begivenhed” (27.08.2015) af Isa Rasmussen i Globalnyt. https://globalnyt.dk/content/hinduer-stroemmer-til-verdens-stoerste-pilgrimsfaerd
“India: The most dangerous country in the world to be a girl”: https://www.youtube.com/watch?v=XQ_xpyCpEsc
Madsen, Lene m.fl., Grundbogen til Religion C, Systime (2012-2019) s. 331-33 (Rambos ”konversionsmodel”, kogt ned til 4 stadier af BM)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 4 Kirkegården

Undervisningsbeskrivelse
Elever har i forbindelse med feltarbejde på den lokale kirkegård i Toftlund undersøgt den danske folkekirke i senmoderniteten. Fokus har været at undersøge danskernes tro, og i den forbindelse har vi arbejdet med ”turn to self” i Vesten og ”subjektiviseringstesen”, helligt og profant, officiel og uofficiel religion samt forholdene ”belonging without believing”, ”believing without belonging” og den nyeste version, nemlig ”belonging while believing in something else”.

Læreplanens kernestof:
• kristendom set i globalt perspektiv, navnlig i dens europæiske og danske fremtræden. I arbejdet indgår nutidige tekster.
• kristendom set i globalt perspektiv, med vægt på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer. I arbejdet indgår tekster fra Det Gamle og Det Nye Testamente, enkelte andre tekster fra kristendommens historie samt nutidige tekster
• I arbejdet skal indgå både tekster fra religionens historie samt nutidige tekster
• væsentlige sider af yderligere én valgfri religion, et veldefineret religionsfagligt emne eller en religionsvidenskabelig teori
• religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.

Læringsmål
Eleverne skal kunne:
• disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
• redegøre for grundlæggende sider ved kristendom, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser og rolle i europæisk og dansk idéhistorie og identitetsdannelse
• redegøre for væsentlige sider af yderligere én valgfri religion eller et veldefineret religionsfagligt emne
• karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
• karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
• karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
• behandle problemstillinger i samspil med andre fag
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Referenceliste

Begravelse Danmark
2016 ”Nu kan du blive begravet i skoven”, http://www.begravelsedanmark.dk/nu-kan-du-blive-begravet-i-skoven/ (set 05.05.2016)

Davie, Grace
2002 Europe: The Exceptional Case: Parameters of Faith in the Modern World, Darton Longman & Todd, London.
2007    The Sociology of Religion, SAGE, London.

Exner, Johannes
1961    Den danske kirkegård og dens problemer, Foreningen for Kirkegårdskultur, Horsens

Heelas, Paul & Woodhead, Linda
2005     The Spiritual Revolution: Why Religion is Giving Way to Spirituality, Blackwell Pub.,
                Malden MA

Kirkegården
2015       ”Helt i hendes ånd”, Karina Rosenløw-Løytved, nr. 4, s. 38-40
                 https://www.danskekirkegaarde.dk/tidsskrift (set 26.04.2024)

Kirkeministeriet
2016 ”Samfundets officielle begravelsespladser”, http://www.km.dk/folkekirken/publikationer/vejledninger/begravelseforalle/kirkegaarden-begravelsesplads-for-alle/samfundets-officielle-begravelsespladser/ (set 05.05.2016)

McGuire, Meredith B.
2002     Religion: The Social Context, Wadsworth Thomson Learning, Belmont, CA

Mortensen, Viggo
2005     Kristendommen under forvandling, Forlaget Univers, Højbjerg

Nielsen, Marie Vejrup
2009     ”Transformationer i Folkekirkekristendommen i Danmark i dag”,    
                Religionsvidenskabeligt Tidsskrift 53, 63-79

Taylor, Charles
1991      The Ethics of Authenticity, MA: Harvard University Press, Cambridge

Woodhead, Linda
2004      An Introduction to Christianity, Cambridge University Press, 333-403.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer