Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2025/26
|
Institution
|
Nærum Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Helle Mejer Lauridsen
|
Hold
|
2022 DA/b (1b DA, 2b DA, 3b DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Nyhedsstof
Med afsæt i grundforløbets indføring i retorik og argumentation arbejder eleverne med at forstå og analysere nyhedsstof.
Vi arbejder ud fra teorien i 'Håndbog til Dansk' og i forløbet gennemgås avisens hovedgenrer, nyhedstrekant, vinkling, interviewtyper, layout, avisens genrer og stilarter og stofområder.
Eleverne trænes i studieteknikker i læsningen af teorien og analyse i arbejdet med artikelmaterialet. Målet er at kende avisgenrernes forskellige kendetegn og kunne forholde sig til og analysere indholdet af teksterne - herunder virkemidler og argumentation.
For at give eleverne et kendskab til, hvordan redaktionen på forskellige landsdækkende aviser arbejder, har vi set 1. afsnit af 'Ryd Forsiden - Dødstrusler og Deadlines' sendt i december 2019 på DR. På baggrund af denne diskuterede vi dels elevernes egne reaktioner på det sete og dels, hvordan nyheder bliver til.
Følgende tekster er læst i forløbet:
'Ny Bølge af Covid', Børsen 8.11.2021 (nyhedsartikel)
'Kaos på bogmesse', Ekstrabladet 13.11.2020 (nyhedsartikel)
'Til Barnets Bedste', Nordjyske Stiftstidende 7.10.2012 (baggrundsartikel)
'Alternativt Bosted', Nordjyske Stiftstidende 30.09.2012 (reportage)
+ et selvvalgt udvalg af portrætter til inspiration
link: https://nord-magasinet.dk/portraet/
'DRTV - Ryd Forsiden: Dødstrusler og Deadlines' sæson 1, 2019 (dokumentar) link: https://www.dr.dk/drtv/se/ryd-forsiden_-doedstrusler-og-deadlines_147965
Forløbet afsluttes med at eleverne skriver en portrætartikel af en klassekammerat.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Novelleforløb med værklæsning
Forløbet indledes med et kort metodeforløb om de litterære hovedgenrer og vores forventninger til disse. (Håndbog til Dansk)
Vi har særlig fokus på novellen som genre og læser i forløbet en række noveller, som analyseres i timen.
Sideløbende læser eleverne værket 'Mindre end en kilometer væk' (2019) af Sarah Engell. To af novellerne analyserer vi i fællesskab og et centralt fokus har været emnet 'ungdomsliv'.
Der afsluttes med et gruppeprojekt om værket, hvor hver gruppe laver en mundtlig analyse og fortolkning af en tildelt novelle med inddragelse af teori og viden om novellegenren.
Læringsmål: genretræk, analyse, mundtlig fremstilling, fortællertyper
Læste tekster:
Sarah Engell: 'Mindre end en kilometer væk', 2019, (VÆRK)
Charlotte Weitze: 'Villy', 1999
Bjarne Reuter: 'Det forkerte barn', 1986
Helle Helle: 'En stol for lidt', 1996
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Litterært oversigtsforløb
Det litteraturhistoriske oversigtsforløb er et knagerækkeforløb med nedslag i litteraturhistoriens tendenser og strømninger fra oldtid til mellemkrigstiden.
læste tekster
Torbens Datter, ukendt (oldtid/middelalder)
Sonet 130 af William Shakespeare (renæssance)
En kongelig affære, film (oplysningstid)
Den Tapre Landsoldat af Peter Faber (romantikken)
Troppernes hjemkomst i 1849 af Otto Backe, maleri (romantikken)
Stuk (uddrag) af Herman Bang (Det moderne gennembrud + impressionisme)
Lønningdag af Martin Andersen Nexø (det folkelige gennembrud)
Før Jul af Harald Herdal (mellemkrigstiden og 1930'erne)
Malerier fra det moderne gennembrud - selvvalgte af eleverne
Viden om perioderne:
Vikingetid og middelalder i Dansk historie og litteratur s. 7-23 af Ole Ravn et. al, Systime, 2010
edutorial om Renæssancen v. lektor Sune Berthelsen, Nærum Gymnasium
edutorial om Oplysningstiden v. lektor Kim Bojen, Nærum Gymnasium
edutorial om Romantikken v. lektor Søren Søberg Poulsen, Nærum Gymnasium
Det moderne gennembrud af SG Dansk, youtube
https://www.youtube.com/watch?v=n7Z4Iqvr2pg (om det moderne gennembrud)
https://www.youtube.com/watch?v=cFn4tQ7R2zo (om impressionisme)
Det moderne gennembrud i Litteraturens Veje s. 195-200
Det folkelige gennembrud og Jeppe Aakjær af Søren Vrist Christensen, Youtube
Det moderne danmark bliver til 1870-1960 s. 93-98 i 'Dansk Historie og Litteratur' v. Ole Ravn et. al, Systime, 2010
Divaer, Digtere og Dogmebrødre afsnit 3+4 (1930-1960)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
DHO: Besættelsestiden i Danmark
Emnet for det fællesfaglige forløb mellem dansk og historie er: Besættelsestiden i Danmark
Dette opgaveforløb udspringer af det litteraturhistoriske oversigtsforløb, og eleverne får et kursus i informationssøgning, projektskrivning (herunder at indgrænse problemstillinger), dét at skrive den akademiske opgave og talepapir
Fokus er på formidlings- og analysefærdigheder mundtligt så vel som skriftligt samt metodiske forskelle mellem de deltagende fag.
Der afsluttes med en mundtlig årsprøve i den stillede opgave.
100 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Oldtid og Island + værk
Forløbet om oldtiden og Island består af 2 dele en del som forberedelse til klassens studietur til Reykjavik, hvor dansk arbejder sammen med religionsfaget og en praktisk del i Island - primært Reykjavik - med fokus på forholdet mellem menneske og natur samt asatro i det moderne islandske samfund.
I den forberedende del har vi fokuseret på mundtlig og skriftlig overlevering, brug af mytologi i litteratur, det førmoderne verdensbillede og det moderne verdensbillede.
Vi har læst 'Vølvens Spådom' som lyrisk værk og arbejdet med semantik og billedsprog, den lyriske form samt koblinger til den nordiske mytologi. Et fokuspunkt for arbejdet har været måden litteraturen/fortællingen hjælper mennesker til at forstå deres livssituation.
I klassen har vi arbejdet med følgende tekster
- Gunlaugs saga, kapitel 11, forfatter ukendt
- Vølvens Spådom, gendigtet af Suzanne Brøgger (2015) -VÆRK
link: https://heimskringla.no/wiki/V%C3%B8lvens_sp%C3%A5dom_(Br%C3%B8gger)
- Völuspá - Vølvens Spådom, animationsfilm (1996)
link: https://www.youtube.com/watch?v=R95pilK152c
På turen til Reykjavik har eleverne bl.a. besøgt
House of Collections: udstilling om menneske og natur i islandsk kunst
Hallgrímskirken, Reykjavik
Mødt asatroende og haft samtaler med dem
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Dokumentarforløb og medieværk
I forløbet om dokumentargenren har vi taget afsæt i bogen 'Dox' af Dorthe Granild et.al (2016)
Vi har arbejdet med:
- dokumentaren som overgenre
- dokumentarens 3 klassiske genrer: deltagende, autoritative og observerende dokumentar
- dokumentarens 3 andre genrer: poetisk, refleksiv og performative dokumentar
I arbejdet har fokus været på at kunne genkende forskellige autencitetsmarkører i genren, forklare brugen af filmiske virkemidler og virkningen af disse på seer/ift. tilrettelæggelsen af filmen.
Vi har diskuteret grænserne mellem fakta og fiktion (autencitetsmarkører/iscenesættelse) og grænserne mellem etik og manipulation ift. fremstillingen af emne/indhold.
Arbejdsformerne har været matrixgrupper og fremlæggelse af citater samt klassediskussioner.
Vi har sammen læst dokumentaren 'Beths Dagbog', (2007), DR"
Eleverne har efterfølgende skrevet en analyserende artikel om dokumentarklip fra 'Prinsesser fra Blokken' (2016)
I undervisningen er der brugt citater fra:
- Lars Engel ”Dømt til Behandling” (1997) 1:3
(citat 0:00- 06:03) opg. s. 37 i pdf
https://www.youtube.com/watch?v=vKvSnHfnYC4
- Gerningsstedet: "Amagermanden", TV2 (2014) - PÅ CFU
(citat: 00:00-09:00) opg. s. 40 i pdf
- Michael Moore: "Sicko" (2007)
(citat:1:32:05-1:40:20) opgaver s. 43
https://watchdocumentaries.com/sicko/ (eller lejes på filmstriben)
Poetisk dokumentar
- Jørgen Leth: "66 scener fra Amerika" (1982) (citat: 0:00-5:59)
https://www.youtube.com/watch?v=M_H8IEHzBnw&t=136s
Refleksiv dokumentar:
- Lars von Trier/Jørgen Leth: "De 5 benspænd" (2006) (citat 0:00- ca. 8.00) - PÅ CFU
Performativ
- Ziska Szemes Mig og min næse (2009) (citat 22:18-slut) - PÅ CFU
samt klip fra TV2 dokumentarserien "På røven i Nakskov" (2015) episode 1 (citat 0:00- 09:45) - PÅ CFU
Værk: Beths Dagbog (2007), DR2, instruktører Kent Klich og Mikala Krogh på CFU
omfang 175 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
citatarbejde fra timen
|
25-10-2023
|
Beths Dagbog - analyseark
|
26-10-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Læsemetoder i dansk
Metodeforløbet har primært afsæt i forløbet om Naja Marie Aidts novelle ' Som Englene Flyver' i Håndbog til Dansk.
Læsemetoderne afprøves gennem forløbet på novellen 'Som Englene Flyver'
I forløbet diskuteres metodernes muligheder, begrænsninger, læsefokus og ligheder/forskelle mellem metoderne.
Metoder i forløbet
nykritisk metode
biografisk metode
psykoanalytisk metode
strukturalistisk metode
ideologikritisk metode
socialhistorisk metode
Tekster i forløbet
Naja Marie Aidt 'Som englene flyver'
Teori:
Håndbog til Dansk s. 87-100
forløbets omfang: 20 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
analyserende artikel dokumentar
|
15-11-2023
|
Omlagt del 1 debatterende artikel
|
14-12-2023
|
Del 2 debatterende artikel - omlagt
|
11-01-2024
|
ARBEJD SELV DANSK
|
12-01-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
At læse lyrik + værk
Dette forløb om lyrik er en indføring i dét at læse lyrik.
Med afsæt i teorien fra bogen: 'Lyrik - når sproget spiller' af Mette Ewald og Rikke Taber arbejder vi med nogle få digte med forskellige fokus fra analysen fra gang til gang.
Undervisningen er tilrettelagt som teori og praktiske øvelser på de samme tekster flere gange for at styrke bevidstheden om analysens dele: ydre/indre komposition, tekstens udsigelse, tekstens stemme, troper og figurer, billedplan/realplan, semantiske felter, denotation/konnotation m.v
Slutteligt har eleverne læst Mette Moestrups 'Kingsize' (2006) som de har lavet projektarbejde på med anvendelse af det tilegnede.
Tekster der er arbejdet med:
'Kingsize' (2006) af Mette Moestrup (VÆRK)
Verdensborger af Per Vers og Ole Omkvæd
'Gaden' (2016) af Mund de Carlo
Analyseområder fra forløbet: Det visuelle lag, Komposition, Lyd, Udsigelse & Stemme,
Syntaks, Ordklasser & semantik, Troper og figurer, Motiv og udsagn
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Udsigelse og stemme optagelse
|
22-02-2024
|
Analyse af digt
|
10-03-2024
|
diskussion og argumentation
|
22-03-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Hvis der skulle komme et menneske forbi....VÆRK
Værklæsningen har til formål at øve fordybelse, samarbejde og selvstændig analyse og fortolkning
Forløbet er struktureret omkring faste læsegrupper samt arbejde med citater fra teksten.
Dertil har vi arbejdet med autofiktion som genre og diskuteret forholdet mellem fiktion og virkelighed dvs. tekstens fiktionaliseringer i kombination med den traditionelle analyse og fortolkning.
Tekst:
'Hvis der skulle komme et menneske forbi' (2017) af Thomas Korsgaard
omfang: 150 s
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
realisme og modernisme
Forløbet om realisme og modernisme foretager en række nedslag gennem litteraturhistorien frem til den moderne litteratur.
Forløbet har fokus på at kunne skelne stiltræk fra realismen og fra modernismen samt at kunne indtænke disse i tekstens samtid og vide, hvilke ydre forhold der havde indvirkning på tekstens indhold. Der har ligeledes været fokus på impressionisme, ekspressionisme og eksistentialisme i forløbet.
Teksterne læst i klassen er:
Jeppe Aakjær: Naar Rugen skal ind (1906)
Johannes V. Jensen: 'Interferens' (1906)
Broby Johansen: 'BORDELPIGE DRÆBER UFØDT', (1922)
Pär Lagerkvist: 'Angest, angest är min arvdel' (svensk), (1916)
Per Seeberg: 'Hullet', (1962)
Martin A Hansen 'Agerhønen' (1947)
Klaus Rifbjerg 'Det er blevet os pålagt' (1960)
Malerier brugt i undervisningen (i PPT) d. 30.8
Edvard Munch:
'Hjemvendende arbejdere' (1914)
'Angst' (1894)
'Afton på Karl Johan' (1892)
Kirchener:
'Potzdamer Platz' (1914)
Willumsen:
'Efter Stormen nr. 2: Naturskræk' (1916)
Teori:
pp. 7-25 i 'Realismer og modernismer' af Erik Svendsen et al. , Systime 2010-11
Litteraturens Veje
Digtere, divaer og dogmebrødre, DR Bonanza
episoderne:
1945-60 https://www.dr.dk/bonanza/serie/421/digtere-divaer-og-do/65721/digtere-divaer-og-dogmebroedre-48-dansk-kultur-i-100-aar-(1945--1960)
og 1960-1980 https://www.dr.dk/bonanza/serie/421/digtere-divaer-og-do/25073/digtere-divaer-og-dogmebroedre-58-dansk-kultur-i-100-aar-(1960-1970)
Efterkrigstidens eksistentialisme på forfatterweb
konfrontationsmodernisme på youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=U1o90alSOeM&t=2s
om Klaus Rifbjerg: https://www.kanon14.dk/klaus-rifbjerg
175 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Romantikken vs. Det moderne gennembrud + værk
Forløbet om romantikken og det moderne gennembrud har fokus på overgangen mellem de to perioder og det paradigmeskifte, der fandt sted i fremstillingen af mennesker og nation i litteraturen.
Forløbet bygger videre på oversigtsforløbet fra 1.g og er struktureret omkring elevoplæg og teori/litteraturhistorie. Fokus har været på forskellene mellem romantikkens tanker og det moderne gennembruds tanker og en mere realistiske skrivestil.
Læringsmålene har været at styrke elevernes analysefærdigheder og evne til at koble teoretisk viden med teksterne. Derfor afsluttede vi også forløbet med en mundtlig aflevering.
Eleverne har lavet introducerende oplæg om følgende emner og forfatterskaber:
Nationalromantik
Universalromantik
Grundtvig
Oehlenscläger
Staffeldt
Poetisk realisme/Biedermeier
St. St. Blicher
Romantisme
B.S Ingemann
I.P Jacobsen
Georg Brandes
Naturalisme
Sædelighedsfejden
August Strindberg
Henrik Ibsen
Amalie Skram
Impressionisme
Herman Bang
Tekster læst i forløbet:
Fædrelandssang af Adam Oelenschläger (1823)
Indvielsen af Schack von Staffeldt (1804)
Brudstykker af en Landsbydegns Dagbog (uddrag) af Steen Steensen Blicher (1824)
To Verdener af I.P Jacobsen (1879)
Den Stærkeste af August Strindberg (1889), drama + VÆRK
Karens Jul af Amalie Skram (1885)
En Vandringsmand af Henrik Pontoppidan (1922)
Malerier om livet på landet anvendt i undervisningen (i powerpoint d. 23-9-2024)
- H.A Brendekilde, 1889 ‘Udslidt’
- L.A Ring, 1885 'I Høst' fra https://open.smk.dk/artwork/iiif/DEP289
- Jørgen V. Sonne, En landlig scene fra https://open.smk.dk/artwork/iiif/KMS7485?q=landlig%20scene&page=0
- Julius Exner, 1853, Besøget hos Bedstefar
på https://open.smk.dk/artwork/iiif/KMS758?q=bedstefader&page=0%20I%20H%C3%B8st,%201885,%20L.A.%20Ring%20https://open.smk.dk/artwork/image/DEP289?q=h%C3%B8st&page=0
Teori:
Litteraturens veje s. 138-146
Håndbog til Dansk s. 176-191 (om kommunikationsanalyse)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Diskurser
Dette korte forløb om køn og sprog introducerer diskursanalysens begreber samt socialkonstruktivismens tanker.
Klassen har arbejdet med forskellige genrer og afprøvet diskursanalysen på disse. Fokus har været på krop og kropsnormer samt positive/negative reaktioner og holdninger i diskursen.
Tekster:
Blachmanns darling svarer på Facebook-kritik: Jeg fisker ikke efter medlidenhed, DR
Danmarks lækreste spasser, sæson 1 episode 1 (2018), 28 min
Nike (uddrag) af Caspar Eric, (2015) fra antologien 'Fuck Normen' (2016)
Omfang:25 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Liv, død og eksistens i litteraturen
Forløbet har fokus på tekster, hvor liv, død og eksistens spiller en rolle. Vi laver forskellige nedslag i litteraturen og afslutter med en fordybelse i 1980'ernes lyrik og samfundsstrømninger som punkkultur, yuppier, koldkrigsfrygt, urbanitet, no-future, aids-frygt m.m.
Fokus har været på tekstanalysen og på at koble en tematik på tværs at tider og genrer.
Tekster læst i forløbet er:
H.C Andersen 'Skyggen'
Tom Kristensen 'Henrettelsen'
Karen Blixen 'Vinger'
Jac Khal Allan: Jeg har været på spritten
F.P Jac: Jeg har været på spritten
Michael Strunge: Natmaskinen
Shu-bi-dua: Askepot
C.V Jørgensen: Middelmandsbunker
Sebastian: 80'ernes Boheme
Søren Ulrik Thomsen: uddrag af Poetik
Pia Tafdrup
Søren Ulrik Thomsen
oplysningskampagne om Aids, DRTV- Tænk dig om
Thomas Helmig, Anne Linnet mfl: Den jeg elsker
dokumentarfilm: Nattens Engel, om Michael Strunge
Teori om 1980'errne:
Litteraturens Veje
supplerende:
Podcast om Tom Kristensen
Podcast om Karen Blixen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Kontemporærlitteratur
I vores korte kontemporærlitteraturforløb læser vi tekster fra de sidste 5 år. Vi afdækker teksternes interesseområder og tematikker, udarbejder fortolkningshypoteser/konklusioner og afsøger tekstens mønstre. Fokus er således på analyse og fortolkning af tekster.
Tekster læst i forløbet (samlet i kompendium -
Asta Olivia Nordenhof: Penge på lommen. Scandinavian Star. Del 1 (2020, uddrag)
Glenn Bech: Farskibet, uddrag (2021)
Bjørn Rasmussen: Forgabt (lyrik), uddrag
Haidar Ansari: 'rollemodel', 'nabo', 'krig', 'sommerferie', 'knæk', 'englandsparken', 'afregning', 'knivstik' - alle i 'Institutionaliseret' (2022)
Theis Ørntoft: Jordisk (2023, uddrag)
teori/supplerende materiale:
Introduktionen til 'De sidste fem års litteratur' på systime
interview : Haidar Ansari om Institutionaliseret v. lektor Louise Lindhardtsen 21.2.2022 på litteraturportalen
150 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52726010143",
"T": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52726010143",
"H": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52726010143"
}