Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Nærum Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Sofie Steenkjær
|
Hold
|
2022 DA/f (1f DA, 2f DA, 3f DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Metoder i dansk
Materiale: Håndbog til dansk
Tekst: "Som englene flyver" (fra "Vandmærket", 1996) af Naja Marie Aidt - læst med forskellige metoder
1. Formål: Hvad er teori og metode i dansk?
Fra "Håndbog til dansk":
"vi arbejder med en række forskellige metoder til at analysere og fortolke litterære tekster med. I det daglige arbejde i dansk blander vi dem dog ofte og bruger lidt fra dem hver især. Vi benytter det, der kaldes et eklektisk metodesyn (eklektisk: sammenstykke til en ny helhed)"
I dette forløb undersøger vi fgl metoder:
Nykritisk, biografisk, strukturalistisk, psykoanalytisk og læserorienteret metoder..
2. Materiale:
a. Naja Marie Aidt: "Vandmærket"
b. HC Andersens "Tepotten" læst med forskellige metoder (Litteraturens veje) og samme fremgangsmåde med Naja Marie Aidts "Som englene flyver" (1996).
3. Hvordan: Læreroplæg, individuelt arbejde, gruppearbejde og pararbejde.
4. Mål: At kunne anvende metoder og teorier i i danskfaget generelt og i fællesfaglige forløb og i DHO, SRO og SRP (videnskabsteori).
Ca antal ns: 40
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Dokumentarfilm (værk 1)
1. I arbejdet med dokumentargenren skal eleverne opnå kendskab til dokumentaren som en ikke-fiktiv genre.
Eleverne skal undersøge en dokumentarfilm, som værk 1 og få kendskab til genrens (mange) udtryk og variationener i brugen af autenticitetsmarkører.
2. Formål med at arbejde med dokumentarfilm, fra STX dansk vejledningen 2021:
"Her arbejdes metodisk med:
Kommunikationsanalyse, medieanalyse og fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler."
I forløbet er omdrejningspunktet analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge.
3. Materiale: "Håndbog til dansk" og dokumentarfilmen "Dok-film: "I morgen skal jeg dø" (DR, 2022, Anders Lund Madsen)
4. Arbejdsform: Læreroplæg, pararbejde og gruppearbejde.
Ca antal ns: 20
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
DHO: Litteraturhistorisk forløb om køn og klasse
1. Dette forløb giver introduktion til DHO.
Vi følger KBs plan, og der indgår et bibliotekssøgekursus, rettet mod DHO.
2. I forløbet læser vi fra Middelalder til begyndelsen af det 20. århundrede. Herunder: Værk 2:
3. Fokus i DHO: Køn og klasse
4. Læringsmålene fokuserer på fagets identitet i et nordisk sprogområde. Desuden arbejder vi med fagets metoder som et centralt læringsmål, herunder at skrive en tværfaglig opgave i dansk og historie.
5. Arbejdsformerne er Individuelt arbejde med læsning af værklæsning, og værkstedsundervisning.Hertil kommer diverse skriveøvelser.
6.Elevkompetencer: Lærerstyret undervisning, hvori klassesamtale og medansvar er centrale fokusområder.
ca antal ns: 110
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Eventyrlige øje (værk 2)
1. Litterært forløb med fokus på øjet som motiv. Blixen indgår som kanonforfatter, vi ser en portrætfilm om Blixen og vi læser en svensk tekst af Lindgren.
Værk 2 som er knyttet til dette litterære forløb er Karen Blixens "Babettes Gæstebud" (1952).
2.
Tekster:
“Historien om en moder” - H.C. Andersen
“Glasskabet” - B. S. Ingemann
“Agnete og havmanden” - folkevise
Draken med de röda ögonen” ( svensk) - Astrid Lindgren
“De blå øjne” og "Babettes Gæstebud" - Karen Blixen
(De blå øje: Mind-map p. 95 i "Danskfagets håndbog")
"Bag Blixens maske" af Morten Henriksen
Værk 2: Babettes Gæstebud
3. Fagligt mål: "...at kunne dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden.
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund.
4. Arbejdsformer: Fælles opstartslæsninger af alle tekster (højtlæsning) og gruppearbejde.
ca 90 ns
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Digitalt avisprojekt: Mediacamp
1. Vi arbejder sammen med SDUs Universitetsbibliotek om et digitalt medieprojekt.
2. Projektet er en konkurrence hvor man deltager med gymnasieklasser fra hele landet.
Klassen opdeles i redaktioner, og redaktionerne giver hinanden feedback.
3. Læringsmål:
Viden: Viden om og forståelse for journalistikkens rolle og sammenhæng med det øvrige samfund.
Færdigheder: Praktiske og kommunikative færdigheder øves med det formål at kunne udarbejde et journalistisk produkt, herunder hører krav til research, udvælgelse og vurdering af anvendt information
samt overvejelser om medie, målgruppe og budskab.
Kompetencer: At tilegnet viden og færdigheder kan overføres til andre studiemæssige sammenhænge, det være sig kompetencer inden for formidling, kritisk og reflektorisk tilgang til og indgåelse i debat om
samfundsrelaterede emner samt højnet digital dannelse.
4. Produktet har særligt fokus på nyhedsgenren, reportagen og portrættet.
5. Materiale: Modtages fra SDU i form af især korte videoer med konkrete øvelser (https://libguides.sdu.dk/Mediacamp/Nyhedskompasset)
Ca antal ns: 20
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Sprog: Retorik, argumentation og sproghandlinger
1. Fokus på sprog, skriftsprog, retorik og argumentation med udgangspunkt i forskellige teksttyper (fx skønlitterære genrer, taler, m.fl.)
Fra STX-vejledningen:
"Sproglige perspektiver
Her undersøges med en sproganalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder litterære tekster, argumenterende tekster og taler. Der trækkes på elevernes viden fra almen sprogforståelse.
Her arbejdes metodisk med:
-̶sproglig analyse, fortolkning og vurdering
-̶retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, -appelformer og argumentation
̶-produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk."
- og sproghandlinger
2. Materiale: Håndbog til dansk (p. 145-167), dansketaler.dk.
3. Arbejdsform: Individuelt arbejde og gruppearbejde.
ca antal 40 ns
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Planen (værk 3)
Værk 3 er Morten Papes "Planen".
1. Fokus i forløbet er at læse et længere værk, som vi har læst ekstensivt.
2. I forløbet har vi defineret hvad den selvbiografiske roman er og hvordan værket er komponeret på en klassisk måde med prolog, fem kapitler og en epilog.
3. Undervejs i forløbet har eleverne afleveret en skriftlig opgave, som tager udgangspunkt i prologen.
ca antal ns-sider: 550
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Skriftlighed i dansk OG FF3
1. FF3: Dansk og fysik, emnet er energiformer og faglig formidling i dansk.
2. Eleverne har valgt forskellige former for skriftligt produkt til præsentation af FF3. De har kunnet vælge mellem:
Poster, ppt, og populærvidenskabelig artikel.
3. Produktet er præsenteret i matrixgrupper, og eleverne har evalueret det ud fra parametre som fx innovationshøjde, relevans, værdiskabelse og realiserbarhed.
Skriftlighed:
1. Vi har har omlagt skriv om skrivegenren "den debatterende artikel" og "den analyserende artikel".
https://skriftligeksamenidansk.systime.dk/?id=147
Fokus på den debatterende artikel analyserende artikel.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Hjælpemidler skr og mdt dansk
Du må tilgå to link til prøver og eksamener i dansk via DENNE FIL som du læser nu.
HUSK at DOWNLOADE alt hvad du får brug for til din computers HARDDISK inden prøven. Fx Octavius.
Du må ikke browse. Det vil sige du må ikke åbne en browser (Chrome, Safari, etc.) og gå videre på hjemmesider.
Ordbogen:
https://www.ordbogen.com/da/#/
Ordnet:
https://ordnet.dk/ordnetdk
Bøger:
Håndbog til dansk
Litteraturens veje
Og andre bøger du finder nødvendige som hjælpemidler.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Det 19.århundrede (Værk 4)
1. Brush up: Emne om romantik, romantisme, og DMG, hvor fire kanonforfattere dækkes ind og bygger videre på forløbet om "Eventyrlige øjne" fra 2g. DMG får særligt fokus på "Damer der vil".
Forløbet indeholder kernetekster og supplerende tekster.
2. Tekster:
Litteratur:
Adam Oehlenschläger: "Morgen Vandring"
N.F.S. Grundtvig: "Langt højere bjerge/Danmarks Trøst"
H.C. Andersen: "Danmark Mit Fædreland"
Emil Aarestrup: "Paa Sneen"
St. St. Blicher: "Sildig Opvaagnen" (Værk 4)
Sara Alfort og Birgitte Darger: "Damer der vil" (Systime, 2024)
Sekundærlæsning: Indledningen (p. 9-20)
Karin Michaëlis: af " Den farlige alder" (1910)
Amalie Skram: af "Professor Hieronimus" (1895)
Supplerende stof:
Fibiger m.fl. (red.): Litteraturens Veje. Systime s.137-166,
Desuden korte film fra youtube som supplement: Rather Homemade Productions og DRs serie om Grundtvig (1. afsnit, 2024).
Ekskursion til Hirschprung 21/10: Skoletjeneste på udstillingen
"Kvindernes moderne gennembrud".
3. Fagligt mål: "...at kunne demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund."
4. Arbejdsformer: Læreroplæg, individuelt arbejde og matrixgruppearbejde.
ca 150 ns
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Husk: Falkenstjerne 1( dvs: Tag den med!)
-
Johannes Fibiger, Gerd Lutken: Litteraturens veje (2. udgave), Gads forlag; sider: 137-140
-
Læsefokus i LV: Hvad var baggrunden for den danske romantik? Find mindst tre årsager. Brug dine noter fra d. 14/8.
-
Årsprøve: Genskrivning. Tjek din feedback, så du er klar til at genaflevere d. 23/8. Hvis der er spørgsmål til feedback, kan I stille korte præcise spørgsmål i modulet. Husk at fremhæv med gult, hvis du ændrer noget.
-
Genlæs Oehlenschlägers: "Morgen-Vandring" (fortsat fra onsdag d. 20/8).
-
Dansk Litteratur 1 Falkenstjerne, Systime; sider: 275-278, 364-382, 419
-
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 122
-
Læs oversigten p. 122 i Håndbog til dansk: "Oversigt over sproglige billeder"
-
Hjemmearbejde: Se første afsnit om Grundtvig (DR):
-
HCA: "Danmark, mit Fædreland"
-
Læs "Paa Sneen" af Emil Aarestrup (Falkenstjerne 1).
-
Husk Håndbog til dansk, læs side 296-297 om lyrikanalyse.
-
Opsamling af HC Andersens "I Danmark er jeg født".
-
HUSK Falkenstjerne 1 (vigtigt!)
-
I "Sildig Opvaagnen": Læs til og med side 372, linje 39.
-
Læs selv resten af "Sildig Opvaagnen".
-
Hjemmearbejde: Du og din gruppe har besvaret arbejdsarket fra 24/9: Steen Steensen Blicher arb spørg.docx
-
Udlevering: Damer der vil
-
Udlevere "Damer der vil"
-
Evt FNs pigedag i AUD.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Damer der vil (DMG og ekskursion til Hirschprung)
Kort litteraturhistorisk forløb: Se også emne 10
1. Vi har læst tekster fra DMG med særligt fokus på kvindelige forfattere, som Karen Michaëlis og Amalie Skram. Temaerne "de gale kvinder" og "Kampen om seksualmoralen"
Forløbet er fulgt op af en ekskursion til Hirschhsprung, som havde en særudstilling og skoletjeneste om "Kvindernes moderne gennembrud" i efteråret 2024.
2. Tekster: Skram: af "Professor Hieronimus" og Michaëlis "Den farlige alder".
3. Arbejdsform: gruppe og indviduelt arbejde.
ca 20 sider.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Oppe og nede: Nyere og nyeste tid (værk 5)
1. Forløb hvor nyere og nyeste tid indgår.
Fra forlagsbeskrivelsen af antologien:
"Begrebet ‟klasse” har en årrække levet en skyggetilværelse i sociologiens terminologiske skrotbunke, men det findes stadig i deviser om smag, værdier og livsstil. Oppe og nede – på social sightseeing i Velfærdsdanmark undersøger det gamle begreb i nyere tekster i litteratur, sprog og medier og ser på Danmark både oppefra og ned og nedefra og op."
2.Fokus i forløbet er på "Ingenmandsland", hvor danskfagets tre søjler dækkes (litteratur, sprog og medier).
Tekster:
Kristian Foss Bang: af "Frank vender hjem"
Glenn Bech: af "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet"
Simon Fruerlund: af " Borgerligt tusmørke"
Desuden læses indledningen fra "De seneste fem års litteratur".
Værk 5: 3f vælger værker, som de selv læser og lave en explainervideo: https://www.systime.dk/explainer-vidensformidling-med-videomotivation
Elevernes tekster præsenteres for en gruppe og læreren.
3. Læringsmål fra vejledningen: "...anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumen-
tere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed."
(https://www.uvm.dk/-/media/filer/uvm/gym-vejledninger-til-laereplaner/stx/220908-vejledning-til-dansk-a--stx.pdf)
4. Arbejdsformer: Individuelt arbejde, diskussion i grupper og præsentationer.
Ca antal normalsider: 20
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Realisme og modernisme (kanonforløb)
1. Særligt fokus på realisme og modernisme 19.-20.årh., herunder kanonforfattere.
2. Tekster:
Johannes V. Jensen: "Paa Memphis Station"
Tom Kristensen: " Fribytter"
Martin A. Hansen: af "Løgneren"
Peter Seeberg: "Patienten"
Klaus Rifbjerg: " "Solsort"
Supplerende læsning:
"Litteraturens veje"
"Krydsfelt"
Håndbog til dansk.
"Litteraturen på langs og på tværs" (Realisme og modernisme)
"Med Tiden" (Periodenoter, Rifbjerg)
3. Faglig mål:
- at dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Europa.
– at demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
- Forløbet indeholder en gennemgang af litteraturhistorie, med særligt fokus på slutningen af det 19.århundrede og det 20.århundrede frem til slutningen af 1960erne.
4. Arbejdsformer: Individuel læsning - og ditto præsentationer.
Ca 40 ns
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Digtsamling af Casper Eric (Værk 6)
1. Værklæsning af digtsamling, "7/11" (fra 2014).
Værket indgår i et forløb med et litterært perspektiv. Fokus i forløbet er pri-
mært kernestof fra det litterære perspektiv, dvs. litteraturanalyse og fortolkning, her med fokus på genren "langdigte" og andre særlige karakteristika af dette eksempel på et generationsportræt.
3. Arbejdsform: En fællesgennemgang af et digt og dernæst elevstyrede fremlæggelser af udvalgte digte.
Antal ns: ca 40
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52726021542",
"T": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52726021542",
"H": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52726021542"
}