Nærum Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Nærum Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 DA/i - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
Nærum Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Luna Mølgaard, Malene Berner-Nielsen
Hold
2022 DA/i (
1i DA
,
2i DA
,
3i DA
,
3i DA/orlov
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Tidlig dansk litteratur: folkeviser og folkeeventy
Titel 2
Litteraturanalyse og litterære metoder
Titel 3
Tendenser i tiden: en litteraturhistorisk oversigt
Titel 4
DHO: stat og individ
Titel 5
Det uhyggelige
Titel 6
Mediepåvirkning
Titel 7
Dystopia
Titel 8
Det Moderne Gennembrud (Værk 4)
Titel 9
Kortfilm (Værk 5) Undervist af HML
Titel 10
Realisme og Modernisme forløb - undervist af HML
Titel 11
Forløb#1
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Tidlig dansk litteratur: folkeviser og folkeeventy
Folkeviser og folkeeventyr
Perspektiv
Litterært perspektiv
Formål:
Forløbet er en litteraturhistorisk introduktion til tidlig dansk litteratur (folkeviser og folkeeventyr) med et udblik til moderne fortolkninger. Under forløbet bliver eleverne introduceret til at arbejde med forskellige litterære metoder og hvordan man kan forstå og bruge metoderne i arbejdet med litterære tekster.
Kernestof:
- Agnete og Havmanden (folkevise)
- Den lille rødhætte (folkeeventyr)
- Kong Lindorm (folkeeventyr)
- Walt Disney’s Silly Symphony (1934): The big bad wolf (9 min.):
https://www.youtube.com/watch?v=c78fBl41OLc
Baggrundsstof:
Håndbog til dansk
- om folkeeventyr: s. 74-76
- om kontraktmodellen og de episke love s. 75-76
- om strukturalisme, kontraktmodellen og aktantmodellen s. 91-94
- om den psykoanalytiske metode og Freuds personlighedsmodel s. 95-97
- Anders Bach Hougaard: "Rødhætte blev ædt, og kongen voldtog Tornerose: Her er den barske sandhed om 5 børneklassikere"
https://www.bt.dk/utroligt-men-sandt/roedhaette-blev-aedt-og-kongen-voldtog-tornerose-her-er-den-barske-sand
Litteraturens veje -->
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=548
- om folkeviser, trylleviser og det dybdepsykologiske
- om folkeeventyr, Kong Lindorm og Freud
Om Brdr. Grimms indsamling af folkeeventyr:
-
https://denstoredanske.lex.dk/Grimms_eventyr
Indhold
Kernestof:
Den lille Rødhætte.docx
Læs eventyret Den lille rødhætte
Læs om folkeeventyr i vedhæftet PDF
Spørgsmålene fra sidste modul skal være besvaret og skrevet ind i elevfeedback (på sidste modul)
Spørgsmålene fra sidste modul skal være besvaret og skrevet ind i elevfeedback (der er stadig nogle der mangler)
Læs folkeeventyret Kong Lindorm Kong Lindorm.docx
Forklar, hvorfor aktantmodellen er et eksempel på en strukturalistisk metode
Den analyserende artikel.docx
Øvelser med PEEL-modellen.docx
Læs om psykoanalyse i Håndbog til dansk s. 95-97
Læs de første syv strofer af folkevisen Agnete og Havmanden
Folkeviser - Middelalderens underholdning.pptx
Opgave fra sidst til Agnete og Havmanden skal afleveres i elevfeedback (på enten dette eller sidste modul)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Litteraturanalyse og litterære metoder
Perspektiv
Litterært perspektiv
Formål
Forløbets fokus er analyse, fortolkning og metodisk bevidsthed i arbejdet med litterære tekster. Vi arbejder med basal litterær analyse og fortolkning og forskellige litterære metoder, som leder op mod mere selvstændigt analyse- og fortolkningsarbejde i DHO-forløbet senere på året.
Indhold
Kernestof:
Medbring Håndbog til dansk
Fremlæggelser skal være færdige og klar – vi kører fremlæggelser i dette modul
Læs dokumentet ”Den analyserende artikel”
Læs om den biografiske metode i Håndbog til dansk s. 88-89
Tænk over, hvordan man anvender den nykritiske metode på en tekst. Skriv i elevfeedback på dette modul
Se dokumentar om Tove Ditlevsen
Læs om den læserorienterede metode s. 98-99 i Håndbog til dansk
Refleksionsskriv i elevfeedback – 3 min. - husk at trykke gem!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Tendenser i tiden: en litteraturhistorisk oversigt
Formål
Forløbets formål er at give et overblik over centrale litteraturhistoriske udviklingslinjer i Danmark fra barokken og frem til det moderne gennembrud, som optakt til DHO-forløbet senere på året. Vi arbejder i dette forløb med at spejle kunsten i samfundet og se, hvordan kunsten repræsenterer samfundets politiske og sociale tendenser. Vi arbejder med analyse og fortolkning af lyrik, epik, drama og billeder.
Kernestof
Barokken: Gud, konge og forgængelighed (vanitas, memento mori, dualisme)
Thomas Kingo (1681): Ked af Verden, og kær ad Himmelen
Jan van Kessel (1665): Vanitas Stilleben
Michael van Haven (1671): Christian 5.s salving i Slotskirken på Frederiksborg
Oplysningstiden: Borgerskabets fornuft
Ludvig Holberg (1722): Jean de France (uddrag - 1. akt, scene 1 + 2 + 3)
http://holbergsskrifter.dk/holberg-public/view?docId=skuespill%2FJean%20de%20France%2FJean_de_France_mod.page&toc.depth=1&brand=&chunk.id=start&show.CommentLabel=true
Romantikkens strømninger: universalromantik, nationalromantik, biedermeier og romantisme
Adam Oehlenschläger (1805): Morgen-Vandring
Adam Oehlenschläger (1819): Fædrelandssang (Der er et yndigt Land)
Martinus Rørbye (1829): Kirurgen Christian Fenger med hustru og datter
H. C. Andersen (1847): Skyggen
Maleri af C. W. Eckersberg (1841): Nøgen kvinde sætter sit hår foran et spejl
Det moderne gennembrud: at sætte problemer under debat
Henrik Pontoppidan (1885): Naadsensbrød
H. A. Brendekilde (1889): Udslidt (maleri)
Henrik Ibsen (1879): Et Dukkehjem (uddrag)
Baggrundsstof
Om barokken:
https://forfatterweb.dk/oversigt/perioder/barokken
Om romantikken:
https://forfatterweb.dk/oversigt/perioder/romantikken
Indhold
Kernestof:
Læs om barokken: https://forfatterweb.dk/oversigt/perioder/barokken
Læs om oplysningstiden
Læs om romantikken: https://forfatterweb.dk/oversigt/perioder/romantikken
Adam Oehlenschläger (1805) - Morgen-Vandring.pdf
Adam Oehlenschläger (1819)- Fædrelandssang.pdf
Fra sidste gang: alle skal have læst begge digte af Adam Oehlenschläger og forstået hvad der står! Husk at bruge gloserne
Læs om romantisme: https://kalliope.org/da/keyword/romantismen
Læs H. C. Andersens (1847): Skyggen
Det moderne gennembrud.pdf
Læs Henrik Pontoppidan (1885): Naadsensbrød Henrik Pontoppidan (1887)- Naadsensbrød.pdf
Opgave til virtuelt modul 1i DA 6-3-23.docx
Læs om realisme og modernisme samt om folkelig realisme og socialrealisme og svar på følgende i elevfeedback:
Læs om realisme og modernisme samt folkelig realisme og socialrealisme
Lektie til Biblioteksbesøg
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
DHO: stat og individ
Indhold
Kernestof:
Tænk over, hvem du gerne vil lave og skrive DHO sammen med
DHO - hvad er det.docx
Thomas Kingo (ca. 1674) - Hyldestdigt til Griffenfeld.pdf
Skriv i elevfeedback:
N. F. S. Grundtvig (1820): Danmarks Trøst
Læs om sædelighedsfejden: https://denstoredanske.lex.dk/S%C3%A6delighedsfejden
Georg Brandes intro + citater fra forelæsningen.docx
Læs Henrik Pontoppidan (1890): Den første Gendarm
Grupperne skal have valgt emne til DHO
Genlæs teksten om realisme og modernisme i 1900-tallet (vi læste den i et andet forløb)
Medbring DHO-opgaveeksemplet fra i går + evalueringsskemaet
Forbered 2-3 spørgsmål, som I vil have hjælp til
DHO årsprøve hjælp.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Det uhyggelige
Indhold
Kernestof:
Medbring opladt computer
Afsnit
Dan dig et overblik over filmiske virkemidler s. 325-331 i Håndbog til dansk (du behøver ikke at nærlæse, men blot forstå de overordnede punkter på siderne)
Medbring Håndbog til dansk
Skriv individuelt ind i elevfeedback på dette modul
Bret Easton Ellis (1991) - American Psycho.pdf
Medbring Coraline
Opgave fra virtuelt skal være færdig og oploadet som dokument på dette modul
https://docs.google.com/document/d/16NnK_mo-ttyEqC1nAdsizNaE1V0TKnFdiVD8tlPWml4/edit
Læs kap. 2 + 3 i Coraline
I skal læse hele Coraline færdig til efter efterårsferien
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Mediepåvirkning
Indhold
Kernestof:
Læs om fake news og journalistiske autenticitetsmarkører i Håndbog til dansk s. 222-227
Medbring Håndbog til dansk
Læs følgende artikel: https://www.dr.dk/nyheder/seneste/johanne-schmidt-nielsen-blev-udsat-falske-pornobilleder-gerningsmand-idoemt
Tjekliste og gode råd til den debatterende artikel.docx
Jeres fake news/fiktive artikler skal være færdige og I skal være klar til at fremlægge dem og jeres overvejelser
Gruppernes spørgsmål til siderne i Håndbog til dansk fra sidste gang skal være færdige (s. 198-217)
Læs slides på PP om diskursanalyse
Genopfrisk jeres noter fra kampagnefilmen fra sidste gang før jul ”Pølsepresser du?”
Diskursanalysens nøglebegreber.pptx
https://www.youtube.com/watch?v=HEP3jURCXnI
Læs om dokumentarfilm s. 228-233 i Håndbog til dansk
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Dystopia
Indhold
Kernestof:
Læs artikel af Merle Baeré fra Information (interview med Gregory Claeys om hans bog: Dystopia – A Natural History)
Dystopiens definition og funktion.pptx
Læs gerne, hvis I har tid (det er ikke lektie, men vi skal gennemgå det i modulet):
Jakob Sheikh - Derfor bør vi vise billederne af Aylan.docx
Tekster samlet.docx
Læs 1. kap. af George Orwells roman 1984 (fra sidste gang)
Læs om billedanalyse s. 310-311 i Håndbog til dansk
Medbring hørebøffer
George Orwell (1949) - 1984 (kap. 1).pdf
Margaret Atwood (1985): Tjenerindens fortælling
Krav til slutprodukt + formidling.docx
Medbring den relevante faglitteratur om formidling af det produkt I har valgt, som I fandt frem til sidste gang
Medbring skønlitterær bog til NAG læser
Medbring den relevante faglitteratur om formidling af det produkt I har valgt, som I også arbejdede med igår
2i DA virtuelt modul 18-4-24.docx
Theis Ørntoft - Solar - s. 9-21.pdf
Arbejdet fra sidste gang skal være færdigt
Medbring Solar-kompendium du fik udleveret sidste gang
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Det Moderne Gennembrud (Værk 4)
Forløb om Det Moderne Gennembrud med fokus på naturalisme og impressionisme. Derudover er teksterne valgt ud fra de tre k'er (køn, klasse, kirke). Forløbet indeholder desuden en værklæsning af "Ved Vejen" af Herman Bang, hvor fokus har været på, at identificere den impressionistiske skrivemåde, samt at danne overblik over romanens handling. Forløbet afsluttes med en perspektiverende analyse til Helle Helle, og hvordan "Ved Vejen" stadig inspirerer til nye værker.
I forløbet har klassen både arbejdet kreativt med diverse fremlæggelser (moodboards, tegneserier, skuespil, skriveøvelser fra andre synsvinkler, sociale medier m.m) samt mere klassisk med opgavebesvarelser og efterfølgende gennemgang i klassen.
Teori:
"Litteraturhistorien på langs og på tværs"
"Ved vejen – roman, kontekst, opgaver" (2012)
"Det naturalistiske drama"
"J.P Jacobsen: Fru Marie Grubbe - Interieurer fra det syttende Aarhundrede" (1989)
Uddrag:
"Et dukkehjem" Ibsen, Henrik (1879)
"Constance Ring" Skram, Amalie (1885)
"Marie Grubbe" Jacobsen, J. P (1876)
"Dette burde skrives i nutid" Helle, Helle (2011) - perspektiverende tekst
Værk - roman:
"Ved Vejen" Bang, Herman (1886)
Indhold
Kernestof:
Opgaver til Det moderne gennembrud.docx
Det moderne gennembrud - Litteraturhistorien på langs og tværs.docx
Repeter gerne jeres viden om Det Moderne Gennembrud
Læs til og med s. 53 Det naturalistiske drama - Et dukkehjem.pdf
Opgaver til Et dukkehjem.docx
Læs s. 1-3 (indtil uddraget af Marie Gruppe begynder)J. P. Jacobsen - Fru Marie Grubbe.docx
Læs pdf'en: Amalie Skram- Constance Ring .pdf
Spørgsmål til Constance Ring.docx
Om Ved Vejen.docx
Læs om Herman Bang og impressionismen i: Det moderne gennembrud - Litteraturhistorien på langs og tværs.docx
Læs kapitel 1 i "Ved Vejen". Bemærk, hvordan Bang bruger den impressionistiske skrivestil.
Opgave til kap 1- impressionisme.docx
Læs kapitel 2 af "Ved Vejen"
Opgaver til kapitel 2 af.docx
Opgaver kap 3.docx
Læs Kap 3 af "Ved Vejen"
Læs kap 4 og 5 af "Ved Vejen"
Opgaver kap 4-5.docx
Læs resten af "Ved Vejen" - i behøver ikke at læse de sidste sider, der er appendix
Spørgsmål til Ved Vejen kapitel 6 og 7.docx
Medbring Ved Vejen
Læs følgende tekst som forberedelse til modulet: Perspektivering - Helle Helle.docx
Helle Helle - opgaver og tekst.docx
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Kortfilm (Værk 5) Undervist af HML
Vi arbejder med kortfilmsanalyse og -fortolkning og repeterer filmiske virkemidler. Desuden skal vi arbejde med de nordiske nabosprog
Hovedfokus er en analyse og fortolkning af Anders Walters kortfilm "Ivalu" (2023), der blev præsenteret i et projektarbejde som afslutning på forløbet. I denne forbindelse inddrog eleverne også et uddrag fra den grafiske roman 'Ivalu'.
I arbejdet med filmene har vi arbejdet med de tre formater:
- klassisk fortællende format
- slice of life format
- eksperimenterende format
Vi har haft fokus på filmiske virkemidler og deres effekt samt begreberne
- unity (tekstens sammenhængskraft)
- karakterer
- slutninger
og disses betydning for filmens indhold og fremstillingsformer.
Anvendt materiale:
Granild, Dorte og Mette Wolfhagen: ”SHORTS – Kortfilm i undervisningen” (2023) s. 7-22
Schulz-Larsen, Ole: ”Håndbog til dansk”, afsnittet ”Filmiske virkemidler”
samt det online filmleksikon
https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmsprog/filmiske-virkemidler
Kortfilm:
”Fantasia”, Teemu Nikki, 2016 (finland)
”I follow you”, Jonathan Etxler, 2015 (sverige)
“Ikka Illa Meint”, Henry K. Norvalls, 2017 (færøerne)
”Color me”, Martin de Thurah (danmark)
“Ivalu”, Anders Walter, 2023 (værk 5)
uddrag grafisk roman: (perspektivering i oplæg)
Overgrebets fremstilling i den grafiske novelle Ivalu af Morten Dürr og Lars Horneman
Indhold
Kernestof:
Genopfrisk jeres viden om de filmiske virkemidler (beskæringer, perspektiver, komposition, kamerabevægelser, lys og farve). Brug evt. Filmcentralens leksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmsprog/filmiske-virkemidler
Filmiske virkemidler
Kære 3.i
Kortfilm 3i_modul 1.pptx
Fantasy - Offstream.dk
kortfilm_arbejdsark.docx
Lektier
Arbejdsark_kortfilmstyper_3i.docx
link til Ikki illa Meint
De 3 kortfilmsformater
Reflekterende artikel_skrivetip.pptx
eksempler reflekterende artikel UVM.pdf
Inden timen skal du læse om den reflekterende artikel.
reflekterende artikel abstrakt-konkret_3b.pptx
Medbring 1 stk frugt/grønt til timen
6 Øvelse 1 - Smag konkret og abstrakt_3b.docx
Hej 3.i
uddrag grafisk roman_Ivalu.pdf
PROJEKTARBEJDE_Ivalu.docx
Link til film
Lektie: Til dagens modul skal I have jeres powerpoint og talepapir (printet) klar til fremlæggelse. Der kommer en opgave som løses i modulet mens man venter.
Præsentationsrækkefølge
Modulopgave
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Realisme og Modernisme forløb - undervist af HML
Forløbet om realisme og modernisme foretager en række nedslag gennem litteraturhistorien frem til den moderne litteratur.
Forløbet har fokus på at kunne skelne stiltræk fra realismen og fra modernismen samt at kunne indtænke disse i tekstens samtid og vide, hvilke ydre forhold der havde indvirkning på tekstens indhold. Der har ligeledes været fokus på impressionisme, ekspressionisme og eksistentialisme i forløbet.
Teksterne læst i klassen er:
Jeppe Aakjær: Naar Rugen skal ind (1906)
Martin Andersen Nexø (lydfiler på digterruten:
https://danskedigterruter.dk/rute/martin-andersen-nexo/
) punkt 3: 'Vogterdreng' fra erindringerne 'Under Åben Himmel (1935) og punkt 4 uddrag af 'Pelle Erobreren' (1906)
Johannes V. Jensen: 'Interferens' (1906)
Tom Kristensen: Henrettelsen (1922)
Karen Blixen: 'Vinger' (ca. 1915)
Per Seeberg: 'Hullet', (1962)
Vita Andersen: ' Hun ser godt ud' (1977)
Martin A Hansen 'Agerhønen' (1947)
Klaus Rifbjerg 'Det er blevet os pålagt' (1960)
Michael Strunge: 'Natmaskinen' og 'Electric-City'
Vi har tillige arbejdet med podcast serien Kanon14 til kanonforfatterne :
https://www.kanon14.dk/
Podcasten har fungeret som baggrundsviden til forfatterne og teksternes virkelighed.
Teori:
pp. 7-25 i 'Realismer og modernismer' af Erik Svendsen et al. , Systime 2010-11
Litteraturens Veje
Digtere, divaer og dogmebrødre, DR Bonanza
episoderne:
1945-60
https://www.dr.dk/bonanza/serie/421/digtere-divaer-og-do/65721/digtere-divaer-og-dogmebroedre-48-dansk-kultur-i-100-aar-
(1945--1960)
1960-1980
https://www.dr.dk/bonanza/serie/421/digtere-divaer-og-do/25073/digtere-divaer-og-dogmebroedre-58-dansk-kultur-i-100-aar-
(1960-1970)
1970-1980
https://www.dr.dk/drtv/se/digtere-divaer-og-dogmebroedre_-1970_1980_436971
1980-1990 (ca. de første 10 min)
'Mit liv skal være smukt' af Felix Rothstein på LitteraturNU, 2014
https://litteraturnu.dk/mit-liv-skal-vaere-smukt-vita-andersen-tryghedsnarkomaner-hold-kaeft-og-vaer-smuk/
175 sider
Indhold
Kernestof:
Realisme og Modernisme_intro.pptx
De sidste 2 grupper fremlægger i dag
Modularbejde
Realismer og modernismer s.7-16-2 (5).pd
Realismer og modernismer s.16-25 (2).pdf
INTERFERENS_Jensen.docx
Modernisme og realisme_modul 3.pptx kalliope.org
Lektie: du skal genopfriske din viden om Martin Andersen Nexø fra modulet d. 5.12
Digterrute Martin Andersen Nexø
spørgsmål til komparativ analyse af teksterne Skriv i elevfeedback
Lektie:
I modulet arbejder vi bl.a. med en tekst af Tom Kristensen
Henrettelsen af Tom Kristensen (2).docx
Grupper_semantik_Tom Kristensen_3i.docx
https://www.youtube.com/watch?v=HrnC7QzfFwQ
Karen Blixen - Kanon14 - podcast til undervisning
Vinger_Karen Blixen.docx
I kan med fordel søge information om Ikaros myten på nettet. Den kan måske give inspiration.
Lyt til podcasten om Martin A. Hansen og besvar spørgsmålene i elevfeedback
læs novellen 'Agerhønen' og besvar følgende spørgsmål i elevfeedback
Virtuelt modul pga skituren
Der føres fravær i slutningen af modulet, og jeg vil være ovre ved lærerværelset.
Lektie: Lyt til podcast om Peter Seeberg inden modulet
Seeberg Hullet.pdf
Hullet_eksistentialisme_3i.pptx
Vi ser på konfrontationsmodernismen og læser et digt af Klaus Rifbjerg i timen.
LEKTIE se videoen nedenfor og definer hvad konfrontationsmodernisme er som begreb
Det er blevet os pålagt af Klaus Rifbjerg.pdf
DRTV - Digtere, divaer og dogmebrødre: 1970-1980
Vita Andersen_digt.docx
opgaver_vita andersen 3i.docx
Vi læser et digt fra 1970erne
Læs om Vita Andersen på forfatterweb og i anmeldelsen herunder
DRTV - Digtere, divaer og dogmebrødre: 1980-1990
litteraturens veje 1980'erne.pdf Læs om 1980'ernes no future generation og Michael Strunge i uddraget fra Litteraturens Veje. tag noter til periodens karakteristika.
I timen læser vi et digt af Michael Strunge
natmaskinen_strunge (4) (4).pdf
opsamlingsprøve i forløbet om modernisme og realisme
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Forløb#1
Folkeviser og folkeeventyr
Perspektiv
Litterært perspektiv
Formål:
Forløbet er en litteraturhistorisk introduktion til tidlig dansk litteratur (folkeviser og folkeeventyr) med et udblik til moderne fortolkninger. Under forløbet bliver eleverne introduceret til at arbejde med forskellige litterære metoder og hvordan man kan forstå og bruge metoderne i arbejdet med litterære tekster.
Kernestof:
Agnete og Havmanden (folkevise)
Den lille rødhætte (folkeeventyr)
Kong Lindorm (folkeeventyr)
Walt Disney’s Silly Symphony (1934): The big bad wolf (9 min.):
https://www.youtube.com/watch?v=c78fBl41OLc
Baggrundsstof:
Håndbog til dansk
- om folkeeventyr: s. 74-76
- om kontraktmodellen og de episke love (tretalsloven, modsætningsloven etc.)
- om strukturalisme, kontraktmodellen og aktantmodellen s. 91-94
- om den psykoanalytiske metode og Freuds personlighedsmodel s. 95-97
- Anders Bach Hougaard: "Rødhætte blev ædt, og kongen voldtog Tornerose: Her er den barske sandhed om 5 børneklassikere"
https://www.bt.dk/utroligt-men-sandt/roedhaette-blev-aedt-og-kongen-voldtog-tornerose-her-er-den-barske-sand
Litteraturens veje -
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=548
- om folkeviser, trylleviser og det dybdepsykologiske
- om folkeeventyr, Kong Lindorm og Freud
Om Brdr. Grimms indsamling af folkeeventyr:
-
https://denstoredanske.lex.dk/Grimms_eventyr
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52726027159", "T": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52726027159", "H": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52726027159" }